Svatojánská noc v sobě
podle staročeských tradic skrývá mnohá tajemství. Je to údajně čas, který spojuje milence,
odkrývá poklady, při kterém se
rozestupují skály a kouzla nabývají své působnosti. Bylinky sebrané v tento den (nejlépe o půlnoci za úplňku) mají
největší léčivou moc.
O Svatojánské noci naši předkové přesně o půlnoci nasbírali
sedm druhů léčivých rostlin po třech kusech a zalili litrem připravené vařící vody. Pak nechali tento
magický ozdravný nápoj deset minut louhovat, přecedili ho a čaj rozdělili mezi všechny členy rodiny a vypili jej na zdraví. Tento nápoj si můžete připravit i vy – je k tomu zapotřebí
kopřiva, listy
pampelišky,
jitrocele,
řebříčku, květy
sedmikrásky, listy vlašského
ořechu, listy
břízy,
jetele,
přesličky a květ
měsíčku.

Traduje se také, že během této noci vám
semínko kapradí může přivolat lásku a kdy se díky květu kapradiny můžete
stát neviditelným. Kouzlo prý působí ale jen v případě, že jste člověk "vyvolený" a s úderem půlnoci najdete květ kapradí vyzařující světlo, položíte ho na bílý šat, do kterého jej necháte spadnout. Květ, který bude nosit "vyvolený" na těle, mu zajistí neviditelnost a schopnost
porozumět řeči zvířat, ptáků a stromů.

Podle českých pověstí se
o Svatojánské noci v lesích, na lukách a také v blízkosti bažin mohou prohánět
bludičky a lesní panny. Pokud jste člověk, který má dobré srdce, bludičky a lesní panny vám neublíží a můžete být svědkem jejich tance. Pokud jste ovšem člověk závistivý a zlý, hrozí vám nějaká nepříjemnost nebo dokonce smrt. K této noci se vztahuje
řada dalších pověr a je na každém z nás, zda v ně uvěří.
Za svatojánskou tradicí se můžete vydat na
pěkný výlet – zkuste ochutnat
léčivou vodu ve Svatém Jánu pod Skalou, připomeňte si krásnu
Svatojánských proudů na
vyhlídce Máj u Teletína, vystoupejte na
svatojánskou věž ve Frýdku nebo se projděte po
Svatojánském mostě v Litovli.
Svatojánská noc je pokračováním oslav Letního slunovratu, kdy se vítá léto a nastává teplé, úrodné období. Noc je plná magie a tradičních pověstí, spojující milence, odkrývající poklady a propůjčující kouzelné síly bylinám sebraným v tento čas. Koná se v noci z 23. na 24. června.
O Svatojánské noci se připravuje magický ozdravný nápoj. Nasbírají se sedm druhů léčivých rostlin, zalijí litrem vařící vody, louhují deset minut, a poté se čaj rozdělí a vypije na zdraví mezi všechny členy rodiny.
Během Svatojánské noci se traduje, že semínko kapradí může přivolat lásku a že květ kapradiny poskytuje možnost stát se neviditelným pro člověka vyvoleného, který květ najde o půlnoci a položí na bílý šat.
O Svatojánské noci, pokud jste závistivý a zlý člověk, mohou vám lesní panny nebo bludičky přivodit nepříjemnosti nebo dokonce smrt.
Návštěvníci mohou zažít noc plnou tradic, pověstí a magie. Mohou se účastnit slavností jako je obřad sběru léčivých rostlin, sledování tance lesních panen, či magických ohňů. Lokality jako Svatojánské proudy a vyhlídka Máj nabízejí krásné pohledy a atmosféru.
Bylinky sebrané o Svatojánské noci, nejlépe o půlnoci za úplňku, mají podle tradic největší léčivou moc.
Aktivity zahrnují noční jízdy na kánoích po Vltavě, účast na Svatojánských slavnostech bylin, večery v bylinkových zahradách, tradiční řemeslné výroby a vyrobění bylinných sáčků. Dále jsou organizovány turistické stezky a historické rekonstrukce.
Svatojánská noc je časem, který symbolicky spojuje milence. Přisuzují se jí kouzelné schopnosti, které pomáhají milencům nalézt jeden druhého a prohlubovat jejich vztah nenápadnými, avšak magickými způsoby.
Pověsti o Svatojánské noci zahrnují vyzařující květ kapradí, magické ochranné a léčivé bylinky, kouzel přivolávající lásku a poskytující neviditelnost, ochranné moce pro dobrosrdečné lidi proti lesním panem a bludičkám.
Mezi oblíbená místa patří Svatojánské proudy, vyhlídka Máj, Svatojanský most v Litovli, Svatojánská věž ve Frýdku, nebo historické akce v kutnohorských Královských stříbřeních a večerů v Bylinkové zahradě Lu & Tiree Chmelar.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.