ÚvodAktualityCesty za uměním: Praha, Ostrava a Masaryk na obrazech malíře Oskara Kokoschky
Kultura

Cesty za uměním: Praha, Ostrava a Masaryk na obrazech malíře Oskara Kokoschky

Poslechněte si audio verzi článku
Zaujal vás na výstavě obraz plný světla, sytých barev a zvláštně deformovaných staveb i figur? Pak možná byl jeho autorem Oskar Kokoschka (1986–1980), rakouský malíř, ilustrátor a grafik s českými kořeny. Prozkoumejte s Kudy z nudy jeho vazby s naší zemí a podívejte se, kde se s ním můžete seznámit.
Podobně jako Gustav Klimt, Gustav Mahler nebo Sigmund Freud má české kořeny i Oskar Kokoschka. Klimtův otec pocházel z Litoměřicka, Mahler se narodil na Vysočině, FreudPříboře, a předkové Oskara Kokoschky byli pražští zlatníci a hodináři. Oskar se sice narodil v Rakousku, v malém městečku Pöchlarn kousek od Melku, ale několik let prožil v Praze, přátelil se s Adolfem Loosem a Josefem Hoffmannem. Jaké náhody ho do českých zemí přivedly? A kde našel inspiraci pro svá díla malíř, který dnes patří společně s Egonem Schielem a Gustavem Klimtem mezi nejvýraznější osobnosti evropského výtvarného umění přelomu devatenáctého a začátku dvacátého století?
 

Kokoschka jako Čech

Po první světové válce Oskar Kokoschka získal profesuru na drážďanské akademii. Účastnil se Benátského bienále, hodně cestoval, namaloval řadu krajinných a městských scenérií a začal s angažovat i v kulturní politice. V jeho životopisech se dočtete, že roku 1934 před sílícím nacismem uprchl do Prahy, pravda ale byla trochu jiná. Malíř přijel do Prahy v září 1934 namalovat portrét prezidenta T. G. Masaryka. Šlo o jeho první prominentní zakázku, a po jejím dokončení měl v plánu vyrazit dál, do Ruska a východní Asie. Jenže osud to zařídil jinak, a tak nakonec v Čechách zůstal neplánovaně čtyři roky – dokonce získal československé občanství, kterého byl proti své vůli zbaven až v roce 1949.
 

Portrét prezidenta Masaryka

V době příjezdu Oskara Kokoschky do Prahy bylo Masarykovi už 84 let a často postonával; připomeňme, že v roce 1935 kvůli špatnému zdravotnímu stavu abdikoval a o dva roky později zemřel. Právě kvůli zhoršujícímu se Masarykovu zdraví se práce často odsouvala a Kokoschka se tak v Praze musel zdržet. Malíř portrét dokončil až v roce 1936, později čas strávený s Masarykem a možnost malovat jeho portrét popsal jako jeden z největších zážitků svého života.

Oskara Kokoschku okouzlily pražské scenerie a pohledy na Vltavu, které jak na Kudy z nudy dobře víme se nikdy nikomu neomrzí. Během následujících let vznikl nejenom unikátní portrét prezidenta T. G. Masaryka, ale současně také nejslavnější expresionistické pohledy na panorama Prahy. Obrazy dnes jsou ozdobou mnoha světových galerií a do Prahy se vrátily až po osmi desítkách let, v roce 2015 na výstavu Kokoschka a Praha, kterou uspořádala Národní galerie. Soustředit pražská Kokoschkova díla není jednoduché, například Masarykova podobizna je trvale ve sbírkách v Carnegie Museum of Art Pittsburghu v USA.
 

Kokoschka a pohledy na Ostravu

Doba strávená v Česku zásadně ovlivnila nejenom tvorbu, ale i soukromý život Oskara Kokoschky. Po vášnivém vztahu s Almou Mahlerovou, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi, se malíř znovu zamiloval. V Praze se seznámil se svou budoucí manželkou, mladou advokátkou Oldou Palkovskou (1915–2004). Její rodiče nebyli ze vztahu s téměř o třicet let starším malířem nadšení, a dokonce ji na čas poslali do Londýna, na jakousi „odvykací kúru od Kokoschky“. Nakonec ale Oskara přece jen vzali na milost. Díky dovolené v roce 1937, kterou Olda s Oskarem strávili u Oldiných prarodičů, namaloval Kokoschka také dva pohledy na město Ostravu: z vyvýšeného stanoviště se přes zahradní idylku otvírají pohledy na závody uhelného a ocelářského průmyslu ve městě.
 

Kokoschka a Praha

Expresionisticky a emotivně laděná díla Oskara Kokoschky dnes zná celý svět, a to včetně pražských portrétů. Praha mu byla skvělou modelkou: ateliér měl v nejvyšším patře v severním křídle domu Bellevue na Smetanově nábřeží, a tak mu stačilo jen podívat se z okna. Nejkrásnější záběry Karlova mostu, Kampy, Malé Strany a Pražského hradu měl jako na dlani. Kokoschka za svůj čtyřletý pobyt v Praze zachytil její krásy na šestnácti obrazech z různých pohledů, které mu pomáhal vyhledávat významný pražský obchodník s uměním Hugo Feigl. Ten mu ve své galerii uspořádal výstavu již před jeho příjezdem, v roce 1933.

Řadu Kokoschkových obrazů a kreseb z té doby si prohlédnete v Národní galerii. Je tu vystaven i známý obraz Červené vejce, jímž Oskar Kokoschka reagoval na mnichovské události. Malíř v té době byl již v Londýně a v té době vytvořil několik politických alegorií, které jsou ironickou obžalobou nacismu a dalších ideologií. Záměrem, jak později vzpomínal, nebylo politicky se angažovat, ale ukázat svůj pohled na válku. Na obraze pečená slepice připravená k jídlu (Československo) odlétá, na pozadí obrazu hoří Praha s nápisem „In Pace Munich“ a za stolem sedí Hitler a Mussolini s parodovanými symboly Francie (kočka) a Anglie (lev). Rozkrajované vejce na stole pak představuje německou invazi do Československa. Obraz koupila Národní galerie koncem padesátých let 20. století ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše.
 

Další zajímavosti o Oskarovi Kokoschkovi a jeho díle

  • Posledním dílem Oskara Kokoschky byl cyklus Comenius, inspirovaný odkazem Jana Amose Komenského. Komenského knihu Orbis pictus dostal Oskar Kokoschka v dětství k Vánocům. Jak malíř píše v autobiografii Můj život, kniha mu otevřela nový svět vidění a poznání a provázela jej po celý život. Osobnost a život Jana Amose Komenského jej fascinovaly natolik, že se ve třicátých letech rozhodl napsat drama o jeho životě nazvané Comenius. Divadelní hra byla pak v sedmdesátých letech v Hamburku realizována, zfilmována a vznikl grafický cyklus v barevné serigrafii (1976), rozšiřovaný vysokým nákladem jako sběratelské album.
  • Rodný dům Oskara Kokoschky v Pöchlarnu dnes slouží jako muzeum. Každoročně od května do října tu probíhají výstavy, věnované například fotografiím, obrazům přírody nebo ilustracím ke světové literatuře.
Oskar Kokoschka – autor nejslavnější expresionistických obrazů Prahy

Oskar Kokoschka – autor nejslavnější expresionistických obrazů Prahy

Podobně jako právě Gustav Mahler nebo Sigmund Freud má české kořeny i malíř, ilustrátor a grafik Oskar Kokoschka (1. března 1886, Pöchlarn, Rakousko — 22. února 1980, Montreux, Švýcarsko). Nejznámější jsou jeho portréty s deformovanými figurami, u kterých se snaží vystihnout psychiku a emoce modelu, a množství městských a krajinných panoramat.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Zahradní domek Egona Schieleho v Českém Krumlově Památky

Zahradní domek Egona Schieleho v Českém Krumlově

Objevte kouzlo zahradního domku na terasách v jižním meandru řeky Vltavy, ve kterém v roce 1911 žil a tvořil světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918).

Adolf Loos – jeden z nejvýznamnějších evropských architektů 20. století

Adolf Loos – jeden z nejvýznamnějších evropských architektů 20. století

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (10. prosince 1870, Brno – 23. srpna 1933, Kalksburg u Vídně). Byl čelným představitelem architektonického purismu a charakteristické pro jeho práce jsou jednoduché a čisté linie, funkčnost a minimalismus.

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Architekt a designér Josef Hoffmann (15. prosince 1870, Brtnice – 7. května 1956, Vídeň) byl jednou z ústředních postav vídeňské moderny. Společně s Kolomanem Moserem založil Wiener Werkstätte, téměř 30 let fungující umělecké řemeslné dílny usilující o obnovu výtvarných a technických kvalit tehdejších výrobků. Pro tyto dílny pracovali nejlepší soudobí designéři a jejich výrobky vnášely do života zákazníků i svých tvůrců nevídanou krásu a eleganci.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

Belveder ve Vídni je nádherný barokní zámek a současně galerie, která pečuje o jednu z nejcennějších uměleckých sbírek Rakouska. Jejím srdcem je 24 maleb od Gustava Klimta v čele s jeho zlatými obrazy Polibek a Judith. S díly světově známého secesního malíře se setkáte i v Česku – objevte českého Klimta s Kudy z nudy!

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Politik a diplomat Edvard Beneš (28. května 1884, Kožlany – 3. září 1948 Sezimovo Ústí) byl druhý československý prezident. Úřad zastával po abdikaci T. G. Masaryka od roku 1935 do roku 1938, znovu se funkce ujal po druhé světové válce a prezidentem byl až do léta 1948.

Gustav Mahler – světově proslulý česko-rakouský hudební skladatel a dirigent

Gustav Mahler – světově proslulý česko-rakouský hudební skladatel a dirigent

Gustav Mahler (7. července 1860, Kaliště – 18. května 1911, Vídeň) je považován za jednoho z nejproslulejších skladatelů symfonické hudby. Více než sto let po jeho smrti jsou Mahlerovy skladby živou součástí světového koncertního repertoáru a patří nejenom k nejčastěji hraným a nahrávaným, ale zároveň oblíbeným mezi posluchači.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Sigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog

Sigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog

Příborský rodák Sigmund Freud (6. května 1856, Freiberg/Příbor – 23. září 1939, Londýn), tvůrce vědecké psychoanalýzy, je světově proslulým psychologem. Ve své vědecké činnosti a klinické praxi se Freud zaměřil na studium nevědomí. U svých nemnoha pacientů praktikoval léčbu pomocí hypnózy, snažíl se dopátrat příčin hysterie. V roce 1896 poprvé použil pojmu „psychoanalýza“, kterou definuje jako vědu, snažící se vypátrat utajené duševní děje v podvědomí a též pudové impulsy, které je vyvolávají.

Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze Památky

Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Bohatě zdobený dům ve stylu nizozemské neorenesance na Smetanově nábřeží v Praze získal své pojmenování z francouzštiny podle svého umístění, které nabízí výjimečný výhled na Hradčany a řeku. Spojení slov "belle vue" lze přeložit jako "krásná vyhlídka".

Další aktuality

V Podskalské celnici na Výtoni si prohlédnete vory, parníky a život na Vltavě

Expozice v Podskalské celnici na Výtoni, unikátní budově z 16. století, nabízí možnost seznámit se s původním účelem stavby, totiž vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy. Clo se vybíralo v naturální formě, tj. z vorů se „vytínala“ část klád, odtud místní název Výtoň. Později bylo převedeno na peněžní podobu a poplatek náležel Novému Městu pražskému, což dodnes připomíná i štukový novoměstský znak nad vchodem do celnice. Expozice vás vtáhne do života na Vltavě i do zaniklé pražské čtvrti Podskalí.
22. březen 2025 9:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (22.3. – 23.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Fujikina Prague 2025 – fotografická událost největšího formátu, Den Vltavy 2025, Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného, Kokořínský rychlík 2025, Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
21. březen 2025 7:01
Zážitky, Praha

Užijte pražský Den Vltavy: otevře lodní sezónu na řece Vltavě

Zdá se, že zima dává letos nejen Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si konečně toužebně očekávané paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Přesně takový můžete zažít v sobotu 22. března 2025, kdy pro vás Vševltavský spolek chystá velmi oblíbený Den Vltavy! Již tradičně půjde o symbolické otevření lodní sezóny na řece Vltavě.
20. březen 2025 16:00
Příroda, Praha

Žižkovská noc 2025 se blíží

Čtrnáctý ročník multižánrového festivalu Žižkovská Noc nabídne ve dnech 21. až 22. března 2025 na dvacet scén v klubech, divadlech, kavárnách, hospodách i galeriích. Po dva dny a tři noci vystoupí více než 200 interpretů z celého světa. Žižkovská noc tradičně proměňuje celý Žižkov v živý organismus, ve kterém proudí tisíce lidí a vydávají se prozkoumávat nové i známé kapely napříč všemi žánry, koncerty od punku přes metal po pop, divadelní představení zpoza (českých) hranic, autorská čtení a standupy.
20. březen 2025 15:00
Kultura, Praha

Do Podolí, do vodárny! aneb Den otevřených dveří Muzea pražského vodárenství

V rámci oslav Světového dne vody připravily Pražské vodovody a kanalizace Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Zájemci jej mohou navštívit v sobotu a neděli 22. a 23. 3. 2025 od 10:00 do 17:00 hodin. Hlavním smyslem je připomenout lidstvu význam vody a nutnost ochrany vodních zdrojů. Návštěvníci mohou obdivovat velmi cenné sbírky různých druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů, unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje.
20. březen 2025 14:00
Zážitky, Praha

Kde si užít spa a wellness v Praze? Vyberte si z tipů pro odpočinek a relaxaci

Chcete zažít pravé wellness v Praze? Vyberte si z řady aktivit portálu Kudy z nudy. Dopřejte svému tělu hojivé doteky přírodních procedur a nechejte o sebe pečovat profesionály v oboru péče o tělo. Ve spa a wellness centrech si můžete vybrat z mnoha regeneračních procesů, které probudí vaše tělo z únavy, či soukromých zážitků s partnerem/partnerkou. Užijte si vířivku, masáž, saunu, kryoterapii i fitness centra.
20. březen 2025 12:24
Lázně a wellness, Praha

10 tipů na jezdecké sochy v Česku

Jezdecké sochy zpravidla oslavují významné osobnosti dějin, panovníky, vojevůdce, svaté a další hrdiny. Známá je socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze od Josefa Václava Myslbeka, nebo jedna z největších jezdeckých soch na světě, Jan Žižka na Vítkově. Znáte i další, a třeba i nějaké modernější? Sochu markraběte Jošta v Brně, nebo T. G. Masaryka v Hranicích?
20. březen 2025 10:14
Památky, Praha

Nechte starosti nad vodou na veletrhu For Boat

Letošní ročník veletrhu For Boat bude skutečným svátkem všech milovníků lodí a vodních sportů. Od 21. do 23. března 2025 se uskuteční společně s veletrhem For Caravan na letňanském výstavišti PVA Expo Praha. K vidění bude spousta novinek domácí i zahraniční produkce a nebude chybět ani bohatý a atraktivní doprovodný program.
20. březen 2025 10:00
Letní sporty, Praha