ÚvodČeská nejKulturníProdaná nevěsta – nejslavnější opera Bedřicha Smetany
Kulturní

Prodaná nevěsta – nejslavnější opera Bedřicha Smetany

Jedna z nejpopulárnějších českých oper Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany měla premiéru v roce 1866. Na repertoáru ji dodnes má většina našich operních scén a stále neztratila nic ze svého vtipu a divácké oblíbenosti.
Již více než 150 let vévodí Prodaná nevěsta české opeře. Nikomu jinému, ani Smetanovi samotnému, se nepodařilo překonat její popularitu, která se za ta léta dostala takříkajíc do naší národní DNA. Na dobu, v níž vznikala, tedy 60. léta 19. století, však byla Prodanka vlastně dosti drzým experimentem.

Premiéry 26. a 28. května 2022 v Národním divadle.
Nápad vytvořit původní českou operu prý Bedřich Smetana (1824–1884) dostal při svém pobytu ve švédském Göteborgu v roce 1861. Od začátku mělo jít o komickou operu v národních barvách, kde jeviště měli zaplňovat vesničané v lidových krojích a sbory mělo se zpěváky zpívat celé divadlo. Věřte nebo ne, záměr skutečně vyšel: svého času uměl Prodanou nevěstu zanotovat každý vlastenec, a i současní milovníci opery znají zpaměti texty mnoha árií. Například režisér Miloš Forman (1932–2018) vzpomínal, že když byl jako malý kluk poprvé v kině na zfilmované Prodané nevěstě, šlo o němou verzi. Diváci ale oblíbenou národní operu dobře znali, takže od prvních taktů začal celý biograf zpívat, a to vydrželo až do konce.

Libreto o lásce Jeníka a Mařenky, jejichž vztahu nepřejí rodiče, napsal básník a novinář Karel Sabina. Smetana na Prodané nevěstě pracoval v letech 1863 až 1865, premiéru měla 30. května 1866 v Prozatímním divadle v Praze. Ještě za Smetanova života v roce 1871 byla poprvé uvedena v cizině, v Petrohradu, v roce 1892 zazněla ve Vídni, a v roce 1909 se zásluhou operní pěvkyně Emy Destinnové dočkala slavné premiéry v Metropolitní opeře v New Yorku. Jako jedna z mála Smetanových oper se ve světě hraje dodnes a spolu s Rossiniho Lazebníkem sevillským i a Mozartovou Figarovou svatbou se řadí k nejúspěšnějším komickým operám.
Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Holašovice

Holašovice

Holašovice, zaspané v roce 1998 mezi památky UNESCO, patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Kolem návsi s rybníčkem stojí domy se špýchary a bohatě zdobenými širokými štíty, malebný obrázek doplňují studny, barokní kaplička a kovárna.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Kde domov můj – česká státní hymna

Kde domov můj – česká státní hymna

Vedle malého a velkého státního znaku, státních barev, vlajky, prezidentské standarty a státní pečetě patří k sedmi státním symbolům hymna, slavnostní skladba, která se hraje při významných příležitostech. Tvoří ji první sloka písně Kde domov můj, která poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.

Co přinese Rok české hudby 2024?

Co přinese Rok české hudby 2024?

Česká hudební historie má jeden kouzelný detail: každý letopočet končící čtyřkou si připomínáme řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Z této náhody se zrodila tradice Roků české hudby. Platí to i pro letopočet 2024: pojďte s Kudy z nudy důstojně slavit Rok české hudby 2024!

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

Když se v sedmdesátých letech natáčela filmová verze slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta, filmaři téměř nemuseli stavět kulisy. Točilo se totiž v krásné jihočeské vesnici Holašovice, díky malebné návsi a selským statkům zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Když přijde řeč na slavné české opery, kdekomu se vybaví Prodaná nevěsta, Libuše, Rusalka nebo Její pastorkyňa. Znáte ale tu docela první? Jmenovala se O původu Jaroměřic na Moravě, složil ji František Antonín Míča a poprvé zazněla v roce 1730 na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Kateřina Kněžíková – sopranistka oceněná prestižní cenou BBC

Kateřina Kněžíková – sopranistka oceněná prestižní cenou BBC

Sopranistka Kateřina Kněžíková (*7. července 1982, Bohumín) je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace. Vystudovala Pražskou konzervatoř a poté absolvovala magisterské studium klasického zpěvu na HAMU u Jiřiny Přivratské (2010).

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

Vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera patřil k nejznámějším v Rakousko-Uhersku. Specializoval se na koncertní sály a divadla, z nichž mnohá dodnes stojí, a to po celé Evropě od švýcarského Curychu až po ukrajinskou Oděsu. Do rodiny divadel značky Fellner a Helmer patří i Státní opera v Praze.

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Pro pěveckou dráhu se Adam Plachetka (* 4. května 1985) rozhodl spontánně na konci základní školy. Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU, Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze. Mluví se o něm jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, ale odskočil si i k muzikálům a zpíval také na rozpálené střeše paláce Lucerna.

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Vilém Blodek (3. října 1834 v Praze – 1. května 1874 v Praze) byl český hudební skladatel z období českého hudebního romantismu, flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog. Poslední čtyři roky života Blodek strávil v ústavu pro choromyslné v pražských Kateřinkách, kde také předčasně ve 39 letech zemřel. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Tipy, jak poznat Holašovice: cesta k tradicím a kultuře starých časů

Tipy, jak poznat Holašovice: cesta k tradicím a kultuře starých časů

Selské baroko tradičního českého venkova, folklórní tradice dávných dní a příjemná vesnická pohoda, to vše v sobě skrývá vesnička Holašovice v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se s námi za selským skvostem pod ochranou UNESCO.

Vydejte se s námi po stopách našich známých skladatelů

Vydejte se s námi po stopách našich známých skladatelů

Hudební tradice naší země sahá hluboko do minulosti, vždyť za nejstarší českou píseň se považuej chorál "Hospodine, pomiluj ny" z 10. století. Velkou kapitolu české hudby představovalo baroko a klasicismus (17. a 18. století), kdy řada českých muzikantů odešla ze české kotliny a ovlivnila vývoj hudby evropské, sem by patřil například "Il Boemo" Josef Mysliveček, Heinrich Biber, Jan Václav Stamic nebo Antonín Rejcha. Velká jména klasické hudby, která se proslavila daleko za našimi hranicemi v 19. a 20. století vám budou určitě znít již povědomě. Vždyť kdo by neznal Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů anebo Jana Jakuba Rybu? Vydejte se spolu s námi po stopách autora Rusalky, Prodané nevěsty, Lišty Bystroušky a dalších slavných hudebních velikánů naší minulosti.

Písňový recitál Opery Národního divadla

Opera Národního divadla a Státní opera představuje jedinečný hudební program písňových recitálů. Cyklus spojuje významné hudební klenoty z repertoáru českých i světových mistrů v provedení operních sólistek a sólistů na jevišti Stavovského divadla.
Praha 1, Praha

Písňový recitál Opery Národního divadla

Opera Národního divadla a Státní opera představuje jedinečný hudební program písňových recitálů. Cyklus spojuje významné hudební klenoty z repertoáru českých i světových mistrů v provedení operních sólistek a sólistů na jevišti Stavovského divadla.
Praha 1, Praha

Písňový recitál Opery Národního divadla

Opera Národního divadla a Státní opera představuje jedinečný hudební program písňových recitálů. Cyklus spojuje významné hudební klenoty z repertoáru českých i světových mistrů v provedení operních sólistek a sólistů na jevišti Stavovského divadla.
Praha 1, Praha

Písňový recitál Opery Národního divadla

Opera Národního divadla a Státní opera představuje jedinečný hudební program písňových recitálů. Cyklus spojuje významné hudební klenoty z repertoáru českých i světových mistrů v provedení operních sólistek a sólistů na jevišti Stavovského divadla.
Praha 1, Praha

Jan Šibík – Severní Korea

Výstava velkoformátových fotografií v pražském Karolinu.
Praha 1, Praha

RunCzech Adidas – Běh pro ženy 2025

Pojďte si užít největší běžecký mejdan podzimu! V sobotu 6. září odstartuje běh, který je jediným velkým závodem v Praze určeným výhradně pro ženy.
Praha 1, Praha

Vlastislav Hofman – Rytmus kompozice

Komorní výstava při příležitosti autorova výročí (140 let od narození a 60 let od úmrtí) soustřeďuje nejvýraznější díla Hofmanovy mimořádně působivé interiérové a designové tvorby.
Praha 1, Praha

O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi

Vánoční pohádka o psaníčkovém andělíčkovi.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.
Praha 1, Praha

Po nás potopa – graffiti ChemiSe v galerii Myslbek

Streetartový umělec ChemiS vytvořil v Nákupní galerii Myslbek působivé varování před důsledky globálního oteplování.
Praha 1, Praha

Dárková prodejna Plzeňského Prazdroje v centru Prahy

Plzeňský Prazdroj otevřel v Praze svou dárkovou prodejnu umístěnou mimo vlastní pivovary. Obchod v nákupní galerii Myslbek v ulici Na Příkopě přivítal první zákazníky ve čtvrtek, kdy se opět otevřely obchody a služby.
Praha 1, Praha

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.
Praha 1, Praha

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.
Praha 1, Praha

Fabián Tours – komentované prohlídky Prahy

Profesionální průvodkyně v češtině, španělštině, angličtině a francouzštině.
Praha 1, Praha

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.
Praha 1, Praha

Galerie Myslbek – ústřední instalace od světoznámých sklářů Lasvit

Nákupní galerie se pyšní umístěním výjimečného uměleckého díla – ve své době, byla největší skleněnou instalací ve střední Evropě, kterou navrhl Maxim Velčovský a vyrobila česká firma Lasvit.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Public Chilli v Praze – ochutnejte moderní asijskou kuchyni

V Public Chilli v samém srdci Prahy se můžete těšit na sofistikované a moderní zpracování asijské kuchyně. Naším cílem je představit autentické chutě Východu s respektem k tradicím.
Praha 1, Praha

U Provaznice – hospůdka s vlastním komiksem

Staropražský hostinec s dlouholetou tradicí a báječnou kuchyní. Vyhlášený poledními menu a originálním interiérem. Točené pivo jako křen a spousta dalších chuťovek!
Praha 1, Praha

Pivovar U Supa

Jsme místo, kde si vychutnáte poctivou chuť českých piv a moderně pojatou českou kuchyni, kde zažijete jedinečnou atmosféru pražského hostince, kde vás pohltí kouzlo Starého Města a kde nikdy nezůstanete jen „u jednoho“.
Praha 1, Praha

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě

Kubismus v architektuře a užitém umění je ryze český fenomén. K jeho nejslavnějším a nejdůležitějším představitelům patří Dům U Černé Matky Boží. Jeho výjimečnost nespočívá pouze v jeho fasádě, ale i v kubistickém půdorysu a hlavně v průniku kubismu i do interiéru domu.
Praha 1, Praha

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?
Praha 1, Praha

Restaurace Pasta Fresca

Italská restaurace v centru Prahy nabízí sezónní a regionální pokrmy, které z čerstvých italských surovin připravuje šéfkuchař Tomáš Mykytyn. K výtečnému jídlu si můžete vychutnat některé z unikátní sbírky jakostních italských vín.
Praha 1, Praha

La Finestra In Cucina – restaurace v samotném centru Prahy

Kuchařské kurzy pro milovníky italské kuchyně. Naučte se techniku přípravy vašich oblíbených jídel a spolu s kuchaři z restaurací La Finestra a Aromi a z obchodu La Bottega di Aromi objevte kouzlo gastronomických zážitků.
Praha 1, Praha

Středověká krčma U Pavouka

Drsná a přece romantická, taková je Krčma U Pavouka v Celetné ulici v Praze. Kromě výborné kuchyně se zde koná každý den historická fantasy show.
Praha 1, Praha