ÚvodAktualityPaneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy
Památky

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne panelák, většině lidí naskočí obraz šedivé krychle, komunistického dědictví a nudné uniformity. Ale panelová sídliště v České republice skrývají mnohem víc. Jsou živým dokumentem doby, ukázkou masové bytové výstavby i experimentální architektury. A také domovem pro čtvrtinu obyvatel České republiky. Prozkoumejte s Kudy z nudy paneláky a sídliště jako neprávem opomíjenou součástí českého městského koloritu.
Říká se jim králíkárny, betonová ghetta nebo Husákovy hradby. Pro miliony lidí ale jsou panelová sídliště domovy, a většina z nich v nich žije docela spokojeně. Přestože paneláky vznikaly kvůli nedostatku bytů často s překotnou rychlostí, najdete mezi nimi architektonické poklady, experimentální celky i urbanistické vize, které dnes slaví návrat na výsluní. Výstavy, muzea, modely z lega i turistické prohlídky paneláků ukazují, že beton není sprosté slovo. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet za tím nejzajímavějším, co panelová architektura v Česku nabízí.
 

Tam, kde to začalo: Zlín a první paneláky

Jak se panelák stal králem bytových domů? Po druhé světové válce se Československo potýkalo s akutním nedostatkem bytů. Řešením měla být rychlá, levná a hromadná výstavba. Inspirace se našla v zahraničí: vůbec první panelové domy se objevily v Nizozemsku po první světové válce, postupně se připojily Německo, Francie, Švédsko a Finsko. Při svých cestách do zahraničí je ještě leckde objevíte. Zatímco ale západní Evropa stavby paneláků odpískala už v 70. letech, ve východní Evropě se stavělo vesele dál až do začátku 90. let.
 
Kde vyrostl první panelový dům v České republice? První pokusy s výrobou panelů se odehrály ve Zlíně už na přelomu let 1940 a 1941 pod taktovkou společnosti Baťa. Ve Zlíně tak najdete jak první pokusné domy z prefabrikovaných dílů, tak první panelák: vyrostl v polovině roku 1953 během pouhých čtyř měsíců. Panelová architektura se tu zrodila v duchu efektivity, ale se zřetelem k estetičnosti, která pozdějším sídlištím často chyběla. Dům dostal označení G40 (Gottwaldov 40 bytů) a stal se prototypem pro další paneláky na mnoha místech republiky.
 
První panelák v Praze zažil svou premiéru v roce 1955. Stál v Ďáblicích a na první pohled nikdo nepoznal, že je postavený z panelů. Měl sedlovou střechu, ozdobné římsy, a dokonce i omítku, která zakrývala spárování. Panelové technologie se v prvních letech skutečně zakrývaly omítkami, ale záhy se od toho ustoupilo, panelová šeď se snadno obešla bez nich. Už typ G57, který vznikl ve Zlíně v roce 1957, byl na první pohled klasický panelák. Netrvalo dlouho a paneláky se začaly šířit jako lavina. V jejich zlaté éře, což byla 70. a 80. léta, vznikaly celé nové městské panelové čtvrti: Jižní Město v Praze, Poruba v Ostravě, Jižní Svahy ve Zlíně nebo Lesná v Brně.
 

Rozdělovské věžáky: Panelový luxus 50. let

V polovině 20. století patrně nikoho napadlo, že by se z paneláku jednou mohlo stát muzeum. A vida, existuje – v Kladně. Muzeum věžáků se zaměřuje na šest věžových panelových domů v městské části Rozdělov. Věžáky, které boří běžné představy o šedivých panelácích, byly postavené mezi lety 1953 a 1958 podle návrhu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka. Měly být součástí vzorového sídliště, které ale nikdy nebylo dokončeno. I tak se z věžáků staly kulturní památky. Dnes v jednom z nich najdete muzeum, které vás provede věžákem od sklepa až na střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového dobového bytu i střešní terasy. Obdivovat můžete vytápěné podlahy, keramická domovní znamení nebo suterénní mandl. Muzeum funguje vždy v sobotu a po předchozí rezervaci, prohlídka trvá asi 90 minut.
 
Zajímavost? Věžáky v Kladně skutečně nabízely komfortní a luxusní bydlení. Zdobily je fasády ze zušlechtěné omítky kamenného vzhledu, typické pro prvorepublikové stavby, a různé výtvarné prvky – například keramické obklady znázorňující různá zvířata nebo domovní znamení. Měly prostorné vstupní haly s lampami a sedacími soupravami, byty měly vytápěné podlahy a obyvatelé měli v každém patře k dispozici prostory s popelnicemi. V suterénu se dochovaly místnosti s pračkami, sušičkami a mandlem, pod nimi ale bylo ještě druhé podzemní patro. To v souladu s dobou sloužilo jako protiletecký kryt, z něhož vedly únikové chodby do nedalekého lesa.
 

Paneláky: Betonové dědictví, které stojí za prozkoumání

Milujete slova jako největší, nejdelší, nejvyšší a další rekordy? Vítejte v sídlištní lize mistrů! Kudy z nudy pro vás má pár skvělých tipů na výlety – kam jinam než na sídliště.
 
Největší sídliště České republiky: Jižní Město v Praze, kde žije přes 80 tisíc obyvatel. (Pro představu o velikosti to je o něco víc než Zlín a o něco méně než Ústí nad Labem.) Nikdy nebylo dokončeno podle původních záměrů. Restaurace, velkoryse rozvržená náměstí kolem stanic metra a další vybavenost zůstaly jen na papírech. Jižní Město je vlastně komplex menších sídlišť, kam patří Háje, Chodov, Opatov a další.
 
Sídlištní obři: Ještě větší než Jižní Město je PetržalkaBratislavě. Na jednom z největších sídlišť střední Evropy žije přibližně 130 tisíc obyvatel a jde o nejhustěji osídlenou oblast na Slovensku.
 
Nejdelší rovný panelák: stojí v Zelenohorské ulici na pražském sídlišti Bohnice. Je 335 metrů dlouhý, má 12 pater a do 400 bytů se vstupuje 18 vchody.
 
Nejvyšší panelák: ubytovna a hotel Kupa na Jižním Městě; dva věžáky mají 23 pater, 81 metrů a spojuje je krytý můstek. Porovnejte ho s nejvyššími mrakodrapy v Česku!
 
Nejzajímavější panelákový experiment: ve stejné době jako věžáky v Kladně se v Litvínově stavěl Kolektivní dům alias Koldům. Experimentální dům byl dobovým ideologickým pokusem o ideální kolektivní bydlení, kdy byla společná jídelna, školka, tělocvična, prádelna a společenské prostory. Inspirace utopií i reálnými potřebami, kombinovaná s tehdejšími technologiemi.
 
Nejhezčí sídliště: Pražské Ďáblice a brněnská Lesná. Některá sídliště si drží výbornou reputaci i desítky let po svém vzniku. Pražské Ďáblice jsou považované za urbanisticky velmi kvalitní bydlení díky členění do menších celků, zeleni a logické infrastruktuře. Podobně oblíbená je i Lesná v Brně, postavená s důrazem na prostor, vzdušnost a kvalitu života.
 
Kombinace stylů: již zmíněná Poruba v Ostravě kombinuje socialistický realismus s panelovou výstavbou. Některé bloky připomínají spíš paláce než klasické „krabice“.
 

Panelové retro: Muzea, retro a umakart

Patříte mezi fandy architektury, chcete dětem ukázat, v čem jste vyrůstali, nebo se prostě jen dojmout nad krásou rudého linolea? Kam se můžete vydat?
 
Do RetromuseaChebu – i když sídlí v historickém centru města, nabízí design 60. až 80. let v interiérech jako vystřižených z paneláků.
 
Do Muzea věžákůKladně – čeká vás prohlídka s výkladem, dobový byt i dokumenty.
 
Do Národního technického muzea v Praze – expozice Technika v domácnosti se zaměřuje na vývoj zařízení a vybavení českých domácností, včetně legendárního umakartu.
 

Paneláková budoucnost

Dnes se o sídlištích mluví jinak než dřív. Urbanisté si všímají promyšleného členění, rozlehlé zeleně i velkorysé infrastruktury. Architekti hledají způsoby, jak je revitalizovat bez ztráty identity. A my ostatní? Možná se na ně začneme dívat novýma očima – jako na betonové kroniky doby, která chtěla dát každému střechu nad hlavou. A někdy k tomu přidala i něco navíc.
 
Třeba umění. Všimněte si: panelová sídliště nejsou jen beton a rovné fasády. Během výstavby se kladl důraz i na estetizaci veřejného prostoru, a tak v sídlištích vznikly řady soch, mozaik a reliéfů. Umělecké prvky měly „zlidštit“ betonovou šeď, podpořit komunitní život a přinést kulturu do každodennosti. Dnes je mnoho zajímavých uměleckých kousků bohužel v havarijním stavu nebo už zanikly při zateplování. Ale rostou iniciativy, které se snaží tato díla mapovat a chránit.
 
Kromě toho se paneláky objevily se na poštovních známkách, v písničkách, a hrály v mnoha filmech – ikonický je zejména snímek Panelstory aneb Jak se rodí sídliště z roku 1979 režisérky Věry Chytilové. Natáčelo se na největším českém sídlišti, a tak se můžete podívat, jak vypadalo rozestavěné Jižní Město, zejména dnešní Chodov a Háje. Panelový duch doby zkrátka pronikl do všech koutů kultury.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu Památky

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Budova CUBE dříve Koospol je brutalistická kancelářská budova u Evropské třídy ve Vokovicích v Praze 6, poblíž Šáreckého údolí.

Muzeum věžáků Kladno Památky

Muzeum věžáků Kladno

Zajímá vás historie bydlení na sídlišti za minulého režimu? Pak si prohlédněte Muzeum věžáků v Kladně. Tvoří jej dům z padesátých let minulého století, který si projdete od sklepa až po střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

Indiánské městečko na Fifejdách v Ostravě – originální dětské hřiště Kurta Gebauera Zážitky

Indiánské městečko na Fifejdách v Ostravě – originální dětské hřiště Kurta Gebauera

Dobrodružná krajina určená k dětským hrám a ukrytá mezi panelovými domy, to je tzv. Indiánské městečko na ostravském sídlišti Fifejdy, které navrhl a sám s jeho realizací pomohl sochař Kurt Gebauer.

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku Zážitky

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku

Havířov, nejmladší město ČR, leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti, asi v poloviční vzdálenosti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín. Najdete zde empírový zámek s parkem a hotelem se stylovým ubytováním.

Retromuseum Cheb Kultura

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Koldům v Litvínově – společně žít a pracovat Památky

Koldům v Litvínově – společně žít a pracovat

Kolektivní dům v Litvínově patří mezi technické a architektonické památky evropského významu. Za socialismu představoval nový styl bydlení a komplexní vybavenosti. Vlastní byty měly sloužit k odpočinku, ostatní činnosti měly být konány společně v prostorách centrální části domu.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Památky

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2027.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Na nejkrásnější a nejvyšší mrakodrapy se Češi jezdí dívat do světa. Kdysi to ale neplatilo a mrakodrapům se dařilo i u nás. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejvyšší budovy v České republice a zjistit, kde by měly vyrůst další obří stavby.

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

Brutalismus – architektura drsného betonu

Brutalismus – architektura drsného betonu

Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za nejošklivější budovy moderní éry. Brutalismus se dá zjednodušeně charakterizovat jako “beton, beton a zase beton“, a to beton neopracovaný, hrubý a brutální. Moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970, vychází z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera.

7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu

7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu

Beton je fascinující stavební materiál: praktický a současně mnohotvárný, pevný i krásný, vyhovující současnému životnímu stylu. Kudy z nudy vás zve na přehlídku betonových zajímavostí, kde lze obdivovat barvy, tvary, provedení i estetickou hodnotu – a můžete se vsadit, že některé místo si zapíšete do svých výletních plánů. Na beton!

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Lavina změn v názvech ulic a náměstí se spustila začátkem 90. let po sametové revoluci, kdy se řada míst vrátila k původním názvům. Asi největší změna čekala obyvatele Zlína, jejichž město bylo v roce 1949 přejmenováno na Gottwaldov a právě před třiceti lety se konečně mohlo vrátit k původnímu názvu.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 24. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do soboty 11. až 12. 7. 2025 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
8. červenec 2025 12:00
Kultura, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Dvacátý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 11. a 12. července 2025 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 29. a 30. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Bena Cristovao, dále pak kapel Dymytry či Divokej Bill. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít legendy českých kapel a interpretů, jako jsou Wanastovy vjeci, Kabát, Visací zámek, Richard Krajčo nebo Tomáš Klus. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
7. červenec 2025 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Prozkoumejte skalní města po méně frekventovaných trasách. a navštivte méně známé hrady a zříceniny. Poznejte s námi neobjevené ráje!
6. červenec 2025 10:29
Příroda, Středočeský kraj

Tipy na výlet za kulturními zážitky do středočeských muzeí a galerií

Středočeský kraj nabízí bohatou kulturu a spoustu možností pro vaše zážitky! V galeriích můžete obdivovat umělecká díla od středověku po současnost, navštívit muzea zaměřená na hornictví a historii regionu. Kam se vydat na výlet? Kde se zastavit před unikátním dílem, nerušeně ho minuty pozorovat a nechat jej na sebe působit, přenést se do jiných světů? Pojďte si dopřát únik, oddech i vzbudit v sobě inspiraci. Víte, že Středočeský kraj je zřizovatelem 19 organizací z oblasti kultury? Mezi oblíbené kulturní turistické cíle patří GASK-Galerie středočeského kraje a Českého muzea stříbra obě v Kutné Hoře, Hornického muzea v Příbrami, Muzea T.G.M. v Rakovníku, Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, Rabasovy Galerie Rakovník a Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.
6. červenec 2025 9:14
Zážitky, Středočeský kraj

Oslavte osmnácté narozeniny zámeckých labyrintů na zámku Loučeň

Labyrintový park na zámku Loučeň slaví tuto neděli 6. července 2025 již 18. narozeniny. Čeká vás pořádná oslava – soutěže, rozkrájí se dort, přijedou klauni a nebude chybět pohádka. V zámeckém parku mají unikátní soubor 12 labyrintů a bludišť Labyrintárium!
6. červenec 2025 5:34
Zážitky, Středočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve středních Čechách

Za pěkných slunečních dnů je nejlépe strávit čas někde u vody. Pokud bydlíte ve Středočeském kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. A daleko k vodě to nebudou mít ani obyvatelé Prahy, kteří hledají únik před rozpáleným městem. Prožijte letní dny u lomových jezírek, na přehradě, písečných plážích zatopených pískoven nebo v pohodlí koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
5. červenec 2025 11:05
Letní sporty, Středočeský kraj

Kde najdete nejkrásnější přírodní vyhlídky v okolí Prahy?

Rozhlédněte se po krajině z těch nejkrásnějších přírodních vyhlídek nedaleko Prahy! Nabídneme vám pohledy z vrcholů skal, hřebenů hor a pěšinek nad meandry velkých řek. Nechejte se zlákat a navštivte nejzajímavější vyhlídková místa Středočeského kraje. Naše příroda nabízí krásné výhledy – s našimi tipy máte navíc možnost pokochat se pohledem svět z výšky!
5. červenec 2025 10:44
Příroda, Středočeský kraj

Kam se jezdilo na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky z dob první republiky

Nádherná krajina, čerstvý vzduch, lesy k houbaření, tenis, společenské hry, plavby na lodičkách a také plovárny, aby bylo kde předvést letní módu – to všechno byly oblíbené činnosti letních hostů. Portál Kudy z nudy se vydal na velký pátrací výlet: kde ležela nejoblíbenější letoviska a kdo je navštěvoval?
5. červenec 2025 9:52
Životní styl, Středočeský kraj