ÚvodČeská nejHistorickéBitva u Lipan – poslední velká husitská bitva, která ukončila období husitských válek
Historické

Bitva u Lipan – poslední velká husitská bitva, která ukončila období husitských válek

Na Lipské hoře u středočeských Lipan se 30. května 1434 odehrála poslední velká husitská bitva. Vojska utrakvisticko-katolické koalice se tu střetla s polními vojsky táborského a sirotčího svazu, tedy radikálním křídlem husitského hnutí. Na místě dnes stojí památník, mohyla poskládána z pískovcových cihel, do kterých je vložen kalich.
Bitva u Lipan byla rozhodující bitvou a také tečkou za husitskými válkami. Po krvavých jatkách u Lipan husitství v Čechách skomíralo, až zůstalo jen ve vzpomínkách. Husitský památník stojí na Lipské hoře mezi Kouřimí a Českým Brodem. K památnému místu českých dějin vede od Lipan úzká silnice, nahoře u mohyly je k dispozici malé parkoviště. Na někdejším bojišti se každoročně v květnu odehrává rekonstrukce bitvy s doprovodným programem.
Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou Památky

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Husitské bojové vozy a vozové hradby – účinné zbraně husitů

Husitské bojové vozy a vozové hradby – účinné zbraně husitů

Během husitských válek, tedy v letech 1419–1434, využívala husitská vojska vedle řady dalších zbraní také bojové vozy. Z nich husité sestavovali takzvané vozové hradby, které sloužily pro ochranu vojenských táborů a v bitvách pro obranu i útoky.

Podlipanské muzeum v Českém Brodě Kultura

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno již v roce 1896 a sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka, kterou obklopuje původní zahrada.

Zřícenina hradu Zbirohy Památky

Zřícenina hradu Zbirohy

Nad levým břehem řeky Jizery nedaleko města Turnova stojí zřícenina hradu Zbirohy. Z původního hradu se dochovaly obytné místnosti pod severní zdí ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Je to tak, vojenská taktika a neporazitelnost husitských bojovníků inspirovala vývojáře slavné videohry Age of Empires 2 k jejímu rozšíření o české reálie. Od vydání Age of Empires II nás sice nedělí 600 let, ale výcvik vojáků k pokoření soupeře a strategie bitev se prakticky nezměnily. V DCL (k Age of Empires II: Definitive Edition) nazvaném Dawn of the Dukes si můžete zahrát za český národ, a to v duchu husitských válek a pod vedením Jana Žižky. S bílým lvem ve znaku můžete hrát jak v multiplayeru, tak v příběhové kampani, která v misích představuje příběh neporaženého vojevůdce Jana Žižky. Než začnete hrát, nechejte se inspirovat touto hrou k výletu – podívejte se na slavná místa husitské historie, ať máte ve hře co budovat a porovnávat!

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!

10 tipů na výlety na nejznámější bojiště aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety na nejznámější bojiště aneb ve stínu i na výsluní

Války přemyslovských panovníků, husitské války, třicetiletá válka, napoleonská tažení i prusko-rakouské války zanechaly v naší zemi spousty stop a šrámů. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na deset bojišť, kde se odehrály významné bitvy českých dějin. Připomeneme vám i střety, které sice rozhodly o osudu českých zemí, ale odehrály se za našimi hranicemi, a takové, které ovlivnily dějiny celé Evropy.

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 25. 5. 2024 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.

Kouřim

Kouřim

V Dalimilově kronice se píše, že u Štolmíře poblíž Českého Brodu se kníže Radslav z Kouřimi podrobil přemyslovskému knížeti Václavovi. Kdyby tehdy Radslav vyhrál, Čechy mohly mít úplně jinou metropoli. Dějiny ale rozhodly jinak: hlavním městem se stala Praha a Kouřim se proměnila v klidné maloměsto.

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice Kultura

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Kruhový pavilon v dolní části areálu Výstaviště skrývá pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda z let 1897–1898. Jedná se již o druhou kruhovou stavbu v areálu Výstaviště, která vznikla pro Výstavu architektury a inženýrství po vzoru předešlého Pavilonu českých turistů.

Český Brod

Český Brod

Město mezi Prahou a Kolínem založil pražský biskup Jan I. ve 12. století, a tak se mu v jeho počátcích říkalo Biskupský Brod. Jméno ale dlouho nevydrželo, už na začátku 14. století se v listinách objevuje jako Český Brod – to aby se odlišil od Německého Brodu, dnešního Havlíčkova Brodu, na Vysočině.

Luděk Marold – autor největšího českého obrazu

Luděk Marold – autor největšího českého obrazu

Panoramatický obraz Bitvy u Lipan je pozoruhodné dílo malíře Luďka Marolda (7. srpna 1865 – 1. prosince 1898). Je 11 metrů vysoký, 95 metrů dlouhý a jde o největší malířské dílo, které kdy v Čechách vzniklo. Navíc ho můžete vidět na vlastní oči, a to v kruhovém pavilonu na holešovickém Výstavišti v Praze.

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé Památky

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.

Maroldovo panoráma Památky

Maroldovo panoráma

Největší obraz v České republice. Spojte návštěvu obrazu s dobrodružstvím pro celou rodinu, stáhněte si aplikaci od Skrytých příběhů a zachraňte Maroldův obraz před zkázou!

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky Památky

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Skalní reliéf Jana Roháče z Dubé Památky

Skalní reliéf Jana Roháče z Dubé

Reliéf Jana Roháče z Dubé byl zhotoven v roce 1937 k pětistému výročí dobytí hradu Sion. Je zde jedno ze zastavení naučné stezky Cestou husitských hejtmanů.

Bitva Lipany – historická bitva husitů u Lipan 2025

Rozhodující střetnutí husitských válek s tržištěm pro děti i dospělé se chystá na poslední květnovou sobotu, 31. května 2025. Rekonstrukce se uskuteční na Lipské hoře, poblíže Mohyly u obce Vitice. Areál se otevírá v 11 hodin, bitva se odehraje od 15 hodin.
Kouřim, Středočeský kraj

Velikonoční tradice ve Kšelích

Přijďte si s námi uplést pomlázku, ozdobit kraslice a/nebo velikonoční motivy ze dřeva, nebo se zapojte do soutěže o nejpovedenější velikonoční dobrotu! Můžete také ochutnat tradiční velikonoční pochoutky jako je nádivka, mazanec nebo třeba jidáše!
Kšely, Středočeský kraj

Smrtná neděle ve skanzenu v Kouřimi 2025

Vynášení smrtky a přinášení nového léta. Nejen to je Smrtná neděle ve skanzenu v Kouřimi. V neděli 6. dubna 2025.
Kouřim, Středočeský kraj

Bílá sobota v Muzeu lidových staveb v Kouřimi 2025

Tradice našich předků ožívají v autentickém prostředí kouřimského skanzenu. Celodenní program představí obyčeje jako chození s Jidášem, pašijové hry, povídání o postních a velikonočních zvycích, předení pašijové nitě a mnoho dalšího.
Kouřim, Středočeský kraj

Boží hod velikonoční v Muzeu lidových staveb v Kouřimi 2025

Prožijte tradiční Velikonoce jako naši předkové v dobách dávno minulých. Pro všechny generace je v kouřimském skanzenu připraven bohatý program, ve kterém nebude chybět zpěv, tanec, divadlo, tradiční dětské hry, dílna na pletení pomlázek, zdobení kraslic či malý vesnický trh.
Kouřim, Středočeský kraj

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Vypravte se do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o obilí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Kdo vydrží do podvečera, může se těšit na výuku lidového tance.
Kouřim, Středočeský kraj

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.
Kouřim, Středočeský kraj

Tříkrálová koleda ve skanzenu v Kouřimi

Rozloučení s vánočními svátky v Muzeu lidových staveb v Kouřimi 10. 1. 2026.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel ve Kšelích – Cesta do minulosti evangelické víry

Prozkoumejte dlouhé roky opuštěný evangelický kostel ve Kšelích, místo s bohatou historií, které čeká na obnovu. Poznejte jeho příběhy a staňte se součástí jeho oživení jako místa setkávání a inspirace v srdci Čech
Kšely, Středočeský kraj

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Věžový vodojem v Kouřimi

Věžový vodojem v Kouřimi postavil v letech 1929 až 1930 A. Hrázský a F. Jenč z Mladé Boleslavi podle projektu architekta Františka Jandy ve funkcionalistickém duchu. Vodojem sloužil od počátku jako spotřební a požární, dodnes je stále funkční.
Kouřim, Středočeský kraj

Městské opevnění v Kouřimi

Středověké opevnění v Kouřimi patří k nejlépe zachovalým hradebním systémům v českých zemích. Vznikalo od poloviny 13. století do začátku 16. století. Mohutné hradby obklopují historické jádro města v délce asi 1250 metrů.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Kouřim, Středočeský kraj

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.
Kouřim, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Apartmány č.p. 9 – kouzelné ubytování v Kouřimi

Na náměstí v Kouřimi stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě, s popisným čísle 9. Dnes zde naleznete pohodlné apartmány, kde se budete cítit jako doma.
Kouřim, Středočeský kraj

Černokostelecký zájezdní pivovar

V prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Ždánické vinice

Vinice nad obcí Ždánice je zajímavou lokalitou, která svou polohou, nacházející se v bezprostřední blízkosti Středočeské ovocné stezky rozšiřuje pěstovanými odrůdami vinné révy, už tak pestrou rozmanitost pěstovaných druhů ovoce v tomto regionu.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Vinařství Klučov

Za příznivého počasí se otevírá také vinný stánek v Klučově u Českého Brodu. Vinařskou tradici zde obnovili teprve před pár lety.
Český Brod, Středočeský kraj

Kavárna a pražírna Zrníčko

Pro ty, co hledají výjimečně kvalitní kávový zážitek v Českém Brodě a okolí.
Český Brod, Středočeský kraj

Chalupa Ořešák

Starodávné stavení, které poskytuje pohodlné útočiště.
Svojšice, Středočeský kraj

Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Jen pár kilometrů od Prahy směrem na východ naleznete malebnou jurtovou vesničku schovanou ve starém jabloňovém sadu. Můžete zde zažít romantickou noc uvnitř originální mongolské jurty. V blízkosti krásné přírody při pozorování noční oblohy, večeru stráveném u ohně objevíte pravé kouzlo glampingu!
Český Brod, Středočeský kraj

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.
Kounice, Středočeský kraj