ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Litvu?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Poslechněte si audio verzi článku
Tisíce jezer, nekonečné pobřeží Baltského moře a písečné duny, jantar, rybářské vesnice, barevné domky, jezero Galvé s hradem Trakai, poutní místo Hora křížů, města Vilnius, Kaunas anebo Rumšiškės s vyhlášeným skanzenem: je tolik věcí, které máme rádi v Litvě! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Litvu!
Litva a její malebná krajina s labyrintem jezer a lesů je zelenou duší Pobaltí. Většina z nás její kouzlo začala objevovat až po roce 1989, kdy Litva jako první ze sovětských republik vyhlásila obnovenou nezávislost. Přestože to do Pobaltí máme trochu z ruky a například trasa z Bohumína na hranice Polska a Litvy měří bezmála 700 kilometrů, s Kudy z nudy jsme se už do Litvy párkrát podívali. Například se seriálem #světovéČesko, když jsme vás lákali ke třem křížům v litevském Vilniusu anebo v článku o nejzáhadnějších knihách světa. Vedle Ďáblovy bible, za třicetileté války odvezené z Prahy do Švédska, to je Voynichův rukopis, pojmenovaný po Wilfridu Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, který text získal v Itálii v roce 1912. S přívětivou pobaltskou zemí toho ale máme společného mnohem víc.


 

Litevské stopy u nás

Už v roce 1397 byla na Karlově univerzitěPraze založena Litevská kolej. Karlova univerzita se pak na několik století stala významným centrem baltistických studií v Evropě a litevština se na univerzitě přednáší dodnes. Češi a Litevci se také společně účastnili bitvy u Grunwaldu v roce 1410, kdy vojska pod vedením Jana Žižky z Trocnova, Jana Sokola z Lemberka, litevského velkoknížete Vytautase a polského krále Vladislava II. porazila Řád německých rytířů. Litevský původ měla dynastie Jagellonců, která vládla českému království v letech 1471–1526. V době národního obrození básník František Ladislav Čelakovský přeložil a vydal sborník litevských národních písní a v roce 1856 profesor Karlovy univerzity August Schleicher vydal německy psanou litevskou gramatiku, knihu považovanou za vůbec první vědeckou mluvnici litevského jazyka. Na přelomu 19. a 20. století pak litevština částečně převzala českou diakritiku (č, š, ž) a nahradila tak spřežkový pravopis ovlivněný polštinou. Diplomatické styky s Litvou navázalo Československo v roce 1922, v 80. letech se rozvíjela ilegální spolupráce mezi československými a litevskými disidenty. Úspěšná je rovněž spolupráce mnoha partnerských měst, například Brna s Kaunasem, DěčínaJonavou, Havířova s městem Mažeikia či Slaného s městem Rokiškis.


 

Vizitka: Litva v číslech

Litva má rozlohu přes 65 tisíc kilometrů čtverečních a 2,8 milionu obyvatel. Hlavním městem je Vilnius, úředním jazykem litevština a v roce 2004 Litevská republika rozšířila společně s naší zemí, Slovenskem, Estonskem, Kyprem, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem a Slovinskem rodinu zemí Evropské unie. Země se dělí na tradiční historicko-etnografické regiony Aukštaitija, Dzūkija, Malá Litva, Suvalkija a Žmuď. Povrch Litvy je vesměs rovinatý a nížinný, průměrná nadmořská výška dosahuje pouhých 99 metrů a nejvyšší bod Aukštojas měří 293 metrů. V zemi se nachází více než tři tisíce jezer. Kousek za hranicemi s Polskem objevíte jezero Vištytis / Vištyčio, pro rozmanitost flóry a fauny někdy nazývané evropský Bajkal. Největším jezerem v Litvě je jezero Drūkšiai / Drysvjaty.


 

Moře a jantar aneb tipy, kam se podívat v Litvě

Podobně jako jiné země i Litva láká cestovatele z celého světa na své památky UNESCO. Mezi ně se řadí Kurská kosa, protáhlý poloostrov v Baltském moři s ​​písečnými dunami, dlouhý 98 kilometrů se šířkou od několika stovek metrů do čtyř kilometrů. Jsou tu krásné pláže s nádherným bílým pískem a proslulými nalezišti jantaru. V UNESCO je zapsáno také historické centrum litevské metropole Vilnius s řadou barokních budov a kostelů i křivolakými uličkami s původní zástavbou. Centrem je Katedrální náměstí s netradičně klasicistní čistě bílou katedrálou sv. Stanislava, věží a sochami litevských knížat. Ve městě kdysi sídlila stotisícová židovská komunita, po New Yorku a Varšavě třetí největší na světě, takže si Vilnius vysloužil označení Jeruzalém severu. Z původních 105 synagog se dochovala jediná, ovšem Litevci plánují velkorysou obnovu někdejšího ghetta. Za prohlídku stojí i skvost gotické architektury, cihlový kostel svaté Anny.
7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Austerlitz 2024 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

30. 11.
Austerlitz 2024 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.

Den vstupu České republiky do NATO

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Cestování s Kudy z nudy je často spojené s ochutnáváním českých, moravských a slezských gastronomických specialit. Jaká ale vlastně je naše národní kuchyně? Která jídla řadíme k nejoblíbenějším a po kterých se v restauracích jen zapráší? A co u nás chutná cizincům? Pojďte s námi ochutnat Českou republiku a ověřit si, že láska skutečně prochází žaludkem. Víte, že 18. červen byl ustanoven jako mezinárodní Den udržitelné gastronomie? Je příležitostí nejen k zamyšlení nad tím, jakou cestou se dostane jídlo na naše talíře, ale i příležitostí pro změnu stravovacích návyků, abychom neplýtvali tam, kde tomu můžeme zabránit.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

Další aktuality

Kde si užijete adventní plavby se svařákem?

Nápad vydat se na zimní výlet na lodi sice možná zní zvláštně, ale adventní plavby dodají pošmourným zimním dnům správný nádech romantiky. Romantické výhledy umocní i šálek horkého punče, čaje nebo svařáku... A kde všude si plavby vychutnáte? Tak například v Praze, Olomouci nebo v Českém Krumlově.
21. listopad 2024 16:00
Zážitky

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky