ÚvodAktualityPo stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

  • 31. března 2025
Poslechněte si audio verzi článku
Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
Italská šlechta, která se usadila na našem území, přispěla k rozvoji mnoha oblastí, včetně architektury, malířství, hudby a literatury. Jejich přítomnost byla výrazná zejména během renesance a baroka, kdy do českých zemí přinášeli nové umělecké styly a techniky. Šlechtické rody jako Piccolomini, Colloredo-Mannsfeld, Collalto a další se výrazně podílely na kulturním životě a jejich dědictví je dodnes patrné na mnoha památkách.
 

Collaltové

Rambaldo XIII. Collalto (1579–1630) byl jako významný diplomat a voják povýšen do stavu říšských hrabat. U nás zakoupil řadu panství především Brtnici, Rudolec Černou. V druhé polovině 18. století získal rod ještě Uherčice, Písečnou, Slavětín a Okříšky. Collaltové patřili mezi deset největších vlastníků půdy na Moravě. Hlavním sídlem moravské větve rodu se stala Brtnice, jako letní sídlo byl využíván zámek v Uherčicích. Další zámky v Kněžicích, Jestřebí, Černé, Rudolci Písečné sloužily ke krátkodobým pobytům a jako sídla správy jednotlivých panství. Collaltové patřili v 18. a 19. století k významným diplomatům, členům císařského dvora a mecenášům umění s právem užívat titul kníže.
 

Colloredové

Rudolf z Colloredo-Waldsee (1585–1657) generál a polní maršál císařské armády a jeho bratr Jeroným (1528–1638) získali za své vojenské úspěchy v císařských službách v roce 1635 panství Opočno. Postupně k němu přidali další statky jako Dymokury, Smidary, Dolní Počernice, Tloskov, Petrovice, Dobříš, Obořiště, Nepomuk, Zelenou Horu aj. V roce 1723 byl Colloredům udělen dědičný úřad nejvyššího zemského stolníka Českého království a později i knížecí titul. V roce 1938 se členové rodu připojili k Národnostnímu prohlášení české šlechty, a proto se na ně nevztahovaly Benešovy dekrety a po roce 1989 jim byla navrácena část majetku. Jejich současným hlavním sídlem u nás je zámek Dobříš, NPÚ spravuje původní hlavní sídlo rodu zámek Opočno.
 

Piccolominiové

Ottavio Piccolomini (1599–1656), generál a polní maršál císařské armády, je znám jako jeden z vykonavatelů vraždy Albrechta z Valdštejna v Chebu (1634). Za tuto věrnost císaři byl odměněn významným náchodským panstvím na severovýchodě Čech. Náchodský zámek se stal hlavním sídlem rodu v Čechách. Kníže Lorenzo Piccolomini si pak na začátku 18. století nechal postavit lovecký zámeček Ratibořice, který byl později využíván jako vdovské sídlo. V roce 1783 tato rodová linie vymřela po meči a majetek přešel na rod Desfours.
 

Architektonické vlivy

Italská renesance měla silný dopad na architekturu v českých zemích. Mnoho zámků a paláců bylo postaveno nebo přestavěno podle italských vzorů. Například zámek v Uherčicích, který je jedním z hlavních objektů letošního ročníku projektu, je významným příkladem renesanční architektury s italským vlivem. Dalšími objekty, které ukazují vliv italské architektury, jsou zámky v Opočně a Náchodě.


 

Malířství, sochařství, hudba a literatura

Italští umělci a jejich díla měli také velký vliv na české malířství a sochařství. Mnozí umělci byli pozváni italskou šlechtou, aby pracovali na jejich sídlech a vytvářeli významná umělecká díla. Hudba a literatura byly dalšími oblastmi, kde italští šlechtici přinášeli nové inspirace a tradice. Barokní hudba, například, byla silně ovlivněna italskými skladateli, kteří působili na českých dvorech. Literární díla, která vznikla v této době, často reflektovala italské stylové prvky a témata.
 

Hlavní objekty projektu 2025

Letos jsou hlavními objekty projektu státní zámky Uherčice, Opočno a Náchod. Tyto zámky jsou známé svými historickými a uměleckými hodnotami a představují důležité příklady italského vlivu.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice je významným příkladem renesanční architektury s italskými vlivy. Jeho historie sahá až do 16. století, kdy byl přestavěn podle renesančních vzorů. Zámek je známý svou krásnou zahradou a interiéry, které reflektují italské umělecké vlivy.

Zámek Opočno

Zámek Opočno je dalším důležitým objektem letošního ročníku projektu. Tento zámek, který byl několikrát přestavěn, ukazuje vliv italské architektury a umění. Jeho bohatá historie a umělecká díla činí zámek jedním z nejvýznamnějších památek v českých zemích.

Zámek Náchod

Zámek Náchod je třetím z hlavních objektů projektu. Tento zámek, který má kořeny v 13. století, byl výrazně ovlivněn italskou renesancí a barokem. Je známý svými krásnými interiéry a zahradami, které reflektují italské umělecké vlivy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rod Piccolomini – italský šlechtický rod, z něhož pocházeli dva papežové

Rod Piccolomini – italský šlechtický rod, z něhož pocházeli dva papežové

Italský šlechtický rod Piccolomini ovlivnil nejenom dějiny své domoviny, ale zasáhl i české země. Přestože jejich jméno dnes není tak známé jako Medicejové či Borgiové, v průběhu staletí dokázali Piccolominiové proniknout do nejvyšších pater politiky, církve i vojenství. V České republice se s rodem Piccolomini setkáte zejména v Náchodě, a na zámku se dokonce projdete Piccolominskou zahradou.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem Památky

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Zámek Okříšky Památky

Zámek Okříšky

Zámek Okříšky vznikl koncem 16. stol. přestavbou starší tvrze rytířským rodem z Hrochova v renesančním slohu. Do poloviny roku 2019 na zámku sídlí radnice.

Zámek Uherčice Památky

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Zámek Brtnice – moravské Hradčany Památky

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od roku 2015 zde najdete expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.

Zámek Písečné Památky

Zámek Písečné

Obec Písečné se rozkládá v krásné krajině jen několik kilometrů od hranic s Rakouskem. První zmínka o památce je z roku 1377. V polovině 16. století nechali Krokvicarové z Nové Vsi přestavět gotickou tvrz na renesanční zámek. Posledními soukromými majiteli byl italský rod Collaltů.

Zámek Tloskov u Neveklova Památky

Zámek Tloskov u Neveklova

Původní tvrz přestavěna jednoduchý barokní zámek z počátku 18. století byl rozsáhle přestaven v 19. století. V současné době tady sídlí Centrum sociálních služeb. Přístupné jsou pouze venkovní prostory.

Zámek Dymokury Památky

Zámek Dymokury

V obci Dymokury se nachází barokní zámek s kaplí a kašnou postavený v 17. století na místě zaniklé tvrze. Kolem stavby se nacházejí hospodářské budovy z 18. a 19. století. Veřejnosti je nepřístupný.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní Památky

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Desfoursů z Turnova na Hrubý Rohozec

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Desfoursů z Turnova na Hrubý Rohozec

Mezi francouzskými šlechtici, kteří se v minulosti usadili v českých zemích, se obejvilo i jméno rodu Des Fours. Desfoursové [defúrové] jsou šlechtický rod, který do českých zemí přišel z Lotrinska. Hlavním sídlem rodu v Čechách byl po tři sta let zámek Hrubý Rohozec, k tomuto panství patřila také část Jizerských hor. Víte, kde se s ním ještě můžete setkat?

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Collalto et San Salvatore do Uherčic a na pohádkovou rozhlednu

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Collalto et San Salvatore do Uherčic a na pohádkovou rozhlednu

Výlet po stopách rodu Collalto et San Salvatore by mohl začít daleko na jihu v Itálii. S Kudy z nudy ovšem tak daleko cestovat nemusíte, Collaltové totiž byli doma také v řadě panství na Vysočině a jižní Moravě. Nesmazatelné stopy zanechali například v Uherčicích, kde založili rozsáhlý zámecký park s řadou malých romantických stavbiček.

Collalto et San Salvatore – šlechtický rod, který postavil jednu z nejstarších rozhleden u nás

Collalto et San Salvatore – šlechtický rod, který postavil jednu z nejstarších rozhleden u nás

Brtnice, Uherčice, Okříšky nebo Slavětín: to jsou místa, kde můžete najít stopy po šlechtickém rodu Collalto et San Salvatore. Pocházeli z italského Trevisa, patřili k nejvýznamnějším rodům v řadách rakouské aristokracie a do českých zemí přišli za třicetileté války.

Hrady, zámky a jejich známí i neznámí stavitelé: od gotiky přes baroko až po secesi

Hrady, zámky a jejich známí i neznámí stavitelé: od gotiky přes baroko až po secesi

Všichni víme, že Česko je zemí krásných hradů a zámků. Užíváme si je při výletech, slouží jako kulisy letních divadelních představení pod širým nebem, známe je z filmových pohádek a na některých se dokonce můžeme najíst, ubytovat anebo si užít adrenalinové zážitky v mučírnách. S Kudy z nudy se ale tentokrát vypravíme na velkou hradozámeckou cestu trochu jinak: kromě nejznámějších hradů a zámků jednotlivých uměleckých slohů vás seznámíme také s lidmi, kteří tahle krásná místa postavili.

Renesance v italském stylu: nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny v Česku

Renesance v italském stylu: nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny v Česku

Co mají společného Jindřichův Hradec, Opočno, Velké Losiny, Moravská Třebová, Litomyšl nebo Rosice? Nebudeme vás příliš napínat; odpověď je navíc dost jednoduchá: jsou v nich zámky a navzdory různým přestavbám jde o stavby z velké části renesanční. A protože renesanční zámky často zdobí arkády, právě jim věnujeme náš článek.

50 tipů, jak poznat české baroko

50 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO. Nejvýznamnějšími barokními architekty byli Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové a tvůrce tzv. barokní gotiky Jan Blažej Santini Aichel. Matyáš Bernard Braun je autorem alegorických soch ctnostní a neřestí v Kuksu. Jan a Ferdinand Maxmilián Brokofové osadili sochami světců Karlův most. Světového věhlasu dosáhli malíři Karel Škréta, Petr Brandl a Václav Vavřinec Reiner. Inspirujte se na Kudy z nudy a vydejte se poznat období, které pozměnilo ráz naší krajiny.

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Colloredo-Mannsfeldové – šlechtický rod, který zvelebuje zámek Dobříš

Colloredo-Mannsfeldové – šlechtický rod, který zvelebuje zámek Dobříš

Rodové heslo „Nás zrodila ctnost“, složitý erb s orlem, orlicí a několika lvy, a rodové sídlo na zámku Dobříš: to je rod Colloredo-Mannsfeldů. Vznikl spojením dvou rodů, když si František de Paula Gundakar I. Colloredo (1731–1807), rakouský diplomat a poslední císařský vicekancléř Svaté říše římské, vzal Marii Izabelu, hraběnku Mansfeldovou (1750–1794).

Další aktuality

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
4. červenec 2025 18:31
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
4. červenec 2025 17:58
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
4. červenec 2025 7:50
Památky

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.
4. červenec 2025 1:52
Památky

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky