I když
Císařské lázně v
Karlových Varech vyprávějí o zlaté epoše evropského lázeňství, při jejich prohlídce se nevrátíte jen do časů Belle Époque na přelomu 19. a 20. století. Srdcem největšího, architektonicky a umělecky nejbohatěji vybaveného karlovarského lázeňského domu kdysi bývala
dvorana, určená pro lázeňské služby. Ta se při rekonstrukci podle projektu
ateliéru Petra Hájka proměnila v moderní multifunkční
sál Atrium, který slouží jak
Karlovarskému symfonickému orchestru, tak filmovým produkcím, divadelním představením, plesům nebo konferencím. Porota
České ceny za architekturu ocenila revitalizaci Císařských lázní za skloubení požadavků památkové ochrany a nejmodernějších technologií. Ovšem to pro Císařské lázně není žádná novinka: dokonalé spojení krásy a nejlepších soudobých technologií nabízela budova už v dobách svého vzniku.
Rodiny Puppů, Becherů a Císařské lázně
Jako řada dalších míst a reprezentativních budov v
Karlových Varech i u zrodu
Císařských lázní stály zdejší
rodiny Puppů a Becherů. Protože město potřebovalo nové, reprezentativní a moderní lázně, městská rada koupila starý pivovar na břehu
říčky Teplé, v těsném sousedství
Grandhotelu Pupp. Pivovar šel v roce 1892 k zemi a v roce 1893 městská rada rozhodla o stavbě nových lázní, a to na náklady města. Projekt vypracoval renomovaný
vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera; ti za sebou měli už stavbu
karlovarského městského divadla a dalších budov.
Ve své době
nejmodernější lázeňský dům světa se slavnostně otevřel
5. května 1895. Císařské lázně se zakrátko skutečně staly chloubou Karlových Varů a vyhledávali je hosté z celého světa, protože vedle nejmodernějších technologických vymožeností nabízely nevídaný luxus a komfort. Přímo do reprezentativního vestibulu se dalo vjet kočárem, hosty do vyšších pater vozil hydraulický prosklený výtah, samozřejmostí byly sprchy, elektrické osvětlení, parní vytápění i ohřívače prádla. Světové prvenství si Císařské lázně připsaly unikátním systémem zpracování a dopravy slatiny pro přípravu koupelí: vany pro více než stovku koupelen se plnily rašelinou pod podlahou, personál tedy nemusel vstupovat za hosty do lázeňské kabinky. Za jeden den lázně obsloužily bezmála dva tisíce osob.
Císařská koupelna a slavní hosté
Název
Císařské lázně vyvolává dojem, že si v honosné budově podávali kliky
králové, císaři a další vážení lázeňští hosté z mnoha evropských zemí. I když budova dostala jméno po
rakouském císaři Františku Josefovi I. (a dokonce tu přímo pro něj vznikla speciální a velmi luxusní soukromá
Císařská koupelna), panovník k lázeňským hostům nikdy nepatřil. „Své“ lázně viděl jen jednou, během návštěvy
Karlových Varů v srpnu 1904. Krásnou budovu si sice prohlédl, ale lázeňské služby nevyužil.
Když bylo po vzniku Československa zákonem zakázáno připomínat
habsburské panovníky a monarchii, z Císařských lázní se staly
Lázně I. Až do konce druhé světové války fungovaly jen od května do září, celoroční provoz se v nich rozjel teprve po přestavbě v polovině 20. století.
I když v roce 1958 ministerstvo kultury zařadilo lázeňskou budovu na
seznam kulturních památek, v té době už někdejší Císařské lázně nezadržitelně chátraly. S rostoucími náklady na údržbu nakonec přišlo rozhodnutí o ukončení lázeňského provozu. Od konce 80. let se budova využívala jako kasino a příležitostně pro různé společenské a kulturní akce. Rekonstrukce, která probíhala od prosince 2019 do června 2023, vrátila Císařským lázním jejich historickou podobu a do opuštěných místností se opět vrátil život.
Jak si prohlédnete Císařské lázně?
- V rámci komentované prohlídky Skrz naskrz Císařskými lázněmi projdete s průvodcem celou lázeňskou budovu a poznáte architektonické i technické poklady unikátní budovy.
- Samostatná prohlídka vede do Císařské koupelny, tedy malého soukromého lázeňského zařízení pro císaře.
- Světem lázeňství vás provede moderní multimediální expozice Tři světy. Ta se prolíná celou budovou Císařských lázní. Navštívíte sál Atrium, zrestaurované koupelny v jejich původní podobě i Zanderův sál. Kdysi se v něm nacházela dobová posilovna, dnes si tu prohlédnete výstavu věnovanou samotným lázním a významným osobám, které město navštívily. Kromě bohatě vyřezávaného obložení uvidíte nástěnné malby s postavami Marie Terezie, Johanna Wolfganga von Goethe či Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic.
Kromě toho je v Císařských lázních také
knihovna, kavárna a informační centrum. Využít můžete i
turistickou kartu Karlovy Vary Region Card.
Lázeňství v Česku
V České republice můžete za zábavou, relaxací i léčbou vyrazit do
35 lázeňských míst. Ať už vyrazíte do slavných
Karlových Varů, Mariánských Lázní, do Teplic nebo do moravských Luhačovic či Lázní Jeseník, všude na vás čekají příjemně strávené chvíle.
Vyberte si některé z českých lázní a užijte si léčebné nebo wellness pobyty