ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Řádu německých rytířů
Památky

7 věcí, které nevíte… o Řádu německých rytířů

Poslechněte si audio verzi článku
Řád německých rytířů sice vznikl ve Svaté zemi před obleženým Akkonem, ale výraznou stopu zanechal i v českých zemích. Na kterých hradech a zámcích se s nimi dodnes můžete potkat? A jaké legendy a pikantnosti se vážou k jejich příběhům? Vydejte se s Kudy z nudy po stopách jednoho z nejslavnějších rytířských řádů historie – a připravte se na pořádnou dávku historie, tajemství i překvapení.
Řád německých rytířů je symbolem vojenské kázně, náboženské horlivosti a někdy i pořádného pragmatismu. Vznikl v dobách, kdy se Evropa soukala do brnění a vyrážela dobývat Svatou zemi. Postupem času se ale rytíři přesunuli blíž k domovu a záhy se usadili i v českých zemích. Pojďte společně s Kudy z nudy prozkoumat, kde všude najdete stopy Řádu německých rytířů a co všechno se za jejich bílými plášti s černými kříži skrývá.
 

1. Jak to celé začalo: Vznik řádu a první roky v Evropě

Psal se rok 1190 a v horkém Akkonu na pobřeží Svaté země vzniklo malé bratrstvo německých kupců z Brém a Lübecku, kteří ošetřovali raněné poutníky. Nikdo tehdy netušil, že tahle parta špitálníků brzy vymění obvazy za meče a promění se v obávaný vojenský řád. S požehnáním papeže i císaře rychle získali půdu, vliv a chuť rozšiřovat křesťanství nejen modlitbou, ale i silou. V roce 1198 bylo bratrstvo povýšeno na rytířský řád, v polovině 14. století se připojily řádové sestry. K profesním členům přibyli ještě obláti a familiáři – dobrodinci a podporovatelé řádu.
 
Řád bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, latinsky zkráceně Ordo Teutonicus, žil podle řehole templářů a při péči o nemocné přejímal zvyklosti Řádu maltézských rytířů. Některé prvky a struktury řádového života převzal řád také od cisterciáků a dominikánů, a přizpůsobil je vlastním podmínkám. Jejich symbolem i poznávacím znamením se stal černý heroldský kříž na stříbrném či bílém poli a bílé pláště s černými kříži.
 

2. Cesta na sever a do českých zemí

Řád se rozšířili v celém Středomoří. Když se situace ve Svaté zemi přiostřila, rytíři zamířili do Evropy. Největší slávu si vydobyli v Prusku a Pobaltí, kde řád zřídil vlastní stát. Rytíři tu až do poloviny 16. století zakládali hrady a města a křtili „neposlušné pohany“ rychlostí a způsoby, které by jim v dnešní době vynesly řadu žalob u mezinárodního soudu. Do českých zemí vstoupili už na přelomu 12. a 13. století s požehnáním krále Přemysla Otakara I. a s podporou svaté Anežky České, která v nich viděla nástroj pomoci i ochrany. První řádové komendy – tedy kláštery se špitály – vznikly u dnešního kostela sv. Petra na PoříčíPraze, v Opavě či Bílině.
 

3. Rytířská rezidence: Hrady a sídla řádu u nás

Němečtí rytíři se v českých zemích neusadili náhodně. Vybudovali si pevná sídla, která sloužila jako správní centra, vojenské pevnosti i symboly moci. Mezi ty hlavní patřila Opava, Bruntál a Sovinec coby téměř nedobytná hradní pevnost v podhůří Jeseníků. Jejich sídla nebyla jen o obraně – rytíři zde spravovali statky, vybírali daně a řídili místní život. Výrazné stopy řád zanechal na Bouzově. Hrad si rytíři oblíbili natolik, že ho v 19. století přetvořili do romantického pohádkového skvostu.
 

4. Bouzov: Hrad z pohádky i řádového snu

Kdo by neznal Bouzov? Jeden z nejkrásnějších hradů Česka je neodmyslitelně spojený právě s německými rytíři. V 19. století se se Bouzov dostal do hledáčku velmistra řádu Evžena Habsburského, který měl slabost pro středověkou romantiku. Hrad nechal kompletně přestavět ve stylu, který bychom dnes nazvali „Hollywoodský středověk“ – vysoké věže, cimbuří, padací mosty. Praktické využití šlo stranou, hlavní byla atmosféra. Rytíři ho využívali k reprezentaci a snili o něm jako o budoucím duchovním centru řádu.


 
Když Bouzov během druhé světové války zabavili nacisté, ironicky tak padl do rukou nepřátel svých někdejších zakladatelů. Dnes patří mezi nejnavštěvovanější památky u nás a zahrál si v nespočtu filmů a pohádek – kdo by nepoznal kulisy z filmů O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo seriálu Arabela?
 

5. Sovinec: Řádová pevnost mezi horami

Zatímco Bouzov dodnes láká na věžičky a překrásné stylizované interiéry s bohatou výzdobou, Sovinec byl odjakživa masivní hrad na strmé skále, kde šlo hlavně o strategii a přežití. Sovinec sehrál klíčovou roli během třicetileté války, kdy odolával švédskému obléhání. Pevnost byla několikrát napadena, ale vždy se statečně bránila, než v roce 1643 padla. Švédové Sovinec nešetřili: vypálili ho, vyplenili a z hradu udělali ruinu.



V pozdějších stoletích se hrad dočkal barokních úprav, ale původní vojenskou slávu už pevnost nikdy nezískala. Za druhé světové války sloužil Sovinec jako věznice a školicí středisko Hitlerjugend. V roce 1945 hrad vyhořel a jeho obnova trvala desítky let – dnes však patří mezi nejvýznamnější památky Moravy. Přijeďte na některou z historických akcí, určitě se vám tu bude líbit!
 

6. Sláva, pády a filmové hvězdy

Řád zažil velkou slávu, ale také bolestné pády. Cíl řádového ideálu vyjádřený heslem „Heilen und Helfen“ (léčit a uzdravovat) sice zůstalo, ale po reformaci a změně evropské politiky řád přišel o moc i majetek. Po první světové válce se z bojovníků stali správci a meče vystřídala duchovní služba. Pokus o nový počátek ale zmařil nástup nacismu. Řád byl zakázán jako organizace nepřátelská říši, velmistr internován, členové rozehnáni a někteří uvězněni v koncentračních táborech. Řádový majetek byl zkonfiskován a výsostné řádové symboly zneužila propaganda Třetí říše.
 
Přesto si jeho příběh uchoval sílu inspirace – například pro režiséra Františka Vláčila. Jeho film Údolí včel (1967) natočený podle baladické novely Vladimíra Körnera zachycuje nejen drsné prostředí rytířského řádu, ale nádherně vystihuje drsnou krásu rytířských ideálů i temná zákoutí lidské duše, vnitřní boj mezi poslušností a touhou po svobodě. Spousta scén vznikla v jihočeském Kuklově.
 

7. Rytířské tajnosti a pikanterie

Bez trošky tajemna by to nešlo: legendy mluví o ztracených pokladech německých rytířů, ukrytých tajných chodbách pod Bouzovem i Sovincem a intrikách, které leckdy připomínaly spíš renesanční špionáž než svaté bratrstvo. A pak jsou tu příběhy o romantických eskapádách rytířů, kteří dodržovali přísný celibát… ale lidské srdce (i tělo) si občas šlo vlastní cestou.

Přesto řád nikdy zcela nezanikl – dodnes funguje jako charitativní organizace zaměřená na pomoc nemocným a potřebným. Velmistr řádu sídlí ve Vídni, stejně jako generální rada a archiv. Řád má nadále mužskou i ženskou větev a oficiálně působí kromě Česka v Rakousku, Itálii, Slovensku, Slovinsku, Německu a Belgii. V Nizozemsku se němečtí rytíři už v 17. století stali samostatným protestantským řádem, který je nejstarší charitativní organizací v zemi.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? Víte, kde najdete jejich řádový kostel, kdo řád založil a že v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích je jedinečná expozice, věnovaná právě maltézským rytířům? Vydejte se s Kudy z nudy odkrýt tajemství starobylého Řádu maltézských rytířů!

Církevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy

Církevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy

Staré Město v Praze, Jablonné v Podještědí, Olomouc nebo Plzeň: to jsou města a místa, kde dodnes působí řád dominikánů. Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po jejich historii, podívat se do dominikánských klášterů a projít se místy, kde žili a pracovali.

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter. Pojďte se za cisterciáky podívat s Kudy z nudy!

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov Památky

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu Památky

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Kostel Sv. Petra Na Poříčí Památky

Kostel Sv. Petra Na Poříčí

Kostel se nachází v Praze na Novém Městě v Biskupské ulici. Byl postaven jako románská bazilika v druhé polovině 12. století jako farní kostel zaniklé osady Poříčí, později se dočkal několika gotických přestaveb.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy Památky

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167 – 15. prosince 1230, Praha) byl nejstarší syn Vladislava II., druhého českého krále z rodu Přemyslovců, a jeho druhé manželky Judity Durynské. Obratný politik a válečník pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou, která potvrdila dědičnost královského titulu.

Putovaní Moravou po stopách řádu Templářů

Putovaní Moravou po stopách řádu Templářů

Málokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů – Templářů. Při putovaní Čechami i Moravou se může vnímavý cestovatel setkat s řadou pověstí, báchorek a legend týkajících se jejich působení. Vypravte se s námi po stopách řádu na Moravu, kde se nacházejí jediné dvě, alespoň částečné dochované, stavby jednoznačně s Templáři spojené.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky