ÚvodCo chcete dělat?PamátkyLidová architektura a skanzeny
Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Lidová architektura a skanzeny Celá ČR

Kde ožívají lidové tradice a řemesla? Nejlepší příležitost nabízejí skanzeny a historická centra. Přijdete tu na kloub dávným rituálům, poznáte staré lidové památky, prohlédnete si překrásné mlýny, rozlehlé statky i malé chaloupky a řemeslnické dílny, leckde dokonce ochutnáte i stylové dobroty.

Přehlídka starých řemesel

Na dávno minulé časy si zavzpomínáte třeba v Muzeu řemeselLetohradě, největším svého druhu v Česku, existuje ale řada míst, kde si umění našich předků vyzkoušíte na vlastní pěst. Takovou možnost nabízí například Statek BernardKrálovském Poříčí anebo Historická vesnice umění a řemesel Botanicus u Lysé nad Labem, každé léto se otvírá historické centrum s řemeslnými dílnami pod hradem Šelmberk u Mladé Vožice. Řemeslnické stánky pravidelně najdete také na jarmarcích ve skanzenech, třeba v Podorlickém skanzenu v Krňovicích, ve Skanzenu Veselý Kopec anebo v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.
 

Za vůní chleba, koláčů a placek

Hned na několika místech můžete vidět a ochutnat čerstvě upečený chleba. Každou poslední sobotu v měsíci se například peče v obecní pecišumavské Lenoře, svědky pravidelného sobotního pečení můžete být také na Hamousově statku ve Zbečně. Čerstvě upečené dobroty vám nabídnou na každoročních Slavnostech chleba u vodního mlýna ve Slupi, Pekařskou sobotu každý rok pořádají ve Valašském muzeu v příroděRožnově pod Radhoštěm.
 

Muzea v roubenkách

Řadu starých roubených staveb můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, sídlí v nich totiž muzea, galerie, infocentra a další expozice. Za vidění stojí například Volarské muzeum v jednom ze starých alpských domů v šumavském městečku Volary. Pečlivou rekonstrukcí prošla Liščí bouda ve sklářské osadě Kristiánov v Jizerských horách, v níž si prohlédnete stálou expozici Muzea skla a bižuterieJablonci nad Nisou, unikátní je rovněž Kittelův dům na Krásné anebo Červená roubenka, o kterou pečuje Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech.

Skanzeny, historická centra, památky a muzea, místa, kde ožívá naše historie...

Zobrazit více

Lidová architektura a skanzeny na mapě


Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.
Praha 1, Praha

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Ticháčkova kaple u Police nad Metují

Původní zelená kaplička v Ticháčkově lese byla postavena již roku 1897 z darů poutníků na místě, kde došlo ke zjevení Panny Marie. V roce 2010 však podlehla požáru, obnovena a nově postavena byla v letech 2011–2012.
Suchý Důl, Královéhradecký kraj

Byšičky – barokní náves ve tvaru okrouhlice

Nedaleko Lysé nad Labem leží vesnice, která patří mezi nejzachovalejší barokní vesnice na území ČR. Byšičky se svou kruhovou návsi jsou stavební památkou chráněnou státem.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.
Žítková, Zlínský kraj

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.
Hlinsko, Pardubický kraj

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.
Praha 1, Praha

Zvonice Soláň

Fakta o historii Soláně, jeho obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře, propaguje oblast Soláně publicisticky, edičně a organizací společenských a kulturních akcí spojených s aktualizací valašských zvyků a tradic.
Karolinka, Zlínský kraj

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.
Hlinsko, Pardubický kraj

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.
Strážnice, Jihomoravský kraj