Ruku v ruce s
nejhustší sítí knihoven na světě kráčí i čtení: průměrně prý
každý Čech od 15 let výš přečte za rok zhruba
dvanáct knih. Tuzemští čtenáři si knížky hlavně půjčují, buď od známých nebo v
knihovnách, kterých u nás je přibližně
šest tisíc. Jen pro srovnání, Německo s osmkrát větším počtem obyvatel má knihoven jen o čtyři tisíce víc, v USA se pak o jednu knihovnu dělí 19 583 obyvatel.
Knihoven je v Česku
víc než základních škol, jedna připadá přibližně na dva tisíce lidí. Proč je jich právě u nás tolik? Může za to zákon z roku
1919, podle něhož si veřejnou knihovnu musela zřídit každá větší obec. Snahou bylo zpřístupnit
vzdělání pro všechny vrstvy lidí, zákon pak s drobnými úpravami platil až do přelomu tisíciletí.
O knihovnách pravidelně píšeme i na
portálu Kudy z nudy. Pojďte se podívat do
nejkrásnější knihovny na světě, do jediné
knihovny světa, která byla postavená podle již hotových
knihovních skříní, anebo do
knihovny, kde si vůbec poprvé lidé místo objednávky u
pultu sami vybírali knížky přímo z
regálů.
Nej našich knihoven
- V pražském Klementinu sídlí Národní knihovna, která má ve sbírkách přibližně osm milionů knih a je nejen největší, ale zároveň nejstarší knihovnou České republiky. Historie původní knihovny Univerzity Karlovy sahá až do 14. století.
- Jednou z nejmodernějších knihoven u nás je Národní technická knihovna v pražských Dejvicích. Získala řadu ocenění, například architektonický web Architizer ji zařadil mezi osm nejunikátnějších knihoven světa. Čísla na fasádě – 263 a 21 – znamenají obvod a výšku pláště budovy.
- Estetická čistota, prostorový minimalismus, centrální schodiště propojující všechny části prostoru a přezdívka Ementál: to je Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Nová budova získala titul Stavba roku 2009.
- Zajímavou moderní budovu získala Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích: nad terénem levituje jednopodlažní prosklený pavilon z dílny ateliéru Kuba & Pilař architekti, s travnatou střechou citlivě zasazený do okolního parku.
- Vůbec nejstarší celistvě dochovanou knihovnu u nás si prohlédnete na zámku v Březnici. Říká se jí Lokšanská, protože ji v roce 1557 založila Kateřina z Lokšan. Ačkoli je maličká, uchvátí vás její barevnost, zachovaná renesanční výzdoba i původní vestavěné knihovní skříně.