ÚvodAktualityKam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě
Zdroj foto: boehmerwald.at
Zimní sporty

Kam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě

Na Šumavě je krásně v každém ročním období. Své nezaměnitelné kouzlo má však v zimě, když okolí krajinu halí bílá peřina. Příznivci běhu na lyžích tu mají nekonečno možností, kam se vydat na výlet. Šumavská krajina nabízí velmi rozmanité běžecké tratě o celkové délce až 600 km. Na výběr jsou běžkařské trasy mírného rázu pro rodiny s dětmi i velmi náročné varianty s prudkým stoupáním a sjezdy. Milovníci přírody se mohou projet po šumavských pláních, v hlubokých lesích i ve vyšších polohách, kde si užijí nádherné výhledy. Celou Šumavou se vine Šumavská magistrála, která propojuje Šumavu od Železné Rudy k Lipnu. Mezi nejvyužívanější nástupní místa na běžkařské trasy Šumavy patří Kvilda a Horská Kvilda, Modrava, Železná Ruda, Prášily, Srní-Mechov, Churáňov, Borová Lada, Strážný, Stožec, Jelení vrchy nebo Nová Pec.

Kam aktuálně vyrazit na běžky v turistické oblasti Šumava?

Vyberte si cíl pro zimní výlet na mapě lyžařských stop. Rozmanitá krajina Šumavy nabízí běžecké tratě pro všechny cílové skupiny.

V bílé stopě Šumavou

Šumava na běžkáchŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Zimní krajina Šumavy je svým reliéfem velice vhodná pro běžecké lyžování, které je jedno z nejkrásnějších v Česku. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy charakteristické pro rozsáhlé šumavské pláně a nadmořská výška kolem 1 000 metrů jsou po většinu zimy zárukou jak dobrých sněhových podmínek, stejně tak i dostupnosti pro všechny kategorie běžkařů. Pokud patříte k milovníkům pohybu v bílé stopě, můžete si už nyní vybrat některou z upravovaných tras.

Běžky KvildaCelou oblast Šumavy spojuje dálková trasa Šumavská magistrála, která se upravuje především pro klasický styl, kde to umožňuje šířka trasy, tak i pro bruslení. Je 140 kilometrů dlouhá a začíná v Železné Rudě. Odtud stoupá k Nové Hůrce a následně vede do Prášil a po cestě Liščí díra pod Poledník. Bavorskou a Javoří cestou dojde na Javoří pilu a do Modravy. Tady se magistrála dělí na část, která stoupá na Filipovu Huť a Horskou Kvildu a na část, která sleduje tok Vydry po Nové březnické cestě a Vltavské cestě k Pramenu Vltavy. U pramene se Šumavská magistrála opět dělí. Část vedoucí po Vltavské cestě dorazí na Kvildu, kde se spojí s částí, která šla přesFilipovu Huť. Páteřní trasa pokračuje Židovskou cestou pod Bučinu a na Knížecí Pláně. Jelení stezkou pak pokračuje ke Žďárskému jezírku a k obci Strážný. Přes Stráženskou slať a býv. Dolní Cazov dojde až těsně k hraničnímu přechodu Mlaka. Pak odbočuje do Českých Žlebů a Kostelní a Travní cestou pak přijde do Stožce. Po Rohanově, Ministerské a Ježní cestě pak Šumavská magistrála míří do hlubokých lesů nad osadu Jelení a Schwarzenberský kanál. Vine se pod Plešným jezerem (zde je i nouzové nocoviště) k rozcestí Nad Raškovem a I. zónou NP Šumava skrze Moltrův les pod kopce Bulík a Kopka k Zadní Zvonkové, kde na přechodu Pestřice/Sonnenwald z Česka do Rakouska končí.
 

Nejoblíbenější šumavské trasy na běžkách

Běžky ŠumavaCelková délka strojově udržovaných šumavských lyžařských tras je zhruba 600 kilometrů, z toho na území národního parku je to asi 380 kilometrů. K nejkrásnějším výletům patří trasa ze Zadova na Kvildu, kolem Prášilského jezera na Poledník, přes Hůrecké slatě na Pancířský hřbet anebo z Modravy k samotě Březník. Běžkaři si také oblíbili trasu z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr, z Modravy k pramenům Vltavy, okolo Železné Rudy ke Gerlově Huti, Údolím Roklanského potoka u Modravy, v okolí Hojsovy Stráže, ze Srní k Tříjezerní slati nebo zaniklými obcemi Prášilska.

V okolí Kvildy bývá hojně využívaná trasa Kvilda – Horská Kvilda po Šumavské magistrále. Populární je též okruh KvildaPramen VltavyBučina – Bučinská cesta – Kvilda. Z Churáňova jezdí běžkaři nejčastěji po okruhu Churáňov - Zlatá StudnaHorská KvildaZhůří - Churáňov. Pěkná je také trasa Churáňov - U Mezilesní slatě – Na Hřebenovce – Přílba - U Tremlů (Kvilda) – Horská KvildaZlatá StudnaChuráňov. Oba okruhy se dají začít také v Horské Kvildě. Z Borové Lady je pěkná trasa na Knížecí Pláně.
 

Trasy s pomocí veřejné dopravy

Kubova HuťS využitím autobusu doporučujeme trasu z Kvildy do Borové Lady (obráceně by většina trasy vedla do kopce). Pěkná je i trasa Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Pod Oblíkem – Srní. Z Železné Rudy se nechte vyvézt do zastávky Čachrov, Gerlova Huť a vydejte se na trasu Pod Sklářským vrchem – Nad Samotami – Zámecký Les – Debrník – Železná Ruda-Alžbětín – výchoziště lyžařských stop Železná Ruda u Skiareálu Samoty. Většina trasy opět vede z kopce.

S pomocí vlaku se lze vydat na dlouhou trasu lesy ze Stožce do Nové Pece, kratší trasa zve do stopy z Černého Kříže na Soumarský Most. Kdo má rád delší trasy, může z Černého Kříže dojet Stožeckými loukami do Lenory.
 

Běžkařské areály doma i kousek za hranicí

Pasečná – TraumArenaNa Šumavě najdete mnoho běžkařských areálů, a to na obou stranách hranice. Mezi největší se řadí propojený areál Pasečná – TraumArena na Lipensku, kde je možné lyžovat na téměř 50 kilometrech udržovaných stop v Čechách i Rakousku. Stopy vedou od Svatého Tomáše k penzionu Dobík a na státní hranici s Rakouskem. Tady si zalyžujete v běžkařském areálu TraumArena u obce St. Stefan – Afiesl.

Mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem se na loukách udržuje několik okruhů a propojovacích cest mezi nimi. Terén je členitý a běžkaři si užijí jak delší táhlá stoupání, tak i rovinky a rychlé sjezdy. Nastoupit do bílé stopy lze ve Frymburku na fotbalovém hřišti. V Lipně nad Vltavou se východiště lyžařských stop nachází u parkoviště nad fotbalovým hřištěm, na lesní cestu Strategická nastoupíte za frymburskou střelnicí.

Zdroj foto: boehmerwald.atU Zadní Zvonkové končí Šumavská magistrála, běžkaři však mohou pokračovat hned za hranicí Pestřice Sonnenwald na trasy Böhmerwald Areny náležící k běžkařskému centru Schöneben, jednomu z největších v rakouské části Šumavy. K dispozici je zde přibližně 78 km lesních a vysokohorských tras pro klasiku i bruslení. Nástupními místy jsou Schöneben, Grünwald a Oberhaag. Z Česka můžete do stop nejlépe vklouznout právě z hraničního přechodu u Zadní Zvonkové. Autem doporučujeme zaparkovat v Schönebenu, odkud lze vyrazit například na Hochficht.

Běžky ChuráňovBěžecký lyžařský areál Zadov najdete u meteorologické stanice na Churáňově. Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě o délce 1 až 10 km hostily Světový pohár v běhu na lyžích již v roce 1983 a i dnes jsou místem konání mnoha významných závodů. Areál závodních tratí pro běžecké lyžování včetně stadionu, který se nachází v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Nástupní místo Šumavské magistrály. V okolí Churáňova jsou pravidelně a kvalitně udržované turistické trasy v celkové délce více než 60 km (při velmi příznivých sněhových podmínkách až 80 km) s návazností na upravované trasy po celé Šumavě.

ZwieslerwaldhausOd Železné Rudy vede lyžařská stopa na Debrník a dále do Ferdinandova údolí. Na konci údolí navazuje čeká stopa na soubor německých běžkařských tras v areálu Zwieslerwaldhaus. Běžecké poskytuje běžkařům 35 km upravovaných běžeckých tratí. Jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro závodníky. K osvojení běžeckých technik je vhodná oblíbená louka “Böhmweg” (která je při závodech používána jako prostor startu a cíle). Na běžce volné techniky se také pamatovalo: v areálu Zwieslerwaldhaus najdete 3 km dlouhou, náročnou trasu se všemi stupni obtížnosti.
 

Šumava v zimě schůdná i pro pěší

Šumava v  ziměCelou zimu je pro pěší upravována trasa z Kvildy na Bučinu. Kromě cesty na Bučinu, kterou v zimě využívají dokonce i někteří cyklisté, připravuje Správa NP pro pěší na letošní zimu novinku. Ve směru od Kvildy k Horské Kvildě, což je pro běžkaře téměř dálnice, chce kromě běžeckých stop upravovat i cestu pro pěší. Tímto směrem je celoročně otevřené jelenárium, kam chodí hodně lidí, dále už cesta v zimě tolik využívána není, nicméně směr k Horské Kvildě je i v zimě pro pěší zajímavou trasou.

Běžky ŠumavaTrasy pro pěší upravuje každou zimu i sousední Modrava. Jde o trasy z Modravy na Modravský most směrem na Březník a Modrava – Rybárna, lesní správa Srní pak protahuje cestu mezi Rybárnou a Rokytou. Letos už bohužel kvůli nově umístěným zábranám na hradlovém mostě nebude možné pro pěší protahovat cestu podél Vchynicko-tetovského kanálu od hradlového mostu na Rokytu. Zábrany na most umístila Správa Národního parku Šumava kvůli řidičům, kteří nerespektovali zákaz vjezdu.

Prášilech se upravuje cesta z Prášil na Gsenget, z Vysokých lávek přes Hůrku do Nové Hůrky a z Velkého Boru na Javoří pilu. Železnorudští upravují po pěší cestu z Železné Rudy na Debrník, pro pěší i zimní cyklisty cestu z Železné Rudy na Špičák, bez údržby je ponechána cesta ze špičáckého sedla na Černé jezero.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska Zimní sporty

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska

Vydejte se na běžkách za poznáním zaniklých obcí Prášilska a krásami přírody. Okružní trasa vede z Prášil po trase: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – jezero Laka – Hůrka – Vysoké Lávky – Formgerg – Prášily.

Šumavou na běžkách – ze Srní k Tříjezerní slati Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Srní k Tříjezerní slati

Vydejte se na běžky v okolí Srní. Pěkný středně náročný okruh si užijete na trase Mechov – plavební kanál – Pod Kostelním vrchem – Hakešická cesta – Pod Oblíkem – Tříjezerní slať – Vchynice-Tetov I – Rokyta – vlčí výběh – Staré Srní – Mechov.

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka Zimní sporty

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet krásnou trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o okružní výlet o délce 11 km. Trať je vymezena body: Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou Zimní sporty

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově Zimní sporty

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

U meteorologické stanice na Churáňově se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami. Areál leží v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Je zde jedno z nástupních míst Šumavské magistrály.

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna Zimní sporty

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Okolí Frymburku a Lipna nad Vltavou je k běžkařům velmi vstřícné. Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, upravují se v této části Šumavy desítky kilometrů tras pro běžky.

Běžkařský areál Pasečná – TraumArena na Lipensku Zimní sporty

Běžkařský areál Pasečná – TraumArena na Lipensku

V Pasečné u Přední Výtoně vznikl velký běžkařský areál, kde je možné lyžovat na téměř 50 kilometrech udržovaných stop v Čechách i Rakousku. Stopy vedou od Svatého Tomáše k Penzion Dobík a na státní hranici s Rakouskem. Zde je možné lyžovat v běžkařském areálu TraumArena u obce St. Stefan – Afiesl.

Šumavou na běžkách – okolo Polomu u Železné Rudy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – okolo Polomu u Železné Rudy

Vydejte se do Národního parku Šumava na běžky za krásami přírody z Železné Rudy po Polomské cestě na Rudskou křižovatku, Popelné domky, ke Gerlově Huti a zpět po Dálnici. Celá trasa měří 26,5 km.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

Šumavou na běžkách – Z Hojsovy Stráže na Můstek Zimní sporty

Šumavou na běžkách – Z Hojsovy Stráže na Můstek

Vydejte se na běžky na Šumavu nedaleko Železné Rudy nádhernou přírodou po trase Hojsova Stráž – Tomášův Dvůr – Nad Silnicí – Pod Můstkem – Na Hřebeni – Můstek – Na Sjezdovce – bod záchrany KT 052 – Nad Silnicí – Tomášův Dvůr – Hojsova Stráž.

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr

Do Národního parku Šumava se vydejme i v zimě a to na běžkách po trase Prášily – Hůrka – Nová Hůrka – Šerlův dvůr – Prášily. Po pěkné trase se dostaneme se do míst, kde se kdysi natáčel slavný film Král Šumavy.

Další aktuality

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 22. ročníku. Ve dnech 8. – 12. července 2025 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. V repertoáru se potkají interpreti s mezinárodním renomé, vítězové prestižních soutěží a také skladby vytvořené přímo pro festival a samotné město Třeboň. Letošní ročník zároveň zahajuje novou dramaturgickou linii nazvanou Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě.
1. červenec 2025 12:21
Kultura, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
30. červen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 34. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 11. července do 5. srpna 2025 a jeho program je jako vždy velkolepý. Přinese nevšední místa, originální kombinace uměleckých forem, autorů a skladeb a mnohá další nečekaná spojení. Těšit se můžete na světové premiéry, soudobou hudbu i poučnou interpretaci. Představí se renomovaní umělci známí nejen ve světě klasické hudby. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
29. červen 2025 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Ryzí léto: voda, slunce a krásy jižních Čech!

Jižní Čechy jsou region, který je neodmyslitelně spojený s rybníkářstvím. A co Čech, to vodák! Ať už si vyberete raft, kajak či kanoi, sjet v létě jednu z jihočeských řek je zkrátka povinnost. Jihočeská řeky Vltava, Lužnice a Otava jsou lákadlem pro turisty z celé republiky. Přinášíme vám tipy na léto u vody i na vodě, a dokonce i pro rekreační a sportovní rybolov.
29. červen 2025 10:12
Letní sporty, Jihočeský kraj

Znáte Český Krumlov Card? Využijte výhody společné vstupenky do 5 muzeí a galerií

Chcete vidět to nejlepší z Českého Krumlova a zároveň si krásy města užít ve svém tempu? Právě to nabízí Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců.
29. červen 2025 7:54
Zážitky, Jihočeský kraj

Díla, která obdivoval Warhol i japonská císařovna: v Českém Krumlově se otevírá Palác ilustrace

V sobotu 28. června 2025 se v zámecké Mincovně v Českém Krumlově pod záštitou první dámy Evy Pavlové slavnostně otevřel Palác ilustrace, galerie věnovaná dětské knižní ilustraci. Výstava, která bude pro veřejnost otevřena od 1. července, nabídne na ploše více než 700 m² díla předních ilustrátorů z celé Evropy. Představí reprezentativní výběr z bohaté sbírky nakladatele a sběratele Otakara Božejovského, který dnes převezme Cenu Gratias agit od ministra zahraničí Lipavského. Děti mají do galerie vstup zdarma.
28. červen 2025 18:00
Kultura, Jihočeský kraj