ÚvodAktualityTradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě
Památky

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Poslechněte si audio verzi článku
Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.

Festivaly Architecture Week, Týden architektury a Film a architektura

Obrovskému zájmu všech fanoušků architektury se těší jak mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week, tak Den architektury. Obě akce probíhají tradičně na přelomu září a října, ta druhé ale svým názvem trochu mate. Populární akce se totiž během let rozrostla na celý týden. Letos se koná od 27. září do 3. října 2024 a odkazuje mimo jiné na 100. výročí úmrtí Franze Kafky, které bude jednou z hlavních programových linií a připomene nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou. Festival se zaměřuje hlavně na stavby z 20. století, ale s přesahem do historie i do současnosti, včetně čerstvě dokončených projektů. Vedle prohlídek spojených s výkladem architektů, historiků a jiných odborníků láká Den architektury podobně jako jarní festivaly městské architektury Open House k návštěvám budov, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné.

Tradiční podzimní akcí je také festival Film a architektura, který do českých a slovenských kin přináší vždy na podzim několik desítek filmů věnovaných architektuře, urbanismu a designu. Tématem letošního 13. ročníku, který probíhá od 26. září do 1. října 2024 jsou Divnosti a jinakosti. Unikátní filmová přehlídka filmů o architektuře a designu se u příležitosti 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky zaměří na architektonická díla, jež ve své době nebyla považována za hodnotná, ba dokonce vyvolávala pozdvižení až odpor. Festival přiblíží jak atypické, tak zapomenuté stavby, jejichž autory ani mnohdy nebyli architekti, a nabídne i netradiční, humorná až absurdní filmová zpracování.
 

Výstavy barokní i socialistické architektura

Architektura všemV Praze si prohlédnete dvě velmi zajímavé výstavy věnované architektuře: Ta první se jmenuje Santini a svět jeho architektury. S postupy, které využíval při navrhování a provádění svých staveb, originální Santiniho plány, modely jeho staveb i dobové rytiny, vás seznámí výstava v Národním technickém muzeu. K vidění je do 5. ledna 2025.

Ve Veletržním paláci objevíte expozici 1956⁠–⁠1989: Architektura všem. Nová sbírková expozice se zaměřuje na architekturu a životní styl v Československu mezi lety 1956 a 1989. Životní styl představí jako fenomén, ve kterém se protínají každodenní zkušenosti a prožitky s architekturou a designem jako tvůrčími disciplínami. Je rozdělena do šesti hlavních oddílů: výstava EXPO, bytové otázky, technologie a komunikace, práce a spotřeba, kultura a volný čas a v neposlední řadě kritická architektura.
 

Designblok a Signal Festival: architektura a urbanismus stokrát jinak

Milovníci designu se kromě festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week, který již proběhl začátkem září, těší na říjnový Designblok, největší přehlídku designu, módy, řemesel a moderních technologií ve střední Evropě. Bude se konat od 2. do 6. října 2024 ve čtyřech lokoacích: v Bastionu Florenc v Křižíkově ulici, v Jízdárně Pražského hradu, v Muzeu hl. m. Prahy na Florenci a v Uměleckoprůmyslovém museu na třídě 17. listopadu.

Oblíbený je také Signal Festival. Akce, která nabízí pohled na historickou i moderní architekturu v neobvyklém světle. Tématem jedenáctého ročníku je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Letos se jej můžete zúčastnit od 10. do 13. října 2024, novinkou je nová lokace festivalu – poprvé povede diváky i na Pražský hrad a Hradčany. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.
 

Soutěž Architekt roku

Každý rok se v září vyhlašují výsledky soutěže Architekt roku. Ocenění laureáta a slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 30. září 2024 od 19 hodin v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze. Prestižní ocenění se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Architektem roku 2023 se stal přední český architekt Ivan Kroupa (*1960), z jehož mistrovských děl lze jmenovat například českobudějovickou slavnou Karmáškovu tiskárnu, pražskou Galerii DOX nebo budovu Technologického centra vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Ocenění Architekt roku 2022 získala dvojice brněnských architektů Ladislav Kuba (*1963) a Tomáš Pilař (*1964) z ateliéru Kuba & Pilař architekti. Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín (*1958), v roce 2020 cenu převzal Zdeněk Fránek (*1961) a vroce 2019 Stanislav Fiala (*1962). 
 

Čeští architekti úspěšní ve světě

přehlídce nejlepších českých architektů najdete vedle slavných osobností minulých staletí i jména našich současníků – v naší galerii nechybí namátkou Eva Jiřičná, Josef Pleskot či Ondřej Chybík a Michal Krištof, jejichž studio Chybik+Kristof bylo oceněno jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa. Které další české architekty a architektky s českými kořeny byste měli znát?
 

Jan Kaplický

Jan Kaplický (18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha) vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 1968 žil ve Velké Británii. V Česku je známá hlavně jeho Chobotnice, nerealizovaný vítězný projekt nové Národní knihovny na Letné. Společně s Davidem Nixonem založil architektonické studio Future Systems. Za stavbu tiskového centra na londýnském kriketovém stadionu byl oceněn Stirlingovou cenou, nejprestižnější britskou cenou za architekturu, je rovněž autorem Muzea Enza Ferrariho v italské Modeně a obchodního domu Selfridges v Birminghamu, nominované na cenu Mies van der Rohe.
 

Eva Le Peutrec

Eva Le PeutrecEva Le Peutrec (* 24. dubna 1980, Hořice) chtěla být architektkou od chvíle, kdy viděla film Skleněné peklo. Povedlo se jí to, jako jediný český architekt navrhla tzv. super high-rise, což je stavba nad 300 metrů. Vystudovala Fakultu architektury na Technické univerzitě v Liberci, v šestadvaceti projektovala v Šanghaji svůj první mrakodrap a dnes patří k uznávaným hvězdám ve svém oboru. Navrhuje velké urbanistické celky i mrakodrapy, kancelářské budovy, hotely, kulturní i sportovní centra. V současnosti má vlastní studio a na návrzích projektů spolupracuje s kanadskou architektonickou kanceláří Allied Architects International se sídlem v čínské Šanghaji.
 

Jan Magasanik

Jan Magasanik (*1977 Ústí nad Labem) po ukončení studií v Liberci krátce pracoval v Praze v ateliéru architektů Doležela a Malinského. Dnes je členem uznávaného dánského architektonického ateliéru Bjarke Ingels Group (BIG), který navrhuje stavby po celém světě a patří ke špičce v oboru. Z dokončených projektů se Jan Magasanik výrazněji zapsal do podoby dánského pavilonu na Expo 2010 v Šanghaji, Dánského námořního muzea v Helsingoru nebo Muzea moderního umění ve Varšavě, v Praze se podle jejich projektu bude stavět Vltavská filharmonie.
 

Michal Postránecký

Michal PostráneckýMichal Postránecký (* 4. 1. 1961) je absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze, od roku 2001 pracuje v USA. Byl hlavním designerem Planet Hollywood Westgate v Las Vegas a dalších projektů, například Vegas Tower, Kings Court Resort Lanaii na Havaji, Lake Havasu Apartment Resort či experimentální rehabilitační kliniky s prvky chytré robotiky a tele-robotiky pro Nadaci Regi Base. Zaměřuje se na urbanisticko-architektonické eco-friendly a „smart“ projekty, regeneraci stávajících osídlení a navrhování nových městských struktur za pomoci chytrých technologií. V roce 2018 založil a vede Centrum Města Budoucnosti při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC při ČVUT.
 

Ivana a Jan Bendovi

Ivana (*1952, Vysoké Mýto) a Jan Bendovi (* 1950, Jičín) odešli na sklonku osmdesátých let do Kanady, profesní uplatnění však našli hlavně v Číně. Na kontě mají téměř 500 projektů, od hotelů až po celé městské čtvrtě. K ceněným stavbám patří originálně řešené hotely, například Hotel Crowne Plaza v čínském městě Suzhou.
 

Architektonická kancelář Jestico + Whiles

Architektonická kancelář Jestico + Whiles, založená v roce 1977 v Londýně s pobočkou v Praze projektuje luxusní hotely a restaurace, univerzitní kampusy, školy, muzea či autobusová a vlaková nádraží. Kancelář se podílela na projektech The Yas Hotel v Abu Dhabi, Hotel Villa Honegg ve Švýcarsku, W Hotel a Aqua Shard v Londýně nebo Andel’s Hotel v Praze na Smíchově. Posledním ceněným kouskem v portfoliu českých architektů je hotelový komplex Zuri Zanzibar, první hotel na světě pyšnící se zlatou certifikací EarthCheck za trvale udržitelný design.
 

Martin a Regina Roubíkovi

Martin Roubík (* 24. října 1949, Praha – 9. září 2008, Praha) jako student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na začátku 70. let emigroval do Norska, studia dokončil na Škole architektury v Oslu a založil architektonické studio Snøhetta (podle hory v norském masivu Dovre, jejíž název v překladu znamená Sněžka). Projektoval letiště v Oslu, most přes fjord v Telemarku nebo Muzeum umění v Lillehammeru a novou Alexandrijskou knihovnu v Egyptě. Na praxi ve Snøhettě byla i Regina Loukotová (*1971), později Roubíkova manželka. V 90. letech v Praze spoluzaložila Atelier 1:1 a později s Martinem Roubíkem GEM architects. Úspěšně se zapojili do soutěže na Velké egyptské muzeum v Gíze, kde z více než 2200 návrhů postoupili mezi deset finalistů; oceněný projekt se stal součástí kolekce moderní architektury Národní galerie v Praze. Roubíkovi společně vedli ateliér na ČVUT a uvažovali o založení školy pro zahraniční studenty, po manželově smrti nápad dotáhla Regina Roubíková sama; školu ARCHIP v Praze vede jako rektorka. Její instalace skla ve Východočeském muzeu v Pardubicích, kterou vytvořila s Klárou Doleželovou, získala ocenění v soutěži Gloria musaealis.
1956⁠–⁠1989: Architektura všem – expozice NG ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1956⁠–⁠1989: Architektura všem – expozice NG ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci si prohlédnete novou expozice s názvem 1956⁠–⁠1989: Architektura všem. Cílem výstavy je překonat binární pohled Východ⁠–⁠Západ, uměle udržovaný od pádu železné opony před 30 lety, a učinit ji srozumitelnou v evropském kontextu. 

Signal festival 2025

16. 10.19. 10.
Signal festival 2025

13. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 16. do 19. října 2025. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Architekt a pedagog Zdeněk Fránek (* 26. 8. 1961, Boskovice) je výraznou osobností české architektonické scény a autorem řady originálních projektů. Nejznámější z nich je Stezka v oblacích na Dolní Moravě, projektoval ale i řadu komornějších staveb, například kostely a výstavní prostory v několika zámcích.

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers založili Ondřej Chybík (* 1985, Brno) a Michal Krištof (* 1986, Kláštor pod Znievom) v roce 2010. Společně studovali architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, oba pak pokračovali ve studiu urbanismu v zahraničí. Dnes má jejich studio sídlo i v Praze a Bratislavě, více než padesát zaměstnanců, a jejich stavby získávají světová ocenění.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

7. 12.5. 1.
Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

V roce 2023 uběhlo 300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho Aichela, geniálního tvůrce evropského baroka. V hlavní budově Národního technického muzea se v rámci výstavy Santini a svět jeho architektury až do 30. 9. 2024 můžete seznámit s jeho dílem i postupy práce.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Procházky nemusí mířit jen do přírody. Vydejte se s námi ven a obdivujte krásy moderní české architektury. Najdete ji všude kolem sebe – třeba v knihovnách a bankách, v kostelech a klášterech, na nábřeží řek anebo také v cukrárnách a restauracích.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, v Kladně pak můžete navštívit vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénix je bájný pták a symbol znovuzrození: zemře spálením sebe samého a ze svého popela se opět narodí. Podobné osudy sdílela řada měst a staveb: shořely na popel, ale lidé je znovu postavili – někdy stejné, jindy modernější anebo naopak vrátili budovám jejich dávnou podobu, kterou během let setřely přístavby a opravy.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete dva, tři anebo čtyři hrady a zámky

Na tom, že ve městě stojí starší hrad a novější zámek, není nic zvláštního. Co ale spojuje Potštejn, Podhradí, Jevišovice, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany nebo Dačice? Jsou to města a místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a objevovat zajímavé turistické kuriozity!
17. říjen 2024 13:09
Památky

Hrady a zámky se loučí se sezónou, přijďte se rozloučit také

Říjen není jen obdobím oslav vzniku republiky či vzpomínání na zesnulé, ale také dobou loučení s uplynulou sezónou. Máte tak poslední příležitost užít si jedinečnou atmosféru hradů a zámků předtím, než se jejich brány na několik měsíců zavřou. Portál Kudy z nudy vás zve na pět rozlučkových akcí, které si rozhodně nesmíte nechat ujít.
17. říjen 2024 10:00
Památky

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Na nejkrásnější a nejvyšší mrakodrapy se Češi jezdí dívat do světa. Kdysi to ale neplatilo a mrakodrapům se dařilo i u nás. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejvyšší budovy v České republice a zjistit, kde by měly vyrůst další obří stavby.
13. říjen 2024 9:24
Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
12. říjen 2024 6:00
Památky

Připomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem

V roce 2024 uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. Celá řada muzeí a dalších institucí připravuje zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Tábora, Českých Budějovic nebo Prahy.
11. říjen 2024 20:01
Památky

10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní

Hradní a zámecké, mostecké, vyhlídkové, vodárenské, kostelní, radniční, prašné, šikmé anebo jen tak pro ozdobu: takové jsou věže a věžičky, zdobící různé kouty naší země. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejvěžovatější ze všech věží. Zadání bylo jednoduché: co se vám vybaví před očima, když se řekne věž a věžička?
11. říjen 2024 18:09
Památky

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

Průmyslové dědictví se postupně stává nejen předmětem zájmu odborníků, ale i oblíbeným cílem turistů. Na území České republiky najdete spoustu technických zajímavostí a památek. Historicky zajímavé a cenné technické památky a interaktivní programy se zaměřením na techniku nabízí i portál Kudy z nudy. Vydejte se poznat technické skvosty České republiky, mezi nimi například ruční papírnu ve Velkých Losinách, větrný mlýn Ruprechtov, hamr Dobřív, důl Ševčiny, elektrárnu Hučák, řetězový most Stádlec a další.
11. říjen 2024 17:57
Památky

50 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
11. říjen 2024 11:00
Památky