ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyMezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu
Mezinárodní a významné dny

Mezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu

Jeden z významných dnů upozorňuje na historii, která by se neměla opakovat. V noci 9. listopadu 1938 v celém Německu vypukl protižidovský pogrom, označovaný jako Křišťálová noc. Výročí této události si každoročně připomínáme jako Mezinárodní den proti fašismu a antisemitismu.
Název Křišťálová noc vznikl podle střepů rozbitého skla z oken a výloh židovských obchodů, domů a synagog. Jednotky SA (Sturmabteilung) a zfanatizovaní Němci během pogromu vypálili většinu německých synagog a židovských modliteben, zdemolovali přes 7500 židovských obchodů a podniků, a zabili asi sto lidí. Zhruba 30 tisíc Židů, většinou majetnějších, bylo odvlečeno do koncentračních táborů, a jejich majetek byl zabaven ve prospěch Říše. Křišťálová noc se stala mezníkem v nacistické protižidovské politice a je považována za počátek holokaustu.
Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu Památky

Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu

Památník stojí na místě tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za II. světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny Kultura

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.

Židovská synagoga v Žatci – muzeum a kulturní prostor Památky

Židovská synagoga v Žatci – muzeum a kulturní prostor

Jednou z významných památek v Žatci je i židovská synagoga v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města. Jedná se o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách. Nyní slouží jako muzeum a kulturní centrum.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Synagoga Úsov Památky

Synagoga Úsov

Synagoga byla postavena v roce 1784 na místě původní synagogy z počátku 17. století. Budova prošla celkovou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2008. V interiéru se nachází muzejní expozice dokumentující historii židovské komunity v Úsově.

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.

10 tipů, kam za židovskými památkami

10 tipů, kam za židovskými památkami

Spoustu židovských památek můžete vidět po celé České republice. Dochovalo se u nás několik set židovských hřbitovů, můžete vidět 200 synagog, ale jen pár (v Praze pouze Staronová a Jubilejní) slouží dodnes k bohoslužbám. Nejzachovalejší židovskou čtvrtí, je ta v Třebíči, která je i na seznamu památek UNESCO. Židovská kultura to ovšem nejsou jen stavby. Od roku 1906 je v Praze Židovské muzeum, kde lze vidět knihy, rukopisy a umělecké předměty.

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Vydejte se s Kudy z nudy na cesty ve stylu noir, tedy temné turistiky. Nejsou to zážitky pro každého, mnozí se místům spojeným se smrtí, bolestí a utrpením záměrně vyhýbají. Jiní je naopak vyhledávají – a právě takové cestovatele zveme na válečná bojiště, do míst spojených s hrůzami druhé světové války a holokaustu, do míst, kde se odehrály děsivé čarodějnické procesy anebo do komunistických pracovních lágrů.

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Kdo nezná historii Terezína, bude na první pohled přesvědčený, že je to úhledné a milé městečko. Druhá světová válka ale do jeho tváře vyryla tragické a hluboké stopy, které nikdy beze stopy nezmizí. V rámci konečného řešení židovské otázky, jak nacisté eufemisticky nazývali program likvidace evropských Židů, se Terezín proměnil v ghetto pro židovské vězně. První transporty sem přijely 30. listopadu 1941.

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Vznik protektorátu znamenal zánik Československé republiky jako samostatného demokratického státu a nastolení totalitního systému. Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se do míst spojených s nejtemnějším obdobím české historie.

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Málokterá minorita se může chlubit tak výraznou a komplexní kulturou jako Židé, kteří si ji nosí s sebou po celém světě už tisíce let. Právě její ozvěny můžete následovat díky tipům Kudy z nudy. Navštivte s námi magické židovské hřbitovy, rituální lázně, synagogy, ale i židovská muzea věnující se odkazu této prastaré kultury u nás.

Vydejte se po stopách židovské Plzně

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.

Židovský hřbitov v Mariánských Lázních Památky

Židovský hřbitov v Mariánských Lázních

Židovská obec v Mariánských Lázních existovala již roku 1824. Od roku 1861 zde měla špitál s modlitebnou. Židovský hřbitov u silnice směr Velká Hleďsebe byl založen roku 1875.

Synagoga v Děčíně Památky

Synagoga v Děčíně

Návštěvou děčínské synagogy poznáte architektonický skvost severních čech postavený v orientálně secesním slohu. O její pohnuté historii i místním obyvatelstvu se dozvíte více i díky možnosti komentované prohlídky.

Bývalá synagoga v Uherském Hradišti Památky

Bývalá synagoga v Uherském Hradišti

Nedaleko Velehradské třídy stojí židovská sakrální stavba zbudovaná v roce 1875. Jedná se o neorománskou jednolodní synagogu, která je zařazena mezi památkově chráněné objekty. Od roku 1945 začala sloužit jako kulturní dům, později se stala knihovnou.

Po stopách třetí říše: 10 tipů na nacistické továrny a průmyslové areály

Po stopách třetí říše: 10 tipů na nacistické továrny a průmyslové areály

Jedním z tajemství nacistického Německa byly stavby továren skryté očím nepřátel a odolné vůči bombardování, kde se vyráběly zbraně, letecké motory, náhradní díly, střelivo a další arzenál, který měl nepřátelům přinést smrt a zkázu. Utajené podzemní továrny Wehrmachtu zajišťovaly nepřetržitý proud dodávek těchto výrobků. Na našem území se jich nachází nemalý počet a na jejich průzkum vás vezme Kudy z nudy. Nezapomeneme ani na významné průmyslové areály, které se rovněž zapsaly do historie druhé světové války.

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se s portálem Kudy z nudy pátrat po tajemstvích třetí říše!

Památník židovské synagogy v Teplicích Památky

Památník židovské synagogy v Teplicích

Památník v Lípové ulici připomíná vypálení největší synagogy v Československu dne 14. 3. 1939 místními nacisty. Synagoga byla postavena roku 1882 a patřila mezi jedinečné stavby města.

Památník Terezín otevřel novou expozici židovských transportů

Památník Terezín otevřel novou expozici židovských transportů

V Památníku Terezín byla při příležitosti 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim otevřena stálá expozici Terezínské transporty. Ta se nachází v domku bývalé městské váhy, jenž byl koncovým místem železniční vlečky, která vedla z Prahy do Drážďan. Expozice přinese zájemcům ucelenou představu, jak fungovaly transporty nejen do Terezína, ale také z Terezína do koncentračních a vyhlazovacích táborů na východě.

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu Památky

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu

Kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalý hřbitovní kostel, byl postaven jako pozdně barokní roku 1776. Na hřbitově u kostela se nachází také památník obětem nacismu.

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny Kultura

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.

Vánoční food festival v Děčíně

V sobotu 30. 11. proběhne na Masarykově náměstí v Děčíně Vánoční food festival.
Děčín, Ústecký kraj

Čertovský rej v Zoo Děčín

V sobotu 7. prosince se koná tradiční Čertovský rej s Zoo Děčín. Přijďte se ohřát do peklíčka v zoologické zahradě!
Děčín, Ústecký kraj

Zrcadlení

Srdečně vás zveme na výstavu výtvarnice Veroniky Jakešové a fotografa Tomáše Dolinského.
Děčín, Ústecký kraj

Výstava soutěže Děčínská kotva

Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR, symbol tradice a excelence ve floristice. Nejstarší a nejprestižnější soutěž spojuje umění, historii a kreativitu v jedinečném květinovém klání. Jejich výtvory si můžete prohlédnout.
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční ulička v Křížové ulici v Děčíně

Letošní advent bude v Děčíně zahájen už v pátek 29. 11., kdy se otevře Vánoční ulička v Křížové ulici. Od soboty 30.11. se můžete večer co večer těšit na bohatý, nejen hudební program.
Děčín, Ústecký kraj

Ježíškova pošta na děčínském zámku 2024

Napište dopis Ježíškovi a přijďte ho vhodit do kouzelné truhly v zahradách děčínského zámku.
Děčín, Ústecký kraj

Přátelské motivační Misogi

V přátelském motivačním misogi jde nejen o zdokonalení jednotlivých technik karate a všech pohybových dovedností a upevnění sportovního i bojového ducha, ale také o zlepšení fyzické kondice a psychické odolnosti cílových skupin. Smysluplné trávení volného času pomáhá dětem a mládeži.
Děčín, Ústecký kraj

Advent na zámku Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Synagoga v Děčíně

Návštěvou děčínské synagogy poznáte architektonický skvost severních čech postavený v orientálně secesním slohu. O její pohnuté historii i místním obyvatelstvu se dozvíte více i díky možnosti komentované prohlídky.
Děčín, Ústecký kraj

Thajské masáže v Děčíně

Ať už po jakémkoliv sportovním či turistickém výkonu se potřebujete správnou regeneraci, proto se objednejte k nám na thajskou masáž v Děčíně.
Děčín, Ústecký kraj

Ukradená Galerie

Ukradená Galerie je streetartový projekt oživení a využití zapomenutých nástěnek, kdy opuštěnou nástěnku místní umělci využívají jako galerijní prostor. Síť těchto netradičních výstavních prostor byla založena v Českém Krumlově a dnes existuje také v Praze, Písku, Telči a Děčíně.
Děčín, Ústecký kraj

Zoo stezka v Děčíně

Na trase vedoucí na Pastýřskou stěnu vznikla na jaře 2024 nová Zoo stezka. Kopíruje trasu vedoucí od viaduktu v ulici Čsl. mládeže přes Jahnovu vyhlídku až ke vstupu do zoo.
Děčín, Ústecký kraj

Tyršův most v Děčíně

Tyršův most v Děčíně v roce 1933 nahradil Řetězový most císařovny Alžběty. V době otevření byl Tyršův most největší svého druhu v Československu. Jméno dostal po děčínském rodákovi Dr. M. Tyršovi.
Děčín, Ústecký kraj

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.
Děčín, Ústecký kraj

Městské divadlo Děčín

Městské divadlo dnes nabízí profesionální divadelní představení a koncerty vážné hudby.
Děčín, Ústecký kraj

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.
Děčín, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Čokoládovna Jordan – originální čokoládové bonbony z Děčína

Rodinná manufaktura Jordan navazuje na dlouhou tradici výroby čokolády v Děčíně. Prodejnu s kavárnou najdete a Husově náměstí.
Děčín, Ústecký kraj

Kytky pod komínem

V Děčíně najdete od léta 2024 otevřenou novou kavárnu Kytky pod komínem, kde kromě kávy nabízejí lokální řezané květiny.
Děčín, Ústecký kraj

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín

Pivovarská restaurace v Děčíně představuje tradiční českou restauraci s nabídkou regionální kuchyně připravované z lokálních surovin, s širokým výběrem vždy výborného piva a pivních speciálů z minipivovaru Děčín.
Děčín, Ústecký kraj

Pivovarská restaurace Kapitán v Děčíně

Naši restauraci najdete kousek od centra města, od Hlavního nádraží, v létě se tady zchladíte, v zimě zase ohřejete.
Děčín, Ústecký kraj

Penzion Via Ferrata Děčín

Rodinný stylový penzion na úpatí via Ferraty v Děčíně.
Děčín, Ústecký kraj

Restaurace Burger Berg v Děčíně

Dobré jídlo připravované z čerstvých místních surovin, přiměřené ceny a příjemná atmosféra.
Děčín, Ústecký kraj

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe

Děčínská výletní restaurace s osmnáctimetrovou vyhlídkovou věží stojí na 150metrové skále u levého břehu řeky Labe. V 19. století získala pověst místa s nejkrásnějším výhledem na město. Budova je v rekonstrukci, otevřeno je zde bistro a vyhlídková věž.
Děčín, Ústecký kraj

Karls

Karel Fölkl dělal na dvorku pro své kamarády a kolegy pár grilovaček a ohlasy byly fantastické. A tak si poměrně logicky vymyslel osobitý koncept, který v Děčíně bude pracovat hezky s masem, a byl to teda rozjezd!
Děčín, Ústecký kraj