ÚvodAktualityPamátky ve správě NPÚ zahajují návštěvnickou sezonu 2024
Památky

Památky ve správě NPÚ zahajují návštěvnickou sezonu 2024

  • 15. března 2024
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) zahajují letos hlavní návštěvnickou sezonu ve znamení Velikonoc. Od 28. března 2024 budou otevřeny téměř všechny hrady a zámky a jejich obvyklé prohlídkové trasy. Rok 2024 je věnovaný rodu Habsburků, představí ho 14. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů. Vrcholem sezony bude Hradozámecká noc, která se odehraje 31. srpna. Na řadě památek připravují novinky, podívejte se s portálem Kudy z nudy na co se letos můžete těšit.

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště

Velikonoce na hradech a zámcích 

Stovka veřejnosti zpřístupněných památek se otevře na Zelený čtvrtek a v každodenním provozu zůstane po celé velikonoční svátky. Od 2. dubna památky přejdou na pravidelnou otevírací dobu. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky velikonočně vyzdobenými interiéry, čeká je doprovodný program o velikonočních zvycích, tvůrčí dílničky pro děti, jarmarky a na mnoha památkách také pečení tradičních pokrmů a ochutnávání.  

Například hrad Karlštejn bude velikonočně ozdoben na své hlavní trase již od 19. března do 7. dubna. Už od 16. března můžete navštívit na valtickém zámku Velikonoční zámecký okruh. Nazdoben bude i hrad Bouzov, kde se navíc můžete od 29. března do 1. dubna těšit na tvořivé dílničky na nádvoří. Během velikonočních prohlídek hradu Šternberk bude výklad průvodců rozšířen a seznámí návštěvníky nejen s historií hradu Šternberk, ale rovněž s historií Velikonoc. 

Na hradě Bítov můžete zažít Hraběčí Velikonoce od 28. března do 1. dubna. O víkendu tu navíc budou připravovat velikonoční pokrmy staročeské kuchyně. V provozu uvidíte kachlový sporák i krbové ohniště. Některé pokrmy bude možné ochutnat.

Na Křivoklátě pro změnu chystají Knížecí Velikonoce. A dokonce celý měsíc, od 28. března do 28. dubna 2024, potrvají Knížecí Velikonoce na zámku v Hradci nad Moravicí. Čeká vás netradiční prohlídka jarně vyzdobených interiérů s velikonoční atmosférou.

Velkolepě se na Velikonoce chystají v Hluboké nad Vltavou. Těšit se můžete na oblíbenou stezku s obřími kraslicemi. Opět budou připraveny vycházkové okruhy a doprovodná hra.

V Jindřichově Hradci můžete na Velikonoce zajít na prohlídku zámku a při ni hledat zatoulaná vajíčka. V sobotu jsou všichni návštěvníci zváni do Černé kuchyně, kde bude jindřichohradecká Bílá paní rozdávat sladkou kaši.

Velikonoce 2024


Vstupné do hradů a zámku

Část hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu zvyšuje vstupné, nicméně slevy pro děti, mládež, seniory a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jsou zachované. U poloviny památek NPÚ se vstupné pro dospělé na základních okruzích zvýšilo o 20 korun, u 15 objektů o 40 korun a pouze u tří objektů zaplatí dospělí za základní návštěvnický okruh o 60 korun víc. Čtvrtina nemusela zdražovat. 
 

Nové prohlídkové trasy

Hrady a zámky nazahálí a pro turistickou sezonu 2024 si připravují nové prohlídkové trasy. Některé si budete moci projít již na jaře, na další si musíte ještě počkat. 

Na zámku Lysice skončila obnova zahrady a celková rekonstrukce všech částí zahradnictví včetně jedinečné technické památky – fíkovny s posuvnou střechou. Prohlídka zámecké zahrady s unikátní sloupovou kolonádou s krytou pergolou, založené v období renesance, bude volná nebo komentovaná s průvodcem. Poprvé se návštěvníci do zahrad podívají na Zelený čtvrtek 28. března. Až do 7. dubna si pak můžete na prvním prohlídkovém okruhu tradiční výstavu aranžmá z jarních květin doplněnou o repliky historických kostýmů.

Obnovenou barokní lékárnu včetně dobových herbářů a původního vybavení, například lisu na rostliny nebo laboratorních vah a dalších zajímavostí, si můžete od začátku letošní sezony prohlédnout v klášteře Zlatá Koruna. Lékárna původně patřila jezuitskému řádu v Jihlavě. Pro klášter ji vykoupilo ministerstvo kultury od soukromého majitele za 3,8 milionu korun.

Každým rokem je vidět pokrok na zámku Uherčice, který byl v zuboženém stavu. Letos představí od konce dubna obnovené zámecké interiéry 1. patra východního křídla. Jejich dochovaná umělecká výzdoba patří k nejhodnotnějším prvkům celého areálu.

Nová trasa Šumavská klenotnice na hradě Velhartice zavede návštěvníky do dosud nepřístupných prostor sklepení tzv. Huertova zámeckého křídla. Přenese je do doby konce husitských válek a nástupu Jiřího z Poděbrad na královský trůn, do doby, kdy byly na hradu ukryty korunovační klenoty.

Rekonstrukcí nadále prochází zámek Litomyšl, nicméně prohlídkové okurhy jsou zachovány a navíc od června přibudou další. Těšit se můžete na prohlídkovou trasu Novinky po rekonstrukci a expozici Proč je zámek UNESCO. Od července můžete navštívit i historickou kuchyni a zámeckou věž. 

Kompletní obnovou, včetně restaurování interiérů, nástěnných maleb, mechanismu tzv. kouzelného stolečku a grotty, prošel Letohrádek Bellaria na hradu a zámku Český Krumlov a od září ho představí nová návštěvnická trasa.

Novinkou letošní sezony je také překlad vybraných prohlídkových okruhů na zámcích Hrádek u NechanicSlatiňany do českého znakového jazyka. Pokladní zámku jsou vybaveni dorozumívacími kartami, návštěvníci si budou moci průvodcovský text pomocí QR kódu stáhnout do svých mobilů či tabletů a absolvovat tak klasickou prohlídku zámku. 

Hradozámecká noc 2024
Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách Památky

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran Památky

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem Památky

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Zámek Uherčice Památky

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky