Sněhulák Olaf je jedním z nejmladších filmových hrdinů mezi sněhuláky: znáte ho z
pohádky Ledové království, podobně jako princezny Elsu a Annu. Není žádný mudrc, naopak je poměrně hloupý a spoustě diváků leze na nervy, ale když se řekne Ledové království, spoustě lidí se vybaví právě Olaf. Veselého sněhuláka seženete jako vykrajovátko na
vánoční sušenky, objevil se i na
vánočních ozdobách a protože to není žádný obr, dokážete ho uplácat skutečně z mála sněhu – třeba na parapetu okna, na zídce nebo na zábradlí terasy. Je úplně jedno, jestli vašemu sněhulákovi na hlavu narazíte hrnec, klobouk nebo třeba zimní čepici: zkrátka k zimě sněhuláci patří podobně jako
vánoční pohádky,
sáňkování, bruslení nebo
lyžování. Anebo
obrázky od Josefa Lady, na nichž se mimochodem sněhuláci objevují docela často. A překvapivě někteří z nich také nemají jako základnu obří kouli, ale dvě nohy!
Sněhuláci od Michelangela i od Shakespeara
Jednoho z nejmladších sněhuláků tedy známe, ale co ti nejstarší? Historie stavění figurek z ledu a sněhu sahá celkem hluboko do minulosti. Autora prvního sněhuláka samozřejmě neznáme, ale malou kresbičku sněhuláka najdeme už v modlitební knížce z roku 1380. Jednalo se o takzvanou
knihu hodinek pro osobní používání zbožných laiků, ale obrázek prozrazuje, že
stavění sněhuláků byla už tenkrát
běžná zimní zábava.
Přibližně o sto let mladší byl sněhulák, kterého prý ze sněhu vymodeloval na nádvoří
Medicejského paláce v
italské Florencii Michelangelo. Psal se rok 1492 nebo 1493, takže kariéra slavného sochaře a malíře na něj teprve čekala: mladíkovi v té době bylo asi šestnáct neb sedmnáct let. Sněhuláky znal i
William Shakespeare, který se o nich zmínil v
dramatu Richard II.
Sněhuláci jako politický protest
Do novodobé historie sněhuláků se zapsala
Litva. Sněhuláci se tu prý doslova nazývají bytosti bez mozku, a tak jednou v zimě v roce 2005 před litevským parlamentem vyrostlo přes noc přesně 141 sněhuláků, každý za jednoho poslance. Vtípek z nedávné doby ale má kořeny v podobné taškařici, která se odehrála roku 1511 v
belgickém Bruselu. Běžný život města tehdy zastavily šest týdnů trvající třeskuté mrazy s přívaly sněhu. Pro rozptýlení z kruté zimy ve městě vyhlásili zimní festival. Při akci, známé pod názvem „Zázrak 1511“, začaly ulice a náměstí zaplňovat sněhové postavy. Strádající obyvatelé města do sněhových výtvorů vtělili nespokojenost s vlastní bídou. Vedle biblických motivů se tak objevily postavy, které byste mezi sněhuláky nehledali: byl tu například
kázající ďábel, karikatura krále a nemravná sněhová jeptiška, ale i
mořské panny, jednorožci a další pohádkové postavy. Když skončily mrazy, lidem se nevedlo o moc lépe, přišla obleva a Brusel zažil jednu z nejhorších povodní v historii.
Světový den sněhuláků
I sněhuláci mají svůj den: o jeho vyhlášení se postaral
Cornelius Grätz z
Německa, který vlastní
největší světovou sbírku figurek sněhuláků. Pro
Světový den sněhuláků vybral
18. leden. Podle něj číslo 18 symbolizuje právě sněhuláka: osmička má stejný tvar jako sněhulákova postava a jednička je jako jeho koště. Pokud kolem vás ten den bude dost sněhu, můžete i vy postavit rovnou osmnáct sněhuláků!
Sněhuláci a rekordy
- Nejstarší fotografie sněhuláka vznikla roku 1853 a snímek pořídila Mary Dillwyn ve Walesu.
- V roce 1976 se sněhulák Schneemandl v typickém tyrolském klobouku stal maskotem Zimních olympijských her v Innsbrucku.
- Skutečně obří sněhuláky staví nadšenci v Maine v USA. Ten z roku 1999 se jmenoval Angus a měřil zhruba 35 metrů. Ještě o dva metry vyšší byla sněhulačka Olympia, postavená ve stejném státě v roce 2008.
- Sněhuláci se objevují nejenom v příslovích a pořekadlech, ale také v lidových pranostikách: víte například, že pokud únor honí mraky, staví březen sněhuláky?
- Největší sněhulák v Česku vyrostl postavili začátkem března roku 2005 v Dlouhé Třebové a měřil 8,52 metru. Jeho nos měl skoro dva metry a na jeho stavbě se podílelo asi třicet lidí, bagr a autojeřáb.
Číslo 18 symbolizuje sněhuláka, přičemž osmička má stejný tvar jako sněhulákova postava a jednička je jako jeho koště.
Nejstarší fotografie sněhuláka byla vyfocena v roce 1853 a autorkou snímku byla Mary Dillwyn ve Walesu.
Sněhulák Angus, postavený v roce 1999 v Maine v USA, měřil zhruba 35 metrů.
Světový den sněhuláků se koná 18. ledna a o jeho vyhlášení se postaral Cornelius Grätz z Německa.
Významnou sněhovou sochu ve Florencii vytvořil Michelangelo v roce 1492 nebo 1493.
V roce 2005 v zimě před litevským parlamentem vyrostlo přes noc přesně 141 sněhuláků, každý za jednoho poslance, jako forma politického protestu.
Největší sněhulák v Česku, postavený začátkem března roku 2005 v Dlouhé Třebové, měřil 8,52 metru.
Návštěvníci mohou zažít stavbu různých typů sněhuláků, včetně filmových postav jako je Olaf z Ledového království, nebo se dozvědět o historických a rekordních sněhulácích jako je Michelangeloův sněhulák ve Florencii nebo Sněhulák Angus.
Světový den snëhuláků se slaví 18. ledna a je to den, kdy si lidé po celém světě staví sněhuláky. Den byl založen jako oslava sněhuláků a jejich postavení v kultuře a historii.
Stavění sněhuláků je tradiční zimní zábava, která se praktikuje již po staletí, jak ukazují historické prameny, jako je například kresbička sněhuláka z modlitební knížky z roku 1380.