ÚvodČeská nejKulturníJakub Arbes – spisovatel, který v české literatuře zavedl žánr romaneto
Kulturní

Jakub Arbes – spisovatel, který v české literatuře zavedl žánr romaneto

Stejně jako je Malá Strana v Praze spojená s dílem Jana Nerudy, ke Smíchovu patří Jakub Arbes (12. června 1840, Praha – 8. dubna 1914, Praha), básník, prozaik a novinář. Smíchovský patriot do své rodné čtvrti zasadil řadu svých děl včetně Svatého Xaveria, jednoho ze svých nejznámějších romanet.
Jakub Arbes se narodil na Smíchově, části Prahy, která se během jeho života výrazně změnila. „Po nynějším rázu velkoměstském, po výstavných budovách nynějších nebylo ani památky,“ psal. „Bylať to pouhá víska s několika továrnami – z větší části zelinářské zahrady, bělidla na kartouny, několik cihelen, dvě tři větší hostinské zahrady, několik bývalých letních sídel šlechtických, z nichž některé proměněny byly již v továrny, pak asi 150 domků, ba chatrčí, vesměs šindelem nebo došky krytých, tu a tam nějaký dům jednopatrový a jenom dvě tři budovy více než dvoupatrové.“ Arbes se měl stát ševcem stejně jako jeho otec, ale protože se dobře učil, rodiče ho poslali na studia. Během nich ho češtině učil Jan Neruda, který byl jeho velkým vzorem i přítelem. Stál i u jeho prvních literárních pokusů a na jeho popud začal Arbes svým originálním povídkám s dobrodružným a napínavým dějem říkat romaneta.

V mládí se Arbes věnoval několika oborům, dokonce studoval na budoucím Českém vysokém učení technickém, nakonec se ale stal novinářem a spisovatelem. Pracoval v několika redakcích a také jako dramaturg Prozatímního divadla, společně s Mikolášem Alšem vydával satirický časopis Šotek, a nakonec se stal zřejmě naším prvním spisovatelem, který si troufnul odejít „na volnou nohu“. Vedle novinářské práce se živil jako překladatel, napsal také několik románů z dělnického prostředí, díky několika historickým studiím je považovaný za zakladatele literatury faktu a řadí se mezi první autory sci-fi (romaneto Newtonův mozek, Poslední dnové lidstva). Proslavil se také jako ten, kdo rozluštil soukromé intimní deníky Karla Hynka Máchy a odmítl je zveřejnit.
Častým motivem v Arbesových dílech jsou mrtvé děti: za ženu si vzal Josefínu Rabochovou, jejíž otec lásce s novinářem bez místa a pevného příjmu nechtěl ani slyšet. Dívka utekla z domova a živila se šitím, za Arbese se provdala teprve poté, co dostal místo redaktora v Kutné Hoře. Týden před svatbou se jim narodila holčička, ale záhy zemřela a byla pochovaná na Malostranském hřbitově. Sice měli další děti, ale na malou Marii Magdalenu Arbes nikdy nezapomněl. Náhrobek svaté holčičky na stejném hřbitově jej inspiroval k romanetu Sivooký démon. To společně s dalšími romanety napsal ve vězení v České Lípě, kde si v letech 1873–1874 odseděl třináct měsíců za protirakouské články v Národních listech; tam působil jako odpovědný redaktor. Do stejného žaláře později také umístil děj romaneta Akrobati.

Arbes dlouhé roky žil na Smíchově na Kostelním, dnešním Arbesově náměstí, kde také stojí jeho pomník. Později se odstěhoval do Švédské ulice do části Smíchova, kde se říká Na Hřebenkách. Za zásluhy o českou literaturu získal členství v České akademii věd a umění, zemřel ve věku 73 let a je pochován na hřbitově na Malvazinkách.
 
Po stopách Jakuba Arbesa Prahou

Po stopách Jakuba Arbesa Prahou

Básník, prozaik a novinář. Odpovědný redaktor Národních listů a poté spisovatel a žurnalista na volné noze. Žák a přitel Jana Nerudy. Autor obsáhlé máchovské monografie a řady článků, v nichž se věnuje Máchovu životu, dílu i kultu, a také ten, kdo rozluštil šifru Máchova soukromého deníku a odmítl jej zveřejnit – tím vším byl Jakub Arbes.

Seznamte se: 25. července má svátek Jakub

Seznamte se: 25. července má svátek Jakub

Jakubům patří svět: je to jméno, které se společně s Tomáši, Jany, Adamy, Vojtěchy, Martiny či Lukáši řadu let drží v žebříčku nejpopulárnějších jmen pro novorozené chlapečky. Pochází z hebrejštiny a používá se na celém světě. Portál Kudy z nudy přeje všem Jakubům, Jakoubkům, Kubům, Kubíkům a Kubíčkům k jejich svátku vše nejlepší!

Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti

Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti

Na přelomu 19. a 20. století byl architekt Josef Fanta (7. prosince 1856, Sudoměřice u Tábora – 20. června 1954, Praha) jednou z vůdčích osobností nově nastupujícího směru, secese. Uplatnil se i jako malíř a designér, návrhář nábytku a textilií, autor mnoha odborných publikací a také mecenáš, který se věnoval ochraně památek.

Rotunda Nalezení sv. Kříže – nejstarší pražská rotunda Památky

Rotunda Nalezení sv. Kříže – nejstarší pražská rotunda

V centru Starého Města se nachází nenápadná stavba – románská rotunda sv. Kříže, která byla postavena v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Stavba byla vybudována dokonalou stavební technikou pravděpodobně v 11. století.

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Jan Neruda – nejznámější spisovatel z Malé Strany v Praze

Jan Neruda – nejznámější spisovatel z Malé Strany v Praze

Jan Neruda (9. července 1834, Praha – 22. srpna 1891, Praha) byl český básník, prozaik a novinář. S jeho stopami se setkáte na řadě míst Prahy, zejména pak na Malé Straně. Nerudovým vrcholným prozaickým dílem jsou Povídky malostranské, vzpomínky na jednu z nejstarších částí Prahy takovou, jaká byla v první polovině 19. století.

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

V lednu 2022 slaví hlavní město Praha stoleté výročí vytvoření tzv. Velké Prahy. Roku 1922 se k pražským čtvrtím Hradčany, Malá Strana Staré Město, Nové Město, Josefov, Vyšehrad a Holešovice-Bubny připojilo dalších 37 obcí širšího centra, mezi nimi třeba Dejvice, Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady, Nusle nebo Žižkov. Udělejte si procházku k nejvýznamnějším místům Velké Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Tipy, kam vyrazit vám přináší Kudy z nudy.

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově Památky

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.

Americká zima – The Movie Brats v Kině Kavalírka

Filmoví spratci (Movie Brats) jsou parta amerických režisérů, kteří si v 60. až 80. letech vzali Hollywood hezky do parády a pořádně s ním zatřásli. Do téhle bandy patří mistři jako Martin Scorsese, Steven Spielberg, George Lucas či Brian De Palma.
Praha 5, Praha

ČEZ RunTour Praha 2025

Proběhni se na trasách dlouhých 3, 5 a 10 kilometrů, nebo si vyzkoušej štafetu v krásném prostředí pražského parku Ladronka! Nechybí ani trasy pro děti na 500 a 1000 metrů.
Praha 6, Praha

Víkend otevřených zahrad 2025

Víkend otevřených zahrad je událostí, kdy se lidem otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře.
Praha 5, Praha

Winter Run Praha 2025

Zimní výběh pro každého a za každého počasí se koná v Ladronce již podesáté.
Praha, Praha

Aphkhazeti – gruzínský státní balet, sbor a orchestr

14 března 2025 v Smetanove síňi Obecního domu. Aphkhazeti je jedinečné spojení gruzínského tance, hluboce zakořeněného v tradici tohoto národa, se současnou choreografií a hudbou.
Praha 1, Praha

Umění a architektura v harmonickém souznění ve Winternitzově vile

Výstavní cyklus Winternitzovy vily pro rok 2024 rozvádí odvěké téma propojení architektury a výtvarného umění v mnoha různých podobách nejen v rámci tradičních architektonických výstav, ale i nových sochařských expozic na zahradě vily.
Praha 5, Praha

Pohádkový advent na Marjánce

Přijďte se adventně naladit na Marjánku na koncertu Pěveckého sdružení pražských učitelek v secesním sále. Zaposlouchejte se do českých i zahraničních koled a melodií z filmových pohádek. Spoluúčinkuje klavíristka Eva Doušová a hobojistka Bohdana Tesařová. Solo soprán Nikola Eckertová.
Praha 6, Praha

ABBA a Beatles den před Silvestrem

Přijďte se rozloučit se starým rokem do nádherného secesního sálu Na Marjánce s unikátními aranžemi písniček skupin ABBA a Beatles v podání Klárova smyčcového kvartetu.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.
Praha 5, Praha

Kino Kavalírka

Kino Kavalírka navazuje na kino Na Zámečnici z 30. let minulého století, které se v roce 2021 podařilo znovu oživit. Název Kavalírka odkazuje na historické filmové ateliéry na Kavalírce.
Praha 5, Praha

Paintball v Praze 5

Paintballové hřiště na pražském Smíchově je vzdálené pouze 10 minut od historického centra Prahy. Užijte si paintball v areálu vybudovaném tak, aby uspokojil i ty nejnáročnější hráče!
Praha 5, Praha

Originální filipínské bojové umění Pekiti Tirsia Kali – rodinný filipínský bojový systém

Bojové umění preferující použití chladné zbraně, ale i neozbrojený boj (Pangamut, Dumog). Průběžný nábor, semináře, tréninkové kempy.
Praha 5, Praha

Aikido Renmei Praha – kurzy japonského bojového umění

Láká vás bojové umění? Naučte se aikidó, japonské bojové umění v oddíle Aikido Renmei Praha, který klade důraz na cvičení se zbraněmi (bokken, džo, tanto).
Praha 5, Praha

Hung Kar-Kung fu v Praze – bojové umění pro každého

Pravidelné tréninky jihočínského bojového umění kung fu Hung Kar v Praze 5. Hung kar se řadí mezi styly kungfu pocházející z jihočínského kláštera šaolin. Jeho původ lze najít v technikách zen buddhistického mnicha Boddhidharmy ze 6. století našeho letopočtu.
Praha 5, Praha

Rodinné centrum Paleček – prostor pro rodiny s dětmi

Rodinné centrum Paleček si klade za cíl být bezpečným a stimulujícím prostorem pro rodiny s dětmi. Disponuje prostornou hernou s vyhrazeným místem pro miminka a batolátka. Nabízí celým rodinám místo, kde se mohou sejít s přáteli a společně si povídat a nebo si hrát s dětmi.
Praha 3, Praha

Ateliér manželů Janouškových v pražských Košířích

​Ateliér Věry a Vladimíra Janouškových ukrytý v divoké zahradě v pražských Košířích prošel v letech 2020 – 2022 rozsáhlou rekonstrukcí. Kromě stálé expozice návštěvníci nahlédnou i do soukromí umělců.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Kavalír Praha

Kompletně zrenovovaný hotel Kavalír je umístěn na hlavní třídě Prahy 5 se snadnou dostupností jak do obchodního, tak i historického centra Prahy.
Praha 5, Praha

Bylo, Nebylo Café

Bylo, Nebylo Café je útulná kavárna s velkou herní zónou pro děti, kde si rodiče mohou odpočinout u šálku kávy, čaje nebo vína a vychutnat si dezerty nebo sendviče.
Praha 5, Praha

Park a usedlost Klamovka se zahradní restaurací

Z kopce rovnou dolů neboli z Podbělohorské k Plzeňské ulici se rozkládá středně velká, původně rokoková zahrada, kterou v polovině 18. století zakoupila rodina Clam-Gallasů, podle níž se lokalita také jmenuje. Bohatá je historie zdejší zahradní restaurace, která se datuje již k roku 1895.
Praha 5, Praha

Filema

Náš šéfkuchař vaří autentickou řeckou kuchyni z prvotřídních řeckých surovin ve stylu malých předkrmů mezedes. Kouzlo spočívá v jednoduchosti...
Praha, Praha

Usedlost Kotlářka v Košířích

Kotlářka v pražských Košířích je stylová, nově zrekonstruovaná viniční usedlost, jejíž historie se traduje již od 15. století, kdy zde zakořenila rodinná vinice po dobu více než tří staletí.
Praha 5, Praha

Usedlost Ladronka s restaurací

Usedlost Ladronka stojí v místech, kde stál původně viniční lis ze 14. století založený Karlem IV. Po nákladné rekonstrukce je zde v současné době restaurace.
Praha 6, Praha

Začni svůj pátek s Chateauneuf du Pape

Degustace – víno, olivy, sýr.
Praha, Praha

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.
Praha 5, Praha