ÚvodAktuality#světovéČesko a Labský kaňon: magický výlet do Středozemě
Zážitky

#světovéČesko a Labský kaňon: magický výlet do Středozemě

  • 20. července 2021
Mezi Děčínem a Hřenskem protéká Labe pohádkovou krajinou pískovcových skal. Pohled do nejmohutnějšího pískovcového kaňonu v Evropě vás přenese na stránky Tolkienova Pána prstenů a do bájné Středozemě, a to včetně skalních romantických skalních mostů, divokých soutěsek, starodávných schodišť mezi skalami, žebříků a balvanů.
Dvě krajiny jako z Tolkienovy Středozemě: podmanivá krása kaňonu Labe mezi Děčínem a Hřenskem a údolí Lauterbrunnen jižně od švýcarského Interlakenu
kaňon Labe
údolí Lauterbrunnen
Odkud je pohled do kaňonu Labe nejkrásnější? Kde budete mít pocit, že se jeho stěny tyčí zdánlivě až do nebe? A kterému místu se říká Skalní balkon Českého Švýcarska? Tohle všechno vám prozradíme na portálu Kudy z nudy. Na vás ale je vybrat si vhodnou obuv, outdoorové oblečení, turistické hůlky a vyrazit: málo platné, jinak než pěšky to zkrátka nepůjde.
 

Kaňon řeky Labe aneb z pohádky do pohádky

Cestování podél Labe neznamená jen toulky z pohádky do pohádky, ale také z údolí do údolí. První kilometry za pramenem v podobě horské říčky Labe protéká Labským dolem, jedním z nejhezčích a také nejnavštěvovanějších míst Krkonoš, naopak Labským kaňonem se s naším územím loučí. Ovšem zatímco dnešní národní park České Švýcarsko byl ještě v 18. století neprůchodnou divočinou, Labe tu bylo odjakživa: široké, valící se širokým pískovcovým kaňonem k severu, s okolím plným skal, strží a romantických výhledů.



Objevování dnešní chráněné krajinné oblasti Labské pískovce začínalo právě po Labi: lodě tehdy pluly stejně jako dnes, z Drážďan a Míšně do Děčína a Ústí nad Labem.
 

Co byste měli vědět o kaňonu Labe?



Vůbec nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě sevřený až 300 metrů vysokými skalními stěnami se táhne od Děčína do Hřenska. Impozantní skalní hradbu si můžete prohlížet mnoha způsoby: ze značených turistických stezek po obou stranách údolí, z oken vlaků, které projíždějí po mezinárodní železniční trati, z lodí, a pokud patříte mezi horolezce, pak i přímo ze skal, třeba z via ferraty na Pastýřské stěně v Děčíně. Souběžně se železnicí a řekou se údolím Labe klikatí i silnice a Labská cyklostezka: ideální pro ty, kteří chtějí občas zastavit a rozhlédnout se po velkolepých přírodních kulisách. U silnice žádná odpočívadla a vyhlídková místa nenajdete.
 

Vyhlídka Belveder a výlet plný výhledů



Nejkrásnější vyhlídky do hlubin labského kaňonu lemovaného pískovcovými skalami se otvírají zejména z vyhlídek nad kaňonem. Pověstný je především Belveder u obce Labská Stráň, vystupující nad údolím jako příď obří kamenné lodi. Vyhlídkovou terasu obehnanou kamennou zídkou nechal v roce 1711 postavit František Karel Clary-Aldringen, majitel většiny území nynějšího Českého Švýcarska, umělá skalní jeskyně připomíná časy, kde se tu hrávalo divadlo a konaly koncerty. Poblíž ale najdete ještě další, komornější vyhlídkový altán, bývá tu otevřený stánek s občerstvením a posezením na terase před hotelem Belveder.



Z Belvederu se dá podniknout výlet plný výhledů. Z parkoviště sejdete po zelené značce po skalních schodech a úzkých pěšinkách dolů do údolí Labe a pak pokračujte po proudu řeky po značené cestě lesem nad silnicí až do místa, kde do Labe ústí potok Suchá Kamenice. Podél něj vyjdete roklí po červené značce kolem kamenné Císařské lavičky z roku 1908 a nakonec vystoupáte na Labskou Stráň. Po značce se pak vrátíte zpět k lesu a zaparkovanému autu.
 

Pohled do kaňonu z výšky

Nezapomenutelná panoramata nabízí i další vyhlídky nad kaňonem, například z děčínského lesoparku Kvádrberk. Z některých už sice kvůli vysokým stromům žádný výhled není (Loretánská vyhlídka) ale například Císařský výhled, tedy vyhlídková terasa s obeliskem zřízená v roce 1879 na počest 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské, je okouzlující. Podobně ikonickým místem je Labská stráž s malým vyhlídkovým glorietem, z níž pak můžete pokračovat po červeně značené trase a současně naučné stezce Kaňon Labe přes další vyhlídky (Spálenisko, Růžová vyhlídka) až k Belvederu.



V kaňonu Labe nejsou mosty, nahrazují je přívozy: přívozem z Hřenska se tak pohodlně dostanete do německé Schöny, další přívoz najdete u Dolního Žlebu. Z vyhlídek na opačném břehu je známá především Labská vyhlídka s lavičkou nad Dolním Žlebem, stejné jméno má i jedna z vyhlídek v Hřensku.
 

Ze Švýcarska do Švýcarska

  • Se seriálem #světovéČesko se vypravíme z Českého Švýcarska do Švýcarska skutečného, a to do údolí Lauterbrunnen jižně od Interlakenu. Je to království vodopádů: ze skal se jich tu řítí několik desítek, všechny jsou dobře přístupně, perfektně označené a večer i nasvícené, takže nabízejí oslnivou podívanou plnou světla a vody.
  • Na konci údolí se zvedají k obloze skuteční alpští velikáni včetně známé trojice Jungfrau (4158 m), Eiger (3970 m) a Mönch (4107 m).
  • Údolí bývalo oblíbeným cílem básníků a filozofů, kteří tu hledali inspiraci. Ke každému vodopádu se tak vážou tajemné, romantické a melancholické příběhy.
  • Kombinace malebné krajiny a úchvatných vodopádů zafungovala i v roce 1911, když údolím procházel tehdy devatenáctiletý J. R. R. Tolkien. Po letech přiznal, že právě tady našel krajinu, kterou pak popsal ve svém díle Pán prstenů.
  • Milovníci ferrat tu objeví ferratu Mürreflue, která vede na kramlích, žebřících, skobách či ocelových lanech v kolmých stěnách v závratné výšce 800 metrů nad zemí a je zakončená sto metrů dlouhým lanovým mostem.
Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem Ubytování

Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Kemp pro cyklisty v Ústí nad Labem. Nachází se na pravém břehu řeky Labe přímo na Labské cyklostezce. K dispozici je pět chat o kapacitě 28 lůžek, 2 pokoje o celkové kapacitě 8 lůžek, karavany s osmi lůžky a prostor pro cca 30-40 stanů.

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska Letní sporty

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska

Labe není jen řeka a dopravní trasa, ale také široká škála aktivit a zážitků. Vydejte se na turistické lodní linky, vyzkoušejte wakeboarding nebo sjeďte Labe na raftu. Poznejte Labe jako turistickou vodní cestu a řeku mnoha možností.

Hrad Střekov – zřícenina umělců Památky

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Zámek Krásné Březno v Ústí nad Labem Památky

Zámek Krásné Březno v Ústí nad Labem

Nově zrekonstruovaný areál zámku Krásné Březno vznikl v 16. století. Nejstarší dochovanou částí je kaple svatého Floriána. Dnes zde sídlí pobočka Národního památkového ústavu.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Mlynářův kámen – skalní vyhlídka nad meandrem Labe Příroda

Mlynářův kámen – skalní vyhlídka nad meandrem Labe

Ze skalní vyhlídky Mlynářův kámen na svahu Dubického kopce se na vrcholu čedičové skály nachází pěkná vyhlídka do údolí Labe a na východní část Českého středohoří.

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří Příroda

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří

Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce je jeden z nejvyšších a také nejznámějších vodopádů Českého středohoří. Návštěva tohoto 12 metrů vysokého vodopádu je mimořádně působivým zážitkem zejména v jarních měsících.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Příroda

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Nejdelší splavná řeka v České republice – řeka Labe

Nejdelší splavná řeka v České republice – řeka Labe

Nejdelší splavnou řekou v délce 160 km je Labe, v úseku od Chvaletic po státní hranici s Německem v Hřensku. Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "Bílá řeka".

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice Letní sporty

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Národní přírodní památka Vrkoč Příroda

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč leží v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Vrkoč je nápadný skalní útvar ukrývající ve svém středu vynikající ukázku sloupcovitého rozpadu olivinického čediče ve tvaru obráceného vějíře.

Břestovce západní v Ústí nad Labem Příroda

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem Letní sporty

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem

Na levém břehu řeky Labe v Českém středohoří nedaleko obce Mirkov se nachází krátká, ale úderná via ferrata jménem Poustevna.

Via ferrata Vinařská v Ústí nad Labem Letní sporty

Via ferrata Vinařská v Ústí nad Labem

Krátká jednoduchá cvičná via ferrata přímo v Ústí nad Labem je ideální pro začátečníky nebo děti.

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Turistická mapová aplikace Ústí nad Labem Příroda

Turistická mapová aplikace Ústí nad Labem

Město Ústí nad Labem připravilo pro své návštěvníky novou turistickou aplikaci, která vás provede městem. Součástí aplikace jsou mapy, fotografie, informace o památkách města, důležité historické milníky města a GPS souřadnice jednotlivých míst.

Horolezectví v oblasti Labských pískovců Letní sporty

Horolezectví v oblasti Labských pískovců

Lezení na pískovcovích věžích, sklaních masívech a umělé stěně. Nabízíme opravdu skvělé a bezpečné lezení na pískovcové věže cestami od úrovně I až po VII pro ty opravdu náročné.

Další aktuality

Prohlédněte si dřevěné hračky na místech, kde dodnes vznikají

Také se rádi vracíte do dětství prostřednictvím expozic dobových hraček? Pak se vám budou jistě líbit naše tipy na místa, kde si můžete prohlédnout tradiční dřevěné hračky přímo na místech, kde také vznikají. Ponořte se s dětmi nebo vnoučaty do světa českých dřevěných hraček, které byly součástí dětských her po celé generace.
8. leden 2025 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
3. leden 2025 7:00
Příroda, Ústecký kraj

Jak poznat Žatec za jeden den

Když se s Kudy z nudy vypravíte na Žatecko, nemusíte ani být milovníci piva, abyste hned vytušili, o čem bude řeč. Žatec a jeho okolí vám představíme nejenom jako město piva, ale také jako město uprostřed chmelařské krajiny, zapsané mezi památkami UNESCO. Míst, která stojí za bližší seznámení, tu je tolik, že vám jeden den rozhodně stačit nebude!
2. leden 2025 10:12
Životní styl, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Radobýl 2025 bude již 60. ročníkem

1. ledna 2025 se koná tradiční výstup na Radobýl (399 m n. m.), výšlap je zařazen mezi významné celostátní akce Klubu českých turistů. Pod vrcholem lze v době od 9:00 do 12:30 hodin zakoupit Novoroční čtyřlístek a získat pamětní list. Novoroční výstup na Radobýl – Memoriál Karla Pouchy se koná již po šedesáté!
30. prosinec 2024 11:55
Letní sporty, Ústecký kraj

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
29. prosinec 2024 10:34
Příroda, Ústecký kraj

Žatecký chrám chmele má i přes Vánoce otevřeno!

Nenechte si ujít návštěvu Chrámu chmele a piva i v zimním období. Zábavně naučný komplex vám odhalí nejedno tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva. Prohlídky začínají každý den v každou celou hodinu od 10:00 do 15:00. O výjimečnosti oblasti svědčí, že v září 2023 byly Žatec a krajina žateckého chmele zapsány do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
26. prosinec 2024 9:29
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Vánoční čas, který vás naladí na slavnostní atmosféru, můžete zažít v ústecké zoologické zahradě. Vánoční enrichment 24. prosince 2024 spojuje krmení se zábavou a hrou, která má pozitivní vliv na psychiku chovaných zvířat. Na Štědrý den je Zoo Ústí nad Labem otevřena od 9:00 do 14:00 hodin.
23. prosinec 2024 13:05
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si Štědrý den v ústecké zoo

V ústecké zoologické zahradě si slavnostní vánoční atmosféru dne 24. prosince užívají již řadu let společně návštěvníci i zvířecí obyvatelé zoo. Chovatelé připravují stromky ozdobené ovocem a zeleninou, ale i pochoutkami ve vánočně zabalených balíčcích. Krmení se podává zajímavým způsobem, v různých úkrytech a schovávačkách, kdy zvířata musejí vynaložit důvtip, energii a námahu. Letos můžete Štědrý den spolu se zvířaty oslavit od 9:00 hodin dopoledne.
20. prosinec 2024 14:00
Příroda, Ústecký kraj