ÚvodAktualityVydejte se Českem po stopách izraelského kmene
Památky

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Málokterá minorita se může chlubit tak výraznou a komplexní kulturou jako Židé, kteří si ji nosí s sebou po celém světě už tisíce let. Právě její ozvěny můžete následovat díky tipům Kudy z nudy. Navštivte s námi magické židovské hřbitovy, rituální lázně, synagogy, ale i židovská muzea věnující se odkazu této prastaré kultury u nás.

1. Židovské muzeum v Praze

Židovské muzeum vlastní bohaté sbírky stříbra, textilií a Staronová synagogamá jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě, která obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih. Je ojedinělá nejen množstvím svých předmětů, ale především tím, že pocházejí z jednoho uceleného území – z Čech a Moravy. Ve svém souhrnu tak sbírka podává celistvý obraz o životě a historii Židů v tomto regionu. Židovské muzeum spravuje v oblasti bývalého pražského ghetta tyto objekty, ve kterých jsou stálé expozice: Maiselovu synagogu, Španělskou synagogu, Pinasovu synagogu a Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu, Obřadní síň (budova pražského Pohřebního bratrstva) a Galerii Roberta Guttmanna.
 

2. Pátá největší synagoga světa

velká synagogaNejvětší synagoga u nás, druhá největší v Evropě a pátou na světě, to je Velká synagoga v Plzni z 19. století. Původně měla být ještě honosnější, ale tehdy odvážné plány zarazila městská rada. Stavba v maursko-románském stylu se zajímavými interiéry dnes slouží jako výstavní a koncertní síň. Návštěva památky nabízí ale víc než jen prohlídku. Za pozornost stojí dvě stálé expozice na balkonech. První je věnována historii plzeňských Židů, druhá vysvětluje judaismus jako takový. Lidé se zde dozvědí například, jaké rituály podstupuje matka po porodu, děti v období dospívání, jak probíhá židovská svatba, i jak jsou ošetřováni zemřelí. Expozice představuje i židovský lunisolární kalendář a popisuje všechny židovské svátky. Na horních galeriích je od jara 2022 k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje s názvem Tady žili Židé. Velká synagoga je otevřena každý den od neděle do čtvrtka od 10 do 17 hodin. Do synagogy se vstupuje zadním vchodem z Palackého ulice. Pokladna je přesunuta do Rabínského domu. Během šabatů, stejně jako i v době židovských svátků je synagoga pro veřejnost uzavřena.


3. Židovská obec v Břeclavi

synagoga břeclavSynagoga v Břeclavi byla k bohoslužebným účelům využívána do začátku okupace a celé půlstoletí pak sloužila jako skladovací prostory. Po celkové náročné rekonstrukci v letech 1997–1999 slouží jako výtvarná galerie, koncertní sál a dějiště společenských akcí. V ženském patře břeclavské synagogy najdete expozici "Židovská Břeclav" věnovanou zdejší židovské komunitě, která až do druhé světové války patřila k největším u nás. Velký prostor je věnován rodu Kuffnerů, kteří zde postavili velký cukrovar a ve Vídni největší tamní pivovar. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle.


4. Asyrskobabylonská synagoga

Unikátní synagoga postavená v exotickém asyrsko-nová cerekev synagogababylonském stylu stojí v Nové Cerekvi. Je jediná svého druhu ve střední Evropě. Náleží k ní také starobylý židovský hřbitov, jehož náhrobky psané hebrejsky a aramejsky pocházejí již ze 17. století. Mohutná jednolodní stavba se chlubí dvěma masivními hranolovými věžemi v západním průčelí, které zdobí falešné cimbuří a střílny. Chrámovou loď zdobí na bocích dvě řady arkád galerií nad sebou. Nad předsíní je tribuna, na galerii se vchází po točitých schodech. Na východní straně se zachovaly zbytky portálového oltáře se skříňovou schránkou na tóru. Za oltářem je mělký, půlkruhový výklenek s malým kruhovým oknem, nad dřevěným almemorem a schránkou na tóru se dochovaly zdvojené kamenné desky Mojžíšova desatera. Unikátní synagoga je otevřena od června do září, denně kromě pondělí.
 

5. Za tvůrcem Golema do Mikulova

synagoga MikulovJihomoravský Mikulov a jeho komunitu proslavil zejména Rabi Löw, který zde působil jako moravský zemský rabín, než se stal vrchním rabínem v Praze. Mikulov byl totiž od poloviny 16. do poloviny 19. století náboženským, politickým a kulturním centrem všech moravských Židů. Mikulovská synagoga je významná především tím, že prezentuje jedinou synagogu polského typu u nás – impozantní vnitřní prostor je vynesen v čtveřici kupolí, které jsou sklenuty do čtyřsloupového pilíře uprostřed haly.

Středověká mikve se nachází v místech, kde bylo v Mikulově minulosti Lázeňské náměstí. Židovská lázeň mikve sloužila symbolickému rituálnímu očištění ortodoxních Židů před začátkem šabatu a svátků, u žen navíc po menstruaci, před svatbou a po porodu. Mikulovské památky jsou otevřeny od dubna do listopadu. Projít se však můžete Naučnou stezkou židovskou čtvrtí, která vás přivede i k rozsáhlému židovskému hřbitovu.
 

6. Kolínské židovské ghetto

kolín synagogaZajímavé židovské ghetto s celou řadou dochovaných staveb a synagogou naleznete ve středočeském Kolíně. První zmínky o ghettu pocházejí již ze 70. let 14. století. Uvnitř synagogy najdete barokní "aron ha kodeš" (schránku na Svitek Tóry) z doby kolem roku 1700. Původní židovské ghetto (židovská čtvrť) zahrnuje dnešní ulice Na Hradbách a Karoliny Světlé ve středu města. Původně tvořily jednu ulici zvanou Židovská ("Plateam Judaeorum"), připomínanou v písemných pramenech již v sedmdesátých letech 14. století. V obou ulicích je dochována řada charakteristických domů s původními středověkými jádry, například dům čp. 157 – bývalá židovská škola s pamětní deskou obětí transportů za druhé světové války, odhalenou r. 1992. Synagogu můžete navštívit celoročně, vstup je možný pouze prostřednictvím informačního centra sídlícího před vchodem do synagogy v průjezdu židovské školy.


7. Židovská čtvrť v UNESCO

TřebíčUnikátní soubor 123 dochovaných domů, to je židovská čtvrť Třebíč. Radnice, židovská škola, dvě synagogy, chudobinec a další budovy, které si zde můžete prohlédnout, jsou natolik jedinečné, že se Třebíč dočkala zapsání na seznam UNESCO. Všechny židovské třebíčské památky propojuje naučná stezka „Po stopách opatů a rabínů“, která vám poodhalí něco ze života obou náboženských komunit, které po staletí v Třebíči žily v těsném sousedství. Židovská čtvrť je volně přístupná. Do interiérů zve (během celého roku) Zadní synagogu a Dům Seligmanna Bauera. Skupiny od 5 osob mohou využít i průvodcovské služby na dvou okruzích, podmínkou je zamluvení dva dny předem. Okruh 1 zahrnuje Zadní synagogu a prohlídku židovské čtvrti s průvodcem. Okruh 2 je rozšířen o prohlídku židovského hřbitova.
 

8. Malebná židovská čtvrť v Boskovicích

židovská čtvrť BoskoviceTaké Boskovická židovská čtvrť se synagogou, lázněmi a hřbitovem představuje výjimečný urbanistický celek a patří k nejucelenějším a nejzachovalejším památkám židovské kultury v České republice. Největší pozornost přitahuje Synagoga maior na Traplově ulici, v níž si můžete prohlédnout stálou expozici o historii a památkách zdejší židovské komunity. Naproti ve sklepě domu U Templu č. 3/5 je k vidění židovská rituální lázeň – mikve, na západním okraji města si prohlédnete židovský hřbitov. Za pozornost stojí také nedávno opravený Židovský obecní dům nebo židovská márnice. Obě tyto památky jsou přístupné v letní sezóně.

Židé se v Boskovicích usazovali patrně už kolem roku 1343, kdy existuje doklad o Židu v Boskovicích. Z dnešních 79 židovských domů je dvacet památkově chráněno spolu s dalšími objekty (kašna, masné krámy, brána) jako výjimečný urbanistický celek.


9. Židovské muzeum v Polné připomíná kauzu Hilsner

synagoga polnáProhlídka židovského ghetta v Polnérabínským pláckem, synagogou a Karlovým náměstí vám připomene rok 1899, kdy byla v lese zvaném Březina zavražděna Anežka Hrůzová. Z údajné rituální vraždy byl obviněn Leopold Hilsner (1876–1928), polenský Žid, a díky vlně antisemitismu byl v procesu označovaném jako Hilsneriáda i přes nedostatek důkazů odsouzen k smrti. Trest byl po řadě protestů zmírněn na doživotí a Hilsner byl posléze z vězení propuštěn, ale skutečný vrah nebyl nikdy dopaden. Dnes ve zdejší synagoze najdete Regionální muzeum židovské kultury, jenž představuje místní židovské dějiny, zejména již zmíněný příběh Leopolda Hilsnera, na jehož obhajobu vystupoval i tehdejší profesor a pozdější prezident republiky T. G. Masaryk. Muzeum je otevřeno od května do září.
 

10. Za Oskarem Schindlerem do Svitav

oskar SchindlerJe to už více než 100 let, co se ve Svitavách narodil Oskar Schindler, který byl sice nacistou a agentem německé výzvědné služby, ale zároveň za druhé světové války zachránil před deportací do koncentračních táborů více než 1 200 Židů. S jeho příběhem seznámil svět režisér Steven Spielberg ve filmu Schindlerův seznam, oceněném sedmi Oskary. Schindlera ve Svitavách připomíná muzejní expozice, pamětní deska a kavárna s informačním centrem u parku Jana Palacha, naproti Schindlerovu rodnému domu. Této tématice se také věnuje jedna z expozic Městského muzea ve Svitavách s názvem Hledání hvězdy Davidovy – Oskar Schindler – Spravedlivý mezi národy. Památník je volně přístupný, muzeum je otevřeno celoročně.
Městské muzeum a galerie ve Svitavách Kultura

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie vlastní největší soubor praček a dalších nástrojů a strojů v ČR, které dokumentují historii praní prádla.

Synagoga v Polné Památky

Synagoga v Polné

Pozoruhodné ghetto založené po roce 1680 se skládá ze 32 domů kolem dvou náměstí, mezi nimiž se nachází synagoga z roku 1683. Na ženské galerii se dochovala nejstarší květinová výmalba. V mužské části je expozice historie Židů v Polné, na ženské galerii expozice Příběh Leopolda Hilsnera.

Synagoga Břeclav – expozice o historii židovské komunity Památky

Synagoga Břeclav – expozice o historii židovské komunity

Synagoga v Břeclavi byla k bohoslužebným účelům využívána do začátku okupace a celé půlstoletí pak sloužila jako skladovací prostory. Po celkové náročné rekonstrukci v letech 1997–1999 slouží jako výtvarná galerie, koncertní sál a dějiště společenských akcí.

Městské muzeum a galerie Břeclav Kultura

Městské muzeum a galerie Břeclav

Městské muzeum a galerie Břeclav v současnosti spravuje muzejní sbírku, čítající téměř 30 000 sbírkových předmětů. Zastoupeny jsou sbírkové fondy – archeologie, galerie, fotoarchiv, historie a etnografie. Hlavní sbírkotvorná pozornost je soustředěna na lidovou kulturu Podluží a regionální historii.

Expozice o zaniklé židovské komunitě v Břeclavi Památky

Expozice o zaniklé židovské komunitě v Břeclavi

V břeclavské synagoze vznikla nová stálá expozice o historii tamní židovské komunity. Patřila k největším na Moravě a podobně jako jinde zanikla za druhé světové války. Největší atrakcí výstavy je tóra z Podivína.

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském Památky

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze Památky

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze

Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa I. byla vystavena jako náhrada za zbořené synagogy po asanaci pražského ghetta. Jedná se o nejmladší a zároveň největší synagogu pražské židovské obce. Stavba je zajímavou směsí secese a maurského slohu.

Židovské památky v Boskovicích Památky

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Židovská a historická Polná Kultura

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Šachova synagoga v Holešově Památky

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách Památky

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou Památky

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Synagoga v Lipníku nad Bečvou je nejstarší synagogou na Moravě. Byla vystavěna ve 2. nebo 3. desetiletí 16. století, vzápětí po vybudování hradeb, ke kterým byla přimknuta. Je také po Staronové synagoze v Praze druhou nejstarší synagogou v České republice.

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima Zimní sporty

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.

Třebíčský židovský hřbitov Památky

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Rabínský dům v Plzni Památky

Rabínský dům v Plzni

Budova nedaleko Velké synagogy fungovala v minulosti jako ubytování pro rabína a společenské prostory pro věřící. Dnes je v havarijním stavu a připravuje se na rekonstrukci.

Židovský městský dům v Třebíči Památky

Židovský městský dům v Třebíči

Dům nazývaný také jako Dům Johela Begla je nedílnou součástí židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dům je situován v nejstarší, západní části čtvrti.

Rabínský dům v Polné Památky

Rabínský dům v Polné

Rabínský dům vznikl dostavbou objektu, stojícího vedle budovy synagogy a zahrnoval v sobě nejenom byt rabína, ale i obecní dům.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Židovská synagoga v Kolíně Památky

Židovská synagoga v Kolíně

Areál kolínské synagogy leží v prostoru někdejšího židovského ghetta. Synagoga sloužila náboženským účelům až do zániku místní židovské obce v roce 1955.

Synagoga maior Boskovice  Památky

Synagoga maior Boskovice

Dnes jediná zachovaná synagoga v boskovickém židovském městě. Její základní část (předsíň, hlavní sál a ženská galerie v 1.patře) pochází z roku 1639, kdy ji židovské obci postavil původem italský stavitel Silvestr Fiota z Chiavenny, tehdy boskovický měšťan.

Židovský obecní dům v Boskovicích Památky

Židovský obecní dům v Boskovicích

Zrekonstruovaný dům na Bílkově ulici v minulosti sloužil jako židovský obecní dům či židovská škola, dnes v něm naleznete návštěvnické centrum, expozici o židovských čtvrtích v České republice i ukázku rabínského bytu a pekárny.

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu Památky

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze Památky

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.

Klausová synagoga Památky

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Španělská synagoga Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči Památky

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Horní Synagoga v Mikulově Památky

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Židovská synagoga v Nové Cerekvi Památky

Židovská synagoga v Nové Cerekvi

Synagoga postavená v asyrskobabylonském slohu jediná svého druhu ve střední Evropě. Součástí této jediněčné synagogy je Starý židovský hřbitov ze 17. století s náhrobky v araměještině a hebrejštině a Nový židovský hřbitov z roku 1866. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1692.

Středověká mikve v Mikulově Památky

Středověká mikve v Mikulově

V Mikulově je zpřístupněna rituální židovská lázeň mikve, která pochází ze 16. nebo 17. století. Byla nalezena ve sklepě obytného domu, kompletně zachovalá, pouze zavalená sesutým stropem.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč Kultura

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze Památky

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze

Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. V judaismu tradičně slouží k rituálnímu očištění osob a předmětů. Historická mikve vedle Pinkasovy synagogy patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Pochází nejspíše z počátku 16. století.

Další aktuality

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
29. listopad 2024 11:15
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
27. listopad 2024 12:17
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
25. listopad 2024 11:00
Památky