ÚvodAktualityCesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt
Kultura

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

  • 29. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Belveder ve Vídni je nádherný barokní zámek a současně galerie, která pečuje o jednu z nejcennějších uměleckých sbírek Rakouska. Jejím srdcem je 24 maleb od Gustava Klimta v čele s jeho zlatými obrazy Polibek a Judith. S díly světově známého secesního malíře se setkáte i v Česku – objevte českého Klimta s Kudy z nudy!
Zlatá Adele…
…a skutečná Adele Bloch-Bauer
Gustav Klimt (1862–1918) byl slavný rakouský malíř s českými kořeny. Jeho otec Ernst, zlatník a rytec, pocházel z Travčic u Litoměřic. Gustav studoval na vídeňské uměleckoprůmyslové škole a v jednadvaceti letech založil společně se svým bratrem Ernstem a kolegou ze studií Franzem Matschem umělecký ateliér. Spolupracovali s ním téměř všichni významní umělci přelomu 19. a 20. století, od Alfonse Muchy přes Egona Schieleho a Josefa Hoffmanna až po architektonický ateliér Fellner & Helmer. Malby bratrů Klimtů zdobí například Městské divadlo v Karlových Varech anebo divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Dodnes tu můžete vidět Klimtovu malovanou oponu.
 

Klimt a rakouská Mona Lisa

I když se Gustav nestal zlatníkem, jak si přál jeho tatínek, za nejkrásnější obrazy jsou považovány ty, které vznikly v takzvaném zlatém období. Plátkové zlato použil už dřív na obrazy Pallas Athéna nebo Judita a hlava Holoferna, ovšem neslavnější obrazy jeho zlatého období jsou Polibek, Danae a Portrét Adele Bloch-Bauerové z let 1907 až 1908. Kromě zlata je zdobí také stříbro a platina.

Kdo je žena ze zlatého obrazu, nazývaná Zlatá Adele, Dáma ve zlatém nebo rakouská Mona Lisa? Adele byla manželka bohatého vídeňského podnikatele Ferdinanda Bloch-Bauera (1864–1945). Narodil se v Mladé Boleslavi v cukrovarnické rodině a společně se svým bratrem Gustavem si oba vzali dcery vídeňského bankéře a prezidenta Orientálních drah Moritze Bauera. Gustav si vzal starší Therese, rok po něm se oženil i Ferdinand: v pětatřiceti letech si vzal teprve osmnáctiletou Adele (1881–1925) – Zlatou Adele.
 

Zlatá Adele v Panenských Břežanech

Adele ve Vídni vedla salon, kde se scházeli umělci, spisovatelé, politici a intelektuálové. Patřil k nim například Stefan Zweig, Richard Strauss, Gustav Mahler a také Gustav Klimt. Adele se stala jeho nadšenou mecenáškou a díky tomu byla zřejmě jediným Klimtovým modelem, který namaloval dvakrát, s odstupem asi čtyř let. Neoficiálně ji zachytil také jako Juditu s hlavou Holofernovou, kde zlatý rám obrazu je dílem architekta Josefa Hoffmanna.

V toce 1909 si Bloch-Bauerovi koupili velkostatek Odolena VodaPanenské Břežany, horní zámek si nechali upravit na letní sídlo, a dokonce po vzniku Československa požádali o československé státní občanství.
 

Památník v Panenských Břežanech

Jak Gustav Klimt, tak Adele zemřeli předčasně. Šestapadesátiletého malíře v lednu 1918 ranila mrtvice a po měsíci zemřel na zápal plic způsobený epidemií španělské chřipky. Ještě kratší čas osud vyměřil pro Adele, která zemřela na meningitidu v lednu 1925, v pouhých třiačtyřiceti letech.

Před smrtí údajně žádala manžela, aby několik obrazů Gustava Klimta z jejich sbírky, mezi jinými dva její portréty, předal vídeňské galerii Belvedere. K tomu ale nedošlo, její portrét dál zdobil vídeňskou rezidenci a opouštěl ji jen výjimečně. Manželčin portrét půjčil Ferdinand Bloch-Bauer na výstavu k desátému výročí úmrtí Gustava Klimta a na výstavy v Londýně a Paříži. Za druhé světové války ho však z vily ukradli nacisté, stejně jako zabavili veškerý majetek Bloch-Bauerových včetně zámečku v Panenských Břežanech. Roku 2012 se zámek proměnil v Památník národního útlaku a odboje.
 

Kde se podíváte na Klimtovy slavné obrazy?

  • O majetek po Bloch-Bauerových se po válce vedly dlouhé soudní spory a teprve v roce 2006 byly Adeliny portréty vráceny potomkům rodiny na základě mezinárodní arbitráže. Pro Rakousko to byla pohroma.
  • Ve stejném roce šla Zlatá Adele do dražby a za 135 milionu dolarů ji získala Neue Galerie Ronalda Laudera v New Yorku, muzeum německého a rakouského umění a designu počátku dvacátého století. Místo Vídně je dnes vystavena v New Yorku.
  • Adele je ztracená, a tak se na pozici nejznámějšího uměleckého díla Rakouska posunul Klimtův Polibek. Malba s rozměry 180 x 180 cm vznikla v letech 1908 až 1909 a zobrazuje Klimta a jeho modelku Emilii Flöge jako milenecký pár.
  • Příběh o soudních tahanicích o skvostné umělecké dílo Gustava Klimta bylo zfilmováno pod názvem Lady in Gold / Dáma ve zlatém s Helen Mirren v hlavní roli.
  • Obrazy Gustava Klimta vlastní také Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně a Galerie výtvarného umění v Ostravě. Tamní obraz Klimtovy Judity galerie získala v roce 1950 jako konfiskát z německého majetku.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Vila Primavesi v Olomouci Památky

Vila Primavesi v Olomouci

Vila je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secesní architektury, s vlivem baroka. Postavili ji vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk pro bankéřskou rodinu Primavesi. Na vzniku se podílel Gustav Klimt, Anton Hanak a Josef Hoffmann.

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

Bez českého architekta a designéra Josefa Hoffmanna (1870–1956) by vídeňská secese neměla svůj skvělý zvuk a pověst. Rodák z Brtnice nejenže patřil k nejvýznamějším architektům první poloviny 20. století, ale byl také uměleckým partnerem Gustava Klimta. Výstavy jeho děl jsou spolehlivým lákadlem četných zahraničních galerií, jen v České republice není Hoffmann zdaleka tak známý, jak by si zasloužil.

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Horní zámek Panenské Břežany Památky

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Vídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň

Vídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň"

Okružní třída, císařské rezidence Schönbrunn a Hofburg, galerie a náplavky Dunaje: tak známe rakouské hlavní město Vídeň. Pojďte s námi procestovat Česko a hledat kousky města na Dunaji: zámeček, kterému se říká malá Vídeň, stavby, pro něž jako předlohy posloužily vídeňská radnice, okružní třída nebo gloriet a skleník v schöbrunnských zahradách, stavby věhlasných i méně známých vídeňských architektů anebo místa, kde se narodili či působili známí Vídeňané: Gustav Mahler, Sigmund Freud nebo Gustav Klimt.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Další aktuality

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Zpříjemněte si babí léto sobotním výletem za zábavou, poznáním, delikátními chutěmi a lákavými vůněmi. V malebném pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy se 21. září 2024 od 10 do 17 hodin koná tradiční Klobáskofest. Zváni jsou všichni milovníci dobrého piva, jídla a tradičních řemesel.
18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj