ÚvodAktualityPěší turistika v Jihočeském kraji: výlet po Zlaté stezce, údolím Lužnice nebo Českou Kanadou
Letní sporty

Pěší turistika v Jihočeském kraji: výlet po Zlaté stezce, údolím Lužnice nebo Českou Kanadou

Jihočeský kraj je oblíbenou destinací turistů všech možných zájmů. Na své si zde přijdou i ti, kteří vyznávají pěší turistiku a výlety či procházky v rozmanité krajině. Kudy z nudy vás pozve na jedny z nejkrásnějších míst, která potěší právě pěší turisty – projdou se cestami a stezkami okolo Vltavy či Lužnice, objeví tajemství Zlaté stezky a podniknou výpravu do hlubokých lesů České Kanady. Možností na toulky jihočeskou krajinou je ale daleko víc – za vyzkoušení stojí například Stezky do Prčice, Poutní stezky Toulavy anebo procházky v okolí Tábora.

Výlet ve stopách Zlaté stezky

Vimperská Zlatá stezkaOd středověku spojovala Čechy s Podunajím historická Zlatá stezka, která dostala jméno podle bohatství, jež přinášela. První jistá zmínka o existenci této obchodní cesty vychází z královské donace českého cla (theloneum Bohemorum v roce 1010). Systém tras se ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, vimperské a kašperskohorské. My vás pozveme na výlet po vimperské větvi Zlaté Stezky z Vimperka do Strážného, která není tolik frekventovaná jako ostatní dvě stezky. Vimperská větev Zlaté stezky vznikla jako obchodní cesta spojující německý Pasov a jižní Čechy. Cesta byla určena pouze pro koně s nákladem, neboť vozy sjízdná nebyla. Sloužila pro přepravu především soli, které se v Čechách nedostávalo. Mezi další suroviny, které byly na stezce převáženy patřilo jižní ovoce, víno, zámořské koření nebo drahé látky. 

Vimperská Zlatá stezkaPo stopách dávných soumarů a jejich pánů vás krok po kroku povede třicetikilometrová trasa. Mezi Vimperkem, Strážným a Philippsreutem naleznete 12 zastavení osazených informačními panely. Provázet vás bude žlutočerná značka se siluetou pohaněče soumarů, který vede nákladní koně, a zkříženými klíči (symbol vyšehradské kapituly). Z Vimperka vás stezka povede na Korkusovu Huť, Kubovu huť a odtud na naučnou stezku Hornovltavické pastviny, kudy Zlatá Stezka alias Goldsteig prochází. V Horní Vltavici už budete mít v nohách 14,5 km a 409 m převýšení. Podél pastvin a lesy se přiblížíte k bývalé obci Žlíbky a nakonec dorazíte do obce Strážný. Zde bude vaše trasa měřit 21 km a od Horní Vltavice našlapete ještě o 200 výškových metrů více. Kdo si bude chtít projít trasu celou, může zde přespat (za obcí naleznete i nouzové nocoviště) a ráno pokračovat přes potok Častá, údolím Řasnice a Horní silnicí na Kunžvartské sedlo. Pak cesta klesá lesem až ke státní hranici. První německou obcí, kam vás zavedou značky je Vorderfirmiansreut, následuje Philippsreut. Odtud je v mapě stezka značena velkým G a vede přes Hinterschmiding, Wotzmannsreut a Fürsteneck k řece Ilz, která následně poutníky provází až do Pasova. Tato část trasy měří dalších 55,5 km.


Dechberoucí túra údolím Lužnice

Stezka Best of Europe lužniceÚdolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou vede stezka Best of Europe. Celkem 55 km trasa je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Jde o první takovou stezku u nás a Česká republika se tak stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má. A co je na ní tak ojedinělého?
Vede nádhernou přírodou hlubokým údolím řeky Lužnice, okolo starých mlýnů a zřícenin a historickými městy Tábor a Bechyně. Míjí mnoho památek, jako jsou zříceniny Příběnice a Dobroncie, Stádlecký řetězový most nebo zámek Koloděje nad Lužnicí. Nejkrásnějším úsekem je především hluboké údolí Lužnice. Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které KČT s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899 a kolem mlýnů a peřejí.

Best of Europe stezkaVětšina trasy jde mimo asfaltové povrchy přírodními pěšinami, kde turista nepotká automobil, po celé délce nabízí přírodní a další atraktivity, člověk tu najde informace o tom, kde se najíst a napít, kde přespat, a také má možnost nechat si převézt svá zavazadla do místa, kde bude nocovat. Stezka je vedena po stávajícím značení KČT. Celou trasou provází také infopanely o zajímavostech kolem řeky, jejichž součástí je i vědomostní kvíz, aby spolu turisté mohli během cesty soutěžit.
 

Toulky Českou Kanadou

Stezka Českou KanadouRozlehlé tajemné lesy, skaliska a balvany rozmanitých a zajímavých tvarů, charakteristické rybníky i vesničky a města plná života. Taková je krajina přírodního parku pojmenovaného Česká Kanada, který se rozkládá na pomezí jižních Čech a západní Moravy. Českou Kanadu nyní můžete důkladně prozkoumat i dalším způsobem – z nové stezky určené především pro dálkovou pěší turistiku. Stezka Českou Kanadou měří 120 kilometrů a je díky charakteru krajiny rozdělena do osmi etap. Začíná v Jindřichově Hradci a přes Novou Bystřici, Staré Město pod Landštejnem a Slavonice vás zavede až do Dačic. Každá z osmi denních etap je něčím specifická a je na ní rozhodně co objevovat.

Stezka Českou KanadouTrasa stezky je výsledkem mnoha hodin a dnů práce strávených zejména v českokanadské přírodě – a je navržena tak, aby vám umožnila z překrásné České Kanady poznat co možná nejvíce. Na začátku stezky na vás čeká charakteristická cesta kolem meandrů Hamerského potoka a Jindřišské údolí. Odtud se kolem nejvyššího bodu Jindřichohradecka vydáte do Nové Bystřice a dál, cestami kolem majestátní zříceniny hradu Landštejn. Ze Starého Města pod Landštejnem vás zavede kolem bizoní farmy v Rožnově k rybníku Zvůle a dál, k rozhledně U Jakuba a balvanu Ďáblova prdel. Při cestě od opravovaného zámečku v Českém Rudolci poznáte místa, kde působil proslulý loupežník Grasel, i archeologické vykopávky na Pfaffenschlagu u Slavonic. Odtud už vás čeká poslední úsek, vedoucí po naučné Vydří stezce až do Dačic.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Alšova stezka z Mirotic do Čimelic Příroda

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.

Poutní stezky Toulavy Letní sporty

Poutní stezky Toulavy

Vydejte se na pěší pouť mezi třemi slavnými sakrálními památkami. Poutní stezky jsou tři a propojují hlavní poutní cíle – Klokoty, klášter Milevsko a klášter Bechyně. Jestliže se vám povede navštívit všechny cíle, dostanete zlatý certifikát Poutníka Toulavou.

Stezka Českou Kanadou – dálková pěší trasa Letní sporty

Stezka Českou Kanadou – dálková pěší trasa

Pěší Stezka Českou Kanadou spojuje čtyři hlavní města regionu – Jindřichův Hradec, Novou Bystřici, Slavonice a Dačice. Trasa měří kolem 120 kilometrů a je rozdělená do osmi etap o délce od 11 do 18 kilometrů.

Pěší a cyklo výlety do okolí Lipna Zážitky

Pěší a cyklo výlety do okolí Lipna

Pěší výlety do krajiny v okolí nádrže Lipna jsou nezapomenutelným zážitkem. Lipenské léto se svým mírným klimatem je ideální pro pěší turistiku a je rovněž skvělým obdobím pro individuální či skupinové výšlapy po místní krajině.

Vimperská Zlatá stezka – z Vimperka do Strážného Letní sporty

Vimperská Zlatá stezka – z Vimperka do Strážného

Trasa vimperské větve Zlaté stezky vede z Vimperka na hraniční přechod Strážný – Philippsreut. Území, kterým trasa stezky prochází, leží částečně v CHKO a NP Šumava. Vede starobylou cestou vimperské větve obchodní Zlaté stezky, po které byla do Čech dopravována z Německa sůl a další zboží.

Příběnická stezka údolím Lužnice Letní sporty

Příběnická stezka údolím Lužnice

Turistická stezka z Tábora do Příběnic slibuje hluboké údolí, strmé skalnaté břehy porostlé hlubokými lesy, klidná zákoutí i vodu šumící a valící se po kamenech a jezech, na březích pak romantické staré mlýny. Příběnická stezka je dlouhá 15 km.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Naučná stezka Cesta kolem Světa Příroda

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Po stopách Graselova lupu Zážitky

Po stopách Graselova lupu

Osm jednoduchých úkolů, které dětem od 3 do 8 let pomohou přiblížit život v lese. Osm krátkých loupežnických příběhů, díky kterým zjistí, jaký byl Jan Jiří Grasel lotr a lump – a na konci stezky ukrytý bájný poklad, který si prý někde Grasel schoval na horší časy. Dokážete ho najít?

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou Příroda

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice. Celkem měří 55 km.

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou Letní sporty

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.

Fritschova stezka údolím Vltavy Příroda

Fritschova stezka údolím Vltavy

Stezka podél řeky Vltavy je pojmenovaná na počest Ing. Emanuela Fritsche (1874 – 1956), vrchního technického rady Československých státních drah, tehdejšího předsedy KČST Šumava a předsedy KČST České Budějovice, který se o její vybudování zasloužil.

Naučná stezka Veselské pískovny Příroda

Naučná stezka Veselské pískovny

V Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci Třeboňsko se rozprostírá na 240 hektarech mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území veselských pískoven.

Šumavský Everest Letní sporty

Šumavský Everest

Zdolejte nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.) návštěvou osmi Šumavských vrcholů. Poznáte krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848 m. n. m.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel Příroda

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu Letní sporty

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu

Evropská dálková trasa E10 Česko málem půlí. Rodí se na Kap Arkona na Rujáně, německým územím se dostává k Varnsdorfu, překračuje České středohoří, míří do Prahy a dále přes Brdy, do jižních Čech k Českým Budějovicím a na hraniční přechod Radvánov.

Svatojakubská cesta v jižních Čechách – dálková pěší trasa do Santiaga de Compostela Letní sporty

Svatojakubská cesta v jižních Čechách – dálková pěší trasa do Santiaga de Compostela

Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech (případně má i alternativní začátek z Prahy), prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva Příroda

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Židova strouha – romantické údolí nedaleko Bechyně Příroda

Židova strouha – romantické údolí nedaleko Bechyně

Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.

Jděte do Prčice po celý rok – dálkové stezky pro pěší i cyklisty v Toulavě Letní sporty

Jděte do Prčice po celý rok – dálkové stezky pro pěší i cyklisty v Toulavě

V turistické oblasti Toulava naleznou milovníci aktivního pohybu dálkové stezky na motivy slavného pochodu do Prčice. Stezky vedou ze tří měst: z Tábora, Milevska a Sedlčan vždy do cílového místa pochodu, do Sedlce-Prčice. Dohromady se jedná o sedm pěších tras a čtyři cyklookruhy.

Síť pěších stezek – do Prčice kdykoliv Letní sporty

Síť pěších stezek – do Prčice kdykoliv

Vydejte se stezkami, po kterých se putuje do Prčice při slavném pochodu, a objevte úchvatnou krajinu v okolí města Sedlec-Prčice kterýkoli den v roce. K tomu se seznámíte s místními zajímavostmi a v neposlední řadě se občerstvíte v hospůdkách po cestě. Všechny cesty vedou do Prčice!

Pěší výlet ze Zlaté Koruny na Kleť

Pěší výlet ze Zlaté Koruny na Kleť

Vyražte na pěší výlet ze Zlaté Koruny podél řeky Vlatvy na zříceninu Dívči Kámen a poté na nejvyšší vrchol Blanského lesa – Kleť (1084 m).

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Když se řekne „Šumava“ vybaví se všem příznivcům turistiky krásná krajina a mnohým hned potom legendární film Král Šumavy z roku 1959, v němž se prolíná syrovost horské přírody s bojem „obránců“ státní hranice a odvážných převaděčů. Pokud jste si někdy říkali, že by nebylo špatné si trasu, kudy chodil slavný Kilián projít také, přijde vám vhod náš dnešní tip na výlet. Zavede vás totiž zhruba do míst, kudy mohl kanál 54 vést a kde i dnes potkáte jen málokoho.

Sedláčkova stezka z Písku na Orlík Letní sporty

Sedláčkova stezka z Písku na Orlík

Sedláčkova stezka o délce 25 km vede podél řeky Otavy z Písku až na Orlík. Byla vybudována v letech 1924–1928 a je pojmenována po Augustu Sedláčkovi, profesorovi, historikovi a vášnivému turistovi z přelomu 19. a 20. století.

Další aktuality

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 22. ročníku. Ve dnech 8. – 12. července 2025 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. V repertoáru se potkají interpreti s mezinárodním renomé, vítězové prestižních soutěží a také skladby vytvořené přímo pro festival a samotné město Třeboň. Letošní ročník zároveň zahajuje novou dramaturgickou linii nazvanou Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě.
1. červenec 2025 12:21
Kultura, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
30. červen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 34. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 11. července do 5. srpna 2025 a jeho program je jako vždy velkolepý. Přinese nevšední místa, originální kombinace uměleckých forem, autorů a skladeb a mnohá další nečekaná spojení. Těšit se můžete na světové premiéry, soudobou hudbu i poučnou interpretaci. Představí se renomovaní umělci známí nejen ve světě klasické hudby. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
29. červen 2025 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Ryzí léto: voda, slunce a krásy jižních Čech!

Jižní Čechy jsou region, který je neodmyslitelně spojený s rybníkářstvím. A co Čech, to vodák! Ať už si vyberete raft, kajak či kanoi, sjet v létě jednu z jihočeských řek je zkrátka povinnost. Jihočeská řeky Vltava, Lužnice a Otava jsou lákadlem pro turisty z celé republiky. Přinášíme vám tipy na léto u vody i na vodě, a dokonce i pro rekreační a sportovní rybolov.
29. červen 2025 10:12
Letní sporty, Jihočeský kraj

Znáte Český Krumlov Card? Využijte výhody společné vstupenky do 5 muzeí a galerií

Chcete vidět to nejlepší z Českého Krumlova a zároveň si krásy města užít ve svém tempu? Právě to nabízí Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců.
29. červen 2025 7:54
Zážitky, Jihočeský kraj

Díla, která obdivoval Warhol i japonská císařovna: v Českém Krumlově se otevírá Palác ilustrace

V sobotu 28. června 2025 se v zámecké Mincovně v Českém Krumlově pod záštitou první dámy Evy Pavlové slavnostně otevřel Palác ilustrace, galerie věnovaná dětské knižní ilustraci. Výstava, která bude pro veřejnost otevřena od 1. července, nabídne na ploše více než 700 m² díla předních ilustrátorů z celé Evropy. Představí reprezentativní výběr z bohaté sbírky nakladatele a sběratele Otakara Božejovského, který dnes převezme Cenu Gratias agit od ministra zahraničí Lipavského. Děti mají do galerie vstup zdarma.
28. červen 2025 18:00
Kultura, Jihočeský kraj

Za poznávání i zábavou se v létě vypravte na zámek Červená Lhota

Poznejte půvabný zámek jako útulný domov knížecí rodiny posledních majitelů Schönburg- Hartensteinů. Návštěvu jejich autenticky dochovaného obydlí si můžete zpestřit procházkou anglickým parkem. Renesanční zámek postavený v polovině 14. století s bohatými interiéry posledních majitelů láká na letní programy a prohlídku historických interiérů. Víte, že je zámek známý jako místo natáčení řady pohádek a filmů, jako je například Zlatovláska? Letní kulturní aktivity pořádané na jihočeských památkách nabízí řadu divadelních představení a akcí pro děti i dospělé.
28. červen 2025 10:12
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Bechyni zve na letošní uměleckou sezónu

Renesanční zámek Bechyně patří k nejhezčím v Česku, i díky zasazení do malebné krajiny jižních Čech. Významnou kulturní památku z 16. století rekonstruuje a spravuje rodinná firma, kterou vedou sestry Silvia a Nicole Stava. Jejich dlouhodobým cílem je proměnit zámek Bechyně v místo pro kulturu a současné umění. Letos v létě se sem můžete vypravit nejen na zámeckou prohlídku, ale také na tři unikátní výstavy, které zájemce provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené až 30. září 2025. Mimo to se chystají také komentované prohlídky výstav.
28. červen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj