ÚvodAktualityKalendář 2025: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět
Památky

Kalendář 2025: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

Patříte k fanouškům vojenské techniky, ale prohlížet si ji v muzeu vás nebaví? Podívejte se, jak dodnes funguje vojenská technika a taktika v akci. Portál Kudy z nudy přináší tipy na zajímavé akce, které proběhnou od jara do podzimu tohoto roku.

Květen: Výročí konce druhé světové války, Den otevřených dveří na letišti v Čáslavi

Letos uplyne 80 let od konce druhé světové války. Velkolepé oslavy již tradičně chystá Plzeň, Slavnosti svobody chystají bohatý program. Letošní oslavy začínají v pátek 2. května a budou pokračovat až do úterý 6. května.

Přehled jarních vojenských akcí

Fandové vojenské techniky by si měli zapsat do svých diářů 17. květen, kdy se po dvou letech veřejnosti otevře letiště Čáslav. Těšit se můžete na pozemní ukázky a prezentace jednotek 21. základny i na letové ukázky letounů jak z České republiky, tak ze zahraničí. V letošním roce si budou moci návštěvníci připomenout výročí 20 let od zavedení letounů JAS-39 Gripen a 25 let od zavedení letounů L-159 ALCA do výzbroje Armády České republiky.


Červen: Tradiční bahna

Tradiční Den pozemního vojska Bahna představí 21. června široké spektrum činností a odborností vojenských profesionálů a jejich techniku. Součástí programu budou ukázky mnoha jednotek, průlet letounů vzdušných sil, seskoky výsadkářů a samozřejmě historické ukázky s válečnou tématikou. 


Červenec: Den vojenské techniky v Králíkách

Na 4. až 6. červenec připravilo Vojenské muzeum Králíky Dny vojenské techniky. Uvidíte vojenskou techniku v pohybu na tankodromu. Na závěr vyjede největší exponát muzea MAZ 543. Vojenské muzeum Králíky připravilo pro návštěvníky během léta 2025 již tradiční a oblíbené jízdy těžké techniky.
 

Srpen: Cihelna a Lešany

Tradiční vojensko-historická Cihelna se v letošním roce opět uskuteční a to v termínu od 15. do 16. srpna. Akci pořádá město Králíky společně s Vojenským muzeem Králíky. Hlavním tahounem jsou bojové ukázky převážně z druhé světové války, těšit se můžete i na prezentaci Armády ČR.

Tradiční Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany plánovaný na sobotu 30. srpna. Stěžejním bodem programu bude velká bojová ukázka, kterou připravil Vojenský historický ústav společně s Kluby vojenské historie, jejichž členové v této ukázce také aktivně vystoupí. 
 

Září: Dny NATO v Ostravě

Největší vojenskou akcí ve střední Evropě jsou Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Letos se konají 20. až 21. září. Nikde jinde není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Sobotní a nedělní program je stejný a vstupné je zdarma. Účast potvrdila řada zemí, můžete se těšit jak na premiéry, tak na ukázky a týmy, které byly k vidění v minulosti. 
 

Říjen: Den uniformovaných sborů v Kroměříži 

Na letišti v Kroměříži se 4. října koná Den uniformovaných sborů, unikátní akce plná policejní, vojenské a hasičské techniky, minulé i současné. Letošní ročník se kromě moderních dějin zaměří i na ty starší, včetně akčních ukázek i práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie. Akce se koná za každého počasí a vstup je zdarma.
 

Listopad: Den válečných veteránů

Dne 11. 11. se slaví Den válečných veteránů. Lidé, především v anglosaských zemích, si v tento den připínají na klopy kvítek vlčího máku, na připomínku toho, že 11. listopadu v roce 1918 skončila první světová válka. Vyjadřují tím úctu těm, kteří bojovali za svobodu za první i druhé světové války nebo vojákům působícím v zahraničních vojenských misích. Na řadě míst Česka se v tento den konají vzpomínkové akce či jsou výjimečně zpřístupněné památky.

Letecké dny, přehlídky, akrobatické show a slety letadel
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jízdy těžké techniky – svezte se ve Vojenském muzeu Králíky

1. 7.31. 8.
Jízdy těžké techniky – svezte se ve Vojenském muzeu Králíky

Tankodrom Vojenského muzea Králíky zve na projížďky, které se budou konat o letních prázdninách vždy o víkendu.

Den vojenské techniky 2025

4. 7.6. 7.
Den vojenské techniky 2025

Od pátečního odpoledne 4. 7. do nedělního odpoledne 6. 7. ukáží návštěvníkům Vojenského muzea Králíky vojenskou techniku v pohybu.

Tankodrom Milovice – offroad a military park, muzeum Zážitky

Tankodrom Milovice – offroad a military park, muzeum

Tankodrom Milovice je multifunkční areál, nabízející široké využití. Největším tahákem je nové Muzeum vojenské a historické techniky, venkovní hřiště a množství offroad tratí s různými povrchy.

Legiovlak 2025

20. 5.25. 5.
Legiovlak 2025

Již pojedenácté vyráží Legiovlak na cestu po českých a moravských železnicích. Unikátní legionářské muzeum na kolejích zastaví na 34 nádražích v období od 1. 4. do 31. 11. 2025.

Den uniformovaných sborů v Kroměříži 2025

4. 10.
Den uniformovaných sborů v Kroměříži 2025

Tuzemská přehlídka práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie. Akce se uskuteční v sobotu 4. 10. 2025 na letišti v Kroměříži.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Muzeum Dobčická tvrz 1945 Kultura

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.

Tankový den v Lešanech 2025

30. 8.
Tankový den v Lešanech 2025

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany – tematický program s dynamickými ukázkami, v sobotu 30. srpna 2025.

Dny NATO v Ostravě 2025

20. 9.21. 9.
Dny NATO v Ostravě 2025

Dny NATO jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Cihelna 2025 v Králíkách

15. 8.16. 8.
Cihelna 2025 v Králíkách

Cihelna ve své obvyklé podobě proběhne ve dnech 15. – 16. srpna 2024 v Králíkách. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v pátek a sobotu. V neděli je možný vstup do muzeí.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR Památky

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Den pozemního vojska – Bahna 2025

21. 6.
Den pozemního vojska – Bahna 2025

Největší společná ukázka současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic, letos 21. 6. 2025.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Den vítězství

Den vítězství

Den vítězství slavíme 8. května a patří mezi státní svátky. Připomíná konec druhé světové války, dosud největšího válečného konfliktu na světě. Druhá světová válka se odehrála v letech 1939–1945, zapojila se do ní většina států světa a stála životy 62 milionů lidí.

Army muzeum Zdice Kultura

Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice naleznete v areálu bývalých zdických kasáren v ul. Čs. Armády. Pestré sbírky muzea čítají exponáty z dob první světové války, první republiky, druhé světové války a Československé lidové armády.

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ačkoli byl Ludvík Svoboda (25. listopadu 1895, Hroznatín – 20. září 1979, Praha) prezidentem v době normalizace, mezi lidmi se coby důstojník československých legií a veterán druhé světové války z východní fronty těšil mnohem větší úctě než jeho předchůdci.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Okolí města Králíky v nejvýchodnější části dnešního Pardubického kraje bylo na konci 30. let 20. století nejsilněji opevněným úsekem bývalého Československa. Řada dříve tajných vojenských objektů je dnes přístupná, navštívit můžete řadu vojenských muzeí a dalších atraktivních míst a památek.

Protitankový ježek aneb rozsocháč – vynález českého legionáře

Protitankový ježek aneb rozsocháč – vynález českého legionáře

Vojenská muzea, památníky podél železné opony nebo fotografie z válečných oblastí: tam všude můžete vidět zvláštní ježaté útvary, svařené nebo snýtované z těžkých železných traverz. Jde o protitankové zátarasy zvané rozsocháč, mnohem častěji se ale setkáte s názvem ježek. Za druhé světové války je armády na všech frontách znaly pod názvem český ježek neboli czech hedgehog – jde totiž o vynález majora Františka Kašíka (26. března 1888, Polná – 18. září 1969, Praha).

Další aktuality

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky