ÚvodAktualityTulácký průvodce Šumavskem zavede návštěvníky na stezku Krále Šumavy
Zážitky

Tulácký průvodce Šumavskem zavede návštěvníky na stezku Krále Šumavy

  • 10. června 2021
Pro letošní sezónu připravili v regionu tištěného průvodce „Šumavsko pro tuláky“. Originální soubor top deseti pěších a top deseti cyklo tipů na výlety je navíc doplněný bonusovou trasou stezky legendárního Krále Šumavy. Výlety vedou napříč turistickou oblastí Šumavsko, krajem Šumavy a Pošumaví, lokalitami, v nichž je stále co objevovat. O toulání opravdu zde opravdu není nouze, protože jde o kombinaci značených i neznačených tras, které sestavil člověk nejpovolanější. Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák.
Spojením historie, unikátní přírody, někdejších dramat a lidských osudů, je už zmiňovaná bonusová stezka Po stopách Krále Šumavy. Tato trasa, označovaná pohraničníky jako Kanál 54, začínala za bývalou hospodou manželů Koubových „U Sloupu“ nad Vimperkem, popřípadě níže u bývalé cihelny a pokračovala kolem Městských Lad k Medvědímu potoku, kolem Michlovy Hutě mezi vrchy Kamenná a Bukovec, okolo Nového Světa přes Novosvětskou slať a pod Janskou horou k Františkovu. Tady musel Král Šumavy, Kilián Nowotny, s převáděnými přebrodit Teplou Vltavu, případně přejít přes jeden ze čtyř můstků. Pak pokračoval dál mezi Stolovou a Stanovou horou směrem k Bučině. Tu obešel zprava po svahu Stráže a v sedýlku nad prameny Vltavy překročil státní hranici.

Turistická oblast Šumavsko se skládá ze dvou oblastí. Jihočeské Šumavy a jihočeského Pošumaví. Obě tyto oblasti jsou velmi specifické, diametrálně se liší svou nabídkou a zároveň se doplňují, čímž má oblast jako celek z pohledu turisty opravdu co nabídnout. Každá ze dvou oblastí Šumavska je specifická v něčem jiném. Jihočeská Šumava je tvořená územím plným přírodních krás Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, které nabízí aktivity pro milovníky turistiky, aktivního pohybu i nedotčené přírody. Jihočeské Pošumaví tvoří převážně tradiční venkovské území se zemědělskou tradicí, výrobou a nabídkou místních produktů. Je také místem se zajímavou venkovskou architekturou, technickými a historickými památkami, bohatou nabídkou tradičních lidových slavností a zvyků.
Soumarské rašeliniště Příroda

Soumarské rašeliniště

Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. V roce 2025 se stezka dočkala prodloužení až do Prahy k Břevnovskému klášteru.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR Památky

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě Památky

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě Příroda

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.

Boubínské jezírko Příroda

Boubínské jezírko

Boubínské jezírko (též Jezírko U pralesa) je splavovací nádrž. Nachází se na Kaplickém potoce, na jižním svahu Boubína v nadmořské výšce 925 m.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy Památky

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří Příroda

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy.

Naučná stezka Les Borová Lada Příroda

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor Příroda

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Další aktuality

Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků

V době mezi 27. červencem a 5. srpnem 2025 je možné navštívit tábor ornitologů na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku, který pořádá Prácheňské muzeum již po devětačtyřicáté. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 7. a 19. hodinou.
17. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihočeský kraj

200 let koněspřežky: poznejte nejstarší železnici na evropském kontinentě

Jihočeský kraj letos oslavuje 200 let od zahájení stavby koněspřežné železnice, která propojila dvě významná města Rakousko-Uherské monarchie, a to České Budějovice s Lincem. Jednalo se o vůbec první železniční dráhu v kontinentální Evropě. Oslavy tohoto výročí propojí v sobotu 26. července 2025 České Budějovice, Kaplice a Bujanov. Z Prahy bude přes Tábor a České Budějovie vypraven zvláštní výletní rychlík do Bujanova, kde se naskytne jedinečná možnost prohlédnout si vzácnou repliku kočárového vozu II. třídy Hannibal z roku 1841.
17. červenec 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
17. červenec 2025 11:14
Kultura, Jihočeský kraj

Stezka korunami stromů Lipno slaví narozeniny

Oblíbená lipenská dominanta slaví v neděli 20. července 2025 své 13. narozeniny. Stezka korunami stromů Lipno vás zve na velkolepý program s dortem i mnoha gratulanty, tak, jak se to patří. Kejklíři, divadla, malování, vyrábění i soutěže o hodnotné ceny čekají na letošní narozeninové návštěvníky. Nebude chybět ani Generál Bublina nebo mistr republiky ve skákacích botách! Slavnostní dort se bude krájet ve 13:30 hodin. Letní oslavu mezi vrcholky stromů si nenechte ujít!
16. červenec 2025 12:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 19. 7. 2025. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
16. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 18. července 2025 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 19. července 2025, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2025 9:02
Zážitky, Jihočeský kraj

Na motorce v jižních Čechách: volnost silnic, krása krajiny a rozmanitost památek

Jižní Čechy jsou doslova stvořené pro motorkáře. Kvalitní silnice, hladký asfalt a rozmanitá krajina plná výhledů a zajímavých zastávek tvoří ideální kombinaci pro výlet v jedné stopě. Nejen že nabízejí nádherné silnice vinoucí se krajinou rybníků, lesů a historických měst, ale díky Motoprůvodci po jižních Čechách jsou nyní dostupné i detailně naplánované trasy pro všechny, kdo milují svobodu na dvou kolech. Ať už hledáte výzvu v zatáčkách Šumavy, klid na Třeboňsku nebo romantiku České Kanady, zde si přijde na své každý jezdec.
12. červenec 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Ve starém pivovarském podzemí v Třeboni vzniká tradiční české pivo Bohemia Regent. Jeho chuť i způsob výroby představují návštěvníkům speciální noční prohlídky pivovaru, které se v červenci a srpnu konají vždy v pátek a sobotu od 21:00 hodin.
11. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj