ÚvodAktuality10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
Praha sněžíSamostatnou kapitolou je Praha, která byla mezi památky UNESCO zapsána již v roce 1992. Romantikům doporučujeme výpravu do Nového Světa na Hradčanech, kde zvláště ve všední dny bude téměř liduprázdno. Na Starém Městě se vydejte po stopách Foglarových Stínadel. V jedné ulici dokonce uvidíte namalovaného ježka v kleci. Nebudeme prozrazovat, kde přesně to je, můžeme ale přeci jen naznačit, že v širším okolí Anenského náměstí. Určitě nevynechejte Zlatou ulici, Řetězovou, Betlémské náměstí, Jilskou... Až se vám podaří dostat se ze spletitých uliček na Staroměstské náměstí, nenechte si ujít nejen zdejší vánoční trhy, ale také tématickou expozici o době Karla IV. v Domě U Zlatého prstenu.

praha zimaA kam odtud dál do hlubin historického centra? Zvláštní atmosféra na vás padne v Josefově, kde můžete kromě známých synagog a Starého židovského hřbitova navštívit také muzeum alchymie Speculum Alchemiӕ v Haštalské ulici. Na Malou Stranu doporučujeme přejít přes Mánesův most a přes Valdštejnské náměstí se dostat do Tomášské ulice, která ústí na Malostranské náměstí s chrámem sv. Mikuláše. Tajuplnou a zapomenutou atmosféru má ulice Tržiště a Vlašská, odkud se bez problémů dostanete k Pohořelci a k výchozímu bodu naší procházky, k Novému Světu.
 

Český Krumlov: muzea a otevřený hrad

Český Krumlov v ziměPříjemná atmosféra, středověké uličky s měšťanskými domy, hospůdkami a kavárnami i spousta míst, kam se dá schovat před zimou, takový je zimní Český Krumlov. Do města zapsaného mezi památky UNESCO v roce 1992 sice v zimních měsících jezdí zahraničních návštěvníků méně než v hlavní sezoně, ale ani tady sami městem rozhodně chodit nebudete. V zimě láká k návštěvě Hradní muzeum na druhém zámeckém nádvoří, otevřeno má rovněž Egon Schiele Art Centrum s výstavami současného umění nebo muzeum tortury. S dětmi se zajděte podívat na loutky a hračky do Pohádkového domu a v komplexu středověkých klášterů, které nabízejí několik dalších interaktivních expozic. Pěkným zážitkem bude i návštěva muzea vltavínů.
 

Kutná Hora: kostnice i rozhledna

Kutná Hora v ziměPodobný případ je Kutná Hora, zapsaná mezi památky UNESCO v roce 1996. Hrad nebo zámek tu sice nenajdete, ale vynahradí vám to přehršel jiných míst – a dodejme, že otevřených po celý rok. K návštěvě tak zve nejenom proslulý trojlístek hlavních lákadel, tedy chrám sv. Barbory, Santiniho katedrála Nanebevzetí Panny Marie a blízká kostnice, ale také řada dalších míst. Otevřeno má Vlašský dvůr, Alchymistická dílna i Muzeum Lega, Galerie Středočeského kraje láká na zajímavé výstavy a kdo zatouží po přírodě, může se vypravit k rozhledně na Kaňku s kavárnou a restaurací Havířská bouda.
 

Lednicko-valtický areál: zámek, skleník a víno

zámek LednicePokud je někde místo, kde v zimě s trochou snahy nepotkáte ani živáčka, je to Lednicko-valtický areál, malebná krajina mezi Lednicí a Valticemi, zapsaná na seznam UNESCO v roce 1996. Za samotou se ale musíte vydat do lesů, do pohádkového světa s řadou barokních, klasicistních a novogotických drobných staveb. V samotných městech to žije i v zimě: v Lednici objevíte v prosinci a únoru (v lednu je zavřeno) vyhřátý zámecký skleník, zámek láká během stejných měsíců na zimní prohlídky a projít se můžete i v zámeckém parku. Ve Valticích najdete nejen půvabný zámek, ale zavítat můžete do Salonu vín zámeckém podzemí, které vzniklo již v 13. století – je zde otevřeno po celý rok (kromě ledna) a vždy od února je tu k vidění a hlavně k ochutnání zcela nová kolekce oceněných vín. S dětmi se určitě podívajte do Světa pohádek v ulici Petra Bezruče.
 

Třebíč, Telč a Kroměříž

třebíčPitoreskní židovská čtvrťTřebíči, mezi památky UNESCO zapsaná roku 2003 společně s bazilikou sv. Prokopa, se také neukládá k zimnímu spánku, stejně jako třebíčský zámek. Otevřeno má nejenom bazilika, ale denně se můžete podívat také do Zadní synagogy, na židovský hřbitov a do Židovského muzea v domě Seligmanna Bauera i na zmiňovaný zámek. V zimních měsících také určitě najdete volné místo v některé z místních kaváren, cukráren a restaurací.

TelčVe stejném roce jako Český Krumlov i Praha bylo na seznam UNESCO zapsáno i město Telč. Náměstí i přilehlé uličky si můžete projít kdykoliv, dokonce i Telčský zámek je od roku 2023 otevřen celoročně. A po celý rok se o zábavu stará i Telčský dům se starobylým sklepením, modely vláčků a železnic a atrakcemi určenými hlavně pro rodiny s dětmi, o víkendech můžete navštívit volnočasový areál Panský dvůr s krytým lanovým centrem, dětskou hernou a několika expozicemi. Všem milovníkům výhledů do krajiny můžeme doporučit také návštěvu kostela sv. Jana Nepomuckého mezi obcí Krahujčí a Telčí. Je zde překrásné vyhlídkové místo.

Kroměříži reprezentuje památky UNESCO Arcibiskupský zámek, zapsaný v roce 1998. Můžete zde nově zavítat na zimní prohlídku zámku a otevřená je i Podzámecká zahrada a Květná zahrada, která má otevřeno denně, od listopadu do konce února vždy od 9:00 do 16:05 hodin. Do zahrady je vstup volný, ovšem domácí mazlíčci sem mají zakázaný vstup, to kvůli volně chovaným zvířatům, která v zahradě žijí, jako jsou pávi, labutě, kachny a veverky. Přes zimu jsou také otevřena kroměřížská muzeaMuzeum Kroměřížska, které se věnuje historii, přírodě a rodákovi Maxi Švabinskému. Otevřeno je také Muzeum Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru.


Slavné lázně Evropy: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně

Karlovy VaryPo mnohaletém usilí uspěl v roce 2021 mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe, který usiloval o zápis nejslavnějších lázní Evropy na seznam UNESCO. České lázně se tak dostaly do společnosti fancouzských Vichy, britských Bath, italských Montecatini Terme, německých Baden-Baden či rakouských Baden bei Wien. Z našich luhů a hájů se k těmto místům připojují Karlovy Vary s legendárními kolonádami a Vřídlem. Malebné lázeňské město vznikalo hlavně od konce 19. a počátku 20. století ve stylu historismu a secese, a tento ráz si udrželo dodnes. Určitě nevynechejte návštěvu krásně zrekonstruovaného termálního bazénu na střeše hotelu Thermal. Skvělou relaxaci zde nabízí i nový saunový svět.

mariánky zimaMariánské Lázně, založené v období klasicismu počátkem 19. století, patří mezi nejrozsáhlejší lázeňská města v Evropě. Místo se z nehostinného bažinatého údolí změnilo na půvabné město plné parků, s klasicistními a empírovými domy, gloriety, pavilony a kolonádami. Centrem lázeňského života je novobarokní litinová kolonáda s bohatou dekorativní výzdobou, k ochutnání vybízí řada sutdených pramenů na mariánskolázeňské promenádě. Od roku 2023 se Mariánské Lázně pyšní statusem klimatických lázní, který se městu podařilo po dlouhém úsilí dstat díky mimořádně čistému ovzduší. Trojici doplňují malebné Františkovy Lázně, založené v roce 1793 na počest budoucího rakouského císaře Františka I. Městečko s řadou pramenů i klasicistních a empírových budov vás okouzlí v každé roční době. Povinnou zastávkou je zde socha chlapečka s rybou (originál uvidíte ve zdejším muzeu) a aquapark Aquaforum.
Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Podzámecká zahrada v Kroměříži Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Valtice

Valtice

Valticím se říká hlavní město vína – a pokud se sem vypravíte, zjistíte, že nejde o nadsázku nebo žert. Kromě Salonu vín, několika vinoték a vináren tu najdete například vinařské muzeum a střední odbornou školu vinařskou, můžete také navštívit zajímavé podzemí a projít se po naučné vinařské stezce.

Aquaforum Františkovy Lázně Lázně a wellness

Aquaforum Františkovy Lázně

Příjemně teplá voda v bazénech, vířivkách i v tobogánu v Aquaforu – světě vody a relaxace ve Františkových Lázních, vás pohladí po duši a po těle nezávisle na rozmarech počasí. Objevte překrásný vodní svět.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit Zážitky

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit

Komplex kdysi zanedbaných hospodářských budov se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit a turistiky, které ale nadále ctí svou historii.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově Kultura

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní Lázně a wellness

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda Příroda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních Památky

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Křížový pramen v Mariánských Lázních Příroda

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO Památky

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole Zážitky

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole

Prohlídka zámeckého parku s odborníkem – zahradním architektem, který vás seznámí s vývojem parku s upozorní vás na významné rostliny. Dáváte-li přednost jízdě na kole, je přímo pro vás připravena cykloprohlídka areálem.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů Lázně a wellness

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II. Památky

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II.

V Haštalské ulici v Praze najdete zpřístupněnou původní alchymistickou dílnu z doby Rudolfa II., kde se míchal elixír věčného mládí a kde Golem dostal svůj šém.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč Kultura

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově Kultura

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí. Ve dvou patrech historického domu ze 14. století, jsou loutky aranžovány do tematických celků. Návštěvníci si také mohou zahrát loutkové představení.

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově Zážitky

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Viděli jste někdy zblízka přístroj na trhání nehtů, nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla z bezpečné vzdálenosti, vypravte se do autentických prostor Českokrumlovského radničního sklepení.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích Zážitky

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Zlatá ulice v Praze Památky

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči Památky

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu se ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči Památky

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Třebíčský židovský hřbitov Památky

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok Příroda

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově Kultura

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 3 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky Životní styl

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Bazénový a saunový resort Saunia na střeše hotelu Thermal Lázně a wellness

Bazénový a saunový resort Saunia na střeše hotelu Thermal

Máte chuť osvěžit se plaváním nebo relaxací v termální vodě? Vyzkoušejte bazénový komplex se saunovým světem Saunia na skále nad hotelem Thermal, bonusem vám bude jedinečný výhled na centrum Varů! Těšit se můžete na bazén s vodními atrakcemi a menší bazén naplněný pouze karlovarskou vřídelní vodou!

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí Kultura

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

Na náměstí v Telči můžete navštívit Telčský dům. Využijete–li příležitosti a vstoupíte dovnitř, ocitnete se rázem ve světě legend, skřítků a historických příběhů.

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů Zážitky

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV. Kultura

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Muzeum Kroměřížska Kultura

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany. V budově muzea na Velkém náměstí můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školy a mládež, přednášky či konference.

Saunia Thermal Resort – saunový svět v hotelu Thermal v Karlových Varech Lázně a wellness

Saunia Thermal Resort – saunový svět v hotelu Thermal v Karlových Varech

Celoroční termální wellness se 100% vřídelní vodou, 2 bazény pod širým nebem a saunovým světem s 8 saunami. Úchvatný prostor s nejkrásnějším výhledem na Karlovy Vary!

Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Vydejte se za poznáním největších českých lázní! Naše trasa vás provede Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Zároveň se podíváte také do nejkrásnějších zámků této oblasti – za sv. Maurem do Bečova nad Teplou a na sídlo rodu Metternichů, na zámek Kynžvart.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Telč

Telč

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku Památky

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Svět pohádek Valtice Zážitky

Svět pohádek Valtice

Expozice národních pohádkových postav a strašidel na ploše kolem 250 metrů čtverečních. Interaktivní výstava přibližující dětem i dospělým nejznámější pohádky.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Půvab a jedinečná atmosféra města Mariánské Lázně vám v kombinaci s léčivými prameny a bohatým kulturním programem dodají ztracenou energii. Přesvědčte se na vlastní kůži.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Lednice

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní architektuře mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Další aktuality

Seznamte se: knížata, králové a císaři Českého království

Seznamte se s nejznámějšími českými panovníky, knížaty a králi! Všechny v naší řadě nenajdete, ale ty nejznámější ano. Prozradíme vám i to, který vládl nejdéle, který se dožil nejvyššího věku, anebo kdo začal Zikmundovi Lucemburskému říkat Liška ryšavá.
18. leden 2025 3:57
Památky

Papírna, hrad, technické památky i příroda: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Co spojuje hrad Karlštejn, ruční papírnu ve Velkých Losinách, lázně v Luhačovicích, pevnost Terezín nebo horský hotel a televizní vysílač na Ještědu? Tahle a další místa by v dalších letech ráda rozšířila české dědictví UNESCO. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které památky a areály by Česká republika ráda měla na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO!
12. leden 2025 12:53
Památky

Nejvíce turistů v roce 2024 zamířilo na zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká

Na hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v loňském roce dorazilo přes 4 miliony návštěvníků. Největšímu zájmu turistů se v roce 2024 těšil jihomoravský zámek Lednice, kam zamířilo téměř 307 tisíc lidí. Po něm následuje hrad a zámek Český Krumlov a zámek Hluboká nad Vltavou. Druhý rok po sobě tak zájem o státní památky překonal čtyřmilionovou hranici. Lákaly tradiční turistické cíle, ale také památky, které po obnovách zpřístupnily nové prostory.
12. leden 2025 12:40
Památky

Kam na zimní procházku k lesním kapličkám?

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
11. leden 2025 6:44
Památky

Největší, nejrozsáhlejší, nejvyšší: naše hrady a jejich rekordy

Průvodci na mnoha hradech a zámcích rádi používají slova největší a nejrozsáhlejší, ale kde mají pravdu a kde ne? Jaké rekordy a prvenství drží hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, a jak na tom jsou ve srovnání se svými konkurenty ve světě? Pojďte to prozkoumat s Kudy z nudy!
10. leden 2025 5:47
Památky

Některé hrady a zámky lákají k prohlídkám i v zimě

Národní památkový ústav otevřel pro milovníky památek brány několika hradů a zámků dokořán i v zimní sezóně. Přijít můžete na prohlídku historických interiérů, lapidária anebo se projít zahradou. Tipy, kam se vypravit na "hradozámecký" výlet i během zimních měsíců vám přináší Kudy z nudy.
9. leden 2025 16:00
Památky

Významné dny naší historie: co se stalo v únoru?

Založení Uměleckoprůmyslového musea v Praze, vysvěcení kaple sv. Kříže na Karlštejně, korunovace, povodně, zveřejnění Mendelových zákonů dědičnosti i zlatá medaile z hokejového turnaje století na zimních olympijských hrách v Naganu: to je jen malý výběr z únorových výročí a zajímavostí. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
8. leden 2025 14:36
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
7. leden 2025 15:21
Památky