ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: za historií evropského lázeňství do Císařských lázní v Karlových Varech
Lázně a wellness

Věda a historie není nuda: za historií evropského lázeňství do Císařských lázní v Karlových Varech

Poslechněte si audio verzi článku
Příběh Císařských lázní v Karlových Varech sice začíná na přelomu 19. a 20. století, ale pokračuje i v současnosti. Reprezentativní lázeňská budova láká na zajímavé prohlídky, navíc koncertní sál v budově více než sto let starých lázní se v roce 2024 stal vítězem České ceny za architekturu. Vypravte se s Kudy z nudy do jednoho z ikonických míst v Karlových Varech!
I když Císařské lázně v Karlových Varech vyprávějí o zlaté epoše evropského lázeňství, při jejich prohlídce se nevrátíte jen do časů Belle Époque na přelomu 19. a 20. století. Srdcem největšího, architektonicky a umělecky nejbohatěji vybaveného karlovarského lázeňského domu kdysi bývala dvorana, určená pro lázeňské služby. Ta se při rekonstrukci podle projektu ateliéru Petra Hájka proměnila v moderní multifunkční sál Atrium, který slouží jak Karlovarskému symfonickému orchestru, tak filmovým produkcím, divadelním představením, plesům nebo konferencím. Porota České ceny za architekturu ocenila revitalizaci Císařských lázní za skloubení požadavků památkové ochrany a nejmodernějších technologií. Ovšem to pro Císařské lázně není žádná novinka: dokonalé spojení krásy a nejlepších soudobých technologií nabízela budova už v dobách svého vzniku.
 

Rodiny Puppů, Becherů a Císařské lázně

Jako řada dalších míst a reprezentativních budov v Karlových Varech i u zrodu Císařských lázní stály zdejší rodiny Puppů a Becherů. Protože město potřebovalo nové, reprezentativní a moderní lázně, městská rada koupila starý pivovar na břehu říčky Teplé, v těsném sousedství Grandhotelu Pupp. Pivovar šel v roce 1892 k zemi a v roce 1893 městská rada rozhodla o stavbě nových lázní, a to na náklady města. Projekt vypracoval renomovaný vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera; ti za sebou měli už stavbu karlovarského městského divadla a dalších budov.

Ve své době nejmodernější lázeňský dům světa se slavnostně otevřel 5. května 1895. Císařské lázně se zakrátko skutečně staly chloubou Karlových Varů a vyhledávali je hosté z celého světa, protože vedle nejmodernějších technologických vymožeností nabízely nevídaný luxus a komfort. Přímo do reprezentativního vestibulu se dalo vjet kočárem, hosty do vyšších pater vozil hydraulický prosklený výtah, samozřejmostí byly sprchy, elektrické osvětlení, parní vytápění i ohřívače prádla. Světové prvenství si Císařské lázně připsaly unikátním systémem zpracování a dopravy slatiny pro přípravu koupelí: vany pro více než stovku koupelen se plnily rašelinou pod podlahou, personál tedy nemusel vstupovat za hosty do lázeňské kabinky. Za jeden den lázně obsloužily bezmála dva tisíce osob.
 

Císařská koupelna a slavní hosté

Název Císařské lázně vyvolává dojem, že si v honosné budově podávali kliky králové, císaři a další vážení lázeňští hosté z mnoha evropských zemí. I když budova dostala jméno po rakouském císaři Františku Josefovi I. (a dokonce tu přímo pro něj vznikla speciální a velmi luxusní soukromá Císařská koupelna), panovník k lázeňským hostům nikdy nepatřil. „Své“ lázně viděl jen jednou, během návštěvy Karlových Varů v srpnu 1904. Krásnou budovu si sice prohlédl, ale lázeňské služby nevyužil.

Když bylo po vzniku Československa zákonem zakázáno připomínat habsburské panovníky a monarchii, z Císařských lázní se staly Lázně I. Až do konce druhé světové války fungovaly jen od května do září, celoroční provoz se v nich rozjel teprve po přestavbě v polovině 20. století.

I když v roce 1958 ministerstvo kultury zařadilo lázeňskou budovu na seznam kulturních památek, v té době už někdejší Císařské lázně nezadržitelně chátraly. S rostoucími náklady na údržbu nakonec přišlo rozhodnutí o ukončení lázeňského provozu. Od konce 80. let se budova využívala jako kasino a příležitostně pro různé společenské a kulturní akce. Rekonstrukce, která probíhala od prosince 2019 do června 2023, vrátila Císařským lázním jejich historickou podobu a do opuštěných místností se opět vrátil život.
 

Jak si prohlédnete Císařské lázně?

  • V rámci komentované prohlídky Skrz naskrz Císařskými lázněmi projdete s průvodcem celou lázeňskou budovu a poznáte architektonické i technické poklady unikátní budovy.
  • Samostatná prohlídka vede do Císařské koupelny, tedy malého soukromého lázeňského zařízení pro císaře.
  • Světem lázeňství vás provede moderní multimediální expozice Tři světy. Ta se prolíná celou budovou Císařských lázní. Navštívíte sál Atrium, zrestaurované koupelny v jejich původní podobě i Zanderův sál. Kdysi se v něm nacházela dobová posilovna, dnes si tu prohlédnete výstavu věnovanou samotným lázním a významným osobám, které město navštívily. Kromě bohatě vyřezávaného obložení uvidíte nástěnné malby s postavami Marie Terezie, Johanna Wolfganga von Goethe či Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic.

Kromě toho je v Císařských lázních také knihovna, kavárna a informační centrum. Využít můžete i turistickou kartu Karlovy Vary Region Card.
 

Lázeňství v Česku

V České republice můžete za zábavou, relaxací i léčbou vyrazit do 35 lázeňských míst. Ať už vyrazíte do slavných Karlových Varů, Mariánských Lázní, do Teplic nebo do moravských Luhačovic či Lázní Jeseník, všude na vás čekají příjemně strávené chvíle.

Vyberte si některé z českých lázní a užijte si léčebné nebo wellness pobyty
Tři světy – expozice lázeňství v u Císařských lázních Zážitky

Tři světy – expozice lázeňství v u Císařských lázních

Moderní multimediální expozice, která vás provede světem lázeňství a představí vám nejen naši budovu.

Císařské lázně v Karlových Varech Památky

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj Zážitky

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj

Kupte si turistickou kartu a navštěvujte historické památky, galerie, muzea a další turistické zajímavosti. V nabídce najdete i celou řadu slev v Karlových Varech, Mariánských Lázních a v celém Karlovarském kraji.

Sadová kolonáda v Karlových Varech Památky

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte! Lázně a wellness

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

František Josef I. – poslední velký císař

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.

Atrium – koncertní sál v Císařských lázních Kultura

Atrium – koncertní sál v Císařských lázních

Koncertní sál vznikl unikátní vestavbou do dvorany neorenesančních Císařských lázní, jednoho ze symbolů karlovarského lázeňství. Objekt studia Petr Hájek Architekti citlivě souzní s původní stavbou z roku 1895. Vestavěná konstrukce stojí na 6 ocelových nohách a památkově chráněné budovy se nedotýká.

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Možná dokážete vyjmenovat české, moravské i slezské lázně jako když bičem mrská, ale vyznáte se stejně dobře v přírodních léčivých pramenech? Těžko, že? Ty nejznámější jsme proto seřadili do lázeňské abecedy – třeba vám při návštěvě lázní poslouží jako inspirace pro zajímavé výlety, často spojené s ochutnávkami.

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Šlechtický rod, který si zvolil jméno podle svého sídla, hradu Habsburg v oblasti Aargau na severu Švýcarska, se poprvé objevil kolem roku 1100. Do nejvyšší evropské politiky Habsburkové vstoupili roku 1273, kdy byl Rudolf Habsburský zvolen římským králem. V dalších staletích pak ovládali zejména střední Evropu, Nizozemí, Pyrenejský poloostrov a jih Itálie.

Proměny lázeňských resortů a novinky lázeňské sezony 2024

Proměny lázeňských resortů a novinky lázeňské sezony 2024

Jedeme do lázní! Těšíme se na dokonalý odpočinek a zážitky, osvědčené lázeňské procedury, procházky po promenádách a kolonádách, v upravených parcích a okolní přírodě, na slavnostní zahájení lázeňské sezony i na křupavé lázeňské oplatky. Než ale vyrazíme na cestu, pojďme se s Kudy z nudy podívat na proměny lázeňských resortů a na nejžhavější novinky sezony 2024!

Poznejte česká lázeňská nej

Poznejte česká lázeňská nej

Už vás nedokážou nahodit ani krásná letní rána a pořád vás trápí zbytky jarní únavy? Zažeňte ji a užijte si hýčkání v lázních těch nejzvučnějších jmen! Tipy na lázně oplývajícími nejrůznějšími „nej“ vám třeba dodají trochu inspirace, kam vyrazit a dopřát vašemu tělu odpočinek a rekonvalescenci.

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Rádi cestujete ve stopách slavných? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout lázeňská města. Během minulých staletí si tu panovníci, spisovatelé, hudební skladatelé a další velikáni doslova podávali kliky. Při ranní zdravotní procházce jste tak snadno mohli potkat třeba Františka Josefa I. a pyšnit se tím, že s císařem dýcháte stejný vzduch.

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

Karlovarská voda, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí Karlových Varů: výsledkem je ikonický bylinný likér Becherovka s harmonickou chutí a vůní. V Karlových Varech se vyrábí už přes 200 let.

Cesty za uměním: divadla, kolonády a další stavby ateliéru Fellner & Helmer

Cesty za uměním: divadla, kolonády a další stavby ateliéru Fellner & Helmer

Více než čtyřicet let spolupráce a 225 staveb, spolehlivost a kvalita: to je stručná vizitka vídeňského ateliéru Fellner & Helmer. Jejich stavby najdete po celé Evropě, zejména pak v zemích bývalého Rakouska-Uherska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde slavní architekti působili v českých zemích!

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň) z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská. Císařovnou, jak bývá občas označována, ale nebyla. Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se významně dotkly i českého království. Období její vlády je označováno jako osvícenecký absolutismus.

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Jan Jiří Popp sice nebyl ministrem zahraničí jako Pál Antal Esterházy, po němž byl pojmenován známý dort s bílou polevou, ale patří k nejslavnějším českým cukrářům. Vymyslel podobně originální recept jako jeho rakouský kolega Franz Sacher, a jeho dort Pupp můžete ochutnat v kavárně karlovarského grandhotelu, který dnes nese jeho jméno. Seznamte se: Johann Georg Pupp.

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

Městská divadla Karlovy Vary Kultura

Městská divadla Karlovy Vary

Karlovarské divadlo vzniklo na Divadelním náměstí v letech 1884–1886. Autory projektu této velkolepé novobarokní stavby byli vídenští architekti Fellner a Helmer.

Řeka Teplá na Karlovarsku Příroda

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Císařská koupelna – příběh luxusu v Karlových varech Památky

Císařská koupelna – příběh luxusu v Karlových varech

Perlou Císařských lázní je Císařská koupelna, luxusní lázeňská koupelna pojmenovaná po císaři Františku Josefovi I.

Komentované prohlídky Skrz naskrz Císařskými lázněmi Památky

Komentované prohlídky Skrz naskrz Císařskými lázněmi

Pojďte společně s námi prozkoumat každý kout opravených lázní a poznejte nejen architektonické, ale i technické poklady unikátní budovy.

Na jaké novinky se můžete těšit v českých lázních? Nové pobyty a procedury, úžasné nové zážitky

Na jaké novinky se můžete těšit v českých lázních? Nové pobyty a procedury, úžasné nové zážitky

Česká republika je lázeňskou velmocí s několikasetletou tradicí pyšnící se téměř čtyřiceti lázeňskými místy v zemi. Navíc je české lázeňství známé harmonickým propojením lékařské vědy a přírody. Lázně v Česku navíc připravují každý rok pro návštěvníky řadu novinek a vylepšení. Pojďte se námi podívat, co nového pro vás přichystaly na letošní rok.

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

Vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera patřil k nejznámějším v Rakousko-Uhersku. Specializoval se na koncertní sály a divadla, z nichž mnohá dodnes stojí, a to po celé Evropě od švýcarského Curychu až po ukrajinskou Oděsu. Do rodiny divadel značky Fellner a Helmer patří i Státní opera v Praze.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od listopadu do března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač na Klínovci v Krušných horách se stal v roce 1968 místem vzdoru a boje za svobodu slova. Po čtyři dny se dařilo jeho osádce vysílat v srpnu '68 necenzurované informace o okupaci Československa. Vysílání bylo ukončeno rozstřílením veškerého vybavení, obsluze se podařilo uprchnout. Díky pohnuté historii o boji za svobodu nyní ikonické stavba Krušných hor bojuje o prestižní titul evropského dědictví EHL – European Heritage Label.
19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už letos zimní hory s dětmi teprve plánujete anebo máte už vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 1. listopadu 2024. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

Výlet do Karlových Varů by nebyl kompletní bez návštěvy sklárny Moser. Cestu za kouzlem křišťálu můžete pojmout jako návštěvu sklářské huti, do prodejní galerie anebo muzea. Během prohlídky muzea poznáte více než 160 let historie sklárny od nejstarší tvorby po současné kolekce i známé majitele luxusních křišťálových děl Moser. Uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.
19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

Málokde v Česku najdete tak půvabný a zároveň dramatický anglický park jako právě okolo zámku knížete Metternicha v Kynžvartě na Karlovarsku. Ojedinělé spojení klasicistní architektury, romantických parkových staveb a kultivované krajiny vytváří neopakovatelný klidný dojem, který si návštěvník odnese s sebou domů, často do hektického města. Udělejte si hezkou procházku parkem, jenž na podzim dýchá klidem i romantickou atmosférou. Do zámku lze zavítat až do konce listopadu!
13. říjen 2024 10:54
Příroda, Karlovarský kraj