ÚvodCo chcete dělat?PamátkyLidová architektura a skanzeny
Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Lidová architektura a skanzeny Celá ČR

Kde ožívají lidové tradice a řemesla? Nejlepší příležitost nabízejí skanzeny a historická centra. Přijdete tu na kloub dávným rituálům, poznáte staré lidové památky, prohlédnete si překrásné mlýny, rozlehlé statky i malé chaloupky a řemeslnické dílny, leckde dokonce ochutnáte i stylové dobroty.

Přehlídka starých řemesel

Na dávno minulé časy si zavzpomínáte třeba v Muzeu řemeselLetohradě, největším svého druhu v Česku, existuje ale řada míst, kde si umění našich předků vyzkoušíte na vlastní pěst. Takovou možnost nabízí například Statek BernardKrálovském Poříčí anebo Historická vesnice umění a řemesel Botanicus u Lysé nad Labem, každé léto se otvírá historické centrum s řemeslnými dílnami pod hradem Šelmberk u Mladé Vožice. Řemeslnické stánky pravidelně najdete také na jarmarcích ve skanzenech, třeba v Podorlickém skanzenu v Krňovicích, ve Skanzenu Veselý Kopec anebo v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.
 

Za vůní chleba, koláčů a placek

Hned na několika místech můžete vidět a ochutnat čerstvě upečený chleba. Každou poslední sobotu v měsíci se například peče v obecní pecišumavské Lenoře, svědky pravidelného sobotního pečení můžete být také na Hamousově statku ve Zbečně. Čerstvě upečené dobroty vám nabídnou na každoročních Slavnostech chleba u vodního mlýna ve Slupi, Pekařskou sobotu každý rok pořádají ve Valašském muzeu v příroděRožnově pod Radhoštěm.
 

Muzea v roubenkách

Řadu starých roubených staveb můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, sídlí v nich totiž muzea, galerie, infocentra a další expozice. Za vidění stojí například Volarské muzeum v jednom ze starých alpských domů v šumavském městečku Volary. Pečlivou rekonstrukcí prošla Liščí bouda ve sklářské osadě Kristiánov v Jizerských horách, v níž si prohlédnete stálou expozici Muzea skla a bižuterieJablonci nad Nisou, unikátní je rovněž Kittelův dům na Krásné anebo Červená roubenka, o kterou pečuje Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech.

Skanzeny, historická centra, památky a muzea, místa, kde ožívá naše historie...

Zobrazit více

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.
Žítková, Zlínský kraj

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.
Praha 1, Praha

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.
Petrov, Jihomoravský kraj

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.
Hlinsko, Pardubický kraj

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který je zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Zcela dokončený má být do konce roku 2024.
Borovany, Jihočeský kraj

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.
Srní, Plzeňský kraj

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.
Nasavrky, Pardubický kraj

Archeoskanzen Modrá

Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem. Přijeďte a poznejte naši dávnou minulost!
Velehrad, Zlínský kraj

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.
Kacanovy, Liberecký kraj

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj