ÚvodČeská nejHistorickéRod Vratislavů z Mitrovic – legendární potomci přemyslovských králů
Historické

Rod Vratislavů z Mitrovic – legendární potomci přemyslovských králů

Barokní zámek Čimelice, renesanční zámek Mitrowicz anebo zámek Vrchotovy Janovice spojuje starý český rod Vratislavů z Mitrovic. První zmínky se o nich objevily ve 14. století, a když v polovině 15. století získali tvrz Mitrovice na Sedlčansku, začali se nazývat Vratislavové z Mitrovic. Má pravdu stará legenda, podle které jsou Vratislavové potomky některého z levobočků přemyslovského knížete Vratislava II., korunovaného v roce 1086 na českého krále?
Dávná legenda tvrdí, že rod Vratislavů z Mitrovic vzešel z nemanželských potomků královského rodu Přemyslovců. Je to pravda? Nevíme. Jméno Vratislav bylo u Přemyslovců opravdu oblíbené a hojně používané. Leckdo také hledá vysvětlení na rodovém erbu, kde prý v červeno-černém rozpůleném štítu měla černá barva měla symbolizovat nemanželský původ. Podle jiného výkladu ale jde o omyl: původně prý štít byl červeno červeno-stříbrný, ale stříbro časem zčernalo.

Ať tak či onak, Vratislavové z Mitrovic jsou hodně starý český šlechtický rod. Dlouho patřili k nižší šlechtě, v roce 1607 byli přijati do panského stavu a v roce 1620 získali hraběcí titul. Svědkem těch časů byl Václav Vratislav z Mitrovic (1576–1635) zvaný Tureček. Je autorem deníku a cestopisu, v němž popsal zážitky z diplomatické výpravy a několikaletého zajetí v Osmanské říši, při němž dokonce strávil půl roku na galejích. Měl štěstí, vrátil se domů a časem své zážitky sepsal.

Řada členů rodu dosáhla vysokého postavení v zemské správě Českého království, diplomacii, církvi i v armádě. K nejslavnějším členům rodu patřil císařský diplomat a pozdější český nejvyšší kancléř Jan Václav Vratislav z Mitrovic (1670–1712), mimo jiné též velkopřevor Řádu maltézských rytířů. S ním je spojená temná historie jeho smrti v pompézní barokní hrobcepražském kostele sv. Jakuba. Evžen Vratislav (1786–1867) sloužil ve vojsku polního maršála Jana Josefa Václava Radetzkého, bojoval s ním v Itálii a byl za zásluhy vyznamenán Řádem zlatého rouna a vojenským Řádem Marie Terezie. Hrabě František Josef Vratislav (1775–1849) byl horlivým příznivcem Františka Palackého. Jména několika členů rodu najdete mezi podporovateli Královské české společnosti nauk i mezi příznivci, zakladateli a mecenáši Národního muzea a Národního divadla. Až do Ameriky zavál osud Eduarda Josefa Vratislava (1820 – počátek 20. století): aktivně se účastnil občanské války Severu proti Jihu, kde bojoval v řadách Unie Spojených států amerických a dosáhl hodnosti plukovníka.

Vratislavové z Mitrovic nikdy nepatřili k nejbohatší šlechtě, ale vlastnili řadu menších statků v různých částech Čech. V 17. a 18. století nechali postavit několik barokních zámků, například Mirošov, Jince či Lnáře. Patřila jim panství Votice, Čimelice, Vrchotovy Janovice, Chotýšany či Kost, zámek MitrowiczKolodějích nad Lužnicí, v Praze na Malé Straně pak jejich jméno nese Vratislavský palác. V sousedním Schönbornském paláci sídlí velvyslanectví Spojených států amerických, ve Vratislavském paláci najdete velvyslanectví Irské republiky a Americké centrum.

Rodině Vratislavů z Mitrovic dodnes patří zámek v jihočeské obci Dírná, který slouží jako penzion, další potomci žijí na Novém Zélandu.
Po stopách šlechtických rodů: drama v hrobce aneb zaživa pohřbený kancléř Mitrovic

Po stopách šlechtických rodů: drama v hrobce aneb zaživa pohřbený kancléř Mitrovic

Píše se rok 1712 a na barokní zimní Prahu se pomalu snáší podvečer. Zádušní mše v kostele sv. Jakuba už dávno skončila, ale chrámovou lodí se přesto rozléhají podezřelé zvuky. Kostelník chvíli naslouchá, vrtí hlavou a nakonec rezolutně zabouchne dveře. Tím je osud kancléře Mitrovice zpečetěn. Vydejte se s Kudy z nudy na tajemný výlet do hrobky!

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? Víte, kde najdete jejich řádový kostel, kdo řád založil a že v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích je jedinečná expozice, věnovaná právě maltézským rytířům? Vydejte se s Kudy z nudy odkrýt tajemství starobylého Řádu maltézských rytířů!

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea Kultura

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Zámek Jince Památky

Zámek Jince

Zámek vznikl rozsáhlou úpravou původní tvrze v 1. polovině 18. století ve stylu pozdního baroka. Z té doby pochází také kaple sv. Josefa. K zámku patřila nádherná zahrada.

Zámek Čimelice – za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic Památky

Zámek Čimelice – za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic

Zámek Čimelice s poměrně rozsáhlým souborem doprovodných budov a okolním parkem je dominantou obce Čimelice v jižních Čechách.

Zámek Lnáře – místo nejen pro vaše společenské akce Památky

Zámek Lnáře – místo nejen pro vaše společenské akce

Barokní zámek Lnáře je malebnou dominantou stejnojmenné obce v okrese Strakonice. Díky své poloze a vybavení je zámek i dnes ideálním místem pro pořádání významných společenských, kulturních a obchodních akcí. Na zámku se v sezóně pravidelně konají svatby.

Zámek Mirošov Památky

Zámek Mirošov

Dominantou obce Mirošov, ležící necelých deset kilometrů od Rokycan, je barokní zámek, který vznikl přestavbou renesanční tvrze. Jedná se o tzv. maison de plaissance, typ menšího zámku určeného především k letnímu pobytu majitele a jeho rodiny.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Zámecký penzion Wratislav v Dírné Památky

Zámecký penzion Wratislav v Dírné

První zmínky o zámku v Dírné jsou z roku 1354. Tehdy zde sídlili bratři Oldřich a Jošt Pluh z Dírné. V roce 1993 byl zámek navrácen rodině Wratislavů z Mitrovic a od roku 1995 slouží zámek jako penzion.

Zámek Mitrowicz – uzavřen Památky

Zámek Mitrowicz – uzavřen

Zámek Mitrowicz je jedinečný a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s neopakovatelným geniem loci, ležící na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou. Roku 2021 zámek změnil majitele, prochází rekonstrukcí a je uzavřen.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň) z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská. Císařovnou, jak bývá občas označována, ale nebyla. Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se významně dotkly i českého království. Období její vlády je označováno jako osvícenecký absolutismus.

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických Památky

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických

Hrabě Colloredo Walsee, kterému dříve pozemky patřily, zde zřídil v roku 1660 rozsáhlou terasovou zahradu na petřínském svahu. Často bývá také palác nazýván Colloredovský palác.

Votice

Votice

Votice leží mezi Benešovem a Táborem v oblasti přezdívané Česká Sibiř. Bývá tu skutečně chladněji než jinde a zimy jsou hodně bohaté na sníh, ale rozhodně se nemusíte bát žádných extrémů. Město chrání ze tří stran vysoké kopce a při procházce jeho ulicemi objevíte řadu zajímavých míst.

František Palacký – největší český historik

František Palacký – největší český historik

František Palacký (14. června 1798 Hodslavice – 26. května 1876 Praha-Nové Město) je považován za otce české historiografie. Zajímal se o české dějiny, především o dobu husitskou, kterou považoval za dobu uskutečnění národních, demokratických a sociálních ideálů.

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

Klasická Praha

Projekt Klasická Praha zve všechny příznivce klasické hudby na koncert v prostorách auly MFF UK na Malostranském náměstí. Vystoupí Laura Valkovsky, Filip Hořínek, Adam Stráňavský a Jan Novák.
Praha 1, Praha

Malostranské čarodějnice 2025

Malostranské čarodějnice se konají ve středu 30. dubna 2025 na Kampě.
Praha 1, Praha

Fringe Festival Praha 2025

24. ročník festivalu anglického divadla Prague Fringe se 26. 5. – 31. 5. 2025 vrací na Malou Stranu.
Praha 1, Praha

International Shakuhachi Festival Prague 2025

15. ročník mezinárodního festivalu japonské a nové hudby International Shakuhachi Festival Prague se uskuteční v termínu 19. – 23. 6. 2025. Čeká vás pět dní koncertů, workshopů, studijních skupin a přednášek spojených s tradiční a novou hudbu pro japonské nástroje.
Praha, Praha

Duo Kasík & Smetanovo trio

Manželé a zároveň hudební partneři Martin Kasík a Kristina Kasíková provedou tři části slovutné Smetanovy Mé vlasti v transkripci pro dva klavíry. Ve druhé půli večera divákům nabídne prestižní Smetanovo trio jak raný kus Dmitrije Šostakoviče, tak i naopak poslední z klavírních trií Johannese Brahms
Praha 1, Praha

Letní shakespearovské slavnosti 2025 v Praze

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Od 25. června do 6. září 2025 se v Praze můžete těšit na jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky.
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka s Mozartovou hudbou

Připojte se k muzikoložce Evě Velické, ředitelce muzea, která vás provede muzeem a Mozartovou hudbou.
Praha 1, Praha

Noční velikonoční Mozart

Noční Mozart: Zůstaňte s námi do noci a užijte si živou hudbu
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.
Praha 1, Praha

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.
Praha 1, Praha

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje Prague City Tourism.
Praha 1, Praha

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.
Praha 1, Praha

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.
Praha 1, Praha

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.
Praha 1, Praha

A Studio Rubín – alternativní divadlo na Malostranském náměstí

Alternativní divadelní scéna zaměřená na domácí repertoár, který je tvořen zejména autorskými inscenacemi.
Praha 1, Praha

Parlamentárium – edukační prostor ve Šternberském paláci

Parlamentárium je nový edukační prostor v historických prostorech Šternberského paláce, kde se návštěvníci s pomocí multimediálních prezentací seznámí s historií, posláním a činností parlamentu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Česká restaurace s tradiční staročeskou kuchyní v Praze

Je čas se najíst jinak . . . Restaurace Česká Hospoda, je stylová restaurace v centru Prahy zaměřená na staročeskou a starofrancouzskou kuchyni v nově zrekonstruovaných prostorech ze 14.století s kapacitou 200 míst.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Ochutnávka vín v Malostranské vinárně s vinotékou

Poznávejte vynikající vína z Moravy i od méně známých vinařů v osobní, originální a oduševnělé vinárně.
Praha 1, Praha

Střelák – letní scéna Malostranské besedy

Střelecký ostrov nebo také Střelák – klid, láska, umění, dobré jídlo, pití a výtečná káva na nejlepším ostrově v Praze přímo mezi Národním divadlem a Újezdem.
Praha 1, Praha

Restaurace a pivnice Malostranská Beseda v Praze

Útulné prostředí restaurace, kde se každý host může cítit domácky. Styl gastronomie vychází ze základů české kuchyně, podávány jsou pokrmy a menší jídla vhodná k pivu, klasická hotová jídla, ale také vegetariánská jídla a pokrmy založené na základech racionálního stravování.
Praha 1, Praha

Penzion Akademie múzických umění v Praze

Moderně zrekonstruovaná kolej.
Praha, Praha

Coda Restaurant – posezení na terase s krásným výhledem na Prahu

Navštívíte-li hlavní město, jistě si nebudete chtít nechat ujít něco dobrého k snědku, zvláště, když bude gastronomický zážitek spojen s překrásným výhledem na matičku Prahu.
Praha 1, Praha

Restaurace Coda – pracovní oběd na střešní terase Aria Hotel Prague

Terasa je součástí restaurace Coda v Aria Hotel Prague, kde pod taktovkou šéfkuchaře Davida Šaška vznikají opravdové gurmánské lahůdky. Přijďte na oběd či večeři, rychlý business lunch či jen na kávu a svělý dezert a pokochejte se úchvatnými výhledy na Prahu.
Praha 1, Praha