ÚvodČeská nejPřírodníRekordy českého počasí – nejstudenější zima, nejteplejší léto a nejdeštivější místa v Česku
Přírodní

Rekordy českého počasí – nejstudenější zima, nejteplejší léto a nejdeštivější místa v Česku

Na portálu Kudy z nudy u mnoha míst v horách, ale také v jeskyních a skalních městech doporučujeme pamatovat na dobré boty a teplé oblečení. K cestování zkrátka patří sledování předpovědí počasí, a vyplatí se znát i místa s nejnižší a nevyšší doraženou teplotou, případně místa, kde se objevily dosud největší deště v historii naší země. Prozkoumejte s Kudy z nudy rozmary a rekordy našeho počasí!
Nejnižší naměřená teplota v Česku byla zaznamenána 11. února 1929 ve Stecherově mlýně u Litvínovic, kde teplota klesla na –42,2 stupňů Celsia. V tom roce Československo postihla legendární arktická zima,

klimatology označovaná podobně jako povodně a stoletá či tisíciletá voda jako zima století a dokonce tisíciletá zima. Po teplém prosinci uhodily na přelomu roku tuhé mrazy, celé Československo pokryla vysoká vrstva sněhu (kronikáři psali až o čtyřmetrových vrstvách bílé nadílky) a teploty kolísaly od –27 až –42 stupňů Celsia. Když 3. února na observatoři v pražském Klementinu naměřili teplotu –26,7 stupňů Celsia, padl 153 let starý rekord z roku 1776. Kromě toho v Praze zamrzla nejenom Vltava, ale i Čertovka, která kvůli prudkému toku nezamrzala nikdy. V roce 1929 ale promrzla až na dno. Mrazy vyvrcholily právě 11. února 1929, kdy na naprosté většině meteorologických stanic hlásili nejnižší teploty vzduchu v historii jejich pozorování. Zima tehdy trvala až do března.
Mezi nejchladnější se řadí také arktický únor 1956, kdy byly zaznamenány teploty nižší než –35 stupňů Celsia. Mezi místa s rekordními nejnižšími naměřenými teplotami patří zejména Horská Kvilda a Rokytská slať na Šumavě a osada JizerkaJizerských horách.

Naopak nejvyšší teplota v České republice byla podle Českého hydrometeorologického ústavu naměřena 20. srpna 2012 v odpoledních hodinách na meteorologické stanici v Dobřichovicích. Teplota po sérii tropických dnů dosáhla +40,4 stupňů Celsia a překonala několik desítek let starý rekord z 27. července 1983, kdy bylo v Praze-Uhříněvsi naměřeno +40,2 stupňů Celsia.

Nejdeštivějším měsícem zatím byl červenec 1897, kdy na Nové louce v Jizerských horách napršelo 656 mm. Více než polovina srážek ovšem spadla v průběhu jediného dne: 29. července 1897 spadlo 345 mm srážek, což je středoevropský rekord. Další rekordy zaznamenaly například Staré Hamry v Beskydech (31. května 1940 tu za 24 hodin napršelo 215,3 mm), přehrada Fláje (12. srpna 2002, 226,8 mm) a Červenohorské sedloJeseníkách (1. června 1921, 196,5 mm).
Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Televize, rozhlas, deníky, internet, speciální aplikace: když chcete vědět, jaké bylo, je anebo bude počasí, stačí si vybrat kteroukoliv z možností. Díky moderním technologiím víte, zda jít na procházku se psem hned nebo za hodinu, jestli plánovat venkovní oslavy anebo kdy se vydat na dovolenou. Moderní technologie vám dokonce k větru, dešti nebo sněžení přidají procenta pravděpodobnosti a další důležité údaje. Víte, že Světový den meteorologie se každoročně slaví 23. března už od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization – WMO)?

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

I když naše pohoří nejsou ve srovnání s ostatními Evropskými horami žádnými velikány, ukrývají řadu zajímavých míst. Horské chaty, rozhledny, televizní vysílače a meteorologické stanice s bohatou historií, a mnoha českými rekordy, stojí rozhodně za prozkoumání. Kudy z nudy vám prozradí, kam se vypravit za nejvýše položenými stavbami našich hor, kde bývá nejvíce sněhu, deště či větru v roce.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Meteorologická stanice Červená – jedna z nejodlehlejších stanic u nás

Meteorologická stanice Červená – jedna z nejodlehlejších stanic u nás

Jižně od Budišova nad Budišovkou se od poloviny 20. století rozkládá vojenský újezd Libavá, území bez obcí a bez trvalého osídlení. Právě pro potřeby vojáků vznikla meteorologická stanice Červená, která má pověst nejodlehlejšího pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Meziškolní konference Rada mladších v Praze

Organizace Dělej co tě baví, z. ú. připravuje na letošní podzim už 11. ročník projektu Rada mladších, v rámci kterého se 27. listopadu ve Velkém zastupitelském sále hlavního města Prahy uskuteční meziškolní konference.
Praha 1, Praha

Mikrobiom a my – Jídlo jako kulturní fenomén

Poslední přednáška cyklu na téma Mikrobiom a my: Známe své spolubydlící? Téma "Jídlo jako kulturní fenomén" přednáší PhDr. Eva Ferrarová, Ph.D..
Praha 1, Praha

Literární večer – spisovatelka Nuala Ellwood v Praze

Zveme vás na literární večer s úspěšnou britskou autorkou Nualou Ellwood, jejíž knihy můžete znát i v češtině – Co zbylo z mojí sestry; Den, kdy se to stalo; Dům u jezera a další.
Praha 1, Praha

A co je to nového

Taneční soubor Jaro ve spolupráci s muzikou Jara uspořádá tradiční velké vánoční představení A co je to nového. Během večera plného tance, zpěvu a adventních zvyků vystoupí všichni členové souboru od malých až po dospělé tanečníky. Přijďte za námi nasát příjemnou předvánoční atmosféru a naladit se n
Praha 1, Praha

Ostrava v Praze – Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy

Výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně zaplní od října výstava věnující se ostravskému umění.
Praha, Praha

Výšivky s akrylem na plátně

I padesát let po turecké invazi na Kypr se Maria Hadjitofi vyrovnává se svou tragickou zkušeností prostřednictvím umění. Patří k lidem, kteří jsou pevně přesvědčeni, že „paměť musí být udržována při životě a předávána dalším generacím“. Znalost minulosti je klíčem k mírové budoucnosti.
Praha 1, Praha

Dárky pro Ježíška – workshop pro děti

„O Vánocích dostávají děti spoustu dárků, to vím. Ale co Ježíšek? Kdo dá dárky jemu?” zamyslela se jednoho dne hraběnka Karolína Josefa. Přemýšlela, přemýšlela, až najednou spráskla ruce: „Já! Já mu je dám!” Přidáte se k ní? Pokud ano, čeká vás kouzelná vánoční jízda.
Praha 1, Praha

Dárky pro Ježíška – workshop pro děti

„O Vánocích dostávají děti spoustu dárků, to vím. Ale co Ježíšek? Kdo dá dárky jemu?” zamyslela se jednoho dne hraběnka Karolína Josefa. Přemýšlela, přemýšlela, až najednou spráskla ruce: „Já! Já mu je dám!” Přidáte se k ní? Pokud ano, čeká vás kouzelná vánoční jízda.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Klementinum

Galerie Klementinum představuje hlavní výstavní prostor Národní knihovny ČR. Nachází se v Křižovnických chodbách v přízemí a také v 1. patře nejstarších částí jezuitské koleje v tzv. Nové koleji.
Praha 1, Praha

Páternoster v budově magistrátu v Praze

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.
Praha 1, Praha

Prohlídková trasa Nová radnice – páternoster tour

Vstupte do světa technického dědictví a objevte kouzlo výtahu páternoster. Naše prohlídková trasa vás zavede do jedinečného prostředí, kde budete mít příležitost seznámit se s i s prostory Nové radnice. Připojte se k nám a zažijte výlet do minulosti, kde technika a historie kráčejí ruku v ruce.
Praha 1, Praha

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.
Praha 1, Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.
Praha, Praha

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Praha 1, Praha

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.
Praha 1, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.
Praha 1, Praha