ÚvodAktualityKam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě
Zdroj foto: boehmerwald.at
Zimní sporty

Kam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě

Na Šumavě je krásně v každém ročním období. Své nezaměnitelné kouzlo má však v zimě, když okolí krajinu halí bílá peřina. Příznivci běhu na lyžích tu mají nekonečno možností, kam se vydat na výlet. Šumavská krajina nabízí velmi rozmanité běžecké tratě o celkové délce až 600 km. Na výběr jsou běžkařské trasy mírného rázu pro rodiny s dětmi i velmi náročné varianty s prudkým stoupáním a sjezdy. Milovníci přírody se mohou projet po šumavských pláních, v hlubokých lesích i ve vyšších polohách, kde si užijí nádherné výhledy. Celou Šumavou se vine Šumavská magistrála, která propojuje Šumavu od Železné Rudy k Lipnu. Mezi nejvyužívanější nástupní místa na běžkařské trasy Šumavy patří Kvilda a Horská Kvilda, Modrava, Železná Ruda, Prášily, Srní-Mechov, Churáňov, Borová Lada, Strážný, Stožec, Jelení vrchy nebo Nová Pec.

Kam aktuálně vyrazit na běžky v turistické oblasti Šumava?

Vyberte si cíl pro zimní výlet na mapě lyžařských stop. Rozmanitá krajina Šumavy nabízí běžecké tratě pro všechny cílové skupiny.

V bílé stopě Šumavou

Šumava na běžkáchŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Zimní krajina Šumavy je svým reliéfem velice vhodná pro běžecké lyžování, které je jedno z nejkrásnějších v Česku. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy charakteristické pro rozsáhlé šumavské pláně a nadmořská výška kolem 1 000 metrů jsou po většinu zimy zárukou jak dobrých sněhových podmínek, stejně tak i dostupnosti pro všechny kategorie běžkařů. Pokud patříte k milovníkům pohybu v bílé stopě, můžete si už nyní vybrat některou z upravovaných tras.

Běžky KvildaCelou oblast Šumavy spojuje dálková trasa Šumavská magistrála, která se upravuje především pro klasický styl, kde to umožňuje šířka trasy, tak i pro bruslení. Je 140 kilometrů dlouhá a začíná v Železné Rudě. Odtud stoupá k Nové Hůrce a následně vede do Prášil a po cestě Liščí díra pod Poledník. Bavorskou a Javoří cestou dojde na Javoří pilu a do Modravy. Tady se magistrála dělí na část, která stoupá na Filipovu Huť a Horskou Kvildu a na část, která sleduje tok Vydry po Nové březnické cestě a Vltavské cestě k Pramenu Vltavy. U pramene se Šumavská magistrála opět dělí. Část vedoucí po Vltavské cestě dorazí na Kvildu, kde se spojí s částí, která šla přesFilipovu Huť. Páteřní trasa pokračuje Židovskou cestou pod Bučinu a na Knížecí Pláně. Jelení stezkou pak pokračuje ke Žďárskému jezírku a k obci Strážný. Přes Stráženskou slať a býv. Dolní Cazov dojde až těsně k hraničnímu přechodu Mlaka. Pak odbočuje do Českých Žlebů a Kostelní a Travní cestou pak přijde do Stožce. Po Rohanově, Ministerské a Ježní cestě pak Šumavská magistrála míří do hlubokých lesů nad osadu Jelení a Schwarzenberský kanál. Vine se pod Plešným jezerem (zde je i nouzové nocoviště) k rozcestí Nad Raškovem a I. zónou NP Šumava skrze Moltrův les pod kopce Bulík a Kopka k Zadní Zvonkové, kde na přechodu Pestřice/Sonnenwald z Česka do Rakouska končí.
 

Nejoblíbenější šumavské trasy na běžkách

Běžky ŠumavaCelková délka strojově udržovaných šumavských lyžařských tras je zhruba 600 kilometrů, z toho na území národního parku je to asi 380 kilometrů. K nejkrásnějším výletům patří trasa ze Zadova na Kvildu, kolem Prášilského jezera na Poledník, přes Hůrecké slatě na Pancířský hřbet anebo z Modravy k samotě Březník. Běžkaři si také oblíbili trasu z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr, z Modravy k pramenům Vltavy, okolo Železné Rudy ke Gerlově Huti, Údolím Roklanského potoka u Modravy, v okolí Hojsovy Stráže, ze Srní k Tříjezerní slati nebo zaniklými obcemi Prášilska.

V okolí Kvildy bývá hojně využívaná trasa Kvilda – Horská Kvilda po Šumavské magistrále. Populární je též okruh KvildaPramen VltavyBučina – Bučinská cesta – Kvilda. Z Churáňova jezdí běžkaři nejčastěji po okruhu Churáňov - Zlatá StudnaHorská KvildaZhůří - Churáňov. Pěkná je také trasa Churáňov - U Mezilesní slatě – Na Hřebenovce – Přílba - U Tremlů (Kvilda) – Horská KvildaZlatá StudnaChuráňov. Oba okruhy se dají začít také v Horské Kvildě. Z Borové Lady je pěkná trasa na Knížecí Pláně.
 

Trasy s pomocí veřejné dopravy

Kubova HuťS využitím autobusu doporučujeme trasu z Kvildy do Borové Lady (obráceně by většina trasy vedla do kopce). Pěkná je i trasa Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Pod Oblíkem – Srní. Z Železné Rudy se nechte vyvézt do zastávky Čachrov, Gerlova Huť a vydejte se na trasu Pod Sklářským vrchem – Nad Samotami – Zámecký Les – Debrník – Železná Ruda-Alžbětín – výchoziště lyžařských stop Železná Ruda u Skiareálu Samoty. Většina trasy opět vede z kopce.

S pomocí vlaku se lze vydat na dlouhou trasu lesy ze Stožce do Nové Pece, kratší trasa zve do stopy z Černého Kříže na Soumarský Most. Kdo má rád delší trasy, může z Černého Kříže dojet Stožeckými loukami do Lenory.
 

Běžkařské areály doma i kousek za hranicí

Pasečná – TraumArenaNa Šumavě najdete mnoho běžkařských areálů, a to na obou stranách hranice. Mezi největší se řadí propojený areál Pasečná – TraumArena na Lipensku, kde je možné lyžovat na téměř 50 kilometrech udržovaných stop v Čechách i Rakousku. Stopy vedou od Svatého Tomáše k penzionu Dobík a na státní hranici s Rakouskem. Tady si zalyžujete v běžkařském areálu TraumArena u obce St. Stefan – Afiesl.

Mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem se na loukách udržuje několik okruhů a propojovacích cest mezi nimi. Terén je členitý a běžkaři si užijí jak delší táhlá stoupání, tak i rovinky a rychlé sjezdy. Nastoupit do bílé stopy lze ve Frymburku na fotbalovém hřišti. V Lipně nad Vltavou se východiště lyžařských stop nachází u parkoviště nad fotbalovým hřištěm, na lesní cestu Strategická nastoupíte za frymburskou střelnicí.

Zdroj foto: boehmerwald.atU Zadní Zvonkové končí Šumavská magistrála, běžkaři však mohou pokračovat hned za hranicí Pestřice Sonnenwald na trasy Böhmerwald Areny náležící k běžkařskému centru Schöneben, jednomu z největších v rakouské části Šumavy. K dispozici je zde přibližně 78 km lesních a vysokohorských tras pro klasiku i bruslení. Nástupními místy jsou Schöneben, Grünwald a Oberhaag. Z Česka můžete do stop nejlépe vklouznout právě z hraničního přechodu u Zadní Zvonkové. Autem doporučujeme zaparkovat v Schönebenu, odkud lze vyrazit například na Hochficht.

Běžky ChuráňovBěžecký lyžařský areál Zadov najdete u meteorologické stanice na Churáňově. Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě o délce 1 až 10 km hostily Světový pohár v běhu na lyžích již v roce 1983 a i dnes jsou místem konání mnoha významných závodů. Areál závodních tratí pro běžecké lyžování včetně stadionu, který se nachází v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Nástupní místo Šumavské magistrály. V okolí Churáňova jsou pravidelně a kvalitně udržované turistické trasy v celkové délce více než 60 km (při velmi příznivých sněhových podmínkách až 80 km) s návazností na upravované trasy po celé Šumavě.

ZwieslerwaldhausOd Železné Rudy vede lyžařská stopa na Debrník a dále do Ferdinandova údolí. Na konci údolí navazuje čeká stopa na soubor německých běžkařských tras v areálu Zwieslerwaldhaus. Běžecké poskytuje běžkařům 35 km upravovaných běžeckých tratí. Jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro závodníky. K osvojení běžeckých technik je vhodná oblíbená louka “Böhmweg” (která je při závodech používána jako prostor startu a cíle). Na běžce volné techniky se také pamatovalo: v areálu Zwieslerwaldhaus najdete 3 km dlouhou, náročnou trasu se všemi stupni obtížnosti.
 

Šumava v zimě schůdná i pro pěší

Šumava v  ziměCelou zimu je pro pěší upravována trasa z Kvildy na Bučinu. Kromě cesty na Bučinu, kterou v zimě využívají dokonce i někteří cyklisté, připravuje Správa NP pro pěší na letošní zimu novinku. Ve směru od Kvildy k Horské Kvildě, což je pro běžkaře téměř dálnice, chce kromě běžeckých stop upravovat i cestu pro pěší. Tímto směrem je celoročně otevřené jelenárium, kam chodí hodně lidí, dále už cesta v zimě tolik využívána není, nicméně směr k Horské Kvildě je i v zimě pro pěší zajímavou trasou.

Běžky ŠumavaTrasy pro pěší upravuje každou zimu i sousední Modrava. Jde o trasy z Modravy na Modravský most směrem na Březník a Modrava – Rybárna, lesní správa Srní pak protahuje cestu mezi Rybárnou a Rokytou. Letos už bohužel kvůli nově umístěným zábranám na hradlovém mostě nebude možné pro pěší protahovat cestu podél Vchynicko-tetovského kanálu od hradlového mostu na Rokytu. Zábrany na most umístila Správa Národního parku Šumava kvůli řidičům, kteří nerespektovali zákaz vjezdu.

Prášilech se upravuje cesta z Prášil na Gsenget, z Vysokých lávek přes Hůrku do Nové Hůrky a z Velkého Boru na Javoří pilu. Železnorudští upravují po pěší cestu z Železné Rudy na Debrník, pro pěší i zimní cyklisty cestu z Železné Rudy na Špičák, bez údržby je ponechána cesta ze špičáckého sedla na Černé jezero.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska Zimní sporty

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska

Vydejte se na běžkách za poznáním zaniklých obcí Prášilska a krásami přírody. Okružní trasa vede z Prášil po trase: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – jezero Laka – Hůrka – Vysoké Lávky – Formgerg – Prášily.

Šumavou na běžkách – ze Srní k Tříjezerní slati Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Srní k Tříjezerní slati

Vydejte se na běžky v okolí Srní. Pěkný středně náročný okruh si užijete na trase Mechov – plavební kanál – Pod Kostelním vrchem – Hakešická cesta – Pod Oblíkem – Tříjezerní slať – Vchynice-Tetov I – Rokyta – vlčí výběh – Staré Srní – Mechov.

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka Zimní sporty

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet krásnou trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o okružní výlet o délce 11 km. Trať je vymezena body: Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou Zimní sporty

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově Zimní sporty

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

U meteorologické stanice na Churáňově se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami. Areál leží v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Je zde jedno z nástupních míst Šumavské magistrály.

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna Zimní sporty

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Okolí Frymburku a Lipna nad Vltavou je k běžkařům velmi vstřícné. Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, upravují se v této části Šumavy desítky kilometrů tras pro běžky.

Běžkařský areál Pasečná – TraumArena na Lipensku Zimní sporty

Běžkařský areál Pasečná – TraumArena na Lipensku

V Pasečné u Přední Výtoně vznikl velký běžkařský areál, kde je možné lyžovat na téměř 50 kilometrech udržovaných stop v Čechách i Rakousku. Stopy vedou od Svatého Tomáše k Penzion Dobík a na státní hranici s Rakouskem. Zde je možné lyžovat v běžkařském areálu TraumArena u obce St. Stefan – Afiesl.

Šumavou na běžkách – okolo Polomu u Železné Rudy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – okolo Polomu u Železné Rudy

Vydejte se do Národního parku Šumava na běžky za krásami přírody z Železné Rudy po Polomské cestě na Rudskou křižovatku, Popelné domky, ke Gerlově Huti a zpět po Dálnici. Celá trasa měří 26,5 km.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

Šumavou na běžkách – Z Hojsovy Stráže na Můstek Zimní sporty

Šumavou na běžkách – Z Hojsovy Stráže na Můstek

Vydejte se na běžky na Šumavu nedaleko Železné Rudy nádhernou přírodou po trase Hojsova Stráž – Tomášův Dvůr – Nad Silnicí – Pod Můstkem – Na Hřebeni – Můstek – Na Sjezdovce – bod záchrany KT 052 – Nad Silnicí – Tomášův Dvůr – Hojsova Stráž.

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr

Do Národního parku Šumava se vydejme i v zimě a to na běžkách po trase Prášily – Hůrka – Nová Hůrka – Šerlův dvůr – Prášily. Po pěkné trase se dostaneme se do míst, kde se kdysi natáčel slavný film Král Šumavy.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – cisterciácký klášter Vyšší Brod, podzemní chodby v Týně nad Vltavou, zámek Bechyně, tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
18. květen 2025 9:57
Památky, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
18. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jižní Čechy lákají na turistické novinky a neobjevené skvosty

Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají zážitky mimo hlavní proud. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na svou chvíli. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
17. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz na Kyselov.
14. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte regionální značku Třeboňsko regionální produkt

Z návštěvy Třeboňska si můžete od roku 2025 odvézt první certifikované výrobky označené jako "Třeboňsko regionální produkt". Poznáte je podle loga, které našlo inspiraci v pěticípé rožmberské růži modré barvy. Vybírat lze ze široké škály regionální dobrot i řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné hračky, pivo, zelenina a ovoce, sirupy, džemy, chleby, přírodní kosmetika či vajíčka. Třeboňsko patří k rozlohou menším regionům, ale unikátní krajina, kterou již od 14. století proměňovaly technicky dokonalé stavby rybníků a kanálů a doplňují architektonické perly zámků, církevních staveb i zachovalá města a vesnické usedlosti, je dokladem, že život v souladu s přírodou nemusí být v rozporu s produkčním hospodařením, a kreativitu lze projevit v nejrůznějších oborech.
14. květen 2025 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 16. až 18. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2025. Promění běžně nedostupný venkovní areál píseckého bazénu v Ostrovní ulici v jedno velké rekreační hřiště. Zábava a zážitky však návštěvníky čekají už po cestě od Kamenného mostu a budou je provázet až k prostoru pod hradbami.
13. květen 2025 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v Hoslovicích

V neděli 18. května 2025 se v Hoslovicích od 10:00 do 16:00 hodin koná oblíbená akce Den otevřených dveří, a to v rámci Mezinárodního dne muzeí. Po celý den je návštěvníkům umožněn vstup do mlýna a do expozic mlynářství zdarma.
13. květen 2025 8:00
Památky, Jihočeský kraj

Jihočeský kraj oficiálně zahájí cyklistickou sezonu 2025

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole, podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké akce se chystají na zahájení sezony 2025. Pořadatelé myslí i chodce či milovníky dobrého jídla.
7. květen 2025 6:50
Letní sporty, Jihočeský kraj