ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní
Životní styl

Věda a historie není nuda: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní

Poslechněte si audio verzi článku
Máchovo jezero, Lipno, Špindlerův Mlýn nebo Český ráj: to jsou místa, kam se za socialismu jezdilo na dovolenou. Prázdniny jsme trávili také na chatách a na chalupách a záviděli jsme těm, kteří jeli na výlet do Prahy, protože taková jízda metrem a po eskalátorech, to byl vážně zážitek! Vydejte se s Kudy z nudy na dovolenou v retro stylu.
Zeptejte se pamětníků, jak vypadaly dovolené v dobách socialismu. Možná vám budou vyprávět o cestách do Bulharska, Jugoslávie nebo alespoň do Maďarska k Balatonu. Spousta lidí ale zůstávala doma a vypravili se třeba jen pod stan někam na přehradu, třeba na Slapy, na Vranovskou přehradu nebo k Máchovu jezeru. V kempech na jejich březích se v létě potkával celý národ.
 

Nejlíp bylo u vody

Důležité bylo i to, jestli firma, v níž pracovali vaši rodiče, měla vlastní rekreační středisko: právě v lesích kolem Máchova jezera jich vyrostly stovky a není divu, že se okolí Doks a Starých Splavů stalo letní tuzemskou destinací číslo jedna. Tak jako dnes tu bylo plno lidí a voněly borovice, ale na pláži chyběly atrakce a i stánků bylo poskrovnu. Také kapacita ubytování byla omezená a zdaleka ne na každého se dostalo. Na konci sezony ale letní hosté odjeli a rekreační střediska i chaty zůstaly většinou až do jara prázdné.

To samé ale platilo i pro další oblíbené lokality, jako byla třeba Vranovská přehrada na jižní Moravě, vodní nádrž Rozkoš u České Skalice nebo přehrada Seč u Chrudimi.
 

Prstem po mapě

Na chatu a chalupu jezdil kdekdo, buď na vlastní, anebo ke známým. Zato dostat se na rekreaci ROH (odborová organizace Revoluční odborové hnutí) nebylo jen tak: na nejlepší místa se jezdilo jen za odměnu. To platilo zejména pro horská střediska, třeba na Slovensku ve Vysokých Tatrách anebo v Krkonoších, ve Špindlerově Mlýně. Do tamních konfiskovaných vil se první rekreanti vypravili už rok po skončení druhé světové války.

Zájem byl i o Lipno, ale okolí vodní nádrže se od té doby změnilo od základu. Zapomeňte na bobové dráhy, Stezku korunami stromů, jezerní cyklostezku, Království lesa a další atrakce: tehdy to byl odlehlý kout světa, kde v zimě fungovalo pár lyžařských vleků a na jezeře se dalo bruslit, v létě se chodilo do lesů na houby (ale jen tak, abyste se náhodou nezatoulali k hranicím vojenského prostoru Boletice) a ti otužilejší se dokonce koupali. Na Vítkův hrádek a jižní stranu jezera se dalo dívat jen zdálky: hranice republiky totiž většinou končila deset patnáct kilometrů před tou skutečnou a dál jste se dostali jen se zvláštním povolením. To platilo pro stálé obyvatele nebo zaměstnance tamních podniků, ale ne pro výletníky. Zapovězenou oblastí Šumavy tak bylo například Plešné jezero, o Schwarzenberském kanálu se nemluvilo a na Třístoličník, Plechý nebo Březník jste mohli docestovat leda prstem po mapě.
 

Místa, která neexistovala

Nejenom památky, kultura a akce, ale také nákupy, jízda metrem a svezení na dlouhých eskalátorech: to byla hlavní lákadla socialistické Prahy. Plavba po Vltavě do zoologické zahrady, jarní výlet na Matějskou pouť anebo výšlap na Petřínskou rozhlednu se postaraly o zážitky, o kterých jste pak mohli vyprávět doma nebo ve škole. Například petřínská lanovka ale patřila mezi atrakce, které v té době neexistovaly: v roce 1965 po deštích se na Petříně sesunula část svahu společně s částí tratě lanové dráhy. Lanovka se znovu rozjela až po dvaceti letech, v létě roku 1985.

Na výlety se nejezdilo jen do hlavního města, ale také do Telče, Českého Krumlova nebo do Kutné Hory. Hlavní rozdíly? Podobné jako dnes na Malé Straně, Kampě nebo na Starém MěstěPraze: i když byly domy v historickém centru zanedbané, skutečně se v nich bydlelo a ulice nepatřily jen turistům. Zdaleka to ale neplatilo jen pro města: například Dolní Morava, kterou znáte jako rozvíjející se horské středisko s řadou sjezdovek, Stezkou v oblacích, mamutí bobovou dráhou a dětskými zábavními parky tehdy byla malá osada v odlehlém horském údolí, kde lišky dávaly dobrou noc. Podobně na tom byly Pasohlávkyautokempem Merkur a Aqualandem Moravia: Novomlýnské nádrže se totiž teprve stavěly, uvedeny do provozu byly až v březnu 1989.
 

Slasti socialistických dovolených

  • Jak to bylo za socialismu s dovolenou? Bídně: mladí lidé do 30 let měli pouze dva týdny dovolené, kdo odpracoval pět až 15 let, měl nárok na tři týdny a až od 33 let věku, tedy po odpracování 15 let, vznikal nárok na čtyři týdny volna.
  • Zásada, že správný odpočinek by měl trvat alespoň dva týdny, se za socialismu dodržovala častěji než dnes. Čtrnáct dní v kuse relaxovala více než polovina lidí, dnes je to jen necelá čtvrtina.
  • Do ciziny se sice cestovalo levněji než dnes, ale i tak cena rodinné dovolené často přesáhla dva měsíční platy. Proto bylo tak oblíbené kempování a stanování: bylo levnější, jen jste si museli včas zamluvit místo.
  • Cestovat bez omezení se dalo jen do východního Německa, Polska, Rumunska, Maďarska a Bulharska, později také do Jugoslávie. K moři se dalo vycestovat i s ROH, ale to bylo skutečně jen pro vyvolené.
  • Před rokem 1989 existovalo v Československu jen deset cestovních kanceláří, dominantní postavení měla cestovní kancelář Čedok. Kdo měl zájem o atraktivní destinace, musel mít známosti anebo si vystát dlouhou frontu.
  • Když se někdo chtěl podívat do kapitalistické ciziny, tedy „na západ“, nestačilo koupit si zájezd. Od banky bylo třeba získat devizový příslib pro výměnu valut a nutná byla i výjezdní doložka. Ve zdlouhavém byrokratickém procesu bylo rozhodující slovo zaměstnavatele a výboru komunistické strany. A i když vám vycestování schválili, z hranic vás mohli kdykoliv vrátit: k podezření, že chcete opustit socialistický ráj, stačily skutečně jen maličkosti.
Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Skiareál Lipno Zimní sporty

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno je moderní lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce více jak 13 km, bobovací kopec nebo výukové hřiště. Pohodlnou přepravu zajišťují čtyřsedačkové lanovky.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice Příroda

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou Lázně a wellness

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou

Pohodová koupačka, adrenalinová jízda, parádní relax ve wellness i výhled na malebné okolí Pálavy. To všechno si užijete v největším českém aquaparku Aqualandu Moravia, který se nachází v Pasohlávkách, jen 20 minut autem od Brna.

Horský resort Dolní Morava Zážitky

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete zde několik světových unikátů jako Sky Bridge 721, Stezku v oblacích, Mamutí horskou dráhu nebo Mamutíkovy zážitkové parky s Obřím Mamutem.

Dobčické tábořiště Ubytování

Dobčické tábořiště

Táborová základna v krásném, klidném a tichém prostředí jižních Čech v zrekonstruovaných chatkách a nových podsadových stanech. Areál je také vhodný pro společně strávené rodinné dovolené, rodinné akce a oslavy, firemní akce, dětské tábory.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Letní sporty

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Hlavní pláž Staré Splavy u Máchova jezera Letní sporty

Hlavní pláž Staré Splavy u Máchova jezera

Plánujete prožít pěkný den u vody? Vyzkoušejte hlavní pláž Staré Splavy na Máchově jezeře, kde si dopřejete nejen perfektní odpočinek téměř jako u moře, ale i nejrůznější sportovní aktivity a v neposlední řadě vodní sporty a skvělé koupání.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice Letní sporty

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník Lázně a wellness

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně Letní sporty

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně

Jezerní cyklo-inline stezka s perfektním povrchem ideálním pro inline bruslení a cykloturistiku vede z Lipna nad Vltavou až do Frymburka. Trasa dlouhá 11,5 km kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na jezero, ale hlavně pestré houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou Letní sporty

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Lodní doprava na Máchově jezeře Zážitky

Lodní doprava na Máchově jezeře

Vodní hladinu Máchova jezera, která je obklopená hlubokými lesy a písečnými plážemi, brázdí po celé léto výletní lodě. Flotila 4 lodí poskytuje možnosti pronájmů při konání nejrůznějších oslav či přednášek, okružní i pravidelné plavby. Pravidelná doprava a okružní jízdy probíhají v červenci a srpnu.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek Památky

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Biosférická rezervace Dolní Morava Příroda

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení Zimní sporty

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce Letní sporty

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Výlet kolem Máchova jezera Příroda

Výlet kolem Máchova jezera

Příjemná procházka po lesních cestách vás zavede mírně zvlněnou krajinou s výhledy z vrcholu Borného a Sroubeného okolo Máchova jezera.

Přehrada Seč u Chrudimi Letní sporty

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Kemp Merkur Pasohlávky Ubytování

Kemp Merkur Pasohlávky

Autokemp Merkur Pasohlávky na horní Novomlýnské nádrži je jedním z největších kempů v ČR. Kemp je ideální pro rodiny s dětmi, skupiny, školy i jednotlivce.

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Budapešť, impozantní parlament, Rybářská bašta a lázně Széchenyi, víno, guláš, klobásy a všudypřítomná paprika, překrásná historická města s úžasnými památkami, termální lázně, vinařská oblast Tokaj, Balaton, fascinující jeskyně Aggtelek a řeka Dunaj: je tolik věcí, které máme rádi v Maďarsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u jednoho ze sousedů bývalého Československa. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maďarsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Obří mamut v resortu Dolní Morava Zážitky

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě Zážitky

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

České značky: cestovní kancelář Čedok

České značky: cestovní kancelář Čedok

Značka, kterou zná každý cestovatel, se jmenuje Čedok: nejstarší česká cestovní kancelář působí na trhu od roku 1920. Kde měla první kancelář, co svým klientům nabízela, která neznámá místa pro nás objevila a kdy vyšel první katalog? A kam můžete s Čedokem cestovat dnes? Vydejte se s portálem Kudy z nudy za hranice všedních dní!

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice Příroda

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano.

Židenický kopec v Brně Příroda

Židenický kopec v Brně

Židenický kopec (307 m) v Brně se nachází nad Viniční ulicí. Místo se proslavilo tím, že si zde rád hrával malý Bohumil Hrabal.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Zaniklá obec Zadní Zvonková Památky

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl