ÚvodAktualityTradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků
Památky

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Poslechněte si audio verzi článku
Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již dvanáct ročníků.
Nejmenší vítěz aneb Památka roku 2018: chalupa Daňkovice
Největší vítěz, Památka roku 2015: komplex Krumlovských klášterů v Českém Krumlově
Obnovené objekty se do soutěže Památka roku mohou přihlásit ve dvou kategoriích: malé s rekonstrukcí do dvou milionů korun a velké nad dva miliony. Sice se nemusí jednat o památky podle zákona, ale vítězný projekt musí mít významné architektonické nebo urbanistické hodnoty. Někdy je to hrad či zámek, jindy klášter, kostel, palác, radnice či divadlo, případně park nebo most. Soutěž vždy hodnotí projekty, dokončené v hodnoceném roce, ceny se obvykle udělují na jaře v roce následujícím.
 

Památky roku 2024

nádraží České BudějoviceSlavnostní vyhlášení vítězů soutěže Památka roku 2024 proběhlo 24. dubna 2025 v Hradci Králové. V kategorii "velká obnova" (nad 2 mil. Kč bez DPH) zvítězila mimořádně zdařilá rekonstrukce Budovy železniční stanice České Budějovice. Historizující budova českobudějovického hlavního nádraží byla postavena v letech 1907-1908 podle návrhu Ing. Gustava Kulhavého. První vlak, který 17. prosince 1908 novým nádražím projel byl rychlík Terst – Praha. Za více než 115 let provozu již byla rekonstrukce nevyhnutelná. Mezi lety 2020-2023 se tak nádraží dočkalo nového bočního vchodu a pasáže ve směru od Lannovy třídy, před ním také menšího prostranství s lavičkami. Uvnitř cestujícím slouží několik obchodů, nechybí občerstvení či lékárna. Kromě toho, že má nádraží vyhřívanou podlahu je stanice navíc i pomocí vzduchotechniky lehce provoněné.

zámek BěláDruhým místem v soutěži se pyšní Tvrz Bělá nad Radbuzou. Doslova ze spárů ničivé terčoplodé houby ji v poslední chvíli vyrvaly ruce šikovných restaurátorů, kteří dnešní chloubu Bělé zachránili před totální zkázou, ke které se dnes půvabná stavba ještě více přiblížila po požáru v roce 2014. Cenná renesanční budova vznikla kolem roku 1614, je chráněná jako kulturní památka České republiky a dnes slouží jako sezónní informační centrum. Třetí místo patří Stříbrnému domu v Jihlavě, měšťanskému domu na Masarykově náměstí, který odráží bohatství města za doby jihlavské stříbrné horečky. V druhé kategorii "malá obnova" (do 2 mil. Kč bez DPH) se umístil Městský dům č.p. 31 v Příboře, zrestaurovaný obraz „Domov“ v Ivančicích a rekonstrukce Vodní kaple sv. Jana Křtitele na Křemešníku.
 

Památky roku 2023

jízdárna světcePamátkami roku 2023 se stala jízdárna ve Světcích v Tachově ve "velké" kategorii a kaple Bolestné Matky Páně kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jevíčku na Svitavsku v "malé" kategorii. Impozantní budovu jízdárny v pohraničních lesích dal na sklonku svého života v letech 1858-1861 vystavět generál Alfréd I. Windischgrätz. Vznikla moderní luxusní jízdárna, sportovní jezdecká hala v tehdy módním novorománském stylu, která poskytovala veškeré zázemí a pohodlí jezdcům i jejich koním. V roce 1997 se zastupitelstvo Tachova rozhodlo stavbu převzít a od roku 2000 město zahájilo postupnou rekonstrukci, která trvala 23 let a stála v součtu 175 milionů korun. V kategorii velkých obnov se na druhém místě umístilo Městské muzeum, bývalý Wenkelův obchodní dům v Jaroměři, za ním skončila zámecká oranžerie v Letohradu.

kaple Bolestné Matky Páně kostela Nanebevzetí Panny Marie v JevíčkuMezi památkami s "malou obnovou" byla nejvýše oceněna kaple Bolestné Matky Páně kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jevíčku. Kostel byl přestavěn v barokním slohu v letech 1762 až 1766 podle plánů stavitele Pavla Merty z Boskovic. K severní chrámové zdi byla roku 1778 přistavěna kaple bolestné Matky Páně s rodinnou hrobkou, nejprve sloužila Salmům a poté Herbersteinům, a to až do roku 1867. Kostel využívá jako svatostánek Římskokatolická církev Jevíčko, v kapli se každoročně konají adventní akce pro veřejnost. Mezi památkami, které podstoupily malou obnovu, skončila na druhém místě oprava barokní zahradní zdi se štukovým reliéfem domu U Censorů v Praze 1, na třetím boží muka s plastikou Odpočívajícího Krista v Rokycanech.
 

Památky roku 2022

V posledním ročníku soutěže Památka roku vyhrál špýchar v jihočeských Myšticích, který je historicky zachycen na stabilním katastru z roku 1837.V loňském roce prošel celkovou rekonstrukcí. Střecha je pokrytá žitnými došky a hřeben spolu s oboustranně převislými okapy a polovalbami je pokryt šindeli. Západní a východní štítové průčelí má dva zděné pilíře, dřevěnou lomenici ze svislých prken s latěmi a dvěma malými čtvercovými větračkami vyřezanými na koso. Na severní straně, od přístupové cesty, byl obnoven vikýř (během minulých úprav byl zrušen). Vnitřní dispozice je klasická, jednoprostorová. Druhé místo obsadil Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře a třetí místo varhany z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti. V druhé kategorii Památka roku 2022,kde hodnota opravy nepřesáhla dva miliony korun, vyhrála Kumpánova zahrada - park Benar ve Slaným, druhé místo patří hrobce rodiny Brass v Dolním Podluží a třetí kostelu sv. Petra a Pavla se hřbitovem v obci Strýčice.


Památky roku 2021

V roce 2021 ve „velké“ kategorii soutěže Památka roku 2021 zvítězil pražský barokní městský dům v Truhlářské ulici č. 8. Sídlí v něm středisko volného času Jednička pro děti a mládež. Součástí obnovy bylo restaurování klenutých gotických sklepů, které slouží jako výstavní sál, nebo prostor pro hudební či divadelní představení. V „malé“ kategorii zvítězil pavilon bývalé střelnice Lázní Evženie v Klášterci nad Ohří. Budova z roku 1878 napřed sloužila spolku ostrostřelců, po objevení minerálních pramenů a vzniku lázeňského areálu tu na přelomu 19. a 20. století vznikla restaurace Střelnice. Restaurace je tu dodnes, jen změnila jméno: jmenuje se Peřeje.
 

Památky roku 2020

V roce 2020 v kategorii do dvou milionů korun zvítězila bašta u evangelického kostela v Čáslavi. V kategorii, kde obnova přesáhla dva miliony korun, patří první místo obnovenému baroknímu cihlovému mostu, po němž kdysi vedla jediná přístupová cesta k letohrádku Portz Insel u Mikulova. Ten nechal v 17. století vybudovat František z Ditrichštejna, ovšem ve 20. století jak letohrádek, tak most spadaly do hraničního pásma a svět na ně tak trochu zapomněl. Most skrytý v naplavené hlíně a náletové zeleni se do původní krásy vyloupl teprve po desítkách let. Je to krásné místo na krátkou vycházku, zaparkovat můžete u restaurace Mlýn Sedlec.
 

Památky roku 2019

Solnice na Piaristickém náměstíTitul Památka roku 2019 v kategorii takzvané velké obnovy putoval do Českých Budějovic pro objekt Solnice na Piaristickém náměstí. Budova, která je klenotem historického centra města, se dokonce mihla v pohádce Pyšná princezna. Dřív sloužila jako sklad soli, před časem se proměnila v restauraci s neobvyklým pivovarem. Pro původní záměr zřídit pivovar přímo v Solnici budova kapacitně nestačila, proto majitelé koupili další objekty, pivovar zřídili jinde a pivo několika druhů od výčepní desítky po speciály proudí do tanků v restauraci unikátním potrubím – „pivovodem“ – pod dlažbou Piaristického náměstí. Z vítězství v kategorii malé obnovy se radovali v Mníšku pod Brdy, kde titul Památka roku 2019 získalo čtrnáct kaplí křížové cesty v areálu bývalého františkánského kláštera na Skalce.
 

Památka roku 2018

kaple sv. Markéty v PrachaticíchCenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2018 za malou rekonstrukci získala obnovená kaple sv. MarkétyPrachaticích; slavnostně otevřená byla v červenci 2018 na svátek Markéty. Kaple je čistě pseudogotická zděná stavba ze smíšeného zdiva, postavená na čtvercovém půdorysu s mírně zúženým čtvercovým presbytářem, orientovaná k jihozápadu. Dobu vzniku kaple lze klást do konce 19. století, do doby největší prosperity zdejších býv. lázní, pro jejichž potřebu byla nejspíše vystavěna. Cena za velkou rekonstrukci putovala do Daňkovic pro soukromou chalupu čp. 47, zajímavou ukázku lidového stavitelství. Ojedinělá je především černá kuchyně, která se prakticky nezměněná dochovala od dob svého vzniku.
 

Památka roku 2017

křížová cesta v Jiřetíně pod JedlovouV soutěži Památka roku 2017 si vítězství v malé kategorii odnesla křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou. Vzorně upravený areál, kde strmým svahem Křížové hory stoupá křížová cesta až ke kapli sv. Kříže a kapli Božího hrobu na vrcholu, patří k oblíbeným výletním místům. Ve velké kategorii patřilo první místo dřevěnému krytému mostu v Bystré nad Jizerou. Jeden z mála dochovaných podkrkonošských krytých mostů má řadu konstrukčních zvláštností, navíc navzdory délce 24 metrů uprostřed nemá podpůrný pilíř. Po rekonstrukci opět slouží svému účelu, ovšem s omezením pro těžší automobily.
 

Památka roku 2016

Někdy vyhrávají místa téměř neznámá, ovšem to v roce 2016 neplatilo: vítězové obou kategorií se řadí mezi oblíbené a hojně navštěvované turistické cíle. Platí to obzvláště pro hrad Lukov, středověkou památku ze 13. století ve Zlínském kraji. Hrad má rozsáhlou historii a je opředen řadou pověstí, z nichž ta nejznámější je o zakopaném pokladu templářů, jenž je ukryt v podzemních chodbách. Lukovský hrad je zasazen do jedinečné přírody a svým kouzlem evokuje pocity dob dávno minulých. Dalším legendárním místem je Dačického dům v Kutné Hoře. Starobylý středověký dům se zachovaným pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou najdete přímo v historickém jádru města, po revitalizaci je sídlem vzdělávacího a prezentačního centra UNESCO.
 

Soutěž Památka roku 2013–2015

Pojďme se podívat na první tři ročníky soutěže Památka roku trochu zdálky. V prvním ročníku soutěže v roce 2013 se ještě neodlišovaly malé a velké rekonstrukce; jediné ocenění tehdy získal kostel svaté Kateřiny s kruhovou ohradní zdí, který již od přelomu 14. a 15. století stojí na konci východního svahu vrchu Holivák na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Další rok se ocenění dočkaly Slavonice, a to za hřbitovní kapli svatého Kříže ve velké kategorii. Cenu Památka roku 2014 v kategorii menších oprav získal Schirndingerův dům Chebu. Poznáte ho na první pohled: na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v historickém centru je nejvyšší, na první pohled vás upoutá jeho černá fasáda, navíc si jako jeden mála zachoval své pozdně středověké vzezření.

kláštery krumlovDo Slavonic pak ocenění putovalo hned v následujícím roce podruhé, a to v malé kategorii za jeden z měšťanských renesančních domů. Vítězství ve velké kategorii si v roce 2015 odvezl komplex Krumlovských klášterůČeském Krumlově, sestávající z bývalého minoritského kláštera, nyní ve vlastnictví Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, a z kláštera sv. Kláry. Dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka byl založen v polovině 14. století rodem Rožmberků a dnes nabízí dva rozdílné světy. V prvním "hravém" světě se bavte s rodinami a prožijte návštěvu areálu na plno. V druhém světě vstoupíte do historie a poznáte prostory kudy kráčela krumlovská historie.
 

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a SlezskaSdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se soustředí se na uchování a ochranu kulturního dědictví. Má 196 členských měst, obcí a městských částí a vzniklo z iniciativy měst v listopadu 1990. Sdružení každý rok organizuje Dny evropského dědictví (European Heritage Days, EHD). Jde o celoevropskou kulturně poznávací společenskou akci, která pravidelně v září otevírá pro veřejnost brány stovek památek, budov, objektů a prostor. Nejenom těch známých, ale i těch, které jsou jindy zčásti nebo zcela nepřístupné. Cílem je upozornit na kořeny naší, evropské i světové civilizace. Dny evropského dědictví jsou velmi populární a provází je řada programů a doprovodných akcí: přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zábavní turistické cíle

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zábavní turistické cíle

V kategorii Zábavní turistické cíle obsadily AquaPalace Praha v Čestlicích a Aqualand Moravia v Pasohlávkách čelní místa. Mezi nejnavštěvovanější zábavní turistické cíle v Česku se s přehledem zařadily i další cíle: bludiště na Petříně, Sky Bridge 721 na Dolní Moravě a Park Mirakulum v Milovicích.

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovená Löw-Beer. V Plzni můžete navštívit pravidelné prohlídkové trasy, které vás provedou interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří již tradičně Pražskému hradu, sídlu českých panovníků a od roku 1918 také prezidentů. Rozsáhlý areál, společně s historickým centrem města je zapsaný v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na dalších místech se umístil zámek Lednice a Český Krumlov.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zoo, zahrady a akvária

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zoo, zahrady a akvária

Zoologické zahrady většinou ve svých regionech patří k nejnavštěvovanějším místům. V čele nejnavštěvovanějších zoologických a botanických zahrad a akvárií stojí Zoo Praha, jedna z nejoblíbenějších zoologických zahrad na světě. Druhé místo patří Zoologické zahradě Zlín a třetí příčku obsadil Safari park Dvůr Kálové.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Lidová kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Lidová kultura

Nejnavštěvovanější památkou lidové kultury vloni i předloni bylo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě vznikl v roce 1925 a skládá se ze tří částí. Nejznámější je Dřevěné městečko, na něž navazují Valašská dědina a Mlýnská dolina, živá muzea s technickými vodními stavbami a roubenými chalupami ve stráních, dokumentující každodenní život starého Valašska. Další příčky patří Archeoskanzenu v Modré v lokalitě původního velkomoravského osídlení a souboru lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec u Hlinska, který láká k bližšímu seznámení s malebným krajem na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, a také památkovou rezervací Betlém v blízkém Hlinsku.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věže a rozhledny

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věže a rozhledny

Rozhledny jsou fascinující místa, která lákají návštěvníky svými panoramatickými výhledy. K nejnavštěvovanějším místům Prahy a dominantou města je Petřínská rozhledna, která stojí v areálu zahrad na vrcholu kopce Petřína. Byla postavena v roce 1891, je vysoká přes 60 metrů a až nahoru vede celkem 299 schodů. Které další rozhledny nejvíce lákají návštěvníky?

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zážitková doprava

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zážitková doprava

Víte, že Petřínská lanovka byla vlastně druhou pražskou lanovkou, její předchůdkyně vozila cestující na pražskou Letnou. Lanovka na nejvyšší pražský kopec byla postavena byla v roce 1891 a původně měřila 383 metrů, v roce 1932 byla přestavěna na elektrický pohon a prodloužena na současných 511 metrů. Jízda lanovkou po trase Újezd – Nebozízek – Petřín poskytuje netradiční výhled na město i Pražský hrad. Lanovka je součástí systému pražské integrované dopravy a platí na ni všechny jízdenky MHD. Její oblíbenost mezi Pražany i turisty je opravdu značná. Výhled z Petřína je totiž opravdu nádherný, poskytuje výhled na pražské panorama a poblíž horní stanice je možné navštívit kromě rozhledny Petřín také Bludiště, Štefánikovu hvězdárnu, barokní kostel sv. Vavřince, Hladovou zeď a projít se lze i do zahrady Kinských.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Ostatní turistické cíle

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Ostatní turistické cíle

Jaké jsou nejoblíbenější ostatní turistické cíle v Česku? Jaká místa vás v loňském roce nejvíce zajímala? Nabídka je pozoruhodně různorodá... Najdete mezi nimi vyhlídková místa, krásné přírodní oblasti, zážitkové areály pro děti, technické unikáty, interaktivní muzea či lidovou architekturu. Vítězství v této kategorii putuje do Prahy pro Staroměstskou radnici.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Sakrální památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Sakrální památky

Kostely a kláštery jsou od pradávna vyhledávaným cílem nejen věřících, tím spíše pak poutní místa, jež jsou obvykle vystavěna v místech, které se staly díky některému z tradovaných zázraků cílem náboženských poutí. K nejnavštěvovanějším sakrálním památkám patří bezesporu Strahovský klášter, poutní areál Velehrad nebo areál Sedlec – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnice v Kutné Hoře.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věda a technika

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věda a technika

Kdo zatouží vidět tři nejnavštěvovanější místa v kategorii Věda a technika, bude muset projet napříč celé Česko. Zvítězila Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, druhé místo patří arálu Pivovaru Plzeňský Prazdroj a třetí science centru iQPark a iQLandia science center v Liberci.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni byl Národní památník heydrichiády v Praze. Zájem návštěvníků si získává také Armádní muzeum Žižkov v Praze. Vojenské technické muzeum v Lešanech nebo Pevnost Dobrošov. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Přírodní turistické cíle

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Přírodní turistické cíle

Adršpach, labyrint věží a soutěsek, jímž se proplétá řeka Metuje, je největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě. Kdo se vypraví do Českého Švýcarska určitě zavítá do Edmundovy a Divoké soutěsky a další místa národního parku. V seznamu nejnavštěvovanějších přírodních turistických cílů mají své pevné místo hora Sněžka, Prachovské skály i Punkevní jeskyně, nejvyhledávanější podzemní prostory Moravského krasu s propastí Macochou.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Které osobnosti vás okouzlily v loňském roce? Do jihočeského Trocnova zamířili ti, kteří chtěli navštívit Památník Jana Žižky; místo leží kousek od Borovan. Prohlídku interaktivní expozice s řadou zajímavých prvků doplňuje stezka po okolí, která mapuje dobu husitství. Vede kolem základů Žižkova dvorce k okraji lesa a k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, a dál až k místu údajného Žižkova narození. Pozornosti se těšil i Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Muzeum T. G. M. v Lánech, Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích nebo Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, sloužilo za druhé světové války jako koncentrační tábor, kam byli postupně deportováni občané židovského původu. Jejich osudy mapuje Památník Terezín: navštívit můžete Malou pevnost s Národním hřbitovem, Muzeum ghetta v budově bývalé terezínské školy, Magdeburská kasárna, Židovský hřbitov i systém opevnění s podzemními chodbami. Mezi nejnavštěvovanější pietní místa se zařadil také Památník Lidice a Kostnice u sv. Jakuba v Brně.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky