ÚvodCo chcete dělat?PamátkyŽidovské památky
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Židovské památky Celá ČR

Poznejte pražský Josefov jako nejzachovalejší soubor židovských památek v Evropě, židovskou čtvrť v Třebíči, zapsanou na seznam UNESCO, a tisíce dalších židovských památek, od synagog přes rituální lázně až po židovské hřbitovy.

Pražské židovské město a muzeum

Skutečným pokladem s řadou židovských památek světového významu je Židovské městoPraze se Staronovou synagogou, Starým židovským hřbitovem a Židovským muzeem, největším svého druhu v Evropě. Stálé muzejní expozice nabízí Maiselova synagoga, Španělská synagoga, Pinkasova synagoga a Klausová synagoga, navštívit můžete rovněž Obřadní síň neboli budovu pražského Pohřebního bratrstva, Galerii Roberta Guttmanna a Vzdělávací a kulturní centrum. Pokud máte víc času, vydejte se také do Jubilejní jeruzalémské synagogy, po stopách tajemného Golema anebo na Nový židovský hřbitov, kde je pochován spisovatel Franz Kafka.
 

Holešov, Plzeň, Třebíč a Mikulov

Zajímavé židovské památky najdete v řadě měst a obcí, mnohé z nich slouží jako muzea či koncertní síně. V Holešově si prohlédnete unikátní Šachovu synagogu, v Plzni můžete obdivovat Velkou synagogu, největší v Česku, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Skutečným skvostem je Židovská čtvrťTřebíči, pitoreskní městečko ve městě s řadou kaváren a penzionů. Její historii dokumentuje expozice v Zadní synagoze a Dům Seligmanna Bauera, navštívit lze i židovský hřbitov. Cenné soubory židovských památek se dochovaly také v Boskovicích či v Mikulově; zbytky starého mikulovského ghetta vás provede naučná stezka, k vidění je synagoga, židovský hřbitov a vzácná středověká mikve.
 

Terezín a stopy holocaustu

Smutnou připomínkou utrpení desetitisíců lidí v dobách druhé světové války se stalo město Terezín. Pro občany židovského původu sloužilo několik let jako internační tábor a přestupní stanice na cestě do vyhlazovacích táborů. Historii připomíná Památník Terezín a řada expozic a míst, od Muzea ghetta v budově bývalé terezínské školy, Magdeburská kasárna a kostel Vzkříšení Páně na hlavním náměstí přes židovský hřbitov až po Malou pevnost, která fungovala jako věznice pražského gestapa.
 

Dávné tradice, zvyky, chutě a vůně nabízí také nespočet slavností a festivalů...

Zobrazit více

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze

Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa I. byla vystavena jako náhrada za zbořené synagogy po asanaci pražského ghetta. Jedná se o nejmladší a zároveň největší synagogu pražské židovské obce. Stavba je zajímavou směsí secese a maurského slohu.
Praha 1, Praha

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.
Terezín, Ústecký kraj

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.
Brněnec, Pardubický kraj

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.
Třebíč, Kraj Vysočina

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.
Praha 1, Praha

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.
Praha 1, Praha

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.
Praha 1, Praha

Městská památková zóna Rabštejn nad Střelou – poznejte nejmenší historické město Česka

Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě – Rabštejn nad Střelou se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.
Rabštejn nad Střelou, Plzeňský kraj

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga stojí ve Smetanových sadech od roku 1859. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je pozlacený svatostánek Aron HaKodeš. Před zraky návštěvníků je oproti Velké synagoze ukryta ve dvoře domu č.p. 80/5.
Plzeň, Plzeňský kraj