ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o tenise
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o tenise

Poslechněte si audio verzi článku
Tenis patří k nejpopulárnějším sportům na světě. Hrají ho miliony lidí od amatérů až po profesionály, a sledují ho miliony fanoušků. Elegantní a dynamický sport má bohatou a zajímavou historii, která sahá několik staletí zpět. Pojďte ji prozkoumat s portálem Kudy z nudy!
O tenisu a dalších sportech nemusíte vědět skoro vůbec nic, ale přesto určitě znáte jména Martina Navrátilová, Jan Kodeš, Jana Novotná, Ivan Lendl, Markéta Vondroušová, Radek Štěpánek, Petra Kvitová, Petr Korda, Barbora Strýcová, Tomáš Berdych nebo Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ano, to jsou slavné české tenistky a čeští tenisté, s nimiž se můžete podrobněji seznámit na Kudy z nudy v galerii českých Nej. Znáte ale také tenis jako sportovní odvětví? Víte, jak dlouhá je jeho historie, kde se hrál poprvé, proč se jmenuje právě tenis, co má společného s pražským ostrovem Štvanice a kdy se objevil na olympijských hrách? A že tenis znal už Jan Amos Komenský?


 

1. Kde se poprvé hrál tenis v českých zemích?

Hru podobnou tenisu popsal už Jan Amos Komenský ve svém nejslavnějším díle Orbis Pictus: „V míčovně se hraje míčem, jejž jeden hází a druhý chytá i zpátky hází pletenkou. A to jest hra šlechtická k ohýbání těla.“ Možná znal i renesanční Míčovnu na Pražském hradě, která stojí na jižní straně Královské zahrady, těsně nad svahem Jeleního příkopu. Míčovna vznikla v letech 1567–1569 a nepochybně se v ní hrály hry podobné tenisu. Ale například v Litomyšli míčovnu neměli, a tak prý nechali pro tenis upravit jeden ze zámeckých sálů.

První oficiální tenisový turnaj se hrál v parku knížat Kinských v Chocni v roce 1879, tedy už dva roky po prvním Wimbledonu. Ve stejném roce se hrál tenisový turnaj i na zámečku Bon Repos u Lysé nad Labem, kde se nacházel rovněž první travnatý dvorec. Tenis si záhy našel řadu fanoušků, a už kolem roku 1890 byste prý jen v Čechách napočítali asi 500 tenisových hřišť s různým povrchem. V roce 1893 se J. Klenka postaral o přeložení anglických pravidel do češtiny, a ve stejném roce byl v Praze založen I. Český lawn-tenisový klub (I. ČLTK), který od roku 1901 sídlil na ostrově Štvanice. V roce 1895 se již hrálo první tenisové mistrovství zemí Koruny české.
 

2. Kdo vymyslel tenis?

Tenis sice není nejstarší sport na světě, ale jeho historie se odvíjí už několik stovek let. Kořeny tenisu se dají vystopovat už v období antiky, míčky se ale místo pálkami odpalovaly pouhou dlaní. Římané takovou hru nazývali trigon, podobné hry s mírně odlišnými pravidly se hrály i ve středověké Itálii, Španělsku a Francii. Tamní hry zvané jeu de paume, hra dlaní, anebo jeu de la chasse (hra na lov, protože napodobovala chytání ptáků do sítí), jsou považované za přímého předchůdce tenisu. Navíc daly vzniknout i některým dodnes používaným tenisovým výrazům. Například proto, že se hra často hrála na dvorech klášterů a zámků (francouzsky cour), tenisová hřiště se dodnes označují jako dvorec nebo kurt.

Jednoduchá hra „jeu de paume“ se v průběhu 16. a 17. století rozšířila z Francie do celé střední a západní Evropy. Byla oblíbená zejména ve vyšší společnosti, u šlechty a také na některých univerzitách. Ujala se i v Anglii, kde se pro ni ale už od 15. století používal název „tennis“. Angličtina pravděpodobně výraz převzala ze starofrancouzského zvolání Teniz! – berte, chytejte, tumáte! – což si jako hlasový doprovod jeu de paume dokážeme snadno představit. Angličané toto slovo vyslovovali i psali jako tennis a podle něj pak pojmenovali celou hru.
 

3. Antuka, beton nebo tráva?

 

I když tenisové kurty, tenisové rakety i tenisové míče mají přesně dané rozměry, mívají různé povrchy. Každý umožňuje jinou rychlost a výšku odrazu míče i způsob pohybu hráčů, a mění tak styl hry. Travnaté povrchy jsou typické pro britský Wimbledon, červená antuka je na French Open, Australian Open se hraje betonu a US Open na betonu potaženém asfaltem.
 

4. Kdy a kde se hrál nejstarší tenisový turnaj na světě?

Moderní tenis se zrodil roku 1874, když si hru zvanou tenis nechal patentovat britský major Walter Clopton Wingfield. Pravidla se sice ještě měnila, nicméně už v červenci 1877 uspořádal All England Lawn Tennis & Croquet Club první tenisové mistrovství. Konalo se ve Wimbledonu v jihozápadním Londýně, a zrodil se tak nejstarší tenisový turnaj na světě, chrám trávníkového tenisu. Další tři největší turnaje se konají v New Yorku (Flushing Meadows, od roku 1881), v australském Melbourne (1905) a v Paříži (Roland Garros, 1925). Ty společně s Wimbledonem tvoří takzvaný Grand Slam. Mezi nejznámější soutěže družstev patří Davis Cup, Fed Cup, Hopmanův pohár a Laver Cup.

Mimochodem, Wimbledon začal jako mužská záležitost, ale už v roce 1884 se přidala ženská kategorie, což pomohlo popularizaci tenisu na celém světě. Ještě zajímavější pak je spojení Wimbledonu a jahod se šlehačkou. Tahle dobrota je součástí wimbledonské tenisové tradice už od jejího založení a v současnosti se během dvoutýdenního turnaje každý rok zkonzumuje více než milión vysoce kvalitních čerstvých jahod.
 

5. Proč se tenisu říká bílý sport?

Zejména ženský tenis někdy může připomínat velkou módní přehlídku. To ale platilo už v 19. století, kdy ženy musely nosit „předepsané“ a značně omezující oblečení, od klobouků přes korzety až po těžké sukně až ke kotníkům, někdy dokonce zdobené kožešinou. Bílá barva se stala trendem po roce 1884, kdy Maud Watson vyhrála Wimbledon. Samozřejmě v bílém oblečení – na barevném oblečení byly vidět skvrny od potu, a navíc v něm bylo větší horko. Ještě větší poprask ale vyvolala May Sutton, první Američanka, která vyhrála titul ve dvouhře ve Wimbledonu: britské publikum šokovala tím, že si vyhrnula rukávy a odhalila lokty, ale navíc si ještě oblékla sukni, která jí ukazovala kotníky. Třetí statečnou pak byla francouzská tenistka Suzanne Lenglen, první ženská tenisová celebrita. Mezi lety 1919 až 1926 získala 21 grandslamových titulů a odborníci ji řadí k nejlepším tenistkám všech dob. Navíc v době, kdy se diskutovalo, zda se vůbec ženy mohou účastnit některých sportovních disciplín, vyhrála Wimbledon v tehdy šokujících bílých šatech pod kolena a bez rukávů od návrháře Jeana Patou. Bylo to pobuřující, přestože rozhodně nešlo o minisukni, jejich čas přišel až v 60. letech.
 

6. Jak se tenis dostal na olympijské hry?

Zdálo by se, že tenis coby sport s tak dlouhou tradicí bude mít cestu pod olympijské kruhy jednoduchou, ale opak byl pravdou. Tenis sice byl součástí letních olympijských her od jejich znovuobnovení v roce 1896 až do roku 1924, ale pak byl vyřazen. Objevil se jako ukázkový sport na olympiádách v roce 1968 a 1984, a nakonec se do rodiny olympijských sportů vrátil na letních olympijských hrách 1988 v Soulu.
 

7. Které raketové sporty tenis inspiroval?

Tenis sice neměl cestu na olympiádu umetenou dohladka, ale zato by bez něj zřejmě neexistovaly další raketové sporty. Větší či menší roli hrál tenis při zrodu squashe, badmintonu, stolního tenisu, ricochetu, plážového badmintonu a plážového tenisu. Stejně jako se měnila pravidla a oblečení, měnily se i rakety: tam, kde dřív hrálo hlavní roli dřevo a výplet ze zvířecích střívek, dnes hrají prim umělé materiály. Rakety se vyrábějí z karbonových a optických vláken, titanu a keramických materiálů, na výplety se používá nylon, polyamid a další polymery.
7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Petra Kvitová – jedna z nejlepších českých tenistek

Petra Kvitová – jedna z nejlepších českých tenistek

Profesionální tenistka Petra Kvitová (* 8. března 1990, Bílovec) patří k nejúspěšnějším českým sportovcům. Má na kontě desítky titulů včetně vítězství ve Wimbledonu a bronzové medaile ve dvouhře na Letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru. Opakovaně byla součástí vítězného fedcupového týmu a několikrát zvítězila v anketě Sportovec roku.

Ostrov Štvanice v Praze Příroda

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Tenisový areál Štvanice Letní sporty

Tenisový areál Štvanice

Tenisový areál na ostrově Štvanice v centru Prahy patří k nejvýznamnějším místům české tenisové historie. Již od roku 1901 zde sídlí I. Český Lawn – Tennis Klub, centrální dvorec má kapacitu 8000 diváků. Tenisový areál mohou využít profesionálové i rekreační hráči.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková – vítězky Wimbledonu a olympijské vítězky ve čtyřhře

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková – vítězky Wimbledonu a olympijské vítězky ve čtyřhře

Barbora Krejčíková (* 18. prosince 1995, Brno) a Kateřina Siniaková (* 10. května 1996, Hradec Králové) jsou české profesionální tenistky. Na letních olympijských hrách 2020 v Tokiu společně zvítězily v ženské čtyřhře a pro Českou republiku tak získaly první zlatou olympijskou medaili v tenise.

Radek Štěpánek – úspěšný tenista a bronzový medailista z Olympiády

Radek Štěpánek – úspěšný tenista a bronzový medailista z Olympiády

Radek Štěpánek (* 27. listopadu 1978, Karviná) je bývalý český profesionální tenista, tenisový trenér a bronzový medailista v soutěži smíšené čtyřhry z brazilského Ria de Janeira 2016. V profesionálním tenise se pohyboval mezi lety 1996–2017.

Tomáš Berdych – jeden z nejznámějších českých tenistů

Tomáš Berdych – jeden z nejznámějších českých tenistů

Tomáš Berdych (* 17. září 1985, Valašské Meziříčí) je bývalý český tenista, který na okruhu ATP Tour získal třináct titulů ve dvouhře a dva tituly ve čtyřhře. Jeho kariéra trvala od roku 2002 do roku 2019.

Petr Korda – jeden z nejlepších českých tenistů

Petr Korda – jeden z nejlepších českých tenistů

Petr Korda (* 23. ledna 1968, Praha) je bývalý český tenista, který v roce 1998 na Australian Open vybojoval první mužský grandslamový titul v historii samostatné České republiky. Roku 1994 vyhrál s Janou Novotnou pro Českou republiku Hopmanův pohár.

Jan Kodeš – jeden z nejlepších tenistů 70. let

Jan Kodeš – jeden z nejlepších tenistů 70. let

Jan Kodeš (* 1. března 1946, Praha) je jeden z nejlepších československých tenistů historie. Jeho sportovní kariéra trvala sedmnáct let, v letech 1966–1980 nastupoval za československý tým v Davis Cupu a byl členem vítězného československého družstva v Davisově poháru roku 1980.

Ivan Lendl – jeden z nejlepších tenistů světa

Ivan Lendl – jeden z nejlepších tenistů světa

Ivan Lendl (* 7. března 1960, Ostrava) je tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání amerického občanství také Spojené státy. Během své kariéry získal osm grandslamových titulů ve dvouhře.

Barbora Strýcová – výborná česká tenistka

Barbora Strýcová – výborná česká tenistka

Barbora Strýcová (28. 3. 1956, Plzeň) je profesionální česká tenistka, která vévodila žebříčku tenisek ve čtyřhře mezi léty 2019 a 2020. Dvakrát za kariéru ovládla ve čtyřhře slavný Wimbledonský turnaj – v roce 2019 a 2023. Z Olympijských her v Riu de Janeiru v roce 2016 přivezla za čtyřhru bronz.

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

Klubovna Lawn Tennis Clubu Praha na Letné Památky

Klubovna Lawn Tennis Clubu Praha na Letné

Provizorní budova bývalého Lawn Tennis Clubu (LTC) Praha je dřevěná stavba z roku 1926. Budova se nachází v Letenských sadech.

Markéta Vondroušová – vítězka Wimbledonu a stříbrná medailistka z Olympiády

Markéta Vondroušová – vítězka Wimbledonu a stříbrná medailistka z Olympiády

Markéta Vondroušová (28. 6. 1998, Sokolov) je česká profesionální levoruká tenistka, která v roce 2023 ovládla slavný Wimbledon. O dva roky dříve skočila druhá na Olympijských hrách v Tokiu.

Síň slávy Petry Kvitové ve Fulneku Kultura

Síň slávy Petry Kvitové ve Fulneku

Ve Fulneku se nachází síň slávy tenistky Petry Kvitové. Nejcennějším exponátem je zde trofej, kterou vyhrála v roce 2014 ve Wimbledonu. Expozice vznikla v Knurrově paláci.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl