ÚvodAktualityČesko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Poslechněte si audio verzi článku
Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
Když se řekne pravěk ve filmu, většina Čechů si vybaví buď úplné počátky českého filmuJanem Kříženeckým a Josefem Švábem Malostranským, anebo Cestu do pravěku Karla Zemana. Jenže do pravěku k mamutům, šavlozubým tygrům nebo prvním lovcům a sběračům se česká kinematografie vydala ještě několikrát. Velká expedice v sedmdesátých letech nesla tvář Jiřího Bartošky (1947–2025), charismatického chlapa s pronikavým pohledem a hlasem, který by dokázal i mamuta přesvědčit, ať se jde nechat vyfotit. Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, v jehož čele stál od roku 1994 jako prezident, nám bude jeho úsměv i suchý humor chybět. Právě jeho tři filmy tvoří pravěkou páteř české kinematografie. Vypravte se do prehistorie s Kudy z nudy a seriálem Česko ve filmu!
 

Cesta do pravěku (1955)

Než se vrhneme na Bartošku, musíme dát čestné místo klasice. Cesta do pravěku z roku 1955 je totiž pro český film totéž, co šavlozubý tygr pro pravěk – naprostá legenda. Režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman poslal čtyři kluky na loďce zpátky časem mezi trilobity, mamuty a dinosaury, a udělal trikový film, který ohromil svět.


 
Dinosauři a jiná prehistorická havěť vznikli v Zemanově trikové dílně. Natáčelo se jak ve studiu, tak venku, třeba na zamrzlém rybníku v Jindřichově Hradci, na přehradě SoušJizerských horách, na Třeboňsku, v meandrech řeky Moravy u Strážnice anebo na řece Váh na Slovensku. Zemanův film dobyl i Ameriku, kde se promítal jako Journey to the Beginning of Time.
 
Cesta do pravěku je právem považovaná za filmovou legendu. Kombinace hraných scén, loutek, malovaných kulis a geniálních optických triků stvořila iluzi, která působí kouzelně i po desítkách let. Nedávno dostal film díky kompletní technické renovaci takovou podobu, jakou měl při své premiéře v roce 1955. Technici podnikli s filmem podobnou dobrodružnou cestu proti proudu času jako jeho filmoví hrdinové. Trikovou legendu české i světové kinematografie znali i Steven Spielberg a George Lucas, otec Star Wars. Právě Cesta do pravěku ovlivnila celé pojetí trikového filmu a nepřímo se podepsala i na Jurském parku. Ale to už je docela jiný příběh…
 

Osada Havranů (1977)

V sedmdesátých letech přišla pravěká trilogie, která udělala z kožešinových plášťů a oštěpů skoro módní hit. Volnou trilogii podle knih Eduarda Štorcha natočil režisér Jan Schmidt. Úvodní část se jmenuje Osada Havranů a odehrává se v mladší době kamenné. Děj? Kmen lovců, jejich rituály, sem tam dramatická porada kolem ohně, a hlavně příběh mladíka jménem Havranpírko. Protože filmy byly určené hlavně mládeži a dětem, drsnější a věrohodnější pravěké scény ustoupily vzdělávací funkci. Jiří Bartoška tehdy samozřejmě ještě neměl ikonický šedivý plnovous, ale charisma mu koukalo zpod kožešiny na sto honů.
 

Na veliké řece (1977)

Všechny tři díly pravěké trilogie se natočily za pouhý jeden rok. Herci tak zažívali všechny radosti i strasti čtyř ročních období. V zimě se natáčelo při teplotách hluboko pod nulou, v létě se filmaři přesunuli do lužních lesů. Jehličnaté lesy u nás totiž v pravěku nerostly, jenže jak známo, lužní lesy jsou oblíbeným domovem komárů. Přestože se vozily repelenty až z Rakouska, nic nezabíralo; Jiří Bartoška v jednom z rozhovorů prohlásil, že komáři si na ně zvykli během jediné vteřiny.
 
Která místa možná ve filmech poznáte? Natáčelo se u Hořínského kanálu a na soutoku Vltavy a Labe u Mělníka, v okolí Berounky, v Lednici u Minaretu, na Prachaticku pod Boubínem u osady Cudrovice, a také u Špindlerova Mlýna
 

Volání rodu (1977)

Pokud máte dost času, pusťte si celou „pravěkou“ trilogii najednou. V Osadě Havranů se seznámíte s hlavními postavami, příběh Na veliké řece vás zavede na dobrodružné pátrání po „unesené“ nevěstě Veveřici a nalezení té pravé, a ve Volání rodu budete svědky založení nové komunity zemědělců a pastevců. V závěrečné části také zazní jedna z nejoblíbenějších hlášek filmu, depresivní „Nepřibližuj se, Smrti!“
 
Vedle známých osobností jako Vilém Besser, Miroslav Moravec nebo Gabriela Osvaldová se mnozí mladší herci k filmu vraceli sporadicky. Ludvík Hradilek (Havranpírko) se mihnul ve filmu Báječní muži s klikou, Veveřice zase byla jednou z mála rolí Marie Sýkorové. Hlavní postavu Sokola hrál tehdy ještě málo známý Jiří Bartoška. Role, kterou ironicky nazval Tarzan chudých, se však postarala o jeho popularitu a z Bartošky udělala idol mnoha žen a dívek.
 

Tipy pro milovníky pravěku, filmů a archeologie

  • I když se říká, že kniha Lovci mamutů od Eduarda Štorcha je plná nesmyslů a lidé například žádné jámy na mamuty nekopali, stále se mluví o filmu, který by podle nejznámějšího Štorchova románu měl natočit režisér Karel Janák.
  • Kdybychom skončili jen u českých filmů, bylo by to jako sníst jen předkrm a odejít ze svatby. Vydejte se do pravěku i se zahraničními tvůrci – s tipy od Kudy z nudy. Fandové komedií určitě znají největší pravěké zahraniční šlágry jako je animovaná komedie Doba ledová, francouzský komediální film RRRrrrr!!!, který v roce 2004 natočil režisér Alain Chabat, anebo animované seriály Flintstoneovi či Croodsovi.
  • Unikátem ve světě filmů je francouzský Boj o oheň, který servíruje prehistorii bez sebemenších příkras a tlumočení pro moderní publikum. Za jedním z nejambicióznějších experimentů 80. let stojí režisér Jean-Jacques Annaud. Zajímavosti? Film, ve kterém se vůbec nemluví, se natáčel na Skotské vysočině, v Africe v Keni, v USA, v Kanadě a na Islandu.
  • Kam se vypravit za dinosaury a do pravěku? Na Kudy z nudy pro vás máme spousty tipů, podívejte se!
  • Užijte si Archeologické léto v pravěkém stylu! Akce zve příznivce archeologie a historie na zajímavé akce. Můžete se vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025. Na Kudy z nudy vám nabízíme přehled míst, která můžete s archeology navštívit. Vyberete si Archeopark Chotěbuz-Podobora, Návštěvnické centrum Mušov na jižní Moravě anebo Archeopark Všestary? Tady se v létě otevřou dvě nové expozice, a podíváte se i na dva filmy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.

Eduard Štorch – pedagog, archeolog a autor oblíbených románů z pravěku

Eduard Štorch – pedagog, archeolog a autor oblíbených románů z pravěku

Eduard Štorch (10. dubna 1878, Ostroměř – 25. června 1956, Praha) byl muž mnoha talentů i ideálů. Pokrokový pedagog a reformátor školství, oblíbený spisovatel, amatérský archeolog i nadšený skaut známý jako Sachem. Byl výraznou postavou české meziválečné kultury, který celý život zasvětil práci s dětmi – nejen ve školních lavicích, ale i mimo ně. Stál u zrodu prvních lyžařských kurzů pro pražskou mládež a na vlastní náklady zřídil v Libni takzvanou Dětskou farmu, kombinaci hřiště, školky a školy v přírodě.

Česko ve filmu: báječní Češi s klikou aneb jak jsme si zamilovali film

Česko ve filmu: báječní Češi s klikou aneb jak jsme si zamilovali film

Dnes je návštěva kina běžnou součástí kulturního života – usedneme do pohodlného křesla, zhasnou světla a plátno ožije. Ale vraťme se o více než sto let zpět. První promítání působilo jako kouzlo, nová magie techniky, která přinesla nejen zábavu, ale i zcela nový způsob vyprávění příběhů. A právě tehdy se začal psát i příběh české kinematografie – s klikou, s nadšením a s velkou dávkou zvědavosti. Pojďte ji prozkoumat s Kudy z nudy!

Archeopark pravěku Všestary Památky

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

4. 7.12. 7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky. Top české filmy, seriály a filmová místa v Česku!

Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku

Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku

Sáhnout si na tyranosaura, vlézt a nechat se vyfotit v tlamě fotosaura anebo v dinosauřím vejci, a také se svézt se speciálním vláčkem DinoExpresem: takové zážitky nabízí Jurský svět v Česku. Vydejte se do dinosauřích muzeí, DinoParků a dalších míst, kde se setkáte s největšími zvířaty, jaká kdy žila na naší planetě. Sami rychle zjistíte, proč se na portálu Kudy z nudy řadí mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější výletní cíle.

Jiří Bartoška – oblíbený český herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Jiří Bartoška – oblíbený český herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Jiří Bartoška (24. března 1947, Děčín – 8. května 2025, Praha) patřil přes půl století k nejobsazovanějším českým hercům v divadle, filmu i televizi. Zásadním způsobem se zasloužil o záchranu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, v jehož čele až do roku 2025 stál jako prezident.

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Česko ve filmu: Jurský svět a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem

Česko ve filmu: Jurský svět a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem

Kdysi dávno – ne v druhohorách, ale v roce 1955 – vzal Karel Zeman filmové diváky na první pořádnou výpravu do pravěku. A nepotřeboval k tomu ani počítačové triky, ani rozpočet větší než státní pokladna. Pak přišel Steven Spielberg, a dinosauři začali řvát v kinech po celém světě. Z Jurského parku se stal fenomén, kterým žijeme dodnes. Pojďte se na slavné filmy o dinosaurech podívat s Kudy z nudy!

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře Kultura

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové, a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše Památky

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku Letní sporty

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu Příroda

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku Letní sporty

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Příroda

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

Snad každého z nás v mládí fascinoval film Cesta do pravěku a kresby Zdeňka Buriana. Pokud vaše děti nevydrží poslouchat celou prohlídku na hradě či zámku a do muzea je nedostanete, tak pro vás máme tipy na výlet, kde se skutečně budou bavit, a kde se na několik hodin společně přenesete o miliony let zpět do historie, do časů pravěkých dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií.

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Další aktuality

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
23. červen 2025 11:00
Památky

Rodinné klany: Dientzenhoferové, architekti a stavitelé vrcholného baroka

Loreta, Klementinum a malostranský chrám svatého Mikuláše v Praze, Broumovský klášter a kostely Broumovské skupiny, ale také kostel sv. Martina a biskupská rezidence v německém Bamberku, poutní kostel Panny Marie Pomocné v Ambergu nebo zámek Weißenstein: to všechno jsou stavby několika generací českých barokních architektů a stavitelů rodu Dientzenhoferů. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
23. červen 2025 10:41
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
23. červen 2025 10:29
Památky