ÚvodAktualityPojistka na májové štěstí: výlety ke kouzelným stromům
Příroda

Pojistka na májové štěstí: výlety ke kouzelným stromům

Máj je čas lásky, štěstí a milostné poezie. Hledáte neobvyklá místa, kam byste vzali svou lásku? Vyzkoušejte naše tipy: ze stromů, přihlášených v minulých letech do ankety Strom roku, jsme vybrali pár finalistů s magickými jmény. Některé pojistí vaši lásku, jiné možná mají kouzelnou moc anebo skrývají příběh – někdy o lásce šťastné, jindy o nešťastné.

Strom lásky v Jemnici: neobratný komorník

Jeho stáří neznáme, ale říká se, že buk lásky patří mezi nejstarší stromy v zámeckém parkuJemnici. Prý se pod ním často scházeli milenci a pro změnu nabízí příběh šťastné lásky. Hrabě Palavicini měl komorníka Johana, který se zamiloval do služky Margarety, ale byl velmi nesmělý. Pan hrabě, ve věcech lásky naopak velmi zběhlý, mu poradil, aby svou vyvolenou večer pozval k buku, že pod ním se mu jazyk jistě rozváže. Po setmění se hrabě schoval za strom a zpoza mohutného kmenu Johanovi napovídal, co by měl slečně špitat do ouška. Jenže komorník pořád nic, a tak se prý nakonec hrabě ozval: „Johan, oni jsou nekňuba, jim ani ten buk nepomůže!“ Naštěstí vše vzala do svých rukou Margareta a zanedlouho se slavila veselka.
 

Platan lásky v Bartošovicích: příběh profesora a hraběnky

Platan lásky v BartošovicíchNaprostým unikátem v zámeckém parku v Bartošovicích je platan javorolistý. Kromě toho, že je považován za nejstarší a nejmohutnější platan na území České republiky a patří vůbec k nejstarším stromům na našem území, vypráví příběh jedné velké lásky. Strom nechal vysadit v roce 1833 učenec, profesor Josef Meinert jako projev své velké lásky k místní hraběnce Josefíně z Canalu. Společně trávili na zámku v Bartošovicích dvacet let společných debat, a když hraběnka zemřela, nechal Josef Meinert  vysadit pod okny zámku strom tak vzácný a nevšední, jak skvělá a výjimečná byla hraběnka z Canalu, a tím je platan přivezený z Anglie.
 

Strom svatebčanů v Terčině údolí: kouzelný dub

Jestliže právě teď plánujete svatbu, bude se vám hodit tip na jedno z nejromantičtějších míst v Česku, Terčino údolí u Nových Hradů. V lukách nad starými lázněmi stojí strom svatebčanů, více než 500 let starý dub, častý cíl návštěv turistů i snoubenců, kteří pod ním polibky zpevňují své svatební sliby. Když už se u něj zastavíte, nezapomeňte se podívat také k vodopádu a do trosek Modrého domu. K místu se váže pověst o trpaslících a panském správci, který se rozhodl pokácet stromy kolem staré cesty. Když však zaťal do jednoho ze stromů sekeru, země se otřásla a správcovo stavení se sesypalo. To správce vyděsilo a od dalšího kácení dubů ustoupil.
 

Strom splněných přání: příbytek krásné víly

Pro každého, kdo si něco tajně přeje, je vysněným místem Strom splněných přání. Víme o jednom, který roste u silničky mezi obcemi Véska a Pohořany jihovýchodně od Šternberka. Podle pověsti v něm žije krásná víla, která plní přání těm, kteří myslí více na druhé než na sebe. Mimochodem, je to strom-chameleon: ač se o něm na internetových stránkách ankety Strom roku píše jako lípě, ve skutečnosti jde o jilm horský; jeho vrásčitý a zvláštně tvarovaný kmen má obvod přibližně pět metrů. S pověstmi z okolí vás mimochodem seznámí nedaleká naučná stezka Prabába, z níž se otvírají krásné výhledy na Šternberk i roviny Hané.
 

Lípa na Lipce: láskyplná záruka do budoucnosti

Stromy mají svá tajemství a kouzelnou moc, ať už rostou v hlubokých lesích, u cest nebo třeba přímo na vaší zahradě. Pokud například toužíte po věčné lásce, mohla by vám pomoci lípa na Lipce. Vedle celé řady historek a pověstí se totiž traduje, že láska těch, kteří se v trávě pod ní pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí. Akci nahrává to, že lípa stojí osamoceně v lukách jihovýchodně od vesnice Lipka, rizikem je naopak větší množství zájemců. Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Říká se, že pod lípou tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský.
 

Zádvorská lepa: připomínka lásky k vlasti

Lípa opatoviceDalším příkladem téměř zázračné lípy je Zádvorská lepa, která připomíná také příběh lásky, ovšem tentokrát lásky k vlasti. Ve Velkých Opatovicích bylo vysázeno celkem šesnáct lip na oslavu konce 1. světové války. Ze všech exemplářů se ale dochovala pouze tzv. Zádvorská lepa, kterou zasadil kameník a písmák Jan Pospíšil před svým domem. Stojí uprostřed křižovatky pěti cest a vždy byla místem setkávání lidí. Na konci druhé světové války kolem ní prošla německá i ruská armáda. Vyhnula se kácení, a tak se stala symbolem nezdolnosti našeho státu.
 

Oldřichův dub v Peruci: svědek lásky Oldřicha a Boženy

dub v PeruciKe slavnému setkání Oldřicha a Boženy mělo dojít roku 1002. Oldřich lovil ve zdejších hlubokých, temných lesích zvěř, když v tom spatřil u studánky čarokrásnou děvu "perúc prádlo". Jeho srdce pro ni zahořelo a i Boženě se urostlý kníže zalíbil. Jiskra vášně zahořela a nic nevadilo ani to, že Božena byla vdaná a Oldřich ženat. Jak však praví Kosmas, považovalo se tehdy za hanbu, spojil-li se někdo trvale s jedinou ženou. Kníže Boženina manžela štědře vyplatil a jeho první manželka nedala svému muži dědice, a tak se musela s milenkou smířit. Oldřich si pak Boženu vzal po její smrti. Z vášnivého vztahu brzy vzešel český Achilles, pozdější kníže Břetislav I. a rod Přemyslovců nevymřel po meči. Již tehdy měl všemu přihlížet dub letní, který u potoka nedaleko obce Peruc stojí dodnes. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub byl pro svou hodnotu zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO.
Arboretum Nový Dvůr Příroda

Arboretum Nový Dvůr

V Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Strom roku 2025

2. 5.22. 10.
Strom roku 2025

Populární anketa Strom roku je opět tu. Své nominace budete moc posílat od jara 2025.

Bohdanečská lípa Příroda

Bohdanečská lípa

Lípu v Lázních Bohdanči vysadili 28.10. 1968 s obavami v městě plném okupantů. Tato lípa se probojovala do finále ankety Strom roku 2018 a vyhrála druhé místo.

Arboretum Bílá Lhota Příroda

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Valdštejnská lodžie u Jičína Příroda

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou Příroda

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny Příroda

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Školní lesní podnik Křtiny se stará o Arboretum Křtiny. To se nachází u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole Brna. Arboretum Křtiny je zpřístupněno vždy v sobotu, po celé vegetační období.

Lípa svobody u pomníků ve Kdyni Příroda

Lípa svobody u pomníků ve Kdyni

Lípu Svobody vysadili lidé z Kdyně v den výročí bitvy na Bílé hoře, tedy 8. listopadu 1918. V roce 2018 se strom probojoval do finále ankety Strom roku.

Rtyňská Lípa svobody Příroda

Rtyňská Lípa svobody

Rtyňská Lípa svobody byla vysazena 13. dubna 1919. V roce 2018 se stala finalistou ankety Stromu roku 2018 a nakonec skončila na třetím místě.

Alej Kaštanka v Hradci Králové Příroda

Alej Kaštanka v Hradci Králové

Dvouřadá alej kaštanů na Pražském Předměstí v Hradci Králové vyhrála šestý ročník soutěže Alej roku 2016. V současné době se bohužel plánuje její pokácení.

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích Příroda

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích

V památkově chráněném zámeckém parku v obci Kvasice na Kroměřížsku roste zhruba 230 let starý ořešák. Zvažuje se také vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala. Strom získal ocenění Strom roku 2017.

Lípa u Svaté Anny v Břežanech Příroda

Lípa u Svaté Anny v Břežanech

Lípa u Svaté Anny je památný strom u vsi Břežany, severozápadně od Horažďovic.

Zámecký park Bartošovice s nejmohutnějším a nejstarším platanem v ČR Příroda

Zámecký park Bartošovice s nejmohutnějším a nejstarším platanem v ČR

Obec Bartošovice s místní částí Hukovice se nachází v údolní nivě řeky Odry a v CHKO Poodří. K dominantám obce patří zámek, který leží ve středu obce Bartošovice, naproti místnímu farnímu kostelu.

Platan lásky v Bartošovicích Příroda

Platan lásky v Bartošovicích

Naprostým unikátem v zámeckém parku v Bartošovicích je platan javorolistý. Kromě toho, že je považován za nejstarší a nejmohutnější platan na území České republiky a patří vůbec k nejstarším stromům na našem území, vypráví příběh jedné velké lásky.

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín Příroda

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Zádvorská lepa: Lípa z Velkých Opatovic – poslední ze sester Příroda

Zádvorská lepa: Lípa z Velkých Opatovic – poslední ze sester

Lípa z Velkých Opatovic na Blanensku zůstala jako jediná z 16 Stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa.

Alej Stará Husí cesta nedaleko Dubé Příroda

Alej Stará Husí cesta nedaleko Dubé

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku. Více než šedesát stromů tu vysadila skupina trampů z blízkého i vzdáleného okolí podél bývalé kupecké cesty, kterou předtím vlastními silami obnovili.

Strom svatebčanů v Terezině údolí Příroda

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.

Buk u kostela v Jihlavě Příroda

Buk u kostela v Jihlavě

Buk roste přímo v centru Jihlavy. Jedná se o strom s vysokou hodnotou, pyšnící se úctyhodným stářím, ale i výjimečnými rozměry. V roce 1990 byl vyhlášen za památný.

Šestikmenná lípa v Zámrsku Příroda

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.

Pernštejnský tis Příroda

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Lípa na hradě Sádek u Třebíče Příroda

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

Lípa Jana Gurreho v Římově Příroda

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku Příroda

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.

Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou Příroda

Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou

Alej tvořená 22 lípami a 10 duby se nachází v zahradách zámku, v jehož budově dnes sídlí sociální ústav Domov Větrný mlýn. Alej byla oceněna v anketě Strom roku 2011, kdy se jí podařilo zvítězit.

Novodvorská alej v Moravském krasu Příroda

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorskou alej, lipové stromořadí u obce Vavřinec, nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. Nejmohutnější z lip (lípa s obvodem kmene 415 centimetrů) zvítězila v anketě Strom roku 2012.

Chudenická douglaska – nejstarší svého druhu v Evropě Příroda

Chudenická douglaska – nejstarší svého druhu v Evropě

Chudenická douglaska roste v arboretu Americká zahrada u Chudenic, které založil hrabě Eugen Černín v roce 1828, kdy zde začal budovat sbírku cizokrajných dřevin. Díky své zachovalosti, stáří a formám některých dřevin patří mezi nejvýznamnější v republice.

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4 Příroda

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci Příroda

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Žižkův dub v Borohrádku Příroda

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Tisíciletá lípa v Tatobitech Příroda

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách Příroda

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Arboretum Kostelec nad Černými lesy Příroda

Arboretum Kostelec nad Černými lesy

Arboretum je součástí Fakulty lesnické a dřevařské na České zemědělské univerzitě v Praze. Bylo založeno vedením fakulty v roce 1954. Má rozlohu 12,38 ha a nachází se zhruba 3 km od Kostelce nad Černými lesy a 30 km na východ od Prahy.

Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně Příroda

Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně

Rozlehlou oboru nedaleko Bechyně založil v roce 1586 Petr Vok z Rožmberka. Sloužila zejména k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. V roce 1880 byla v části obory zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací v Čechách.

Třísovská lípa v Holubově Příroda

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom – košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností – roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Dub svatého Václava ve Stochově Příroda

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Americká zahrada u Chudenic Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji Příroda

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Oldřichův dub v Peruci Příroda

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu Příroda

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné Příroda

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Roku 2009 zvítězila v anketě Strom roku.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda