ÚvodAktualityNárodní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody
Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

  • 10. dubna 2024
Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
NP ŠumavaNárodní park Šumava letos upravuje klidová území na Šumavě. Rada národního parku schválila jejich novou podobu, která zmenšuje rozlohu těchto území o 1,4 %. Ochrana vzácných druhů zvířat se tím nesníží a turisté se podívají do řady dosud nepřístupných lokalit. Rozhodnutí ještě musí posvětit ministerstvo životního prostředí. Díky tomu by se už brzy mohli lidé legálně podívat na více než 3000 hektarů území, která budou po vyhlášení klidových území nově zpřístupněna. S novým návrhem se zároveň zvyšuje podíl proznačených nebo vyhrazených cest.

slaťJedná se například o Žďárské slatě a Častou. Tato místa se turistům otevřou poprvé za dobu existence Národního parku Šumava. Prakticky bez omezení bude možné vstoupit na velké území mezi Kvildou a Strážným. V této části národního parku bude jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde proto bude moci chodit jen po vyznačených cestách. Mezi další zpřístupněné oblasti budou patřit například také Žďárské slatě a též vrchol Antýglu. Návštěvníkům se otevře i možnost objevovat krásy severní části Stožecké skály, kam je v současnosti zakázaný vstup po celý rok. Území se bude nově chránit pouze v případě hnízdění sokola stěhovavého.

Do doby, než budou nová klidová území vyhlášena Ministerstvem životního prostředí, jsou stále platná ta stávající včetně území s omezeným stupem, které je platné od října roku 2023.


Klidová území a ochrana zvířat

šumavaKlidová území jsou opatřením, kterým se na území národních parků reguluje pohyb návštěvníků. Tato regulace je nutná především s ohledem na ochranu vzácných a citlivých druhů živočichů. Cílem je zajistit ochranu nerušeného vývoje populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozených biotopech, umožnit jejich nerušenou reprodukci, sběr potravy a zimování. Rozloha klidových území, které v podstatě kopírují 135 ostrůvků bývalých prvních zón, činí 19 %. Zmiňovaná úprava snižuje jejich velikost na zhruba 17,6 %.

rysKlidová území upravují souznění mezi stálými obyvateli Šumavy, kteří potřebují alespoň minimální prostor pro svůj život a návštěvníky, kterých je rok od roku stále více. Slaďují a propojují turistickou infrastrukturou s jádrovým územím sousedního Národního parku Bavorský lesa a zvyšují šanci na otevření průchodu Luzenským údolím k Modrému sloupu. Nová klidová území budou mít jednoznačně pozitivní vliv na život ohrožených druhů a současně podpoří turistický ruch a nově jej usměrní do nových, dosud neobjevených částí národního parku.

Na Šumavě stále přežívají živočišné druhy jako tetřev a tetřívek, je potřeba chránit lovecká teritoria rysích matek, která tu úspěšně vyvádí mláďata. K těmto ohroženým druhům zvířat se během 30 let přidaly i další, které potřebují ochranu a kterým se na území Šumavy daří – například perlorodka a sokol. Nezbytné je také chránit několik populací obratlovců, rašelinné biotopy a biotopy ledovcových jezer před zničením sešlapáním a erozí.
Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Náhorní planiny, zrádné slatě, starobylé lesy, ledovcová jezera a malebné výhledy – to vše tvoří svéráznou krajinu Národního parku Šumava. Ten je nejlákavějším cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Poznejte nejkrásnější místa na Šumavě, o kterých poutavě psal Karel Klostermann ve svých románech a povídkách, či Adalbert Stifter, básník Šumavy. Jedno z nejstarších pohoří střední Evropy bylo díky své jedinečnosti roku 1963 prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1991 národním parkem.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Lipensko je místo, kde si v zimě skvěle zalyžujete, kde si užijete koupání i výlety na kolech a kde čeká spousta atrakcí pro děti. Lipno ale má i svou druhou tvář, pro leckoho přitažlivější než turisticky vyhlášenou oblast kolem Lipna nad Vltavou a Frymburku. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat méně známý jižní břeh vodní nádrže Lipno.

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Šumavě

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Šumavě

Kdo by neměl rád Šumavu – nekonečné lesy, dravé řeky a říčky a idylickou krajinu pro turisty, vodáky, cyklisty i fotografy. Jestliže se plánujete na Šumavě zdržet na pár dnů či po celou dovolenou, možná vám přijdou vhod tipy, kde se ubytovat v pěkných kempech. Najdete je na březích lipenského jezera, podél Vltavy i na výchozích místech k nejvyšším šumavským vrcholům české strany rozsáhlého pohoří.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Kam se podívat na Šumavě? Poznejte nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Kam se podívat na Šumavě? Poznejte nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Národní park Šumava je krajina místy až mystická – nachází se zde rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami jako někde na severu Evropy, zádumčivá rašeliniště – slatě na náhorních plošinách Šumavských Plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem, nabízejícím zase výhled až k alpským ledovcům. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván i Zeleným srdcem Evropy. Která místa Šumavy jsou ta nejkrásnější? V rozhodování vám pomohou naše tipy.

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva Příroda

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhodobě je však přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Ke zpřístupnění oblasti turistům mělo dojít již v sezóně 2013, avšak kvůli soudním sporům je zatím otevření přechodu odloženo.

Roklanský potok v srdci Šumavy Příroda

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Luzenské údolí na Šumavě Příroda

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Co dělat na Šumavě, když prší? Vyzkoušejte tipy pro rodinnou dovolenou

Co dělat na Šumavě, když prší? Vyzkoušejte tipy pro rodinnou dovolenou

Zalézt do postele a spát nebo si číst. Hrát deskové hry, karty nebo nekonečné Člověče, nezlob se. Vzít si pláštěnku a se skřípěním zubů se po několika desítkách minut vrátit mokří a promrzlí. A pokud jste tohle všechno zkusili a nebaví vás už vůbec nic, vezměte si k ruce našeho průvodce mokrou Šumavou.

Modrý sloup na Šumavě má opět šanci na otevření

Modrý sloup na Šumavě má opět šanci na otevření

Cesta k Modrému sloupu na Šumavě, kde sídlí chráněný tetřev, má znovu šanci na otevření. I když Ministerstvo životního prostředí průchod Luzenským údolím k hranici zamítlo, NP Šumava i starostové z obou stran hranice hledají další možnosti, jak cestu Luzenským údolím otevřít. Kompenzací by mohlo být plánované navýšení rozlohy klidových území.

Desatero rad, jak se chovat v národním parku

Desatero rad, jak se chovat v národním parku

Národní parky bývají častým cílem mnoha výletníků, a i když většina z nich má pravidla pro ohleduplný pohyb v přírodě v krvi, najde se řada svátečních návštěvníků, kterým se pár dobře míněných tipů může hodit. A možná zde i znalí turisté najdou pár zajímavých upozornění, co se v národním parku smí, a co ne. Víte například, jak se označuje hranice klidového území nebo které řeky lze v národních parcích splouvat? To a mnohem víc vám prozradí Kudy z nudy.

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Tajemná a rozlehlá Šumava nikdy nezklame: najdete tu nádherná přírodní zákoutí, historická města, řadu hradů a hradních zřícenin i místa, kde se budete dobře bavit. Nepřijdete ani o bližší seznámení s národním parkem a jeho zvířecími obyvateli: vyzkoušejte návštěvnická centra, unikátní jelení safari nebo se zajděte podívat na šumavské vlky.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.

Další aktuality

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj