ÚvodAktualityČeské rekordy: zima, hory, nejdelší a nejstrmější sjezdovky, největší snowparky a zajímavosti o sněhu
Zimní sporty

České rekordy: zima, hory, nejdelší a nejstrmější sjezdovky, největší snowparky a zajímavosti o sněhu

Poslechněte si audio verzi článku
České hory nabízejí kvalitní podmínky pro lyžaře, snowboardisty i běžkaře a další zimní sporty. Pro vyznavače zimních aktivit jsou k dispozici špičkově vybavená horská střediska, nabízející kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i místa, kde si pěkně zabruslit. Mnohé lokality jsou proslulé pořádáním prestižních sportovních akcí jako je Světový pohár v biatlonu, běhu na lyžích, ve sjezdovém lyžování či obřím slalomu. Znáte však všechna "nej" našich hor? Přehled rekordů a kuriozit našich bílých svahů vám přináší Kudy z nudy.
Většina zimních středisek České republiky se nachází v národních parcích nebo chráněných krajinných oblastech. Výběr je vskutku impozantní. Zájemci mohou zvolit nejznámější a nejnavštěvovanější Krkonoše s výbornou infrastrukturou a vybavením, nebo se rozhodnout pro méně proslulá lyžařská střediska umístěná v romantických zákoutích Šumavy, Orlických hor, Jizerských hor, Jeseníků či Beskyd. Každý kout naší republiky ukrývá nějakou specialitu či kuriozitu, o kterých mnohdy lyžaři ani nevědí. Na Kudy z nudy jsme vám představili letní hory a nejvyšší místa České republiky. Teď je nejvyšší čas seznámit se se zimními horami. Pojďme si je připomenout!
 

Nejvyšší české hory

krkonoše v ziměTady určitě váhat nebudete – jsou jimi Krkonoše se známými středisky jako je Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov či Rokytnice nad Jizerou. Také z pěti vůbec nejvyšších českých vrcholů se čtyři nacházejí v Krkonoších: jsou to Sněžka (1603 m.n.m), Luční hora (1555 m.n.m), Studniční hora (1554 m.n.m), Vysoké kolo (1509 m.n.m) a poslední z TOP 5 je Praděd (1491 m.n.m) v Hrubém Jeseníku. Možná vás překvapí, že druhými nejvyššími horami v České republice jsou Jeseníky, konkrétně Hrubý Jeseník, za ním následuje Králický Sněžník (1423 m) a teprve pomyslná čtvrtá příčka patří Šumavě (nejvyšší horou české části je Plechý 1378 m, pak následuje Knížecí stolec 1236 m a Boubín 1362 m).
 

Největší skiareál v České republice

Ski Černá HoraNejvětším skiareálem u nás je SkiResort Černá Hora – Pec, který leží v Krkonoších a dohromady nabízí 50 kilometrů sjezdových tratí. Tvoří jej šest propojených areálů, mezi nimiž se dá přepravovat na lyžích, skibusy nebo rolbou. Patří sem lyžařská střediska Černá hora (Janské Lázně), Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Kromě lyžování můžete vyzkoušet taky řadu doplňkových aktivit, jako je jízda na saních po Černohorské sáňkařské cestě, večerní sáňkování s průvodcem, výlety na sněžnicích či skialpinistických lyžích nebo snowtubing. Rodiny s dětmi mohou na Černé hoře vyzkoušet Dětský park Kabinka nebo Herní krajinu Pecka u horské chaty Portášky.
 

Nejdelší sjezdovky v Česku

Kde najdete nejdelší sjezdovky v České republice a jak jsou dlouhé? Je to trochu zapeklitá otázka, protože o titul nejdelší tuzemské sjezdovky soupeří dva areály, Horský resort Dolní Morava a Skiareál Klínovec. Protože ale ze svahů Králického Sněžníku to do Krušných hor na Klínovec je pořádný kus cesty, stejně je nevyzkoušíte během jediného dne. Během zimy byste to ale stihnout mohli!

Horském resortu Dolní Morava se nachází sjezdovka s úctyhodnou délkou 3,7 km, kde na jedno odpíchnutí dojedete z nejvyššího bodu od chaty Slaměnka na vrcholu Slamník až do spodního areálu U Slona. Ve Skiareálu Klínovec je Jáchymovská sjezdovka, která po úpravách a rozšíření objízdných tras měří úctyhodných 3,4 km. Nejdelší ovšem je lyžařská spojovací cesta Rondo, která měří přes 5,2 km. Vede z vrcholu Klínovce (1244 m n. m.) k dolní stanici lanovky Prima Express a propojuje Skiareál Klínovec se skiareálem Neklid u Božího Daru. S převýšením 500 metrů se jedná převážně o modrý, tedy mírný svah.

ski pradědDalší extra dlouhá sjezdovka je modro-červená sjezdová trať ve Skiareálu Ramzová v Jeseníkách. Vede z hory Šerák (1325 m) přes Mračnou (1253 m) do Ramzové (767 m). První úsek ze Šeráku je velmi mírný, označený modrou barvou, ale od Čerňavy níže už červené tratě uspokojí i náročnější lyžaře.

Další dlouhou sjezdovku najdete ve Skiareálu v Rokytnici nad JizerouKrkonoších: měří přes tři kilometry a vede z vrcholu Lysé hory (1315 m n. m.). Ostatně i 2 197 metrů dlouhá lanovka na Lysou horu patří k nejdelším lanovkám v Česku a jako jediná u nás také vede do první zóny Krkonošského národního parku. Její horní stanice je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu, která protíná celé Krkonoše.

Další přes tři kilometry dlouhé sjezdovky najdete ve SkiResortu Černá Hora – Pec a ve Skiareálu Kouty nad Desnou.
 

Nejstrmější sjezdovka

Ski ŠpičákKdo si chce zalyžovat na nejprudší sjezdovce u nás, musí se vypravit na Šumavu, na sjezdovku Šance v lyžařském středisku Špičák u Železné Rudy. Nejstrmější úsek má 45° a blíží se 100% sklonu. S délkou asi 400 metrů má svah převýšení 330 metrů, celková délka sjezdovky je 1405 metrů.

Sklon přes 30 % mají i další sjezdovky. Druhá nejprudší je sjezdovka Stoh ve Skiareálu Špindlerův Mlýn; měří 1044 m a v horní části má sklon okolo 39 %. Vyzkoušet můžete i závodní sjezdovku s certifikátem FIS World Cup pro mezinárodní závody a soutěže (33 %).

Vaši kondici a lyžařské dovednosti prověří i Slalomák na Bouřňáku v Krušných horách. Sjezdovka na severním svahu hory má průměrný sklon 35 až 37 %, délku 730 metrů a výškový rozdíl 256 metrů. Díky osvětlení se využívá i při večerním lyžování. Úctu si zaslouží i Slalomák v Zadní Telnici v Krušných horách se sklonem 36 %, Dřevařská sjezdovka ve Skiareálu v Rokytnici nad Jizerou se sklonem 34 %, a Slalomák na Ještědu (33 %). Podobný sklon má i sjezdovka Sněžník A v Horském resortu Dolní Morava a Přímá ve Skiareálu Přemyslov.
 

Nejvýše položená sjezdovka

Nejvýše položené lyžařské středisko je Praděd – Ovčárna v Jeseníkách. Leží v nadmořské výšce 1438 m. Proto se tomuto skiareálu přezdívá "Moravský ledovec". Na severních svazích Petrových kamenů se nacházejí vůbec nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Okolní terény uspokojí příznivce sjezdového i běžeckého lyžování. Vhodné podmínky k lyžování zde naleznou jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři. Přímo v areálu Praděd – Ovčárna je ideální terén pro začátečníky a malé projížďky na běžkách. Středisko se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a tímto faktem je do jisté míry ovlivňován jeho provoz. Správa CHKO vydává povolení k zahájení provozu vleků a stanovuje termín ukončení provozu. Většinu zde napadne cca 250 – 300 cm sněhu.
 

Nejníže položená sjezdovka

ski němčičkyTeď to vezmeme z opačné strany – nejníže položenou sjezdovku najdete mezi vinohrady a meruňkovými sady v Němčičkách na jižní Moravě. Sportovně-rekreační areál TJ Sokol Němčičky se nachází v malebné krajině přibližně deset kilometrů od Hustopečí, v nadmořské výšce 180 m n. m. Základním podkladem je umělá hmota, na které leží přírodní nebo technický sníh. Jedná se o vůbec nejníže položenou sjezdovku střední Evropy! Umělý podklad umožňuje stálé lyžování i za nepřiznivých sněhových podmínek, a protože je osvětlený, užijete si tu i večerní lyžování.
 

Největší snowpark

Snowboard v PeciNejvětším snowparkem u nás disponuje skiareál Pec pod Sněžkou, který se nachází na sjezdovce Javor. Snowpark je rozdělený na tři části, přičemž každá z nich je určena pro jinak zkušené snowboardisty. V horní části parku naleznete spíše méně náročné prvky, jako jsou široké boxy, nižší raily, terénní vlnky a menší skoky. Tento úsek je ideální pro ty, kteří své dovednosti teprve pilují. Střed je určen převážně zkušeným jezdcům, do dolní části pak míří hlavně profíci vyhledávající skoky. Ty jsou na místě k dispozici hned 4, a to o délce v rozmezí od 8 do 13 metrů. Zájemci, kterým by den utekl příliš rychle, mohou na prkno vyrazit i po setmění. Díky umělému osvětlení snowpark funguje i během večerního lyžování. Nezapomeňte ale, že pro snowpark a funpark platí v Peci speciální skipas. Zakoupíte ho na pokladně na Javoru.

snowparkNa Moravě je nejvyhlášenějším snowpark Karolinka v Beskydech. Ačkoli je zaměřen spíše na začátečníky a pokročilé jezdce, zamilují si ho i nejnáročnější rideři. Kromě boxů a railů se v parku totiž nachází i skoky. Ty jsou vždy připravovány s ohledem na aktuální sněhové podmínky a jsou postaveny ve dvou lajnách podle náročnosti. Kromě toho, že je park denně upravovaný, disponuje také vlastním vlekem a osvětlením. Pokračovat v jízdě tedy můžete i za tmy. K dalším vyhlášeným snowparkům u nás oatří Špindlerův mlýn – Horní Mísečky, Snowpark a Funline v Čeňkovicích, snowpark Klínovec, Rejdice-Kořenov nebo Deštné v Orlických horách.
 

Nejdelší sáňkařská dráha

sáňkySáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě úbočím Černé hory nad Klausovým dolem do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Název „Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu po této cestě, a tak byl i varováním před nenadálým střetem. Trasa měří 4352 m a převýšení dosahuje 560 m. Vstup na sáňkařskou dráhu není zpoplatněn, cesta je volně přístupná veřejnosti, avšak musí se počítat s časovým omezením – lze jezdit v čase od 8:00 do 17:00 hodin. Saně si můžete vypůjčit v půjčovně na dolní stanici lanovky.


Nejdelší upravovaná bruslařská dráha

bruslařská dráha lipnoNejdelší bruslařská dráha každoročně vzniká na zamrzlém Lipně na Šumavě. Nejčastěji upravovaný úsek měří bezmála 12 kilometrů a podle dostupných informací jde dokonce o nejdelší bruslařskou dráhu na světě. Jakmile dosáhne led bezpečné tloušťky (cca 17 – 20 cm), mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Frymburk pravidelně upravována bruslařská dráha. A když se zima opravdu vydaří je možné propojit Lipenskou dráhu s tzv. Hornoplánskou trasou (ta měří 4 km). V roce 2012 byla dráha poprvé v historii upravená na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku (tento spoj není upravován pravidelně). Bruslařská dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku byla také roku 2012 za přítomnosti komisaře oficiálně označena jako nejdelší bruslařská dráha na světě. Dráha se svou délkou 10 922 metrů tenkrát překonala 7,8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě.
 

Sněhové rekordy a kuriozity české zimy aneb víte, že...?

  • Hned několik rekordů má na kontě nejvyšší česká hora Sněžka v Krkonoších: kromě místa s nejnižší průměrnou roční teplotou (0,2 °C) má také nejvyšší průměr dnů se sněhovou pokrývkou za rok, a to 186 dnů.
  • Jen pár kilometrů od Sněžky směrem na jihozápad na svahu Studniční hory objevíte místo, kde se u nás nejdéle drží sníh. Sněhovému poli se přezdívá Mapa republiky, protože připomíná prvorepublikovou mapu Československa i s Podkarpatskou Rusí. Sněhová vrstva obvykle měří od tří do osmi metrů, maximálně tu bylo naměřeno skoro 16 metrů sněhu.
  • Nejvíc přírodního sněhu napadne každoročně v Jeseníkách, v lyžařském středisku Praděd – Ovčárna bývá pravidelně kolem 300 cm sněhu. Jeseníky jsou tak tradičně naše nejzasněženější hory, za nimi následují Krkonoše a Orlické hory.
  • Zajímavé rekordy drží i Lysá horaBeskydech, kde v březnu 1911 napadlo 491 centimetrů sněhu. 16. dubna 1916 tu za jediný den napadlo rekordních 108 centimetrů sněhu, což je nejvyšší naměřený přírůstek v Česku. ​V roce 2013 pak měřila sněhová pokrývka 430 centimetrů.
  • Jeden z nejstarších závodů v běhu na lyžích u nás (a možná vůbec nejstarší) je Chodská třicítka. Jezdí se klasickou technikou a v roce 2021 se konal již 100. ročník.
  • Nejznámější tuzemský závod v běhu na lyžích klasickou technikou je Jizerská padesátka. Její trasa vede Jizerskými horami po takzvané Jizerské magistrále. Závod je součástí prestižní série dálkových běhů Worldloppet a součástí největšího českého seriálu v běhu na lyžích SkiTour. První ročník se jel v roce 1968. Mezi českými závodníky je legendou Stanislav Řezáč, který se Jizerské 50 účastnil více než 23krát a třikrát vyhrál. V roce 2023 se na trať vydalo rekordních 9 201 závodníků, což byl nejvyšší počet v historii závodu. Tento rekord překonal předchozí maximum o více než tisíc účastníků.
  • První samostatné české lyžařské sdružení s názvem Český Krkonošský spolek ski vzniklo v zimní sezoně 1894/95 v Jilemnici.
  • Nejstarší sjezdovka s vlekem byla v Peci pod Sněžkou na svahu Zahrádky. Fungovala od roku 1957 a lyžaře nahoru tahalo lano poháněné motorem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy Zimní sporty

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení Zimní sporty

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku Příroda

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Pohoří Hrubý Jeseník Příroda

Pohoří Hrubý Jeseník

Po Krkonoších, druhé nejvyšší pohoří v České republice s horou Praděd. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok.

Ski areál Němčičky – nejníže položená sjezdovka střední Evropy Zimní sporty

Ski areál Němčičky – nejníže položená sjezdovka střední Evropy

Nejníže položená sjezdovka střední Evropy leží mezi vinohrady a meruňkovými sady v Němčičkách na Břeclavsku. Lyžařský areál v Němčičkách v nadmořské výšce 180 m n. m.

Jilemnice – kolébka českého lyžování Kultura

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta Zimní sporty

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

SkiResort Černá Hora – Pec Zimní sporty

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších Zimní sporty

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Skiareál Karolinka – lyžování nejen pro náročné v srdci Valašska Zimní sporty

Skiareál Karolinka – lyžování nejen pro náročné v srdci Valašska

Skiareál Karolinka naleznete na okraji města Karolinka, které se nachází v malebném prostředí Valašska, zasazené do údolí mezi hřebeny Vsetínských vrchů a Javorníků. Výborná dopravní dostupnost však není tím nejdůležitějším. Lyžařský areál nabízí rozmanitou sjezdovku o délce 1000 m.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku Zimní sporty

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50 Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Boží Dar – středisko zimních sportů Zimní sporty

Boží Dar – středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

10 tipů na nejdelší sjezdovky Česka

10 tipů na nejdelší sjezdovky Česka

Kde si můžete v Česku dobře zalyžovat? Hledáte tip na pořádnou lyžovačku? I na českých horách se dají najít poměrně dlouhé sjezdovky, které nadchnou pokročilé lyžaře. Pro milovníky sjezdového lyžování přináší Kudy z nudy přehled nejdelších sjezdovek v Česku, mezi něž patří sjezdovka na Dolní Moravě s úctyhodnou délkou 3,7 km, sjezdovka Rondo a Lázeňská na Klínovci, sjezdovka z Šeráku na Ramzové v Jeseníkách, Vyhlídková sjezdovka krkonošského areálu Herlíkovice nebo Turistická v krkonošské Rokytnici nad Jizerou..

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách Zimní sporty

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Skiareál Dolní Morava – přes 10 km sjezdovek všech stupňů obtížnosti Zimní sporty

Skiareál Dolní Morava – přes 10 km sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Horský resort Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.).

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu Příroda

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

I když naše pohoří nejsou ve srovnání s ostatními Evropskými horami žádnými velikány, ukrývají řadu zajímavých míst. Horské chaty, rozhledny, televizní vysílače a meteorologické stanice s bohatou historií, a mnoha českými rekordy, stojí rozhodně za prozkoumání. Kudy z nudy vám prozradí, kam se vypravit za nejvýše položenými stavbami našich hor, kde bývá nejvíce sněhu, deště či větru v roce.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Praděd – nejvyšší hora Moravy Příroda

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou Zimní sporty

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu, která byla vystavěna v roce 1996 je ojedinělá tím, že jako jediná v ČR vede do I. zóny KRNAP. Její konečná stanice v nadmořské výšce 1.315 m je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V letním období je tato lanová dráha mimo provoz.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Lyžařský areál Ramzová Zimní sporty

Lyžařský areál Ramzová

Ski centrum Bonera Ramzová se nachází v Jeseníkách v nadmořské výšce 782 – 1351 m n.m. Čeká tu na vás jedna z nejdelších sjezdovek v ČR o délce 3 260 metrů.

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě Zimní sporty

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Černohorská sáňkařská cesta Zimní sporty

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 4 000 m s převýšením 560 m.

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR Zimní sporty

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Lyžařské středisko Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice. Na severních svazích Petrových kamenů (1 438 m n.m.) jsou nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Právě proto jsou zde tradičně nejlepší sněhové podmínky.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Skiareál Ještěd – hory za rohem Zimní sporty

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte sem tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Bruslařská dráha v Horní Plané Zimní sporty

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslaři mají v Horní Plané pré. Bruslařská dráha na ploše jezera je dlouhá 4 kilometry a vede od převozu k Srdci Vltavy (směr Nová Pec).

Nejdelší kabinová lanová dráha v České republice – lanovka Janské Lázně-Černá hora

Nejdelší kabinová lanová dráha v České republice – lanovka Janské Lázně-Černá hora

Současná kabinová lanová dráha Janské Lázně-Černá hora jezdí od roku 2006 a je historicky již třetí v pořadí. První kyvadlová kabinová lanovka jezdila na vrchol Černé hory od roku 1928. Byla dlouhá 3 174 m, převýšení bylo 644 m a byla jednou z nejdelších ve střední Evropě. Druhá byla gondolová, jezdila od roku 1980.

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapou republiky je nazýváno sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, které obvykle odtávají nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Místo dostalo název podle svého tvaru – připomíná prvorepublikovou mapu Československa s Podkarpatskou Rusí.

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Vzpomínáte na hodiny zeměpisu a víte, jak vysoká je nejvyšší hora České republiky? A víte, jak se jmenují a kolik měří nejvyšší vrcholy jednotlivých pohoří? Kde najdete nejvyšší kostelní věže, nejvyšší radnici a kde skutečně leží nejvyšší bod Česka? S pátráním vám pomůžeme na portálu Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj