ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… lanovce na Sněžku a rekordních lanovkách u nás i ve světě
Příroda

7 věcí, které nevíte o… lanovce na Sněžku a rekordních lanovkách u nás i ve světě

Poslechněte si audio verzi článku
Není nejdelší ani nejstarší, přesto ji zná každý z vás: lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku je mezi českými lanovkami celebrita. Bohatě stačí to, že vede na nejvyšší horu naší země. Ale co myslíte, vede až nahoru, do nadmořské výšky 1603 metrů? Kolik lidí s ní už na Sněžku vyjelo, proč tak často stojí a jak dlouho trvá cesta nahoru těm, kteří se na lanovku vykašlou?

1. Lanovka pod vrcholek Sněžky

Nejčastějším výchozím místem výletů na Sněžku je malebné krkonošské městečko Pec pod Sněžkou. Vyjít můžete pěšky buď Obřím dolem kolem Slezské boudy anebo přes Růžohorky a Růžovou horu. Nejsnadněji se ale na nejvyšší vrchol České republiky dostanete moderní kabinovou lanovkou. Nadmořská výška dolní stanice v Peci pod Sněžkou je 828,95 metrů, stanice na Sněžce má oficiálně změřenou nadmořskou výšku 1588,32 metrů. Fňukalové zbystří: ano, k vrcholu Sněžky zbývá od lanovky vyjít ještě neuvěřitelných patnáct výškových metrů!
 

2. Dvacet milionů výletníků a čtyřhodinová fronta

Zprávy o tom, že na Sněžce je přelidněno, mají pravdu. Stará dvousedačková lanovka od roku 1949 až do 2. září 2012, kdy byl její provoz ukončen, vyvezla na vrchol více než 7,2 miliónu cestujících, samotnou lanovku pak využilo 20 miliónu turistů. Lanovka byla v provozu více než 63 let prakticky v původním stavu a v té době byla nejstarší provozovanou lanovkou u nás. Největší zájem o ni byl v 70. letech, kdy se při pěkném počasí u dolní stanice v Peci tvořily až čtyřhodinové fronty. Nejkratší pěší cesta nahoru přitom trvá něco málo přes tři hodiny.
 

3. Větrná hůrka a velké plány

Mnozí výletníci měli a mají při cestě na Sněžku smůlu, protože zejména na druhém úseku z Růžové hory na Sněžku bývá lanovka docela často mimo provoz kvůli silnému větru. Nejhorší poryvy jsou těsně pod vrcholem hory, kde lanovka vede jen kousek nad hranou Obřího dolu. Na vrcholu Sněžky často vítr dosahuje v nárazech až 200 km/hod (55 m/s). V prvních plánech těsně po druhé světové válce se dokonce uvažovalo, že by lanovka vedla Obřím dolem až k Obří boudě (zbořená roku 1982) a odtud na vrchol Sněžky. Nakonec se kvůli ochraně přírody a technicky náročné trase po strmých svazích přesunula do dnešní trasy pod vrcholem Růžové hory a s dolní stanicí blíž k Peci.
 

4. Sedačky vystřídaly moderní kabinky

Po rekonstrukci v letech 2012–2013 vede na Sněžku jednolanová oběžná lanová dráha se čtyřmístnými uzavřenými kabinami, které se ve stanicích odpojují od tažného lana. Na dolním úseku koluje 16 kabinek, na horním 18. Zatímco se starou sedačkou to nahoru na Sněžku trvalo téměř 25 minut, kabinky cestu zvládnou zhruba za 14 minut. Nová lanová dráha vede po stejné trase, pouze v Peci pod Sněžkou se spodní stanice posunula níž k chatě Lesovna.
 

5. Lanovková prababička jezdí na Pustevny

Vůbec nejstarší sedačková lanovka v Evropě a prý i na světě šplhá z Trojanovic na Pustevny. Budovala se za protektorátu, provoz zahájila 4. března 1940, měla převýšení 304 metrů a celkem 81 sedaček z dubových prken, s košíkem a hákem po straně pro uložení lyží. Stavěla se neuvěřitelně rychle, Beskydy totiž byly po Mnichovské dohodě a odstoupení pohraničí Německu jediné hory s nadmořskou výškou nad tisíc metrů, které milovníkům zimních sportů zůstaly. Lanovka prošla kompletní rekonstrukcí a také se výrazně prodloužila: v roce 1987 se její délka z původních 887 metrů protáhla na 1637 metrů. Také tady se chystá důkladná změna, otevřené dvousedačky by měly nahradit kabiny.
 

6. Nejdelší česká lanovka a největší převýšení

Je to nefér, ale lanovku na Sněžku připravuje o prvenství v žebříčku nejdelších lanovek sedačková lanovka z Krupky-Bohosudova na Komáří vížku. Lanovka ve východní části Krušných hor měří 2348 metrů, což je sice méně než lanovka na Sněžku, jenže ta se oficiálně skládá ze dvou úseků. První úsek z Pece na Růžovou horu měří 1 747 metrů, druhý úsek z Růžové hory na Sněžku měří 2012 metrů, celkem tedy 3759 metrů.
Totéž platí pro žebříček největších převýšení: tam patří první místo čtyřsedačce, která od roku 1996 vozí návštěvníky z Rokytnice nad Jizerou na Lysou horu. Převýšení této krkonošské lanovky je 591 metrů, takže i když lanovka z Pece na Sněžku zdolá celkem 749 metrů, platí přepočet na dva úseky a převýšení rozdělené na 510 a 239 metrů.
 

7. Nejzajímavější lanovky světa

Pojďme se podívat do světa. Lanovky nenabízejí jen nejjednodušší způsob, jak se dostat na kopec, ale třeba také jak se vyhnout městským zácpám. Taková je síť lanovek nad bolívijskou metropolí La Paz. Má už několik linek, takže tvoří pomyslné metro v oblacích s celkem šesti linkami. Na stavbě nejdelší sítě lanovek světa se podílela i česká společnost Mikroelektronika z Vysokého Mýta.

Kuriózní jsou také lanovkové double-deckery. Ve světě jich je víc, ovšem v Evropě můžete vyzkoušet jízdu první lanovkou s otevřeným horním patrem na švýcarský vrchol Stanserhorn. A konečně v Riu na horu Sugarloaf vede lanovka, která si zahrála v bondovce Moonraker.
7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

Vlakem nemusíte jezdit jen do práce a do školy! Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat na výlety po tratích, které se od těch běžných něčím liší. Čím? Jsou krásnější, provází je barvité příběhy, mají neobvyklá jména a někde na trati se také často skrývají místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Vydejme se tedy společně objevit kouzlo lokálních tratí a dávno zapomenutých časů na českých železnicích.

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Už vás nebaví sice kvalitní, ale příliš obyčejné hotely a penziony? Hledáte při svých výletech originální a vtipné ubytování? I u nás jich najdete celou řadu – bydlet můžete na stromech, v sudu, mezi včelami nebo na slámě. Výjimkou není ani ubytování ve vlakových vagonech nebo mořských kontejnerech. Ten, kdo má radši klasičtější styl, u nás najde tipy na ubytování v klášterech, pivovarech nebo mlýnech. Nechejte se inspirovat dalšími zajímavými tipy, kde můžete přenocovat. S námi si určitě vyberete!

Lanová dráha Větruše Památky

Lanová dráha Větruše

Areál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR.

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy jsou fenoménem českých hor. Chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a znaveným turistům, mají mnohdy dlouholetou tradici. Nejstarší boudy vznikly již při kolonizaci hor, některé objekty byly postaveny nově v souvislosti s rozvojem turistiky na začátku 20. století. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na perly českých hor.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka Příroda

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Lanovka Deštné v Orlických horách Letní sporty

Lanovka Deštné v Orlických horách

Sedačková lanovka je v provozu sezónně v létě a v zimě. V létě vás vyveze na Studený vrch, odkud je možné podnikat výlety. V zimě je součástí skiareálu.

Lanová dráha na Komáří vížku Příroda

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně Zážitky

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn – Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Inspirace pro babí léto: Vysoké hory pro pohodáře aneb výlety bez litrů potu a spousty nachozených kilometrů

Inspirace pro babí léto: Vysoké hory pro pohodáře aneb výlety bez litrů potu a spousty nachozených kilometrů

Babí léto většinou nabízí stálé počasí a ostré výhledy – nejlepší čas pro výlet do hor! Kam se podívat, když jedete s malými dětmi anebo se vám už do kopců nešlape tak lehce jako dřív? Samozřejmě tam, kam vás vyvezou lanovky anebo kam se kousek pod vrchol dá dojet autem nebo autobusem. Na portálu Kudy z nudy víme, kde se vám bude líbit!

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín Zážitky

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dětské hřiště a dvě stezky – Medvědí stezka a Špindlmanova mise.

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky Letní sporty

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Z Velké Úpy vede tradiční trasa na Sněžku, kudy horští nosiči zásobovali nejvyšší českou horu po staletí. Vyzkoušejte ji a zkraťte si cestu na hřebeny díky lanovce Portášky. U její horní stanice najdete Herní krajinu Pecka. Je tu i půjčovna koloběžek.

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci Památky

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci

Jeden z nejvyšších vršků Čertovy hrbatiny, Monínec nedaleko Sedlce-Prčice, pyšně nese české poštovní „nej“. Přestěhovala se sem totiž nejstarší česká poštovna, která léta stávala na vrcholku hory Sněžky.

Nechejte se okouzlit podzimní krajinou pohledem z výšky

Nechejte se okouzlit podzimní krajinou pohledem z výšky

Podzim je skvělá doba na výlety do přírody. Oblíbeným cílem procházek i delších túr jsou často rozhledny, ze kterých si můžete užít naplno krásy podzimních barev. V České republice jich je velké množství a všechny stojí za návštěvu, Kudy z nudy pro vás vybralo alespoň několik z nich. Některé z rozhleden jsou architektonicky velmi zajímavé, jiné lákají na romantický výhled a jiné zas na zajímavé okolí. Někde si ale můžete užít i něco navíc – například luxusní oběd ve výšce či neobvyklé ubytování.

Užijte si zimu na českých horách! Skvělé tipy, kam na sjezdovky

Užijte si zimu na českých horách! Skvělé tipy, kam na sjezdovky

Také se rozhodujete, kam letos vyrazíte v Česku na sjezdovky? Rozhodování vám možná ulehčíme přehledem novinek, které lyžařské areály na letošní zimní sezónu přichystaly. Na řadě míst přibyly nové lanovky a vleky či došlo k rozšíření sjezdových tratí nebo vylepšení služeb. Portál Kudy z nudy vám také poradí, jaké zajímavé akce se ve ski areálech v nejbližší době chystají.

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky Příroda

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Další aktuality

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.
1. listopad 2024 12:00
Příroda

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!
30. říjen 2024 18:52
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den off-line? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
29. říjen 2024 6:25
Příroda

Pět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy

Chcete se podívat na svět z výšky a moc se u toho nenadřít, nenachodit dlouhé kilometry a nezdolávat stovky metrů převýšení krok za krokem? Pak společně s portálem Kudy z nudy nasedněte na některou z lanovek a kromě nezapomenutelných výhledů si užijte i další cestovatelská potěšení.
28. říjen 2024 12:00
Příroda

Jeřábi z České republiky se vydávají na dalekou cestu k zimovištím

Jeřábi popelaví opouštějí každý rok na podzim svá hnízdiště, aby se vydali na zimoviště. Pro letošní mláďata je cesta velkou premiérou, která pro ně představuje důležitý a zásadní krok – musí se od svých rodičů naučit migrační trasu. Jeřábi totiž nemají cestu na zimoviště vrozenou, jako například čápi. V Evropě sledují migraci těchto impozantních ptáků stovky lidí, což pomáhá výzkumníkům, kteří využívají systém barevného značení jeřábů – každý pták má svou jedinečnou barevnou kombinaci, která vypovídá o místě jeho původu.
28. říjen 2024 10:00
Příroda

Den vzniku samostatného československého státu: Oslavte svátek výletem na unikátní místa

28. října slavíme Den vzniku Československa. Tento den byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost pro národy bývalého Rakousko-Uherska. Pojďme si připomenout zajímavosti spojené s naší republikou, ať se jedná o geografické rekordy, zajímavé pohraniční stezky, kameny vyznačující trojmezí či historické oblasti našeho území a další kuriozity. Víte například, kde hledat největší sochu T.G.M. anebo kde leží přírodní „mapa republiky“? Pojďte to vše s námi prozkoumat.
27. říjen 2024 8:51
Příroda

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Nejjednodušší způsob, jak si udělat radost? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám určitě prospěje, a to jak na duchu, tak i na těle. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.
24. říjen 2024 16:00
Příroda

Samhain, Dušičky a Halloween: začátek keltského roku i vzpomínky na mrtvé

Přelom října a listopadu přináší několik zajímavých svátků, spojených se vzpomínáním na zemřelé příbuzné, známé a kamarády: keltský Samhain, Halloween, svátek všech svatých a Dušičky. Je jedno, kterému dáváte přesnost, všechny stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Nakonec trocha keltské krve je v každém z nás – pojďte ji najít a probudit alespoň na chvíli k životu. Oslavte jeden z nejdůležitějších mezníků keltského roku!
24. říjen 2024 11:56
Příroda