ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Litvu?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Poslechněte si audio verzi článku
Tisíce jezer, nekonečné pobřeží Baltského moře a písečné duny, jantar, rybářské vesnice, barevné domky, jezero Galvé s hradem Trakai, poutní místo Hora křížů, města Vilnius, Kaunas anebo Rumšiškės s vyhlášeným skanzenem: je tolik věcí, které máme rádi v Litvě! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Litvu!
Litva a její malebná krajina s labyrintem jezer a lesů je zelenou duší Pobaltí. Většina z nás její kouzlo začala objevovat až po roce 1989, kdy Litva jako první ze sovětských republik vyhlásila obnovenou nezávislost. Přestože to do Pobaltí máme trochu z ruky a například trasa z Bohumína na hranice Polska a Litvy měří bezmála 700 kilometrů, s Kudy z nudy jsme se už do Litvy párkrát podívali. Například se seriálem #světovéČesko, když jsme vás lákali ke třem křížům v litevském Vilniusu anebo v článku o nejzáhadnějších knihách světa. Vedle Ďáblovy bible, za třicetileté války odvezené z Prahy do Švédska, to je Voynichův rukopis, pojmenovaný po Wilfridu Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, který text získal v Itálii v roce 1912. S přívětivou pobaltskou zemí toho ale máme společného mnohem víc.


 

Litevské stopy u nás

Už v roce 1397 byla na Karlově univerzitěPraze založena Litevská kolej. Karlova univerzita se pak na několik století stala významným centrem baltistických studií v Evropě a litevština se na univerzitě přednáší dodnes. Češi a Litevci se také společně účastnili bitvy u Grunwaldu v roce 1410, kdy vojska pod vedením Jana Žižky z Trocnova, Jana Sokola z Lemberka, litevského velkoknížete Vytautase a polského krále Vladislava II. porazila Řád německých rytířů. Litevský původ měla dynastie Jagellonců, která vládla českému království v letech 1471–1526. V době národního obrození básník František Ladislav Čelakovský přeložil a vydal sborník litevských národních písní a v roce 1856 profesor Karlovy univerzity August Schleicher vydal německy psanou litevskou gramatiku, knihu považovanou za vůbec první vědeckou mluvnici litevského jazyka. Na přelomu 19. a 20. století pak litevština částečně převzala českou diakritiku (č, š, ž) a nahradila tak spřežkový pravopis ovlivněný polštinou. Diplomatické styky s Litvou navázalo Československo v roce 1922, v 80. letech se rozvíjela ilegální spolupráce mezi československými a litevskými disidenty. Úspěšná je rovněž spolupráce mnoha partnerských měst, například Brna s Kaunasem, DěčínaJonavou, Havířova s městem Mažeikia či Slaného s městem Rokiškis.


 

Vizitka: Litva v číslech

Litva má rozlohu přes 65 tisíc kilometrů čtverečních a 2,8 milionu obyvatel. Hlavním městem je Vilnius, úředním jazykem litevština a v roce 2004 Litevská republika rozšířila společně s naší zemí, Slovenskem, Estonskem, Kyprem, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem a Slovinskem rodinu zemí Evropské unie. Země se dělí na tradiční historicko-etnografické regiony Aukštaitija, Dzūkija, Malá Litva, Suvalkija a Žmuď. Povrch Litvy je vesměs rovinatý a nížinný, průměrná nadmořská výška dosahuje pouhých 99 metrů a nejvyšší bod Aukštojas měří 293 metrů. V zemi se nachází více než tři tisíce jezer. Kousek za hranicemi s Polskem objevíte jezero Vištytis / Vištyčio, pro rozmanitost flóry a fauny někdy nazývané evropský Bajkal. Největším jezerem v Litvě je jezero Drūkšiai / Drysvjaty.


 

Moře a jantar aneb tipy, kam se podívat v Litvě

Podobně jako jiné země i Litva láká cestovatele z celého světa na své památky UNESCO. Mezi ně se řadí Kurská kosa, protáhlý poloostrov v Baltském moři s ​​písečnými dunami, dlouhý 98 kilometrů se šířkou od několika stovek metrů do čtyř kilometrů. Jsou tu krásné pláže s nádherným bílým pískem a proslulými nalezišti jantaru. V UNESCO je zapsáno také historické centrum litevské metropole Vilnius s řadou barokních budov a kostelů i křivolakými uličkami s původní zástavbou. Centrem je Katedrální náměstí s netradičně klasicistní čistě bílou katedrálou sv. Stanislava, věží a sochami litevských knížat. Ve městě kdysi sídlila stotisícová židovská komunita, po New Yorku a Varšavě třetí největší na světě, takže si Vilnius vysloužil označení Jeruzalém severu. Z původních 105 synagog se dochovala jediná, ovšem Litevci plánují velkorysou obnovu někdejšího ghetta. Za prohlídku stojí i skvost gotické architektury, cihlový kostel svaté Anny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

29. 11.30. 11.
Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.

Den vstupu České republiky do NATO

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Cestování s Kudy z nudy je často spojené s ochutnáváním českých, moravských a slezských gastronomických specialit. Jaká ale vlastně je naše národní kuchyně? Která jídla řadíme k nejoblíbenějším a po kterých se v restauracích jen zapráší? A co u nás chutná cizincům? Pojďte s námi ochutnat Českou republiku a ověřit si, že láska skutečně prochází žaludkem. Víte, že 18. červen byl ustanoven jako mezinárodní Den udržitelné gastronomie? Je příležitostí nejen k zamyšlení nad tím, jakou cestou se dostane jídlo na naše talíře, ale i příležitostí pro změnu stravovacích návyků, abychom neplýtvali tam, kde tomu můžeme zabránit.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky