ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: elektřina, interaktivní expozice i nové využití starých elektráren
Zážitky

Věda a historie není nuda: elektřina, interaktivní expozice i nové využití starých elektráren

Poslechněte si audio verzi článku
Jak by se náš svět obešel bez elektřiny? Těžko, ale ještě před sto lety to naši předkové dokázali. Dnes je situace úplně jiná a elektřina nás provází doslova na každém kroku. Jak se v moderních časech žije starým elektrárnám, které už dosloužily? Kde se podíváte elektřině „pod pokličku“ a odhalíte tajemství jejího fungování? Vydejte se s Kudy z nudy do elektráren a dalších míst, kde elektřina hraje hlavní roli!

Elektrárny mění tvář

Elektrárny mění tvář: demolice starého železobetonového komína v Elektrárně Tušimice z 60. let. Měřil 196 metrů a šlo o nejvyšší odstřelený komín v Česku. Moderní elektrárna Tušimice II; starší Tušimice I už neexistují.
Kdo by neznal Elektrický valčík Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře s refrénem „…byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…“? V těch několika slovech se skrývá odpověď na to, kdy k nám byla zavedena elektřina: ten slavný den totiž nastal pro každé místo jindy. Elektřina se ale zaváděla desítky let.

Další důležitý čas nastal 12. února 1985 přesně ve 23:11 hodin – přesně v tu chvíli spustili energetici připravovanou štěpnou řetězovou reakci v 1. bloku elektrárny Dukovany. Sice nešlo o „…ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…“, ale okamžik, kdy poprvé v české jaderné elektrárně řízeně „rozdělil“ neutron jádro atomu uranu 235 a vzniklo teplo byl významný milník, který posunul technickou vyspělost a energetickou soběstačnost České republiky o mílový krok vpřed. Samotná elektrárna se ale spustila až o dva měsíce později, musela proběhnout ještě řada testů a zkoušek. Teprve po dalším šestiměsíčním období přešla první výrobní jednotka z takzvaného zkušebního do „ostrého“ nominálního provozu a v následujících dvou letech se k prvnímu dukovanskému bloku přidaly ještě tři další. Poslední dva bloky dokončili energetici dokonce neobvykle rychle, za pouhých 12 měsíců.

Poprvé byla elektřina v našich zemích použita k osvětlení Mahenova divadla v Brně v roce 1881; tenhle „slavný den“ připomíná vtipná plastika Pocta Edisonovi. Pak přišla doba Františka Křižíka, jeho obloukových lamp, prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, doba prvních elektrických tramvají a v roce 1903 také první elektrifikované železnice z Tábora do Bechyně.
 

Elektrárny a technologické provozy: kde se do nich podívat?

Elektřina a elektrárny vás i nás na Kudy z nudy baví. Svědčí o tom i čísla: například v roce 2024 navštívilo Infocentra a elektrárny ČEZ přes 300 tisíc lidí, a to jak osobně, tak pomocí virtuální reality. Statistiky prozrazují, že to bylo nejvíc návštěvníků v historii.

Mezi největší lákadla patří interaktivní expozice, které svítí, blikají a odhalí vám o elektřině téměř úplně všechno, a kde vás čeká spousta zajímavých modelů. To je například infocentrum jaderné elektrárny Temelín anebo infocentrum jaderné elektrárny Dukovany. Velký zájem je tradičně o exkurzi do přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, samozřejmě spojenou s výletem k horní přečerpávací nádrži na hřebenech Jeseníků.

Nezklame vás ani prohlídka vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, jedné ze tří vodních elektráren, které pamatují vznik samostatného Československa v roce 1918 a fungují dodnes. Na výlet lze vyrazit do i vodních elektráren Vydra a malé vodní elektrárny Čeňkova Pila na Šumavě. Navštívit můžete také vodní elektrárny Lipno, Dalešice, Štěchovice a Orlík. Vůbec první infocentrum v Česku zaměřené na klasickou energetiku nabízí Elektrárna Ledvice, tím ale zážitky nekončí: v areálu elektrárny je rozhledna s prosklenou vyhlídkou a přístupným ochozem ve výšce 144 metrů. Tu byste si rozhodně neměli nechat ujít!
 

Výlety za tajemstvím elektřiny

Speciální a rozsáhlé expozice zaměřené na elektřinu rovněž najdete v Národním technickém muzeu v Praze a Technickém muzeu v Brně. S dětmi se pak můžete vypravit na průzkum elektřiny do science center, zajímavá pro fanoušky elektřiny a pokusů s ní je například liberecká iQlandia, plzeňská Techmania anebo Malý svět techniky a Velký svět techniky v Ostravě.

Na Kudy z nudy ale najdete i další místa, kam se můžete vydat na výlet za tajemstvím elektřiny. Patří k nim třeba Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči,  Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky, které sídlí ve zrekonstruovaných prostorách rozvodny v Praze-Holešovicích. Uvidíte tu například „kouzelný kufřík“ s léčivým přístrojem Ozonit, který proslavila scéna z legendárního filmu Postřižiny anebo ovládací pult z rozvodny Jih, který si zahrál ve filmu Obecná škola.
 

Staré elektrárny a nové umění

Znáte Centrum současného umění DOX? Z bývalé továrny v Praze-Holešovicích se stala významná instituce se zajímavým výstavním programem, která je zmiňovaná ve všech známých průvodcích a bedekrech. Podobně se zásluhou Rudolfa Kaspera, zakladatele a jednatele firmy Kasper Kovo, původní parouhelná elektrárna v Trutnově proměnila v Galerie moderního umění EPO1. Nové využití má také bývalá Zengerova trafostanice na pražském Klárově. Elektrické podniky hlavního města Prahy ji postavily v letech 1930–1931. Po modernizaci se technologie přestěhovaly do suterénu a převážná část objektu zůstala prázdná. V roce 2022 se z ní stala galerie moderního a současného umění Kunsthalle. V jedné z bývalých pražských trafostanic najdete zajímavý klub Kokpit Café, malé venkovské trafostanice se pak mohou proměnit v kapličky anebo umělecké kousky, třeba jako trafostanice v Brně-Tuřanech. Jiné slouží jako památky své doby, třeba trafostanice u Horního Slavkova, pocházející z roku 1910.

Podobně jako v Kunsthalle se díky modernizaci zmenšila a přesunula do suterénu technologie Edisonovy transformační stanice. Funkcionalistická budova od architekta Františka A. Libry, jedna z prvních větších funkcionalistických staveb v Praze, prošla v letech 2005–2007 zásadní rekonstrukcí podle návrhu Ladislava Lábuse. Přízemí slouží pro obchodní prostory, vyšší patra pro administrativu, v nástavbě je několik bytů.
 

Víte že aneb zajímavosti o Česku a elektřině

  • Jedním z prvních měst v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením se díky Františkovi Křižíkovi stal Písek. Původní Podskalský mlýn s vodárnou proměnil roku 1888 ve vodní elektrárnu, která funguje dodnes. Muzeum osvětlování města tu už nenajdete, připravuje se otevření nové expozice na jiném místě.
  • Plošná elektrifikace Československa začala v roce 1919 vydáním zákona č. 438/19 Sb. O státní podpoře při zahájení soustavné elektrizace. Podle společnosti ČEZ měla do té doby přístup k elektřině asi třetina obyvatel českých zemí a pouhá 2 % populace na Slovensku. Poslední elektrifikovanou obcí v Česku byla v roce 1955 Hrčava. I když připojení „poslední“ československé obce Zlatá Baňa na Prešovsku v září 1960 provázely celostátní oslavy, ve skutečnosti na elektřinu tehdy čekaly ještě stovky menších obcí, zejména pak horských osad.
  • Zdá se vám, že se elektrifikace neúměrně vlekla? S jejím dokončením se původně počítalo do roku 1945, ale protáhla se kvůli hospodářské krizi a druhé světové válce. Přesto se tehdejší Československo stalo teprve pátým státem na světě, který elektrifikaci obcí kompletně dokončil.
  • Víte, že za posledních pět let ČEZ odstavil deset bloků uhelných elektráren? Zrychluje se tak přechod k budoucí bezemisní energetice. Provoz ukončily například elektrárna Mělník III, Prunéřov I, Ledvice II nebo Energocentrum Vítkovice, konec čeká také bloky v Dětmarovicích.
  • Významným nízkoemisním zdrojem energie jsou jaderné elektrárny. Podle auditu mezinárodní společnosti Det Norske Veritas Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Prestižní certifikát pro oblast řízení ochrany životního prostředí drží dukovanská elektrárna nepřetržitě od roku 2001, Temelín pak od roku 2004.
  • Z chladicích věží vychází jen čistá vodní pára a ročně se díky oběma jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
  • V roce 2030 plánuje ČEZ vyrábět z uhlí pouze 12,5 % veškeré své produkce elektřiny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči Památky

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Třebíčské science centrum Alternátor nabízí spojení zábavy, tvůrčí činnosti i vzdělání pro školní třídy i širokou veřejnost. Objevte expozice Věda na kouli, Cesta elektřiny, Plnou parou vpřed, expozice o lese, obuvnictví a vesmíru.

Malý svět techniky U6 Památky

Malý svět techniky U6

Jedinečné expozice odhalují tajemství technických objevů od parního stroje až po nejmodernější pracoviště a "superchytrá" zařízení. Najdete zde celou řadu vynálezů, které významně zasáhly do vývoje průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Velký svět techniky Ostrava Zážitky

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký svět techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Malá vodní elektrárna Vydra Památky

Malá vodní elektrárna Vydra

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově Kultura

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Turbínová hala v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí se změnila na Centrum současného umění EPO1. Nabízí unikátní místo pro umělecké expozice. Buduje sbírku děl mladých umělců, která bude k vidění v rámci dlouhodobé výstavy v prostorách galerie.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Vodní elektrárna Lipno Památky

Vodní elektrárna Lipno

Vodní elektrárna Lipno I je součástí vltavské kaskády. Její nádrž s rozlohou téměř 50 kilometrů čtverečních představuje svou plochou naše největší umělé jezero.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze Památky

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna Příroda

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany Zážitky

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

Chcete probádat svět energetiky? U nás se dostanete přímo k jeho jádru! Víte, kolik žárovek svým instalovaným výkonem 2 040 MW rozsvítí Jaderná elektrárna Dukovany? Zjistíte to v moderním infocentru, které se nachází hned u vstupu do areálu elektrárny.

Česko ve filmu: Študáci, kantoři a my všichni školou povinní aneb nejlepší české filmy o školách

Česko ve filmu: Študáci, kantoři a my všichni školou povinní aneb nejlepší české filmy o školách

Do školy jsme chodili všichni, ať už to byly základní školy, učiliště, gymnázia, střední školy, vysoké školy nebo univerzity. I když už do školy dávno nechodíte, určitě si vybavíte filmy ze školního prostředí. Na které rádi vzpomínáte? Je to Obecná škola, Mach a Šebestová, Marečku, podejte mi pero anebo třeba seriál Gympl? Vraťte se s Kudy z nudy jejich prostřednictvím do svého dětství a mládí!

Edisonova transformační stanice v Praze Památky

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice Památky

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – dokáže totiž rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Kokpit café – klub v bývalé trafostanici Zážitky

Kokpit café – klub v bývalé trafostanici

Kokpit je k dispozici všem, kdo chtějí předvést něco zajímavého.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Čechův Mlýn Ubytování

Čechův Mlýn

Čechův mlýn je ukrytý v panenské přírodě Křivoklátska. Kromě zvířat a rostlin tu najdete i technický skvost – unikátní elektroskanzen. Vypravte se do počátků doby elektrické v Čechách. Čechova elektrárna, jedna z prvních svého druhu u nás vyrábí proud dokonce i dnes.

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

Dosud funkční trať je provozována od roku 1903 mezi Táborem a Bechyní v délce 24 km. Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční vagóny byly již v té době osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách.

Památková trafostanice Kfely Památky

Památková trafostanice Kfely

Distribuční věžová trafostanice pro Kfely u Horního Slavkova pochází z roku 1910. Zřídit jí nechala elektrárna Franze Roßmeissla. Ve 2. třetině 20. století byla odpojena a nahrazena moderní stožárovou trafostanicí přímo v obci.

Městská elektrárna v Přerově Památky

Městská elektrárna v Přerově

Část bývalých Městských elektráren se stala v roce 2021 kulturní památkou. Jde o unikátní industriální stavbu vystavěnou v duchu geometrické moderny podle návrhu pražského architekta Ladislava Skřivánka. Do provozu byla uvedena v roce 1920.

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Na výlet za tajemstvím elektřiny

Na výlet za tajemstvím elektřiny

Jestliže patříte k fanouškům technických památek a zařízení, inspirujte se našimi tipy a vydejte se po stopách výroby elektřiny v minulosti i současnosti. Podívejte se, kolika různými způsoby se dá elektřina vyrobit a jak se její výroba v minulosti rozvíjela.

Muzeum Pražské energetiky Kultura

Muzeum Pražské energetiky

Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky působí ve zrekonstruovaných prostorách holešovické rozvodny. Mapuje bohatou historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku minulého století až po současnost.

Křídla umění nad Brnem – trafostanice zdobená poštovními holuby Kultura

Křídla umění nad Brnem – trafostanice zdobená poštovními holuby

V srdci brněnské městské části Tuřany se nachází jedinečný kousek – trafostanice, kterou umělci spolu s energetiky proměnili v živý obraz poštovních holubů. Za dílem na objektu distribuční společnosti EG.D, stojí umělci z ateliéru Malujeme Jinak.

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Slavný elektrotechnik a vynálezce František Křižík, zvaný český Edison, zanechal v Česku celou řadu stop. Stál u prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, s jeho jménem jsou spojeny i tramvaje, elektrárny či první elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem Památky

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. střekovské přehrady vybudované v letech 1932–1935, elektrárna byla spuštěna v roce 1936. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře

Vodní elektrárna Štěchovice Památky

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Elektrárna Dětmarovice Památky

Elektrárna Dětmarovice

Elektrárna Dětmarovice byla postavena v letech 1972 – 1976 a svým výkonem 800 MW je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje a současně největším černouhelným zdrojem na území České republiky.

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně Památky

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně

Plastika Pocta Edisonovi stojí na volném prostranství na rozhraní brněnských ulic Kobližná a Jánská na dohled od Malinovského náměstí a přilehlé budovy Mahenova divadla. Jedná se o dílo umělce Tomáše Medka, který vytvořil spleť kovových žárovek obří velikosti, které vytváří hru světla a stínu.

Technické muzeum v Brně – dotýkejte se – zkoušejte – pozorujte – poznávejte

Technické muzeum v Brně – dotýkejte se – zkoušejte – pozorujte – poznávejte

V moderním a rozsáhlém muzeu se seznámíte s celou řadou vědních oborů; jednotlivé expozice se věnují například historické dopravě, letectví, nožířství, kovolitectví, železářství, sdělovací technice nebo vodním a parním motorům. Můžete se projít uličkou řemeslníků s dílnami hodináře, knihaře, zámečníka, krejčího, ševce a holiče, nahlédnout do koloniálu s pražírnou kávy či zubařské ordinace. Nově si pro své návštěvníky Technické muzeum v Brně připravilo program výhod TMB+, které lze uplatnit u partnerských institucí. Zákazníci po předložení vstupenky z Technického muzea v Brně obdrží u partnerských institucí slevu na vstupném. Totéž platí i v opačném případě.

Vodní dílo Štvanice v Praze Památky

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Veřejné elektrické osvětlení v Písku – nejstarší veřejné elektrické osvětlení v České republice

Veřejné elektrické osvětlení v Písku – nejstarší veřejné elektrické osvětlení v České republice

Písek patří k prvním městům v Čechách, kde Ing. František Křižík instaloval veřejné elektrické osvětlení. První obloukové lampy se v centrum města rozsvítily večer 23. června 1887. Pohánělo je dynamo na parní pohon.

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky