ÚvodAktualityTradice: sněhuláci a Světový den sněhuláků
Zimní sporty

Tradice: sněhuláci a Světový den sněhuláků

Poslechněte si audio verzi článku
Sotva napadne pár centimetrů sněhu, rostou kolem nás jako houby po dešti. Řeč je o sněhulácích, a to všech tvarů a velikostí. Už dávno totiž neplatí, že správný sněhulák musí být postavený jen ze tří obřích sněhových koulí. Když je sněhu málo, můžete si postavit třeba sněhového zajíce anebo alespoň malého Olafa, a oslavit s Kudy z nudy 18. leden jako Sněhový den sněhuláků.
Sněhulák Olaf je jedním z nejmladších filmových hrdinů mezi sněhuláky: znáte ho z pohádky Ledové království, podobně jako princezny Elsu a Annu. Není žádný mudrc, naopak je poměrně hloupý a spoustě diváků leze na nervy, ale když se řekne Ledové království, spoustě lidí se vybaví právě Olaf. Veselého sněhuláka seženete jako vykrajovátko na vánoční sušenky, objevil se i na vánočních ozdobách a protože to není žádný obr, dokážete ho uplácat skutečně z mála sněhu – třeba na parapetu okna, na zídce nebo na zábradlí terasy. Je úplně jedno, jestli vašemu sněhulákovi na hlavu narazíte hrnec, klobouk nebo třeba zimní čepici: zkrátka k zimě sněhuláci patří podobně jako vánoční pohádky, sáňkování, bruslení nebo lyžování. Anebo obrázky od Josefa Lady, na nichž se mimochodem sněhuláci objevují docela často. A překvapivě někteří z nich také nemají jako základnu obří kouli, ale dvě nohy!
 
 

Sněhuláci od Michelangela i od Shakespeara

Jednoho z nejmladších sněhuláků tedy známe, ale co ti nejstarší? Historie stavění figurek z ledu a sněhu sahá celkem hluboko do minulosti. Autora prvního sněhuláka samozřejmě neznáme, ale malou kresbičku sněhuláka najdeme už v modlitební knížce z roku 1380. Jednalo se o takzvanou knihu hodinek pro osobní používání zbožných laiků, ale obrázek prozrazuje, že stavění sněhuláků byla už tenkrát běžná zimní zábava.

Přibližně o sto let mladší byl sněhulák, kterého prý ze sněhu vymodeloval na nádvoří Medicejského paláce v italské Florencii Michelangelo. Psal se rok 1492 nebo 1493, takže kariéra slavného sochaře a malíře na něj teprve čekala: mladíkovi v té době bylo asi šestnáct neb sedmnáct let. Sněhuláky znal i William Shakespeare, který se o nich zmínil v dramatu Richard II.
 

Sněhuláci jako politický protest

Do novodobé historie sněhuláků se zapsala Litva. Sněhuláci se tu prý doslova nazývají bytosti bez mozku, a tak jednou v zimě v roce 2005 před litevským parlamentem vyrostlo přes noc přesně 141 sněhuláků, každý za jednoho poslance. Vtípek z nedávné doby ale má kořeny v podobné taškařici, která se odehrála roku 1511 v belgickém Bruselu. Běžný život města tehdy zastavily šest týdnů trvající třeskuté mrazy s přívaly sněhu. Pro rozptýlení z kruté zimy ve městě vyhlásili zimní festival. Při akci, známé pod názvem „Zázrak 1511“, začaly ulice a náměstí zaplňovat sněhové postavy. Strádající obyvatelé města do sněhových výtvorů vtělili nespokojenost s vlastní bídou. Vedle biblických motivů se tak objevily postavy, které byste mezi sněhuláky nehledali: byl tu například kázající ďábel, karikatura krále a nemravná sněhová jeptiška, ale i mořské panny, jednorožci a další pohádkové postavy. Když skončily mrazy, lidem se nevedlo o moc lépe, přišla obleva a Brusel zažil jednu z nejhorších povodní v historii.
 

Světový den sněhuláků

I sněhuláci mají svůj den: o jeho vyhlášení se postaral Cornelius Grätz z Německa, který vlastní největší světovou sbírku figurek sněhuláků. Pro Světový den sněhuláků vybral 18. leden. Podle něj číslo 18 symbolizuje právě sněhuláka: osmička má stejný tvar jako sněhulákova postava a jednička je jako jeho koště. Pokud kolem vás ten den bude dost sněhu, můžete i vy postavit rovnou osmnáct sněhuláků!
 

Sněhuláci a rekordy

  • Nejstarší fotografie sněhuláka vznikla roku 1853 a snímek pořídila Mary Dillwyn ve Walesu.
  • V roce 1976 se sněhulák Schneemandl v typickém tyrolském klobouku stal maskotem Zimních olympijských her v Innsbrucku.
  • Skutečně obří sněhuláky staví nadšenci v Maine v USA. Ten z roku 1999 se jmenoval Angus a měřil zhruba 35 metrů. Ještě o dva metry vyšší byla sněhulačka Olympia, postavená ve stejném státě v roce 2008.
  • Sněhuláci se objevují nejenom v příslovích a pořekadlech, ale také v lidových pranostikách: víte například, že pokud únor honí mraky, staví březen sněhuláky?
  • Největší sněhulák v Česku vyrostl postavili začátkem března roku 2005 v Dlouhé Třebové a měřil 8,52 metru. Jeho nos měl skoro dva metry a na jeho stavbě se podílelo asi třicet lidí, bagr a autojeřáb.
Lidové pranostiky, tradice i předsevzetí aneb jak ve zdraví přežít nový rok

Lidové pranostiky, tradice i předsevzetí aneb jak ve zdraví přežít nový rok

Přelom starého a nového roku pokaždé přináší lavinu doporučení a rad. Radí nám všichni: meteorologové, politici, jasnovidci, kuchaři, výživoví poradci, milovníci tradic i fandové fitness. Psychologové doporučují, jak se z nového roku nezbláznit, od influencerů se zase dozvíte, jak si zajistit celoroční příval štěstí. Kudy z nudy nemůže zůstat pozadu: my totiž víme, jak se dá přežít nový rok vesele, s radostí a lehkou nadsázkou! Zkuste to třeba s lidovými pranostikami.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Kalendář 2025: rozcestník oblíbených akcí, výstav a nápadů na celé jarní prázdniny

Kalendář 2025: rozcestník oblíbených akcí, výstav a nápadů na celé jarní prázdniny

Už víte, kam vyrazit s rodinou či partou přátel na jarní prázdniny? Pro první děti začnou hned první týden v únoru a pro ty poslední skončí až v polovině března. Právě pro rodiny s dětmi jsme na portálu Kudy z nudy připravili obsáhlý soupis akcí, výstav a míst, kam se v době jarních prázdnin vypravit.

Jarní prázdniny 2025 – přehled pro pohodové i akční zážitky ze všech krajů ČR

Jarní prázdniny 2025 – přehled pro pohodové i akční zážitky ze všech krajů ČR

Tipy pro jarní prázdniny plné inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty nápadů z celé České republiky, kde si volný čas opravdu užije celá rodina! Poradíme vám, jak strávit volno venku a aktivně, kam za zábavou či zážitky a nechybí ani tipy pro případ, že by počasí tak úplně nevyšlo. Přejeme krásné prázdniny, ať už je strávíte kdekoliv!

Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?

Kde se vzala vánoční tradice ozdobených stromečků a stromů?

Kde se vzala vánoční tradice ozdobených stromečků a stromů?

Bez nazdobených vánočních stromečků i obřích zářících stromů na náměstích a návsích by české Vánoce prostě nebyly ono. Odkud se ale tahle tradice vzala, kde se objevil první stromeček a čím byl tehdy ozdobený? A kdy a kde stál první velký vánoční strom pod širým nebem?

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Tisíce jezer, nekonečné pobřeží Baltského moře a písečné duny, jantar, rybářské vesnice, barevné domky, jezero Galvé s hradem Trakai, poutní místo Hora křížů, města Vilnius, Kaunas anebo Rumšiškės s vyhlášeným skanzenem: je tolik věcí, které máme rádi v Litvě! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Litvu!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!

Česko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare

Česko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě, zaměřená na uvádění děl Williama Shakespeara. V Praze, Brně a Ostravě se tak každé léto znovu a znovu odehrává Zimní pohádka, oblíbený příběh o lásce, zradě a odpuštění. Její děj anglický básník, dramatik a herec umístil do Čech, exotické země na mořském pobřeží.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!

Další aktuality

Freeride, freestyle, kite i psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowkiting, snowtubing, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích. Pro jezdce upřednostňující freeride jsme vybrali skiareály, které nabízejí speciální tratě, vyznavači freestylu na snowboardu nebo lyžích mohou své umění vyzkoušet ve snowparcích a na skicrossových drahách.
30. leden 2025 8:00
Zimní sporty

Zábava na sněhu: Tipy na sněžný adrenalin ve snowparku

Jste pokročilí snowboarďáci nebo sjezdaři a kroužit dokonalé obloučky na upravené sjezdovce vás už přestává bavit? Chcete na svahu zažít trochu více vzrušení a adrenalinu? Velká část lyžařských areálů u nás v Česku je připravena toto vaše přání splnit. Stačí si jen vybrat, do kterého snowparku se vydáte.
27. leden 2025 10:00
Zimní sporty

Aktivní dovolená: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
25. leden 2025 9:07
Zimní sporty

Netradiční zimní sporty, z nichž vám na horách stoupne adrenalin

Znáte mushing, snowkiting či skibob? Pokud ne, tak je na čase vydat se do českých hor a vyměnit lyže, sáňky či snowboard za dobrodružnější zimní radovánky. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů, díky nimž pocítíte sílu přírody na vlastní kůži.
23. leden 2025 16:00
Zimní sporty

Kam na brusle? Tipy, kde si užijete bruslení v přírodě

Věděli jste, že bruslení je hned po sáňkování nejoblíbenějším zimním sportem v Česku? Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro Profi Credit, se bruslení věnuje 42 % Čechů. Při dostatečných mrazech je možné se vydat na bruslích na různá místa. Pro všechny, kdo vstoupí na řeky a jezera platí vždy pravidlo dodržování maximální bezpečnosti. Neměli byste jezdit sami a k vaší výbavě by měly patřit tzv. vyprošťovací bodce, házecí lanko a píšťalka. Bruslení na přírodním ledu je krásným zážitkem a mnohdy se může stát i celodenním výletem. Inspirujte se našimi tipy, kam vyrazit, když je zima k tomuto sportu příznivá. Vždy si však předem ověřte, zda na lokalitě, kam se chcete vydat, je led dostatečně silný – bezpečná tloušťka ledu pro bruslení je 15 cm.
22. leden 2025 13:00
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
20. leden 2025 16:00
Zimní sporty

Hory, zima a sníh! 100 tipů, kam se vydat na lyže v Česku

Rádi lyžujete a při jízdě na upravených sjezdovkách jste ve svém živlu? Připravili jsme pro vás 100 tipů na nejlepší z českých a moravských skiareálů. Užijte si zimní sporty, upravené sjezdovky a řadu zábavných aktivit pro milovníky zimních sportů. Nabídka zahrnuje velké i malé skiareály v Krkonoších, Jizerkách, Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech, Šumavě a Krušných horách, skvělé vleky najdete i na Vysočině či ve Středních Čechách. Aktuální otevírací dobu a rozsah otevřených sjezdovek najdete na detailních stránkách jednotlivých areálů.
18. leden 2025 13:49
Zimní sporty

Adrenalinový leden na českých horách: užijte si nejdrsnější zimními závody 2025

Slalom na dřevěných lyžích Jasankách, Tulení pásy, Šediváčkův long či 24hodinový závod na Lysou horu – takovou podívanou zažijete v lednu na českých a moravských horách. Vydejte se s portálem Kudy z nudy jako závodníci nebo jako diváci na některý ze zimních závodů. Pokud patříte mezi milovníky sportu, ať už aktivní či pasivní, určitě si z následujících tipů vyberete to pravé pro vás.
18. leden 2025 9:59
Zimní sporty