Úvod > Aktuality > Rozcestník akcí, výstav a nápadů na celé jarní prázdniny 2024
Zážitky

Rozcestník akcí, výstav a nápadů na celé jarní prázdniny 2024

Už víte, kam vyrazit s rodinou či partou přátel na jarní prázdniny? Pro první děti začaly hned první týden v únoru a pro ty poslední skončí až v polovině března. Právě pro rodiny s dětmi jsme na portálu Kudy z nudy připravili obsáhlý soupis akcí, výstav a míst, kam se v následujících týdnech vypravit.

Od 5. do 11. února: zima s koňmi, tajemná lékárna a maškary

Milovníci koní se mohou vydat po celé jarní prázdniny za čtyřnohými kamarády do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Připraven je tam nový Zimní prohlídkový okruh vždy od středy do pátku od 10:00 do 14:00 hodin. Jak se slaví masopust na vesnici uvidíte v sobotu 10. února v obci Vortová na Hlinecku – víte, že místní staročeské maškary jsou dokonce oceněné značkou UNESCO? Mimořádně je otevřeno od 5. 2. do 15. 3. v barokní lékárně U Bílého jednorožce v Klatovech. Za zvířátky také zajděte do Zooparku Zájezd nedaleko Kladna. Od 5. do 29. 2. ve všední dny tu mají akci pro rodiče s dětmi – dětský lístek k dospělácké vstupence zdarma! Sklárna Rückl v Nižboru pro vás připravila přes jarní prázdniny sklářské zážitky. Přijďte vyzkoušejte si řemesla foukání skla a broušení na křišťálové produkty. Od 12:00 do 14:00 jsou zde tzv. Happy Hours na zážitky na verštatu a v brusírně!
 

Od 12. do 18. února: masopusty, Valentýn a lyžníci

valentýnKdo má cestu do Prahy, ten si může v OC Arkády Pankrác prohlédnout výstavu motorek Ducati, které budou vystaveny od 15. 2. do 1. 3. Svátek zamilovaných lze oslavit saunováním v Čestlicích, romantickou plavbou po Vltavě anebo návštěvou mnoha restaurací Czech Specials se speciálním menu. A ještě doplníme tip pro mladé a zamilované: netradiční valentýnský dárek získá každý zamilovaný pár, který v sobotu 17. února přijde do ostravské zoologické zahrady: vstupné totiž budete platit za jedinou osobu, navíc se můžete těšit na mimořádnou prohlídku s průvodcem zaměřenou na partnerské soužití zvířat. Začíná v 11:00 hodin a sraz je za branou u vstupu do zoo!

lyžníci ve smržovceÚnor je také vrcholem masopustních oslav, dosyta si je užijete v Českých Budějovicích, Ostravě, Vrchlabí, Hlinsku, v Zoo Jihlava, Českém Krumlově nebo v Postřekově na Chodsku. Na krásnou podívanou vás zvou také kamélie ze zámku Rájec nad Svitavou, z Květné zahrady v Kroměříži a ze zámku Lysice. Báječnou podívanou nabídnou oblíbené víkendové akce na sněhu v retro stylu, jako je Pašeráckej vejkend 16. a 17. 2. v Rokytnici nad Jizerou anebo Lyžníci ve Smržovce 17. 2. 2024. Uvidíte klání ve sjezdu, skoku a dojezdu na dobových ski v dobovém oblečení.
 

Od 19. do 25. února: Matějská pouť, kostičky a orchideje

Také třetí prázdninový týden pokračuje zážitkový program v nižborské sklárně Rückl, prohlídky u starokladrubských koní nebo jarní prázdniny v Zooparku Zájezd. V sobotu 24. února začne Matějská pouť, která potrvá až do 14. dubna, takže o zábavu máte v následujících týdnech postaráno. V Hradci Králové se bude konat od 18. do 25. 2. výstava Lego stavebnic a modelů. K vidění zde bude modulární město, diorama Minecraftu, Jurského parku a středověku nebo pojízdné vlaky. Do světa modelů SEVA vás pozve od 21. 2. do 5. 5. Městské muzeum a galerie Břeclav. Otevřeno bude také Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově. V úterý 20. února jste zváni do děčínské expozice Rajské ostrovy s průvodcem. Každoroční výstava orchidejí, masožravek a dalších rostlin v Jihočeském muzeu, se letos koná od 16. 2. do 3. 3. Navštivte tropický ráj plný barev a vůní!
 

Od 26. února do 3. března: lední medvědi, ježibaba a historická bitva

lední medvědS koncem zimy přichází několik oslav našich zvířecích kamarádů: na 27. 2. připadá Mezinárodní den ledních medvědů a 3. 3. připomíná Světový den divoké přírody. Oba svátky můžete oslavit buď návštěvou zoologické zahrady anebo vycházkou do přírody. Lední medvědy uvidíte v Česku ve dvou zoologických zahradách, a to v Zoo Praha a v Zoo Brno. Zástupce divoké fauny hledejte v lesních výbězích na Šumavě, například ve vlčím či rysím výběhu – rysy uvidíte (při troše štěstí) na Kvildě a vlky u Srní. Milovníci kinematografie mohou navštívit od 26. 2. do 2.3. Festival japonského filmu Eigasai v Praze. Na zajímavé prohlídky tento týden láká pohádkový zámek Staré Hrady s expozicí draků, skřítků a bájných stvoření, Botanická zahrada Teplice (ukázky papoušků), jednou za měsíc (nyní 2. 3.) se naskýtá možnost večerní prohlídky Bílé věže, do interiérů zve i hrad Český Šternberk nad řekou Sázavou a 2. 3. se nám probudí ježibaba z Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou u Pardubic. Nezapomeňte také, že v Praze už bude v plném proudu Matějská pouť. Ve středních Čechách se znovu strhne bitva u Jankova: atraktivní podívaná připomene 379. výročí nejkrvavějšího střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stanula švédská vojska s císařskou armádou.
 

Od 4. do 10. března: sloní stoličky, pokusy s ledem či maškarní lyžovačka

stezka krkonoše v nociVidět neviděné a poznat nevídané – to se vám může stát při návštěvě Zoo Ostrava, která po celé jarní prázdniny nabízí prohlídku výukového centra, a to v pracovní dny od 12:00 do 14:00, kdy je mimořádně otevřeno pro veřejnost. V prostorách výukového centra se nachází bohatá sbírka nejrůznějších preparátů (dermoplastů, lebek, zubů ad.), které pracovníci zoo využívají při výukových programech pro školy nebo na tzv. dotykových stolech. Jestli trávíte volno v Krkonoších, musíte se jeden večer vydat na Stezku korunami stromů v Janských Lázních. Během prázdnin je totiž navečer osvětlená trasa po celé délce stezky, na keré nechybí ani osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Každou středu od 18:00 hodin se navíc konají komentované prohlídky.

Sopka les pralesNa mimořádné prohlídky se můžete vypravit například do jeskyní Na Pomezí, hrad Bouzov nebo KřivoklátLedové pokusy pro rodiny s dětmi se budou konat v brněnském zábavně-vědeckém centru VIDA! Pomocí soli přeměňte led v ledový náhrdelník nebo zmrzlinu. Poznejte vlastnosti suchého ledu a vytvořte s pomocí něj velké bubliny nebo ledový svícen! Interaktivní výstava Sopka Les Prales celosvětově uznávané české animátorky, ilustrátorky a fotografky Elišky Podzimkové představuje ve Zlíně průřez její bohatou tvorbou. V sálech zlínského zámku ožije tajuplná filipínská džungle a děti i dospělí se mohou těšit na obrázky z nového vydání Malého Prince. Ski areál Razula Velké Karlovice zve malé lyžaře na Maškarní lyžovačku na Horalu.
 

Od 11. do 17. března: Krakonoš a lyžníci, velikonoční trhy i Jaro na vsi

krakonoš v HarrachověO jarních prázdninách pro Pardubický kraj zve Národní hřebčín Kladruby nad Labem všechny velké i malé návštěvníky na návštěvu za starokladrubskými koňmi. Čekají komentované prohlídky hlavních stájí, císařského zámku a expozice historických kočárů, saní a postrojů. Ve Slatiňanech se můžete vydat na prohlídku hřebčína, která vás zavede jak do stájí s vraníky, tak i do kočárovny a knížecí sedlovny Auerspergů. S mlsaly se vypravte na Čokoládový festival Litomyšl 2024, který se bude konat od 15. do 17. 3. Skanzen v Přerově nad Labem zve milovníky starých časů do letošní expozice Jaro na vsi, která se otevírá 16. 3. Na Staroměstském náměstí v Praze začnou poslední prázdninový víkend velikonoční trhy. Budou přístupné od 16. 3. do 7. 4. Malí i velcí budou již tradičně očekávat v Harrachově v sobotu 16. 3. příjezd Krakonoše, který má za úkol, jaksepatří a se vší slávou, přivítat příchod jara s celou svou družinou. Kromě toho se bude poslední prázdninovou sobotu 16. 3. konat návštěvní den u modelářů na nádraží Praha-Prosek, retro závod Krakonošovi lyžníci v Malé Úpě, pokusy se suchým ledem ve VIDA! nebo vynášení Smrtholky z Královýho Hradce.
Valentýnské menu v restauracích CzechSpecials

Valentýnské menu v restauracích CzechSpecials

Překvapte svou drahou polovičku a vezměte ji nebo jeho na valentýnské menu do některé z certifikovaných restaurací Czech Specials. Vyzkoušejte jedinečné pokrmy skvělých šéfkuchařů, zažijte neopakovatelnou atmosféru a romantické chvíle při svíčkách. A co pro vás jednotlivé restaurace připravují?

Příjezd Krakonoše do Harrachova

15. 3.
Příjezd Krakonoše do Harrachova

77. ročník – Příjezd Krakonoše se bude v Harrachově konat 15. března 2025.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Veveří – Eichhorn 1945 . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Rekonstrukce husitské bitvy v Hořicích, Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, VeteránTechna na brněnském výstavišti, Veveří – Eichhorn 1945 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
Zážitky

Kalendář 2024: Objevte svou ameriku aneb akce, kde si prohlédnete nejkrásnější automobilové veterány

Co měli kromě celosvětové popularity společného Elvis Presley, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Salvador Dalí? Všichni milovali ikonická americká auta. Na naleštěné legendy se můžete přijít podívat do muzea anebo na některou z akcí. Portál Kudy z nudy vám poradí, kdy a kam vyrazit na parádní výlet.
Zážitky