ÚvodAktualityStudium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!

Pražské památky bezplatně aneb jak na ně?

Národní muzeumVarovali vás, že studium v Praze je drahé a že tady za všechno utratíte víc než v jiných městech? Jistě na tom něco bude, ale vynahradí vám to také mnohem bohatší nabídka nejrůznějších lákadel, která můžete navštívit zadarmo anebo jen za pár kaček. Začneme místy, kde si musíte trochu hlídat čas – zadarmo se tam totiž podíváte jen na pár hodin v měsíci či v určité významné dny: Tak například objekty Národního muzea se zdarma otevírají 18. 5. (Mezinárodní den muzeí), 1. 6. (Mezinárodní den dětí),
 28. 10. (Den vzniku samostatného ČS. státu) a 17. 11. (Den boje za svobodu a demokracii). Zdarma lze v tyto dny navštívit všechny expozice NM, tedy v Praze například České muzeum hudby, Lapidárium v areálu pražského Výstaviště, Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Národní památník na Vítkově či Národopisnou expozici Musaion v Letohrádku Kinských.
 
nzm prahaDo Národního zemědělského muzea na Letné a všech jeho poboček se lze podívat zdarma 18. 5. (Mezinárodní den muzeí) a 28. října (Den vzniku samostatného československého státu). Každou první neděli v měsíci se konají tzv. resortní dny – pro všechny pracovníky ze zemědělství s celou rodinou je vstup do muzea zdarma. Také nedaleké Národní technické muzeum zve do všech svých expozic v některé dny za snížené vstupné 80 Kč, děti 6-15 let zaplatí 40 Kč. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek podle ceníku). Jedná se o tyto dny: 18.5. (Mezinárodní den muzeí), 5.7. (Výročí založení Národního technického muzea, v roce 1908), 6.9. (Dny evropského dědictví – všechny objekty), 28.9. (Den české státnosti a výročí prvního otevření stálých expozic NTM), 28.10. (Vznik Československa), 17.11. (Den boje za svobodu a demokracii), 18.12. (Výročí úmrtí prezidenta Václava Havla). NTM spravuje mimo pražské hlavní budovy na Letné také Centrum stavitelského dědictví v PlasíchŽelezniční depozitář v Chomutově a Letenský kolotoč v Praze.

národní galerie Také Národní galerie Praha nabízí v některých dnech volný vstup do všech svých expozic: první víkend v únoru (Výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně NGP), 18.5. (Mezinárodní den muzeí), 28.10. (Vznik Československa) a 17. 11. (Den boje za svobodu a demokracii). V tyto dny jsou zdarma přístupné expozice Staří mistři, Staří mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200⁠–⁠1550, 1796⁠–⁠1918: Umění dlouhého století, 1918⁠–⁠1938: První republika1956–1989: Architektura všem1939–2021: Konec černobílé doby. Některé expozice NGP se otevírají zdarma i v jiné termíny – 20.9. (Zažít město jinak) – pouze programy ve Veletržním paláci a 4. až 5.10. (Den architektury) vstup zdarma do expozice 1956–1989: Architektura všem všem a na programy ke Dni architektury.

Také v areálu Pražského hradu lze najít místa, která si prohlédnete zadarmo. Patří sem například zahrady Pražského hradu, Jelení příkop, kaple sv. Kříže, kostel Všech svatých, prostor pod západní kruchtou katedrály sv. Víta a venkovní areál Hradu, který je otevřen od 6:00 do 22:00.

Valdštejnský palácVelmi zajímavé jsou také vládní budovy. Například sídlo Senátu je veřejnosti k dispozici od dubna do října, a to jak Valdštejnská zahrada, tak Valdštejnský palác. V Mytologické chodbě paláce jsou ke zhlédnutí protokolární dary. V  Praze na Pohořelci otevírá každoročně Ministerstvo zahraničí svoji historickou zahradu v letním období zpřístupňuje veřejnosti. Do Černínské zahrady je možné vstoupit samostatným vchodem naproti Loretě, a to zpravidla od května do konce října, vždy během víkendu od 10:00 do 17:00 hodin. Sídlo vlády ČR ve Strakově akademii se otevírá pouze vzácně (většinou 28. 9. nebo 28. 10.), od roku 2022 lze však o víkendech vstoupit do zahrady Strakovy akademie, která je veřejnosti přístupná v letní sezóně od dubna do října. V určité dny se také otevírají státní reprezentační paláce a vily, jako je Lichtenštejnský palác, Hrzánský palác, Kramářova vila nebo rezidence pražského primátora, mimořádně (státní svátky, výročí, EHD) bývá otevřeno Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj nebo zámek v Lánech. Park v Lánech, zámecký skleník a obora Lány je přístupná v letní sezóně za malý poplatek. Od dubna do října je zdarma k vidění i Benešova vila s krásnou zahradou.
 

Kam se zadarmo podíváte (téměř) celý rok?

muzeum kbelyOpět se budeme toulat po Praze a přehlídku bezplatných prohlídek zahájíme v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně; otevřeno je tu sice jen po předchozí objednávce, zato prohlídka je zcela zdarma. Stejné pravidlo platí pro Plynárenské muzeum (technické a dokumentační muzeum pražské energetiky) – vstup je volný po celý rok, expozice je ovšem přístupná pouze po předchozím objednání.
 
botanická podzimCeloroční vstup zdarma bez objednávek předem nabízí Armádní muzeum na Žižkově a Letecké muzeum v Praze-Kbelích nebo Muzeum Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné. Vstupné nebudete platit ani při prohlídce stálé expozice České národní banky v Praze, nazvané Lidé a peníze – o tu je ovšem velký zájem a místa je proto nutné rezervovat předem! Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost také v Brně, a to ve zdařile rekonstruovaných prostorách svojí pobočky v centru, na Rooseveltově ulici. Po celý rok jsou zdarma přístupné venkovní expozice Botanické zahrady Univerzity Karlovy v ulici Na Slupi.
 

Kam zdarma jinde než v Praze?

Moravská galerieBezplatně se podíváte také do stálých expozic Moravské galerieBrně, tedy do Místodržitelského paláce, Pražákova paláce a Uměleckoprůmyslového muzea. Dny volného vstupu má i Muzeum moderního umění a Arcidiecézní muzeumOlomouci, a to 16.5. (Olomoucká muzejní noc, mimořádně otevřeno do 22.00), 23.5. (Noc kostelů – platí jen pro Zdíkův palác od 18.00 do 21.00), 1.6. (Mezinárodní den dětí), 6. až 14.9. (Dny evropského dědictví), 28.9. – státní svátek (Den české státnosti), 28.10. (Den vzniku Československa) a 11.11. pro držitele průkazu válečného veterána vydaného MO ČR. Volné vstupy platí jen tehdy, pokud v daný den není pondělí. Každý pátek nabízí volný vstup Galerie výtvarného umění Ostravě, a mimo to také 1. a 8.5., 18.5., 5. a 6.7., 28.9. a 17.11. Každý čtvrtek vás zdarma uvítá Oblastní galerieLiberci.

Zdarma po celá rok mají otevřeno také některé expozice a informační centra ČEZ, třeba Infocentrum jaderné elektrárny Temelínjižních Čechách, Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině, Infocentrum elektrárny Ledvice u Bíliny s nejvyšší rozhlednou v ČR anebo Infocentrum Obnovitelné zdroje v secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.
 

Muzejní noci, Dny evropského dědictví a další nápady

hradozámecká nocVítanou příležitostí k návštěvě známých i méně známých míst bývá několik každoročně se opakujících akcí, ale musíte si pohlídat jejich termíny. Mezinárodní den muzeí a galerií se slaví každoročně 18. května, jednotlivé instituce v ten den nabízejí volný vstup nebo snížené vstupné, případně zvláštní programy. Ale pozor, některá muzea a galerie oslavy přesunují na nejbližší víkend! V květnu a červnu se můžete těšit na Muzejní noc, při níž jsou muzea, galerie a památkové objekty otevřeny déle než obvykle (někdy přes půlnoc, ty nejodvážnější celou noc) a vstupné do nich je snížené nebo úplně zdarma. Podobná je taktéž Noc kostelů, Netopýří noc (srpen a září) anebo asi nejoblíbenější Hradozámecká noc, která každoročně probíhá koncem srpna. Podobnou náplň mívají Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně v září, které nejširší veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, a to včetně prostor, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
 

Slevové karty pro snadnější poznávání regionů

OlomoucZajímavé a výhodné slevy na stravování, ubytování i vstupy do vybraných objektů mají i majitelé městských a regionálních turistických karet. Některé z karet zahrnují zároveň i síťovou jízdenku pro místní dopravu, což zjednoduší cestování a odstraní nutnost seznamovat se s místními tarify a shánět jízdenky. Mezi ně patří například Olomouc region Card, Prague Visitor Pass či Karlovy Vary Region Card. Tipy, slevy a vstupy zdarma nabízejí také oblíbené turistické karty Ostrava Card, Lipno Card, Karta hosta Krkonoše, Turistická karta Opavské Slezsko, MojaKarta pro jižní Moravu, Těšínské Slezsko Region Card ... a spousta dalších.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky Památky

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Kromě expozice Dřinu strojům? Dřinu strojům! můžete navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Zahrada Strakovy akademie Příroda

Zahrada Strakovy akademie

V areálu Strakovy akademie, kde sídlí Úřad vlády ČR, je v letní sezóně přístupná reprezentativní zahrada. Obdivovat zde můžete na patnáct tisíc květin i hrající fontánu. Vstup je možný z Kosárkova nábřeží skrze bezpečnostní rám.

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů Kultura

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

České muzeum hudby v Praze Kultura

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou Zážitky

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj Zážitky

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj

Kupte si turistickou kartu a zdarma navštěvujte historické památky, galerie, muzea a další turistické zajímavosti. V nabídce najdete i celou řadu slev v Karlových Varech, Mariánských Lázních a v celém Karlovarském kraji.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2025

28. 9.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2025

Den české státnosti a výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea připadá na 28. 9. 2025. V tento den je možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Zahrada je součástí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a na jejím území se nachází Katedra botaniky. V expozicích jsou k vidění rostliny čtyř Národních sbírek rostlin: Kaktusy, Jihoafrické sukulenty a geofyty, Mrazuvzdorné rostliny jižní Afriky a Květena Českého krasu.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína nad strmými svahy vrchu Žižkova je národní kulturní památkou a moderní dominantou města.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí Kultura

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

V muzeu se seznámíte s historií úpravy a dopravy vody v Praze, s procesem výroby pitné vody v Úpravně vody Podolí a exkurzi zakončíte komentovanou procházkou kolem areálu vodárny.

Olomouc region Card – poznejte nejzajímavější místa regionu Zážitky

Olomouc region Card – poznejte nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Národopisné muzeum Národního muzea Kultura

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Lichtenštejnský palác v Praze Památky

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Prague Visitor Pass Zážitky

Prague Visitor Pass

Ušetřete čas, starosti a hlavně peníze! Na cestě za více než 60 zážitky využijte vstupy zdarma nebo výhodné slevy. Součástí je komfort neomezeného cestování metrem, tramvají, lanovou dráhou, přívozy a městskými autobusy, včetně cesty na letiště a zpět!

Další aktuality

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.
13. březen 2025 10:00
Kultura

Na svatého Řehoře čápi letí od moře aneb když se jaro vrací

Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, který v minulosti slavili hlavně školáci a studenti ve městech, na venkově se začínalo se zemědělskými pracemi. K tomuto dni, který oslavuje 64. papeže katolické církve (590–604) se váže také řada jarních pranostik o příletu ptáků ze zimovišť a předpokládaném vývoji počasí.
12. březen 2025 11:00
Kultura