ÚvodAktualityFenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali
Zážitky

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Poslechněte si audio verzi článku
Devadesátky: doba před třiceti lety, kterou připomíná stejnojmenný televizní detektivní seriál. Nasedněte na portálu Kudy z nudy do stroje času a vraťte se do časů, kdy spousta dnešních populárních turistických cílů byla teprve v plenkách, případně vůbec neexistovala. Do časů, kdy si České republiky všimlo UNESCO, kdy ještě neexistoval internet a mobilní telefony, zato jsme měli pracovní soboty, telefonní budky a další pohrobky starého režimu. Co z toho, co tehdy vzniklo, funguje dodnes?
S luštěním fenoménu 90. let není špatné začít právě u Devadesátek, šestidílné minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení. Vyšetřování klíčových kriminálních případů první poloviny 90. let názorně ukazuje jak tehdejší atmosféru, tak obrovské množství změn, jimiž si naše země tehdy procházela. Jaké to byly?
 

Devadesátky, čas velkých změn

Na začátku 90. let ve Francii vládl prezident François Mitterrand, v Rusku se Michaila Gorbačova chystal vystřídat Boris Jelcin a ve Spojených státech amerických George Bushe prezident Bill Clinton. Také Československo mělo nového prezidenta Václava Havla. Češi hltali knihy, které se za minulého režimu daly sehnat jen v samizdatu, chodilo se na filmy, schované desítky let v trezorech, a koncerty skupin, o kterých si dřív fandové populární hudby mohli leda nechat zdát, od The Rolling Stones přes Deep Purple až po Jethro Tull.

Na stylových večírcích ve stylu 90. let dodnes ožívá tehdejší móda neonově zářivých elasťáků a legín, látkových gumiček, zvonových džínsů a triček, šatů a batohů s potiskem Disneyho postaviček. Frčela móda rozcuchaných drdolů, mulletů a jiných dobových sestřihů.

O hudebním vkusu 90. let leccos prozradí anketa Zlatý slavík. Sice skončila už v roce 1991, ale jména nejoblíbenějších interpretů populární hudby určitě dobře znáte. Na prvních místech se tehdy objevovali Karel Gott, Lucie Bílá, Iveta Bartošová, Pavol Habera, Daniel Hůlka a kapely Olympic, Team a Lucie. Opět mohla zpívat Marta Kubišová a ze zahraničí se vrátili například Karel Kryl, Rafael Kubelík nebo Rudolf Firkušný.
 

Praha se měnila před očima

Místo Tančícího domu na nábřeží Vltavy bylo ještě na začátku 90. let prázdné, od druhé světové války tu byla prázdná parcela, připomínající zásah americké bomby při leteckém bombardování Prahy. Zato Federální shromáždění (nyní Nová budova Národního muzea) na Václavském náměstí dál sloužilo československému parlamentu, než je v polovině Devadesátek začalo využívat Rádio Svobodná Evropa – představa, ze které se bývalým soudruhům musely ježit vlasy hrůzou.

Turnikety z pražského metra sice zmizely už sice o pár let dřív, zato 90. léta se Pražanům i mimopražským postarala o menší zmatek. V únoru 1990 se totiž hromadně přejmenovaly stanice s ideologickými názvy, a tak se například z Leninovy stala logičtější Dejvická, Sokolovská se přejmenovala podle autobusového nádraží na Florenc, Moskevská na Anděl, Fučíkova na Nádraží Holešovice, Gottwaldova na Vyšehrad a Kosmonautů na Háje. Přejmenovávalo se i jinde, například z Gottwaldova se opět stal Zlín.
 

Areály Monínec, Dolní Morava a Lipno: co vzniklo a funguje

Největší změny jsou vidět tam, kde v devadesátkách nebylo nic anebo téměř nic. Třeba na Moníncituristické oblasti Toulava, v takzvaných „Malých Alpách“ ležících pouhou hodinu jízdy na jih od české metropole, stála na začátku 90. let jen stará chata Rudných dolů Příbram. V jejím sklepě noví majitelé našli prastarý dětský vlek. Ten záhy vystřídal větší vlek, který se prý do té doby válel v kopřivách někde v Rokytnici nad Jizerou; když ho opravili a rozjeli, za víkend se tehdy v začátcích na Monínci sjelo až 1500 hostů. Dnes tu najdete hotel a moderní restauraci, lanový park, bikepark a řadu sportovišť. Prastarou kotvičku už dávno nahradila čtyřsedačková lanovka a křivou loučku 1,2 kilometru dlouhá sjezdovka.

Na své probuzení čekal také horský resort Dolní Morava, dnes plný nejrůznějších lákadel. Na lyže se sem sice jezdí už od začátku 80. let 20. století, kdy zde tehdejší Rudá hvězda Brno začala stavět sjezdovky a lyžařské vleky, ovšem kuriózní zápis ze začátku 90. let uvádí: „Tento rok se budoval třetí lyžařský vlek, hodnota vleku činí 1 311 Kčs. Původně měl být dokončen roku 1988, ale kvůli nedostatku materiálu se jeho ukončení protáhlo do roku 1989. Bohužel ani roku 1989 nebyl vlek dán do provozu z důvodu nezapojených elektrických hodin. V roce 1991 bylo zjištěno, že tento lyžařský vlek s nedokončenou chatou jsou postaveny bez vydání stavebního povolení.“

Zatímco Milovice na Nymbursku si po roce 1991 a definitivním odchodu ruských vojáků musely na další využití počkat až do 3. tisíciletí, kdy v části bývalého výcvikového vojenského prostoru vznikly přírodní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, tankodrom, dětský herní areál Mirakulum a další lákadla, 90. léta přinesla první změny na Lipno. Skiareál tu byl už dřív, se dvěma zastaralými vleky, které provozoval místní lyžařský klub. Jeden z nich sloužil jako dobová adrenalinová atrakce: jezdil do zatáčky, říkalo se mu lomený a spousty lyžařů z něj v kritickém místě vypadly. Na lanovku, Stezku korunami stromů, Království lesa, aquapark, bobové dráhy a další objekty si ale Lipno muselo ještě pár let počkat.
 

Devadesátá léta a devětkrát české UNESCO

K Úmluvě o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO přistoupilo bývalé Československo hned po sametové revoluci v roce 1990. Už v roce 1992 bylo do Seznamu světového dědictví zapsáno nejenom historické centrum Prahy, ale také Český Krumlov a Telč.

V 90. letech se české UNESCO značně rozšířilo. V té době se na seznamu objevily poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, historické centrum Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, Lednicko-valtický areál, Arcibiskupský zámek v Kroměříži s Podzámeckou zahradou a Květnou zahradou, vesnická památková rezervace v Holašovicích a renesanční zámek v Litomyšli. Zkrátka pro české UNESCO byly devadesátky dobré roky.
 

Po čem se nikomu nestýská?

Vzpomínání na Devadesátky občas zavání nostalgií, ale vážně: leccos z toho, co se už nevrátí, si zmizení v propadlišti dějin skutečně zasloužilo. Vedle pracovních sobot, kdy o víkendu rodiče šli do práce a děti do školy, k takovým ohavným vynálezům patřily výjezdní doložky a devizové přísliby. Bez nich jste se do ciziny zkrátka nepodívali. Dodejme, že čekací doba pro získání devizového příslibu pro nestraníka byla v období normalizace i několik let a uspěly asi 4 % žadatelů.

Kudy z nudy se můžete vypravit do míst, kam se kdysi jezdilo na dovolenou. Není to daleko, pozveme vás třeba na Slapy, na Hracholusky, na Vranovskou přehradu nebo k Máchovu jezeru. V kempech na jejich březích se v létě potkával celý národ.

 

Vzpomínka na telefonní budky a Retro muzea

Památníkem zmizelých telefonních budek je takzvaný Znojemský orloj na náměstí Republiky ve Znojmě od Maxima Velčovského. Pomník připomínající staré časy vždy v poledne a v podvečer (18:00) zvoní klasickým drnčivým zvukem.

Ujíždíte na vlně retro? Přečtěte si, jak se v Československu žilo za socialismu, kam se jezdilo na dovolenou a navštivte také některé z retro muzeí – třeba Retro Muzeum Na Statku v Brně, Retro muzeumMuzeu řemeselLetohradě anebo RetromuseumChebu.
Věda a historie není nuda: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní

Věda a historie není nuda: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní

Máchovo jezero, Lipno, Špindlerův Mlýn nebo Český ráj: to jsou místa, kam se za socialismu jezdilo na dovolenou. Prázdniny jsme trávili také na chatách a na chalupách a záviděli jsme těm, kteří jeli na výlet do Prahy, protože taková jízda metrem a po eskalátorech, to byl vážně zážitek! Vydejte se s Kudy z nudy na dovolenou v retro stylu.

Rudolf Firkušný – největší český klavírní virtuos 20. století

Rudolf Firkušný – největší český klavírní virtuos 20. století

„Na co jsem se nejvíc těšil? Na všechno! Vždyť jsem se něco načekal. Je krásné být zase Čechem.“ To řekl klavírní virtuos a čestný doktor filozofie Univerzity Karlovy Rudolf Firkušný (11. února 1912, Napajedla – 19. července 1994, Staatsburg, stát New York, USA) o svém návratu domů po 44 letech v emigraci. Jeho jméno připomíná Klavírní festival Rudolfa Firkušného, který se na podzim koná v Praze.

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, v Kladně pak můžete navštívit vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.

Renesanční komplex zámku v Litomyšli – památka UNESCO s unikátní sgrafitovou výzdobou

Renesanční komplex zámku v Litomyšli – památka UNESCO s unikátní sgrafitovou výzdobou

Renesanční zámek v Litomyšli je jednou z českých památek UNESCO. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Fasáda zámku je vyzdobena několika tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) s motivy, které se prý ani jednou neopakují. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada. Zápisem tohoto komplexu na seznam UNESCO v roce 1999 byl zámku přiznán jeho světově výjimečný význam.

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Veličenstvo Kat, Anděl, Morituri te salutant nebo Salome: to je jen pár písní z tvorby písničkáře Karla Kryla (12. dubna 1944, Kroměříž – 3. března 1994, Mnichov, Německo). Byl legendou protestsongů a jednou z tváří Sametové revoluce v roce 1989. Jeho písnička Bratříčku, zavírej vrátka, patřila k symbolům odporu proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Jedna z mála evropských automobilek s rostoucími prodeji vozů má v Čechách více než stoletou tradicí. Továrnu založili dva nadšení průkopníci cyklistiky Laurin & Klement. Od opravy a výroby velocipedů přešli na motocykly a jejich slavný vůz Voiturette A znamenal v roce 1905 počátek automobilismu v Čechách. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.

Aktivity park Monínec – letní sezona v areálu Monínec Zážitky

Aktivity park Monínec – letní sezona v areálu Monínec

Letní Aktivity park Monínec, to je skvělá letní dovolená pro celou rodinu. Park zahrnuje kuličkovou dráhu a vodní maxiskluzavku, tubing, trampolínu, lukostřelbu či discgolf. Nechybí však ani lanový park a půjčovna elektrokol.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Muzeum hraček Lednice Kultura

Muzeum hraček Lednice

Sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období 19. a 20. století.

Horský resort Dolní Morava Zážitky

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete zde několik světových unikátů jako Sky Bridge 721, Stezku v oblacích, Mamutí horskou dráhu nebo Mamutíkovy zážitkové parky s Obřím Mamutem.

Retro Muzeum Na Statku Kultura

Retro Muzeum Na Statku

Jedinečná, největší a nejucelenější expozice běžného života z období 50. až 90. let. Více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, smíšené zboží, trafika, kancelář, byt, kadeřník, řezník a mnoho dalšího. Součástí muzea jsou i veteráni značek Trabant, Wartburg, Ifa, Barkas, Multicar, Tatra nebo Volha.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru Památky

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Vodní nádrž Hracholusky Letní sporty

Vodní nádrž Hracholusky

Přehrada Hracholusky stojí na řece Mži přibližně 20 km západně nad Plzní. Přehrada vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením malebného údolí řeky Mže.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty Letní sporty

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Muzeum komunismu v Praze Kultura

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce Letní sporty

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Retro muzeum Praha Kultura

Retro muzeum Praha

Muzeum je od 14. 1. 2024 uzavřeno a probíhá jeho stěhování na novou adresu na Praze 1.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Retro: jak jsme žili za socialismu?

Retro: jak jsme žili za socialismu?

Jak se žilo před listopadem 1989? Co jsme jedli a pili, co jsme mlsali, s čím jsme si hráli, co jsme si oblékali a čím jsme jezdili? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy vypravit do časů před sametovou revolucí. Začneme třeba v ulicích Malé Strany, kterou v létě 1989 beznadějně ucpaly trabanty.

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů Kultura

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje 89 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Retro muzeum – expozice Muzea řemesel Letohrad Kultura

Retro muzeum – expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro expozice je součásti Muzea řemesel v Letohradě. Seznamuje s tím, jak se žilo v 60. a 80. letech. Pro mnohé nostalgie, vzpomínka na dětství či prázdniny u babičky.

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy Kultura

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích Zážitky

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 12 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Muzeum nostalgie Terezín Kultura

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

RetroAutoMuzeum Strnadice Kultura

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum ve Strnadicích u Maršovic, nedaleko Bystřice připomíná pamětníkům vozy, které je provázely jejich životy, i ty, o nichž pouze snili. Těm později narozeným pak dá na okamžik zakusit, jaký byl motoristický život jejich rodičů či prarodičů.

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava Kultura

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava

Muzeum hraček Ostrava nabízí ke zhlédnutí tisíce exponátů v několika sekcích. Uvidíte zde hračky a hry od poloviny 19. století po současnost. Přijďte si užít Historické hračky, Retro hračky, Disneyanu (vše kolem Walta Disneyho) a Sběratelství. Navíc sekce Sběratelství se každého půl roku obměňuje.

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici Kultura

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Maxim Velčovský – proslulý designér a umělecký ředitel společnosti Lasvit

Maxim Velčovský – proslulý designér a umělecký ředitel společnosti Lasvit

„Když jsem si zapomněl lístky na oběd, tak jsem si je nakreslil. Což bylo rozpoznáno a bylo to pak tématem třídních schůzek,“ vzpomíná s úsměvem na své výtvarné začátky Maxim Velčovský (* 17. září 1976, Praha), designér a pedagog, který se věnuje především tvorbě ze skla a porcelánu.

Muzeum socialistických vozů Železný Brod Kultura

Muzeum socialistických vozů Železný Brod

Muzeum socialistických vozů vzniklo v roce 2011 s cílem prezentovat motorismus východního bloku 50. – 80. let minulého století i obraz doby a připomenout návštěvníkům časy nedávno minulé.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 72 druhů postaviček. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Dva a půl tisíce písní, dvaačtyřicet Zlatých slavíků, 32 zlatých desek a jedna diamantová, dvě ocenění Anděl a přezdívky jako Zlatý hlas Prahy nebo Božský Kája: to byl Karel Gott (14. července 1939 Plzeň – 1. října 2019 Praha), nejznámější český zpěvák.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín Památky

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích Příroda

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

Muzeum družstevnictví Kultura

Muzeum družstevnictví

Muzeum zahrnuje zhruba 300 exponátů rozličného charakteru, přehledně dokladuje vznik, vývoj a proměny, kterými prošlo české družstevnictví od roku 1847 do současnosti.

Retromuseum Cheb Kultura

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie Kultura

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.

Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku Kultura

Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum panenek v Bobrové vás zve do společnosti více než tisíc kusů panenek. Co exponát, to zajímavý kousek s příběhem, který vypráví zájemcům majitelka muzea. Nedílnou součástí výstavy jsou i kočárky a další retro hračky.

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Lavina změn v názvech ulic a náměstí se spustila začátkem 90. let po sametové revoluci, kdy se řada míst vrátila k původním názvům. Asi největší změna čekala obyvatele Zlína, jejichž město bylo v roce 1949 přejmenováno na Gottwaldov a právě před třiceti lety se konečně mohlo vrátit k původnímu názvu.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Marta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968

Marta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968

Zpěvačka Marta Kubišová (* 1. listopadu 1942 České Budějovice) je výjimečná osobnost české hudby. Její píseň Modlitba pro Martu se po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 stala symbolem národního odporu. Řadu let kvůli tomu měla zakázané natáčení desek i koncerty, a dokonce se kvůli ní falšovaly výsledky populární ankety Zlatý slavík.

Džíny, rifle a texasky – nejoblíbenější kalhoty na světě i v Česku

Džíny, rifle a texasky – nejoblíbenější kalhoty na světě i v Česku

Džíny má doma téměř každý. A kdo ne, ten je určitě někdy měl nebo místo nich nosí třeba rifle nebo texasky. Jaký je mezi nimi rozdíl a odkud se džíny vlastně vzaly? A skutečně se první džínovina vyrobila v Bruntále, odkud se pak spletitými cestami dostala až do Ameriky?

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy Zážitky

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy

Tankodrom Milovice je multifunkční areál, nabízející široké využití. Na ploše 200 ha si můžete vyzkoušet jízdu vojenskou technikou, exotickým Hummerem anebo adrenalinovou zábavu ve formě paintballu, airsoftu či lasershotu.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Novinkou je stezka v korunách stromů.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám Památky

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Telefonní budky pomalu mizí z ulic města obcí. Umělec Maxim Velčovský navrhl proto ve Znojmě pomník nejen všem telefonním budkám, ale také pomník doby „předmobilové“, doby off-linové, kdy jsme ještě nebyli všichni nonstop k zastižení.

Muzeum venkovského života Besednice Kultura

Muzeum venkovského života Besednice

Muzeum venkovského života v Besednici prezentuje historické pomůcky a techniky používané v zemědělství od začátku 20. století do období socialismu.

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček Kultura

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček

Místní babička byla zručnou švadlenkou a dle toho se odvíjí zaměření muzea.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky