ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: jak dopadli sedláci u Chlumce a Kec u Jankova?
Památky

Věda a historie není nuda: jak dopadli sedláci u Chlumce a Kec u Jankova?

Nebudeme vás zkoušet z letopočtů známých bitev, tentokrát se na ně na Kudy z nudy podíváme z úplně jiného úhlu. Nejrůznější bitvy, potyčky, řeže a šarvátky se totiž dostaly i do češtiny a zeměpisu, a to v podobě lidových rčení. Ostatně kdo z vás někdy nedopadl jako ti pověstní sedláci u Chlumce?
Že sedláci u Chlumce dopadli špatně ví díky známému českému rčení kdekdo. Už méně se ale ví, odkud se sedláci u Chlumce v březnu roku 1775 vzali. A proč právě Chlumec nad Cidlinou, nevelké město v Královéhradeckém kraji, vstoupil díky sedlákům navždy do dějin i do českého jazyka?
 

Jak dopadli sedláci u Chlumce?

Za vlády Marie Terezie v letech 1770 až 1772 vypukl v císařství hladomor. Mohly za to války, vypálené sýpky s obilím, neudržovaná pole a také kruté zimy a neúroda. Během dvou let zemřelo téměř půl milionu lidí.

Protože tehdy byla povinná robota a nevolníci museli šlechtě odevzdávat většinu toho, co vypěstovali, část z nich se vzbouřila. Nepokoje nevypukly v Chlumci nad Cidlinou, ale v pohraničí, hlavně v okolí Teplic nad Metují, Broumova a Náchoda. Sedláci i rychtáři se vzbouřili proti vrchnosti a začali přepadávat vrchnostenské kanceláře a zámky. Povstalci chtěli se zástupci zemské vlády vyjednávat o zmírnění roboty, ale před Prahou je zatklo vojsko. Sedláky uvěznili v Invalidovně, ty zbývající pak Marie Terezie zvláštním patentem vyzvala, aby se vrátili domů a vyčkali na nová nařízení.



Jeden z houfů vzbouřených sedláků se dostal také k Chlumci nad Cidlinou. Chtěli dobýt chlumecký zámek, perlu barokní architektury projektovanou Janem Blažejem Santinim. To se jim nepovedlo, měšťané zatarasili ulice barikádami a bránili město, dokud nedorazila královská armáda. I když nakonec Marie Terezie většině sedláků udělila generální pardon, zmírnila robotu a o šest let později císař Josef II. jednou provždy nevolnictví v českých zemích zrušil, sedláci u Chlumce dobře nedopadli: několik jich bylo zabito, další se utopili v rybnících a asi tři stovky vzbouřenců padly do zajetí. Sedm vůdců povstání nakonec putovalo na šibenici, řada zatčených sedláků zemřela ve vězeních anebo dostala před propuštěním důkladný a ponižující výprask.

Selské povstání dnes připomíná několik románů „z dob selských bouří“, známé rčení „dopadl jak sedláci u Chlumce“ pro neúspěchy všeho druhu, a také pomník selských bouří v parku od sochaře Jakuba Obrovského. Socha selského povstalce v nadživotní velikosti drží kosu upravenou jako sečnou zbraň. V Chlumci se pří výročí událostí pořádají vzpomínkové akce.
 

Dopadl jako Kec u Jankova

Americký spisovatel Mark Twain prohlásil, že „bůh stvořil válku, aby se Američané naučili zeměpis.“ Tak trochu to platí i pro Čechy. Možná znáte rčení „dopadl jako Kec u Jankova“, ale jen málokdo ví, kdo byl ten Kec a o jakém Jankovu je řeč.



Vesnici Jankov objevíte ve středních Čechách, v malebné krajině mezi Voticemi a Blaníkem. 6. března 1645 se tu odehrála bitva u Jankova, jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války a také jedna z nejkrvavějších bitev, k nimž v českých zemích došlo. V polích mezi Jankovem a Ratměřicemi se tehdy střetli Švédové s císařským vojskem. A kdo byl ten slavný Kec? Polní maršál Johann von Götz (1599–1645), horkokrevný opilec, který u Jankova dobojoval. Švédové pod ním zastřelili čtyři koně, a když sedal na pátého, zabili i samotného Götze. Je pochovaný v Emauzském klášteře v Praze.
 

Zeměpis v českých rčeních

  • Když se posměšně mluví o zbytečném poplachu, říká se, že Bečva hoří.
  • O Pražanech se říká, že jsou křtěni Vltavou.
  • Když vám někdo řekne „…až pojede Praha okolo“, znamená to nikdy.
  • Když se někdo odstěhuje na Olšany, znamená to, že umřel.
  • Když někdo na někoho upřeně hledí, může se koukat jako sůva z nudlí, ale také jako Příbram na Svatou Horu.
  • Jak dopadne dívka, která má ženichy od Drážďan, ale ne od Berouna? Podobně jako Kec u Jankova nebo sedláci u Chlumce, tedy špatně. Užije si s ní kdekdo, ale do ženění se nehrne nikdo. Zvlášť ne takový, co má holek, že by s nimi mohl Labe zastavit.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Pomník selského povstání v parku u Chlumce nad Cidlinou Památky

Pomník selského povstání v parku u Chlumce nad Cidlinou

Na památku porážky selského povstání v roce 1775 byla v roce 1938 u příležitosti 90. výročí zrušení roboty vytvořena východně od Chlumce nad Cidlinou na malém návrší řečeném Skalka stojící socha rebela.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok Příroda

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou Památky

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Významné dny naší historie: co se stalo v březnu?

Významné dny naší historie: co se stalo v březnu?

Světová premiéra opery Antonína Dvořáka Rusalka v Národním divadle, vyhlášení několika chráněných krajinných oblastí, smrt sv. Jana Nepomuckého, krvavá bitva u Jankova anebo zisk Oscarů pro filmy Kolja a Amadeus: to je jen malý výběr z únorových výročí a zajímavostí. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Hora Blaník – posvátný český vrch Příroda

Hora Blaník – posvátný český vrch

Hora Blaník je legendární český vrch. V těžkých chvílích naší historie byl vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň) z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská. Císařovnou, jak bývá občas označována, ale nebyla. Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se významně dotkly i českého království. Období její vlády je označováno jako osvícenecký absolutismus.

Jankov

Jankov

Prozkoumejte obec Jankov, ležící 13 km severovýchodně od Vlašimi a nabídku turistických atraktivit. Místní zalesněná krajina s rybníky a malebnými vrchy je oblíbeným cílem výletníků. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Památník bitvy u Jankova Památky

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.

Příbram

Příbram

Příbram proslavila těžba stříbra a posléze železných a uranových rud, proto nikoho nepřekvapí, že hlavním turistickým magnetem je Hornické muzeum s řadou nadzemních i podzemních expozic. Navštívit byste měli i Svatou Horu, jedno z nejznámějších mariánských poutních míst ve střední Evropě.

Náchod

Náchod

O náchodském zámečku vršku kulatého jste si určitě zpívali už na základní škole, ale zajímavých míst jako dělaných pro výlety tu najdete mnohem víc. Například náměstí se dvěma radnicemi, v jehož dlažbě je zasazena koňská podkova. Když se na ni postavíte a bude si něco přát, prý se vám to splní!

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Broumov

Broumov

Život města, ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích, se po staletí točil kolem benediktinského kláštera. Ten je dodnes společně s okolní přírodou, tedy s hřebenem pohraničních Javořích hor a skalním městem Broumovských stěn, hlavním turistickým magnetem Broumovska. Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Votice

Votice

Votice leží mezi Benešovem a Táborem v oblasti přezdívané Česká Sibiř. Bývá tu skutečně chladněji než jinde a zimy jsou hodně bohaté na sníh, ale rozhodně se nemusíte bát žádných extrémů. Město chrání ze tří stran vysoké kopce a při procházce jeho ulicemi objevíte řadu zajímavých míst.

Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou

Město v zahradách a zároveň místo, kde bylo potlačeno selské povstání – tak známe Chlumec nad Cidlinou, město ležící západně od Hradce Králové. Architektonickou perlou je barokní zámek zvaný Karlova Koruna, obklopený anglickým parkem s francouzskou zahradou a oranžerií.

Ratměřice

Ratměřice

Společně s blízkým Jankovem se Ratměřice zapsaly do evropských dějin roku 1645, kdy v okolí proběhla jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války na českém území. Událost připomíná památník, mohyla a naučné stezky, navštívit můžete zámecký hotel a park s unikátními sekvojemi.

Teplice nad Metují

Teplice nad Metují

Společně s Adršpachem jsou Teplice nad Metují místem, kde začínají výlety do Adršpašsko-teplických skal, největšího pískovcového skalního města ve střední Evropě. Pozornost si zaslouží i Supí skály a zámeček Bischofstein, který si oblíbil spisovatel Alois Jirásek.

Beroun

Beroun

Město ležící na březích Berounky je oblíbené mezi vodáky i turisty. Projděte si příjemné centrum města se zbytky hradeb. Před návštěvou Českého krasu nezapomeňte získat teoretické znalosti v Muzeu Českého krasu. Vystoupejte také na rozhlednu a prozkoumejte Berounsko z výšky.

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky