ÚvodAktualityNa rok 2016 se chystají velkolepé oslavy císaře a krále Karla IV.
Kultura

Na rok 2016 se chystají velkolepé oslavy císaře a krále Karla IV.

  • 1. listopadu 2015
V roce 2016 uplyne 700 let od narození českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin. Na oslavy, které začnou již letos na podzim a budou pokračovat celý příští rok, vás zve portál Kudy z nudy.
Začít musíme v Praze, a to přímo na Staroměstském náměstídomě U Kamenného zvonu, kde se 14. května 1316 Karel IV. zřejmě narodil.

V domě ze 13. století, který reprezentuje vytříbený gotický sloh západní Evropy, žili jeho rodiče proto, že Pražský hrad byl po požáru neobyvatelný. Právě tady také oslavy začnou.

 

Čeští cestovatelé středověku a renesance

Praha, která se v době Karlovy vlády proměnila k nepoznání, chce někdejšímu panovníkovi vzdát náležitý hold. První z akcí odstartuje již letos, a to v neděli 29. listopadu právě v domě U Kamenného zvonu, ve výstavním prostoru Galerie hlavního města Prahy. Výstava Z Čech až na konec světa představí syna poslední přemyslovské princezny Elišky a Jana Lucemburského po boku dalších českých osobnosti středověku a renesance jako vášnivého cestovatele. Posuďte sami – Karlovy cesty do Itálie či Francie jsou všeobecně známé, ale věděli jste, že byl také v Dalmácii nebo v Königsbergu, dnešním Kaliningradu? Cestovatelská výstava bude trvat čtyři měsíce a skončí 31. března 2016. Karlovské téma ožije také na Staroměstské radnici a v nedalekém domě U Zlatého prstenu, kde by měla být otevřena stálá expozice, věnovaná nejenom Karlu IV. a rodu Lucemburků, ale také každodennímu životu v jejich době.
 

Jeho veličenstvo ve Valdštejnské jízdárně a v lázních

Jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, která dokázala beze zbytku využívat výtvarné umění a architekturu k propagaci císařského majestátu, představí Otce vlasti Bavorsko-česká zemská výstava k 700. výročí narození Karla IV. (1316–1378), připravená ve spolupráci s Národní galerií.  Výstavu můžete navštívit od 14. května do 25. září příštího roku ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

V květnu začne série oslav také v Karlových Varech, ve městě, které Karel IV. založil. Průvod královské družiny v čele s panovníkem uvidíte během slavnostního zahájení Karlovy lázeňské sezony od 6. do 8. května, kolem gotiky a doby vlády Karla IV. se bude točit i Karlovarský karneval na začátku června. Během letních měsíců připomene císaře a jeho dobu řada akcí; chystají se hudební, divadelní a taneční vystoupení, rytířské souboje, kejklířské i ohňové show a další akce. Navíc během září a října se v Karlových varech zastaví putovní výstava mistrovských replik českých korunovačních klenotů.
 

Císař slaví narozeniny

Oslavy 700. výročí narození Karla IV. vyvrcholí ve dnech nejbližších k datu jeho narozenin, tedy v polovině května 2016. Do oslav se zapojí řada míst, která Karel IV. zakládal anebo se na jejich stavbě podílel jako mecenáš. Pro představu stačí malá přehlídka Karlova plodného a úspěšného roku 1348. V březnu začal budovat Nové Město pražské, jehož centrem se stalo dnešní Karlovo náměstí. V dubnu založil Pražské vysoké učení, první univerzitu ve střední Evropě, která dnes nese jeho jméno. V červnu panovník založil hrad Karlštejn, v listopadu pak klášter benediktinů zvaný Na Slovanech či Emauzy. Na Pražském hradě se jeho zásluhou obnovil starý královský palác a v péči stavitele a sochaře Petra Parléře dál zvolna stoupala k nebi katedrála sv. Víta s kaplí sv. Václava. Král nechal rovněž postavit novou královskou hrobku a dal do ní převézt ostatky českých králů a církevních hodnostářů.

Ze známějších staveb ještě uveďme hrad Kašperk, původně na Karlovu počest nazývaný Karlsberg, na který došlo až o osm let později, Karlův most, založený roku 1357, a Hladovou zeď na pražském Petříně, postavenou v letech 1360–1362. Neplechu v letopočtech tak dělá snad jen hrad Radyně na stejnojmenném vrchu mezi Plzní a Starým Plzencem, o kterém sice víme, že byl založen rovněž během vlády Karla IV., ale přesné datum neznáme.

Další tipy na akce a výlety za Karlem IV. najdete na oficiální stránce 700. výročí jeho narození www.karel700let.cz.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun Zážitky

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun

s mobilní aplikací Geofun lidé poznají Karlovy Vary – průvodce jim budou Karel IV. a doktor Becher – hry jsou doplněné o archivní fotografie, videa, zábavné příběhy, kvízy

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Metronome Prague 2025 – hudební festival v Praze

19. 6.21. 6.
Metronome Prague 2025 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční osmý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague proběhne opět na Výstavišti Holešovice od 19. do 21. června 2025.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura