ÚvodAktualityDen Země: oslavte ho v Domech přírody
Zdroj foto: Brdy a Podbrdsko, autor Vladimír Holan
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

  • 16. dubna 2024
Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
krajinaDomy přírody jsou vstupní branou do chráněných krajinných oblastí a dalších významných chráněných území. Jsou to moderní návštěvnická střediska s interaktivní expozicí o daném území, která nabízí návštěvníkům exkurzeosvětové programy pro děti i dospělé. Ve většině domů přírody je i 3D kino a obchůdek s regionálními produkty. V některých místech fungují navíc informační střediska, která jsou ale otevřena většinou jen přes sezónu. Aktuálně existuje 12 domů přírody, mezi letošní nově otevřené patří Dům přírody Českého krasu a Dům přírody Bílých Karpat. Již brzy se otevře také Dům přírody Pálavy a Dům přírody Hodonínské Dúbravy.


Nejnovější expozice: Dům přírody Českého krasu a Bílých Karpat

koněpruské jeskyněNávštěvnické středisko Dům přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyní leží v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Stálá expozice pobaví i poučí. Každého vtáhne například do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny a objevování jeskyní. Ukáže, že dnešní krajina a příroda Českého krasu vznikla a je dotvářená dlouhodobou činností člověka. Všechny seznámí s místními chráněnými druhy fauny a flóry a nutností jejich ochrany. Návštěvníci se mohou těšit na různé mechanické aktivity, pokusy, tematická zákoutí i prolézačku umělou jeskyní.

Bílé KarpatyNa Bartolomějském náměstí ve Veselí nad Moravou byl v březnu 2024 otevřen Dům přírody Bílých Karpat. Expozice vás hravou formou (a všemi smysly) seznámí se zdejšími orchidejovými loukami, ovocnými sady i háji plných květů a obyvatel ze zvířecí říše. Velký důraz je kladen na bělokarpatské louky, které patří k druhově nejbohatším společenstvím světa. Pozoruhodná je též expozice nazvaná Nadzemí a Podzemí, která ukazuje, že je život v půdě bohatý a jak je důležitý pro život na povrchu. Malí i velcí zde objeví i vodní prvek a nebo skrýš s pohádkami o přírodě od Pavla Bezděčky. Dvacet jich sám namluvil. Expozicemi příchozí provází vzácná užovka stromová.
 

Hit loňského léta: Dům přírody Brd

Vrch TokLoni v červenci se veřejnosti otevřel dlouho očekávaný Dům přírody Brd. V loveckém zámečku Tři trubky jej otevřely Vojenské lesy a statky, s.p. ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a obcí Strašice v nejmladší chráněné krajinné oblasti v České republice. Brdy jsou rozsáhlým ostrovem horských lesů uprostřed Čech, který člověk po staletí využívá, mění, ale neobývá. I nehostinné území, jako jsou chudé a kamenité Brdy, ukrývá cenné poklady – vodu, dřevo, klid, rozsáhlá vřesoviště, rašeliniště, kamenná moře, či louky. Stálá expozice je rozdělená do tří kapitol a provedou vás po ní dva maskoti: Brdský mravenec a dobrý duch Fabián. První kapitola příběhu vysvětlí, jak se příroda vrchoviny mění a přetváří v jednotlivých ročních obdobích. Brdy vojenské, je označení další části expozice, kde se přenesete o celých sto let zpátky. Součástí této expozice je i do interiéru vestavěny bunkr, v jehož střílnách běží videoprojekce. Odtud se pak přemístíte do místnosti, kde se dozvíte víc o armádní správě i hospodaření Vojenských lesů a statků. Pirátské truhlice s poklady pak zájemcům připomenou ta největší přírodní bohatství Brd.
 

Prohlídka krásného statku: Dům přírody Žďárských vrchů

statek krátká_dům přírodyJedním z méně známých míst je Dům přírody Žďárských vrchů, který vznikl v roce 2020, kdy CHKO Žďárské vrchy slavila 50 let své existence. K tomuto účelu slouží památkově chráněný statek se stodolou, který byl upraveny v tradičním duchu – střechu zdobí modřínové šindele, dům má vápenné omítky či dřevěné a cihlové podlahy. V přízemí vznikla trvalá expozice Proměny krajiny, podkroví je přizpůsobeno ke vzdělávání a ekologické výchově. Ve venkovní části je vybudována venkovská zahrada s nově založeným sadem z ovocných odrůd stromů. O přírodě Žďárských vrchů byl také natočen 3D film, desítka videospotů a animací. Statek s popisným číslem 2, v němž dům přírody je, pochází podle historiků z 18. století. Dřív k němu patřilo několik hektarů polí a dvě tři krávy. Najdete jej ve vsi Krátká u Sněžného.
 

Úplně první mezi všemi: Dům přírody Třeboňska

Dům přírody TřeboňskaJiž v roce 2010 vznikla v Třeboni expozice krajiny stříbřitých rybníků, tajuplných blat, písečných dun, hlubokých lesů, dubových alejí, malebných sídel a samot. Dům přírody Třeboňska je vůbec prvním Domem přírody v České republice. A sídlí v samotném centrum města Třeboně, v prostorách Státního zámku Třeboň. Na jeho vchod vás upozorní jezírko s dřevěným vodním prvkem „Stará a Nová řeka“. Návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Třeboňsko poskytuje informace o přírodě, naučných stezkách a turistických zajímavostech zdejší krajiny. Ve stálé expozici s názvem Krajina a lidé můžete nahlédnout do historie přírody a krajiny Třeboňska a vyzkoušet zábavně-naučné aktivity pro malé i velké. Během jedné hodiny se dozvíte vše podstatné o historii rybníkářství, lázeňství a krajině Třeboňska vůbec. Čekají na vás i překvapení, jako například možnost vlézt do 300 let starého dubu či návštěva malých vydřat v jejich noře. Samotnou expozici tvoří šest tematicky zaměřených místností vybavených tzv. videokiosky – obrazovkami s krátkými poutavými filmy. Perličkou je Schwarzenberská lednice z počátku 20. století v původní kuchyni třeboňského zámku.
 

Další domy přírody:

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé Kultura

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Dům přírody Českého krasu Příroda

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.

Dům přírody Bílých Karpat Příroda

Dům přírody Bílých Karpat

Dům přírody Bílých Karpat je nově vybudované moderní návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Naleznete zde interaktivní expozici se spoustou prvků.

Dům přírody Žďárských vrchů Zážitky

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

Dům přírody Brd Zážitky

Dům přírody Brd

Návštěvnické a informační centrum vzniklo roku 2023 v areálu loveckého zámečku Tři Trubky u Strašic na Rokycansku. Expozice je umístěna v exteriéru areálu, zejména v jeho hospodářských budovách.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Dům přírody Hodonínské Dúbravy Příroda

Dům přírody Hodonínské Dúbravy

V Hodoníně, v části zvané Bažantnice, nedaleko Zoo, vyrostlo moderní návštěvnické středisko pro národní přírodní památku Hodonínská Dúbrava.

Dům přírody Českého ráje Kultura

Dům přírody Českého ráje

Pro návštěvníky Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova je připravena interaktivní expozice, kde prostřednictvím smyslového vnímaní představujeme fenomény nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky a zároveň chceme probudit úctu k přírodě tohoto jedinečného území.

Dům přírody Blaníku Kultura

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Dům přírody Slavkovského lesa Zážitky

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov Příroda

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém 15 ha parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Dům přírody v Českém lese Zážitky

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda