ÚvodAktualitySeznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle
Památky

Seznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle

Poslechněte si audio verzi článku
Lávka s výtahem, sídlo firmy, zákoutí ve vinici, prostranství uprostřed města, památník odboje, galerie anebo bytový dům: to je malý výběr staveb, které se ucházely o hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, která stavba zvítězila a kam se můžete vypravit na výlet za kvalitní českou architekturou!
Soutěžní přehlídku nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních pěti let každoročně pořádá Česká komora architektů. O cenu se celkem ucházelo 241 projektů, do užšího výběru se jich dostalo 31. Na Kudy z nudy vám představíme jak vítěze hlavní ceny, tak další oceněné budovy a zajímavé stavby, které budete potkávat na svých cestách. A věřte, že vás čekají mimořádně krásná setkání!
 

Seznámení první: lávka v Litomyšli

Průchod mezi korunami stromů, výhledy na řeku Loučnou a město Litomyšl, a k tomu ještě svezení výtahem: to všechno nabízí lávka v Litomyšli, která v soutěži Česká cena za architekturu 2023 získala hlavní cenu. Navrhli ji Lukáš Ehl a Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti s Ladislavem Dvořákem a Ladislavem Šaškem, stavbu oživují grafiky Ivany Šrámkové.



Moderní zastřešená lávka s výtahem zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Její osvětlení zdůrazňuje působivý kontrast lehké ocelové konstrukce a pohledového železobetonu, navíc je příkladem tvůrčí spolupráce mezi architekty, projektanty, umělci a občany města Litomyšl. Co o lávce řekla porota soutěže? Dobrý most prý je jako dobrý skutek v nevlídném světě, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek – a přesně taková je i nová litomyšlská lávka.
 

Seznámení druhé: Finalisté České ceny za architekturu 2023

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2023 získalo kromě vítězné stavby pět dalších děl. Která to jsou?

Například sídlo Kloboucké Lesní, které v Brumově-Bylnici navrhli architekti Jan Mach a Jan Vondrák z ateliéru Mjölk; stejné studio bylo ve finále i loni, a to s projektem Hlídka na Stráži. Mezi letošní finalisty patří i bývalá jatka v Ostravě, která polské studio KWK Promes proměnilo na galerii umění Plato, a Památník tří odbojů, který vznikl v Lošanech na Kolínsku. O proměnu rozpadlého rodného statku odpůrce nacistického režimu, generála Josefa Mašína, se postarali Klára a Tomáš Hradeční a jejich tým z ateliéru IXA. Porota České ceny za architekturu památníku kromě nominace do užšího kola soutěže udělila i cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky.

Mezi finalisty se zařadily i zahrady se hřbitovemPraze-Suchdole, navržené Václavem Šubou a Jakubem Červenkou ze studia Objektor Architekti, a rozšíření lodžií panelového domu v Praze, které navrhl ateliér re:architekti studio.
 

Seznámení třetí: ceny partnerů a čestné uznání

Partneři soutěže mohou některé z přihlášených staveb nominovat na udělení Ceny partnerů a čestné uznání. To porota letos udělila jedinému projektu, a to veřejnému prostranství v Červeném Kostelci od slovenského ateliéru 2021 architekti, které propojuje školu, městské divadlo, restauraci a pavilon s cukrárnou.

Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získal ateliér caraa.cz za Společensko-kulturní centrum v Hrušovanech u Brna. Tým z ateliéru Transat architekti získal Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za příkladnou revitalizaci brownfieldu, a to za projekt Gočárovy galerie v Pardubicích. Společenský sál Farního centra v Lidečku od studia AEIOU obdržel Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za citlivé a šetrné řešení stavby ve venkovském prostředí, bytový dům s komerčními prostory v Holečkově ulici v Praze navržený společností DAM architekti pak získal Cenu společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení. Posledním projektem oceněným zvláštní Cenou společnosti Vekra za povýšení elementárního stavebního prvku na umění pak je Fibonacciho spirála od týmu Marco Maio Architects ve vinicích v Praze-Troji.
 

Seznámení čtvrté: porota České ceny za architekturu 2023

Finalisty z nominovaných realizací vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní architektkou Tabou Rastiovou ze Španělska. Dále v porotě zasedli architektka Gilma Teodora Gylytėová z Litvy, švédský architekt a urbanista Joakim Lindmarker, architekt a urbanista Winy Maas z Nizozemska, architekt Oliver Sadovský ze Slovenska, krajinářská architektka Maike van Stiphoutová z Nizozemska a spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic z Velké Británie.
Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích Památky

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou Letní sporty

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Plato Ostrava – městská galerie současného umění Kultura

Plato Ostrava – městská galerie současného umění

PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Sídlo Kloboucké Lesní postavené v roce 2022 představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví. Stavba poukazuje na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby a upozorňuje na možnosti a výzvy, které nás v budoucnosti čekají. V současnosti se jedná o vůbec nejvyšší dřevostavbu v Česku.

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku muzeí a galerií v netradičních budovách a prostorech! Víc než expozice a obsah nás ale tentokrát zajímají netradiční místa. Muzea totiž nesídlí jen v impozantních budovách na hlavních třídách: například prohlídka Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově vás protáhne několika patry starobylé věže, jinde se zase podíváte do vozovny, do věznice, do továrny nebo na jatka.

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

Letošní Den architektury zamíří od pátku 30. září do čtvrtka 6. října 2022 téměř do stovky měst v Česku a také na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabídne několik set akcí po celé republice, ve kterém budou dominovat výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to vždy s odborným výkladem.

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

Josef Gočár (13. 3.1880 – 10. 9 1945) patří k nejvýznamnějším českým architektům první poloviny 20. století. Jeho stavby zkrášlily nejen město Hradec Králové, Prahu ale i další města. Z Gočárových kubistických realizací jednoznačně vyčnívá dům U Černé Matky Boží v pražské Celetné ulici. Proslul především kubistickými a funkcionalistickými díly. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky