ÚvodAktuality10 tipů na stříbrné doly, skanzeny, hřbety, stěny, rybníky a jezera aneb ve stínu a na výsluní
Památky

10 tipů na stříbrné doly, skanzeny, hřbety, stěny, rybníky a jezera aneb ve stínu a na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Stříbro a Stříbrná Skalice, Stříbrné Hory nebo Stříbrnice, Stříbrná ulice, studánka anebo stezka, to je jen malé nahlédnutí do míst, která se lesknou a zvoní stříbrem. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která se jmenují podle vzácného kovu, třeba do stříbrného dolu, na Stříbrný rybník i na Stříbrné jezero nebo ke Stříbrným stěnám.
Když jsme se s Kudy z nudy vypravili do stínu i na výsluní za zlatem, začínal náš výlet na Pražském hradě. Místem na výsluní je i ve stříbrných výletech: v katedrále sv. Víta totiž objevíte zřejmě největší předmět ze stříbra v České republice. Stříbrný náhrobek sv. Jana Nepomuckého v letech 1733 až 1736 zhotovil vídeňský stříbrník Johann Joseph Würth, a to podle návrhu Johanna Bernharda Fischera z Erlachu.



A kam zamíříme dál? Třeba do Stříbra, města s krásnou renesanční radnicí, kde vznikl historicky nejstarší stříbrný důl. Před ústím bývalé královské dědičné štoly Prokop si prohlédnete Hornický skanzen, můžete samozřejmě navštívit i podzemí. Do starého stříbrného dolu se podíváte i v Kutné Hoře. I když se většina českého stříbra vytěžila jinde, Kutné Hoře se přezdívalo stříbrná pokladnice království českého. S historií města, rudním revírem i kutnohorským mincovnictvím vás seznámí České muzeum stříbra. Výjimečný zážitek nabízí především druhý okruh, jehož součástí je havířská osada a asi 250 metrů dlouhá chodba původního středověkého dolu s historickým technickým vybavením. V těsném sousedství pak můžete navštívit Vlašský dvůr, kde bývala královská mincovna a razily se tu stříbrné Pražské groše, uznávané platidlo středověku. Další stříbrnou stopu objevíte v Jáchymově: místní muzeum sídlí v bývalé mincovně, kde se razily slavné jáchymovské stříbrné tolary.



Výlety za stříbrem ale nemusí vést jen do podzemí: v Krkonoších objevíte Stříbrný hřbet, v Českém Švýcarsku se severně od Hřenska tyčí Stříbrné stěny a ve Skiareálu Králičák na vrcholu Štvanice stojí rozhledna které místní dali jméno Stříbrná Twiggy. Na několika místech se můžete ve stříbře vykoupat, třeba ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové nebo ve Stříbrném jezeře v Opavě. Stříbrné jezírko u Fulneku je přírodní památka, kde je samozřejmě koupání zakázáno, zato v nedalekých Odrách se projdete po Stříbrném chodníku. Naučná stezka začíná ve výletním areálu U Spurného a seznamuje návštěvníky Oderských vrchů s historií těžby stříbrných rud i dalšími zajímavostmi.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety k neobvyklým stříbrným místům do stínu i na výsluní!
 
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Stříbrný rybník – do kempu i za zábavou Ubytování

Stříbrný rybník – do kempu i za zábavou

Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Stříbrná stezka – naučná stezka Po stopách dolování Příroda

Stříbrná stezka – naučná stezka Po stopách dolování

Naučná stezka Po stopách dolování u Kutné Hory vede kolem nejzajímavějších pozůstatků spjatých s kutnohorským hornictvím a hutnictvím. Celá trasa je rozdělena na dva samostatné okruhy. Stříbrnou stezku jižní okruh a Stříbrnou stezku severní okruh.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Není všechno zlato, co se třpytí – někdy to může být stříbro. A i když se jako o stříbrných pokladnicích českého království nejčastěji mluví o Jihlavě a Kutné Hoře, ve skutečnosti se většina českého stříbra vytěžila jinde: na Březových Horách v Příbrami. Ve všech městech najdete expozice a zajímavá místa, která připomínají jejich stříbrnou minulost: mezi ty hlavní patří Muzeum českého stříbra v Kutné Hoře, Hornické muzeum v Příbrami a Muzeum Vysočiny v Jihlavě.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Místa paměti v Jihlavě Životní styl

Místa paměti v Jihlavě

Seznamte se přímo v ulicích města s historií konkrétních zajímavých lokalit Jihlavy. Naučné tabule vás provedou pamětí míst i pověstmi.

Stříbrné jezírko u Fulneku Příroda

Stříbrné jezírko u Fulneku

Stříbrné jezírko tvoří bezodtokové jezírko, které vzniklo v bývalém galenitovém dole. V okolí jezírka se rozprostírají mokřadní louky, samotné jezírko je bohaté na vodní a bahenní rostlinstvo a četné druhy obojživelníků.

Stříbrný hřbet v Krknoších Příroda

Stříbrný hřbet v Krknoších

Stříbrný hřbet je hora v Krkonoších, ležící na česko-polské hranici asi 6 km od Špindlerova Mlýna. S výškou 1490 m n. m. jde o šestou nejvyšší tisícovku v Česku.

Stříbrný vrch v Lužických horách Příroda

Stříbrný vrch v Lužických horách

Bývalý kamenolom byl uzavřen po druhé světové válce. Těžil se zde čedič, který vytvářel až desetimetrové sloupce. V současnosti jsou v lomu k vidění jen sloupce krátké a nedokonalé. Na kopci jsou pozorovatelné ventaroly – v mrazivých dnech tu ze země vystupují výpary teplého vzduchu.

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák Příroda

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela nová rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku Příroda

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku

Strmý pískovcový masív nazvaný Stříbrné stěny se nachází asi 2 km SV od Hřenska. Jedná se o kolmou čelní stěnu na jižní straně, dlouhou asi 400 m, s pískovcovými věžemi na obou koncích. Na západním jde o Stříbrný roh a na východním o Strážce.

Stříbro

Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Další aktuality

Tradice: české zvonařství, slavné zvony, zvoníci a zvonaři i muzeum zvonařství ve Vrchotových Janovicích

Zvony jsou poslové zpráv, hudební nástroje i umělecké kousky, které provázejí člověka od narození až do smrti. A to doslova: vzpomeňte si na známý výraz, že „někomu zvoní hrana“, tedy umíráček. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme tradice českého zvonařství – a zvonkohry i slavné zvony nám k tomu budou znít z každého řádku.
7. duben 2025 11:00
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!
6. duben 2025 10:18
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
6. duben 2025 10:10
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
5. duben 2025 10:25
Památky

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky