ÚvodAktualityPaneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy
Památky

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne panelák, většině lidí naskočí obraz šedivé krychle, komunistického dědictví a nudné uniformity. Ale panelová sídliště v České republice skrývají mnohem víc. Jsou živým dokumentem doby, ukázkou masové bytové výstavby i experimentální architektury. A také domovem pro čtvrtinu obyvatel České republiky. Prozkoumejte s Kudy z nudy paneláky a sídliště jako neprávem opomíjenou součástí českého městského koloritu.
Říká se jim králíkárny, betonová ghetta nebo Husákovy hradby. Pro miliony lidí ale jsou panelová sídliště domovy, a většina z nich v nich žije docela spokojeně. Přestože paneláky vznikaly kvůli nedostatku bytů často s překotnou rychlostí, najdete mezi nimi architektonické poklady, experimentální celky i urbanistické vize, které dnes slaví návrat na výsluní. Výstavy, muzea, modely z lega i turistické prohlídky paneláků ukazují, že beton není sprosté slovo. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet za tím nejzajímavějším, co panelová architektura v Česku nabízí.
 

Tam, kde to začalo: Zlín a první paneláky

Jak se panelák stal králem bytových domů? Po druhé světové válce se Československo potýkalo s akutním nedostatkem bytů. Řešením měla být rychlá, levná a hromadná výstavba. Inspirace se našla v zahraničí: vůbec první panelové domy se objevily v Nizozemsku po první světové válce, postupně se připojily Německo, Francie, Švédsko a Finsko. Při svých cestách do zahraničí je ještě leckde objevíte. Zatímco ale západní Evropa stavby paneláků odpískala už v 70. letech, ve východní Evropě se stavělo vesele dál až do začátku 90. let.
 
Kde vyrostl první panelový dům v České republice? První pokusy s výrobou panelů se odehrály ve Zlíně už na přelomu let 1940 a 1941 pod taktovkou společnosti Baťa. Ve Zlíně tak najdete jak první pokusné domy z prefabrikovaných dílů, tak první panelák: vyrostl v polovině roku 1953 během pouhých čtyř měsíců. Panelová architektura se tu zrodila v duchu efektivity, ale se zřetelem k estetičnosti, která pozdějším sídlištím často chyběla. Dům dostal označení G40 (Gottwaldov 40 bytů) a stal se prototypem pro další paneláky na mnoha místech republiky.
 
První panelák v Praze zažil svou premiéru v roce 1955. Stál v Ďáblicích a na první pohled nikdo nepoznal, že je postavený z panelů. Měl sedlovou střechu, ozdobné římsy, a dokonce i omítku, která zakrývala spárování. Panelové technologie se v prvních letech skutečně zakrývaly omítkami, ale záhy se od toho ustoupilo, panelová šeď se snadno obešla bez nich. Už typ G57, který vznikl ve Zlíně v roce 1957, byl na první pohled klasický panelák. Netrvalo dlouho a paneláky se začaly šířit jako lavina. V jejich zlaté éře, což byla 70. a 80. léta, vznikaly celé nové městské panelové čtvrti: Jižní Město v Praze, Poruba v Ostravě, Jižní Svahy ve Zlíně nebo Lesná v Brně.
 

Rozdělovské věžáky: Panelový luxus 50. let

V polovině 20. století patrně nikoho napadlo, že by se z paneláku jednou mohlo stát muzeum. A vida, existuje – v Kladně. Muzeum věžáků se zaměřuje na šest věžových panelových domů v městské části Rozdělov. Věžáky, které boří běžné představy o šedivých panelácích, byly postavené mezi lety 1953 a 1958 podle návrhu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka. Měly být součástí vzorového sídliště, které ale nikdy nebylo dokončeno. I tak se z věžáků staly kulturní památky. Dnes v jednom z nich najdete muzeum, které vás provede věžákem od sklepa až na střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového dobového bytu i střešní terasy. Obdivovat můžete vytápěné podlahy, keramická domovní znamení nebo suterénní mandl. Muzeum funguje vždy v sobotu a po předchozí rezervaci, prohlídka trvá asi 90 minut.
 
Zajímavost? Věžáky v Kladně skutečně nabízely komfortní a luxusní bydlení. Zdobily je fasády ze zušlechtěné omítky kamenného vzhledu, typické pro prvorepublikové stavby, a různé výtvarné prvky – například keramické obklady znázorňující různá zvířata nebo domovní znamení. Měly prostorné vstupní haly s lampami a sedacími soupravami, byty měly vytápěné podlahy a obyvatelé měli v každém patře k dispozici prostory s popelnicemi. V suterénu se dochovaly místnosti s pračkami, sušičkami a mandlem, pod nimi ale bylo ještě druhé podzemní patro. To v souladu s dobou sloužilo jako protiletecký kryt, z něhož vedly únikové chodby do nedalekého lesa.
 

Paneláky: Betonové dědictví, které stojí za prozkoumání

Milujete slova jako největší, nejdelší, nejvyšší a další rekordy? Vítejte v sídlištní lize mistrů! Kudy z nudy pro vás má pár skvělých tipů na výlety – kam jinam než na sídliště.
 
Největší sídliště České republiky: Jižní Město v Praze, kde žije přes 80 tisíc obyvatel. (Pro představu o velikosti to je o něco víc než Zlín a o něco méně než Ústí nad Labem.) Nikdy nebylo dokončeno podle původních záměrů. Restaurace, velkoryse rozvržená náměstí kolem stanic metra a další vybavenost zůstaly jen na papírech. Jižní Město je vlastně komplex menších sídlišť, kam patří Háje, Chodov, Opatov a další.
 
Sídlištní obři: Ještě větší než Jižní Město je PetržalkaBratislavě. Na jednom z největších sídlišť střední Evropy žije přibližně 130 tisíc obyvatel a jde o nejhustěji osídlenou oblast na Slovensku.
 
Nejdelší rovný panelák: stojí v Zelenohorské ulici na pražském sídlišti Bohnice. Je 335 metrů dlouhý, má 12 pater a do 400 bytů se vstupuje 18 vchody.
 
Nejvyšší panelák: ubytovna a hotel Kupa na Jižním Městě; dva věžáky mají 23 pater, 81 metrů a spojuje je krytý můstek. Porovnejte ho s nejvyššími mrakodrapy v Česku!
 
Nejzajímavější panelákový experiment: ve stejné době jako věžáky v Kladně se v Litvínově stavěl Kolektivní dům alias Koldům. Experimentální dům byl dobovým ideologickým pokusem o ideální kolektivní bydlení, kdy byla společná jídelna, školka, tělocvična, prádelna a společenské prostory. Inspirace utopií i reálnými potřebami, kombinovaná s tehdejšími technologiemi.
 
Nejhezčí sídliště: Pražské Ďáblice a brněnská Lesná. Některá sídliště si drží výbornou reputaci i desítky let po svém vzniku. Pražské Ďáblice jsou považované za urbanisticky velmi kvalitní bydlení díky členění do menších celků, zeleni a logické infrastruktuře. Podobně oblíbená je i Lesná v Brně, postavená s důrazem na prostor, vzdušnost a kvalitu života.
 
Kombinace stylů: již zmíněná Poruba v Ostravě kombinuje socialistický realismus s panelovou výstavbou. Některé bloky připomínají spíš paláce než klasické „krabice“.
 

Panelové retro: Muzea, retro a umakart

Patříte mezi fandy architektury, chcete dětem ukázat, v čem jste vyrůstali, nebo se prostě jen dojmout nad krásou rudého linolea? Kam se můžete vydat?
 
Do RetromuseaChebu – i když sídlí v historickém centru města, nabízí design 60. až 80. let v interiérech jako vystřižených z paneláků.
 
Do Muzea věžákůKladně – čeká vás prohlídka s výkladem, dobový byt i dokumenty.
 
Do Národního technického muzea v Praze – expozice Technika v domácnosti se zaměřuje na vývoj zařízení a vybavení českých domácností, včetně legendárního umakartu.
 

Paneláková budoucnost

Dnes se o sídlištích mluví jinak než dřív. Urbanisté si všímají promyšleného členění, rozlehlé zeleně i velkorysé infrastruktury. Architekti hledají způsoby, jak je revitalizovat bez ztráty identity. A my ostatní? Možná se na ně začneme dívat novýma očima – jako na betonové kroniky doby, která chtěla dát každému střechu nad hlavou. A někdy k tomu přidala i něco navíc.
 
Třeba umění. Všimněte si: panelová sídliště nejsou jen beton a rovné fasády. Během výstavby se kladl důraz i na estetizaci veřejného prostoru, a tak v sídlištích vznikly řady soch, mozaik a reliéfů. Umělecké prvky měly „zlidštit“ betonovou šeď, podpořit komunitní život a přinést kulturu do každodennosti. Dnes je mnoho zajímavých uměleckých kousků bohužel v havarijním stavu nebo už zanikly při zateplování. Ale rostou iniciativy, které se snaží tato díla mapovat a chránit.
 
Kromě toho se paneláky objevily se na poštovních známkách, v písničkách, a hrály v mnoha filmech – ikonický je zejména snímek Panelstory aneb Jak se rodí sídliště z roku 1979 režisérky Věry Chytilové. Natáčelo se na největším českém sídlišti, a tak se můžete podívat, jak vypadalo rozestavěné Jižní Město, zejména dnešní Chodov a Háje. Panelový duch doby zkrátka pronikl do všech koutů kultury.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu Památky

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Budova CUBE dříve Koospol je brutalistická kancelářská budova u Evropské třídy ve Vokovicích v Praze 6, poblíž Šáreckého údolí.

Muzeum věžáků Kladno Památky

Muzeum věžáků Kladno

Zajímá vás historie bydlení na sídlišti za minulého režimu? Pak si prohlédněte Muzeum věžáků v Kladně. Tvoří jej dům z padesátých let minulého století, který si projdete od sklepa až po střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

Indiánské městečko na Fifejdách v Ostravě – originální dětské hřiště Kurta Gebauera Zážitky

Indiánské městečko na Fifejdách v Ostravě – originální dětské hřiště Kurta Gebauera

Dobrodružná krajina určená k dětským hrám a ukrytá mezi panelovými domy, to je tzv. Indiánské městečko na ostravském sídlišti Fifejdy, které navrhl a sám s jeho realizací pomohl sochař Kurt Gebauer.

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku Zážitky

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku

Havířov, nejmladší město ČR, leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti, asi v poloviční vzdálenosti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín. Najdete zde empírový zámek s parkem a hotelem se stylovým ubytováním.

Retromuseum Cheb Kultura

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Koldům v Litvínově – společně žít a pracovat Památky

Koldům v Litvínově – společně žít a pracovat

Kolektivní dům v Litvínově patří mezi technické a architektonické památky evropského významu. Za socialismu představoval nový styl bydlení a komplexní vybavenosti. Vlastní byty měly sloužit k odpočinku, ostatní činnosti měly být konány společně v prostorách centrální části domu.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Památky

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2027.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Na nejkrásnější a nejvyšší mrakodrapy se Češi jezdí dívat do světa. Kdysi to ale neplatilo a mrakodrapům se dařilo i u nás. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejvyšší budovy v České republice a zjistit, kde by měly vyrůst další obří stavby.

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

Brutalismus – architektura drsného betonu

Brutalismus – architektura drsného betonu

Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za nejošklivější budovy moderní éry. Brutalismus se dá zjednodušeně charakterizovat jako “beton, beton a zase beton“, a to beton neopracovaný, hrubý a brutální. Moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970, vychází z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera.

7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu

7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu

Beton je fascinující stavební materiál: praktický a současně mnohotvárný, pevný i krásný, vyhovující současnému životnímu stylu. Kudy z nudy vás zve na přehlídku betonových zajímavostí, kde lze obdivovat barvy, tvary, provedení i estetickou hodnotu – a můžete se vsadit, že některé místo si zapíšete do svých výletních plánů. Na beton!

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Lavina změn v názvech ulic a náměstí se spustila začátkem 90. let po sametové revoluci, kdy se řada míst vrátila k původním názvům. Asi největší změna čekala obyvatele Zlína, jejichž město bylo v roce 1949 přejmenováno na Gottwaldov a právě před třiceti lety se konečně mohlo vrátit k původnímu názvu.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 24. května 2025 na kolínské jízdárně. Scénář bitvy se drží tradičního konceptu několika bitevních ukázek, které budou vycházet ze slavných bitev husitských válek v Českých zemích.
23. květen 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Ochutnejte pivo z čerstvě vysmolených sudů na Černokosteleckém vysmolení

V Černokosteleckém pivovaře proběhne v sobotu 24. května již třináctý ročník Černokosteleckého vysmolení. Jedná se o jarní paralelu tradičního podzimního Černokosteleckého vykulení, které se svým bohatým řemeslným programem zaměřeným na bednářské řemeslo zařadilo mezi přední pivovarské trachtace. V pohybu bude myčka dřevěných sudů, nýtovačka, válcová ohýbačka na obruče, ...atd. Zároveň vás čekají zcela nové interaktivní prohlídky Národního muzea pivovarnictví, kterým vás budou průvodci provázet po celý den.
22. květen 2025 16:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Útěk z města: Roztoky – tam, kde Praha končí, ale příběhy teprve začínají

Někdy stačí sednout na vlak, který ještě ani nestihne pořádně zrychlit, a ocitnete se v úplně jiném světě. Takovém, kde místo tramvají klapou pod nohama lávky přes potoky, kde vzduch voní po vlhké zeleni a kde místo obědových meníček najdete starý zámeček, usedlosti s historií a naučné stezky mezi stromy. Vydejte se s Kudy z nudy do Roztok!
22. květen 2025 10:04
Kultura, Středočeský kraj

Poznejte zajímavá místa Brd: 10 tipů, kam vyrazit pěšky

Brdy i Podbrdsko jsou protkány řadou turistických tras a zajímavostí. Vyrazit na pěší výlet tady může vášnivý turista, jehož cílem je zdolání co nejvíce kilometrů a vrcholů, i rodiny s malými dětmi nebo senioři toužící po krátké procházce s příběhem.
20. květen 2025 10:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Lešanské muzeum zahájí koncem května novou sezónu

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 26. muzejní sezóny, a to v sobotu 31. května 2025. Za téměř třicet let své existence získalo Vojenské technické muzeum Lešany velmi dobré jméno a především se stalo mimořádně populární muzejní destinací, kterou i přes pouze letní sezónu navštíví desítky tisíc návštěvníků. Muzeum, které je dnes klíčovou a nedílnou součástí Vojenského historického ústavu Praha, patří i v evropském rozměru k těm nejkomplexnějším a největším. Vstupné do muzea je zdarma.
19. květen 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Hořovice i Brandýs nad Labem, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i muzeum Vltavy v Chotilsku, Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích anebo Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku.
18. květen 2025 10:06
Památky, Středočeský kraj

Novinky turistické sezóny středních Čech 2025: poutní i naučné stezky, oslavy UNESCO nebo expozice na hradě

Střední Čechy nabízejí každoročně nové možnosti, kam se vydat. Přehled novinek letošního roku, které Středočeský kraj pro turisty připravil, vám přináší portál Kudy z nudy. Pozveme vás například do nových nebo upravených expozic, památek, přístavišť či na oslavy UNESCO.
18. květen 2025 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Počítačová hra se mění v turistický hit: Kingdom Come láká na výlety do české historie

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance si získala srdce hráčů po celém světě – a teď zve i na reálné výpravy po české krajině. Projekt KCDlive propojuje digitální dobrodružství s autentickými místy, zážitky i akcemi. Ať už jste oddaní fanoušci hry, milovníci historie nebo jen hledáte nevšední výlet, s Kudy z nudy si na své přijde každý. Prostě středověk, jak má být – zábavný, poctivý a také trochu špinavý.
15. květen 2025 10:42
Životní styl, Středočeský kraj