ÚvodAktualityLidové pranostiky: listopad, dušičkové počasí a svatý Martin na bílém koni
Životní styl

Lidové pranostiky: listopad, dušičkové počasí a svatý Martin na bílém koni

Poslechněte si audio verzi článku
Ačkoli je listopad od začátku až do konce podzimní měsíc, zima už o sobě dává často vědět. Pojďte se s námi na Kudy z nudy projít listopadem od Dušiček až po svatého Ondřeje a podívat se, jaké pranostiky a lidová moudra nám jedenáctý měsíc roku přináší. A jako každý rok se můžeme sázet, jestli zrovna letos přijede svatý Martin na bílém koni se vší parádou?
Už se nemůžete dočkat adventního času a Vánoc? A bez větší lítosti byste listopad přeskočili? Byla by to škoda, protože právě listopad s sebou přináší spoustu zajímavých svátků, průpovídek a lidových pranostik. Měsíc, kdy odlétají poslední teplomilní ptáci, sklízí se zelí, kapusta a pórek, a zvířata se ukládají k zimnímu spánku, začíná nejenom svátkem Všech svatých a Dušičkami, ale také malým babím létem. Říká se tak teplému období, které přichází koncem října a na začátku listopadu. Je pro něj příznačné poměrné teplé mlhavé počasí a přes den, po rozpuštění ranních mlh a nízké oblačnosti, i slunné počasí.



Takzvané malé léto nebo též léto Všech svatých, (30.10. – 9.11.) samozřejmě zaznamenali naši předkové a ověnčili je řadou pranostik:
 
  • Den Všech svatých (1.11.) je poslední, který léto zahání.
  • Kolem Všech svatých slunce uroní ještě malou slzu léta.
  • Svatý Theodor (9.11.), mrazy lezou z hor.
 

Dušičkové počasí

I když začátek listopadu provází malé léto, počasí kolem Dušiček potvrzuje, že je to svátek vzpomínání na zesnulé, umírání, loučení a stesku. Přát si na ten den slunce a jasné počasí není právě moudré: na to pamatuje pranostika Když na den Dušiček jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje. Takže naopak si přejme dušičkovou mlhu, plískanice a pochmurno, aby zima ještě chvilku počkala.
 
  • Na Dušičky duše zemřelých oplakávají své hříchy, proto pršívá, nebo padá mlha.
  • Na Památku zesnulých bývá hustá mlha, neboť pomáhá k utěšení duší.
 

Svatý Martin přijíždí na bílém koni

Zima ale v listopadu už klepe na dveře a nechce se jí čekat. Potvrzují to i takzvaná martinsko-kateřinská chladna, tedy chladné dny kolem svatého Martina (11.11.) a na svatou Kateřinu (25.11.). Na svatého Martina bývá na stolech tradiční svatomartinská husa, peče se svatomartinské pečivo a otvírá se první mladé svatomartinské víno. Když svatý Martin přijede na bílém koni, znamená to první sníh. Podle meteorologů ale pravděpodobnost prvního sněhu na svatého Martina bývá asi 50 %, ale bílá peřina obvykle dlouho nevydrží. Přesto svátek provázela řada sněhových a zimních pranostik a průpovídek:
 
  • Jaký den svatého Martina, taková též bude zima.
  • Na svatého Martina bývá dobrá peřina.
  • Na svatého Martina kouřívá se z komína.
  • Je-li na svatého Martina pod mrakem, bude nestálá zima, je-li jasno, bude tuhá zima.
  • Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.
  • Martin-li se mlhami odívá, mírná zima obyčejně bývá.
  • Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.




A proč svatomartinské oslavy doprovází husy? Prý svým kejháním svatého Martina kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes za trest končí na pekáčích. O husách se navíc zmiňuje řada průpovídek a předpovědí:
  • Chodí-li husa na Martina po ledě, bude se zanedlouho zase koupat.
  • Husa o Martině nejpěkněji zpívá.
  • Je-li kobylka martinské husy hnědá, bude málo sněhu a na holo mrznout; je-li však bílá, bude hodně sněhu.
  • Na svatého Martina pláče husí rodinka.
  • O Martině houser po ledě když chodí, o Vánocích husy blátem vodí.
 

Na tu svatou Kateřinu

Všechny Kateřiny slaví svůj svátek 25.11. – a tam, kde mají kostely a kaple zasvěcené svaté Kateřině, si užívají i svatokateřinské slavnosti. Pokud vyrazíte večer na tancovačku nebo jiné povyražení, bude to chtít teplé oblečení. S mrazy koketovala po svatém Martinovi i svatá Cecílie (22.11.) s pranostikou Svatá Cecílie hroudy v poli sněhem kryje, a příchod zimy potvrzují i Kateřinská chladna. Ta přichází se 70 % pravděpodobností právě kolem 25.11. a zima fičí i ze svatokateřinských pranostik:
 
  • Svatá Kateřina přichází bíle oděna.
  • Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.
  • Když se Kateřina klouže, potom Mikuláš přeskakuje louže.
  • Mrzne-li na Kateřinu, na Barboru prší.

Pokud nerozumíte pranostikám svatá Kateřina strčí housle do komína anebo svatá Kateřina zavěsila housle do komína, vysvětlení je prosté: s Kateřinskými slavnostmi se to totiž mělo podobně jako s masopustem. Po svaté Kateřině začínal advent, doba půstu, zbožného rozjímání a příprav na vánoční svátky. Pár adventních lidových obřadů se tolerovalo, ale jinak platil podobně přísný zákaz tanců, zpěvů a zábav jako mezi masopustem a Velikonocemi.

Ani Kateřinská chladna ale dlouho nevydrží: obvykle je střídá Ondřejsko-mikulášská obleva (28.11. – 7.12.). Jak ji zaznamenaly minulé generace?
  • Na svatého Ondřeje (30.11.) zem se ještě ohřeje.
  • Mosty co Martin staví, Ondřej splaví.
  • Svatý Mikuláš splachuje břehy.
Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

Den boje za svobodu a demokracii: 10 tipů na oslavu výročí 17. listopadu mimo Prahu

Den boje za svobodu a demokracii: 10 tipů na oslavu výročí 17. listopadu mimo Prahu

Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který před 34 lety v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci – tím vším je 17. listopad. Portál Kudy z nudy pro vás má spoustu tipů a nápadů, kde si můžete užít podzimní volný den a co všechno můžete podnikat.

Svátek Svatého Martina v certifikovaných restauracích CzechSpecials

Svátek Svatého Martina v certifikovaných restauracích CzechSpecials

... aneb 15 tipů na nejlepší svatomartinské menu! Proč se v Čechách husy tradičně pečou hlavně na svátek sv. Martina a proč se ten den otevírá mladé víno? Je to spojeno s dávnou tradicí, kdy zrovna na svátek svatého Martina se obnovovaly pracovní smlouvy s děvečky a čeledíny.

Dušičky v Česku – dušičkové výlety, zajímavé hřbitovy, zvláštní pomníky a funerální stezky

Dušičky v Česku – dušičkové výlety, zajímavé hřbitovy, zvláštní pomníky a funerální stezky

Dušičky jsou jedním z nejvýznamnějších svátků u nás. 2. listopadu si připomínáme zesnulé příbuzné a blízké osoby. Mezi tradice patří návštěva hřbitova a ozdobení hrobů, v Česku se pokládají věnce a květiny a zapalují se svíčky. Oslava Dušiček se odvíjí od slavnosti Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové konec léta a nový rok, svátek Samhain. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice. Pro některé morbidní téma a místo, kam by nikdy dobrovolně nevkročili, pro jiné zase skvělý prostor pro rande, výlet nebo procházku se psem. Ostatně třeba o Olšanských hřbitovech se v poslední době píše v superlativech jako o zelených plicích Prahy – a komu by v pěkném podzimním dni vadilo, že kolem spočívají ostatky přibližně dvou milionů lidí?

Skalní město Stálkov v České Kanadě Příroda

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Stálkov je malá víska nedaleko Slavonic. V blízkém okolí obce se nachází jednak řada skalních útvarů. Větším seskupením skalek a balvanů zde vzniklo menší skalní město.

Jak získat zpět energii a pozitivní náladu? Deset tipů na místa, kde se nejen na podzim dobijete pozitivní energií

Jak získat zpět energii a pozitivní náladu? Deset tipů na místa, kde se nejen na podzim dobijete pozitivní energií

Cítíte se unaveni? Vyčerpává vás podzimní čas, špatné počasí nebo plíživě se blížící zima? Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb. Vydejte se tedy na pěší výlet, třeba do kláštera Rosa Coeli, na Svatý Hostýn nebo zříceninu Andělská Hora, načerpejte pozitivní energii a posuďte sami, zda jsou příběhy o silných energetických zónách a léčivých účincích těchto míst pravdivé.

#světovéČesko a Lidový rok: Dušičky, Samhain nebo Halloween?

#světovéČesko a Lidový rok: Dušičky, Samhain nebo Halloween?

Svátek dušiček je vzdálenou ozvěnou pohanských časů. Dřív lidé věřili, že právě na začátku listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých, dnes spíš vzpomínáme na své blízké a modlíme se za duše, dlící v očistci. A vlastně je úplně jedno, jestli podzimnímu svátku říkáme Dušičky, Halloween nebo Samhain: jejich prolínáním zkrátka vznikla tradice, stará jako lidstvo samo.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Svatý Martin přijíždí – ochutnejte mladá vína i tradiční husu!

Svatý Martin přijíždí – ochutnejte mladá vína i tradiční husu!

Svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. Sníh jistý není, víno a Svatomartinské oslavy ano! Podívejte se s námi na několik tipů, jak nejlépe prožít svatomartinské období.

Další aktuality

Dušičkové zážitkové prohlídky na hřbitovy opředené legendami a tradiční české dušičky

Hledat na přelomu října dušičkové a halloweenské akce není nijak složité, pořádá se jich celá řada. V jejich stínu ale zůstávají prosté vzpomínky na mrtvé, spojené třeba s procházkou po některém ze zajímavých hřbitovů. Portál Kudy z nudy vám několik takových míst představí podrobněji.
30. říjen 2024 12:41
Životní styl

Jak si užít státní svátek a kam vyrazit? Je to svátek nás všech!

V pondělí 28. října uplyne 106 let od založení samostatného Československa. Přinášíme vám tipy, kam se vyplatí vyrazit za poznáním i zábavou po celém Česku. Konat se budou koncerty, vojenské přehlídky, přednášky nebo třeba netradiční prohlídky. Otevřeny budou vládní budovy, Národní galerie, expozice a pobočky Národního muzea, Národního technického muzea a další památky v regionech Česka. Zkrátka možností je pro státní svátek v roce 2024 mnoho a z našich tipů si určitě vyberete, kam na výlet.
27. říjen 2024 10:35
Životní styl

Česko mezi řádky: Hořká vůně vanilky, oplatky Fidorka a Romana Vaverová

Ve svém druhém historickém románu Hořkosladká vůně vanilky se Romana Vaverová věnuje příběhu Marie Fiedorové. Ta na počátku 20. století proměnila malinkou pekárnu v nejvýznamnější podnik svého druhu ve Slezsku a proslavila se i v konkurenci podobných výrobců z ostatních zemí Rakouska-Uherska. Je vám její jméno povědomé? Ano, jasně z něj slyšíte název dobroty jménem Fidorka.
27. říjen 2024 8:39
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

Portál Kudy z nudy má pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Znáte místa, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko? Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!
23. říjen 2024 11:55
Životní styl

100 tipů, kam vyrazit o Vánocích – tipy na 24. až 26. prosince 2024

Udělejte si o vánočních svátcích hezký výlet! Vánoce jsou pro všechny symbolem klidu. Překonejte lenost, opusťte příjemné teplo domova a prožijte kouzelný vánoční výlet. Poznejte magické kouzlo tradic a zvyků, které jsou s tímto svátkem spjaty, netradiční prohlídky zoo, užijte si svátečně vyzdobené hrady a zámky nebo zábavu na bruslích. Prohlédnout si během Vánoc můžete i řadu nádherných betlémů, kde se člověk musí klanět umu našich předků.
20. říjen 2024 8:24
Životní styl

Kam na výlet 28. října? Užijte si státní svátek na památkách po celém Česku!

Užijte si sváteční den 28. října., který se vztahuje ke Dni vzniku samostatného československého státu, a vydejte se na některou z památek. Řada z nich otevírá své brány mimořádně, či láká na speciální komentované a kostýmované prohlídky. Navíc se konají dny otevřených dveří některých státních institucí. Výběr portálu Kudy z nudy je široký, určitě si vyberete a strávíte pěkný den.
19. říjen 2024 10:52
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovinsko?

Lublaň, Bled a Bledské jezero, Kranjska Gora, jeskyně Postojna, Bohinjské jezero, soutěsky Mostnica a Vingar, světoznámé skokanské středisko Planica, Lipica a lipicánští koně, hrad Predjama, Maribor anebo pobřeží Jadranu s městy Piran a Izola: je tolik míst, která milujeme ve Slovinsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do země na pomezí Alp, Balkánu a Středomoří. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Slovinsko!
17. říjen 2024 12:53
Životní styl

Českem bezpečně: tipy na cesty do bezpečných a přístupných míst v oblastech zasažených povodněmi

Jaké jsou aktuální podmínky v turistických oblastech zasažených povodní? Turistický ruch se na mnohých místech prakticky zastavil. Povodně, které Česko postihly v září 2024, na mnoha místech způsobily obrovské škody a zasáhly také oblasti vodou nedotčené. Mediální obraz zaplavených míst zastavil příliv turistů do turistických oblastí. Jaká místa jsou pro turisty znovu přístupná? Jak mohou turisté pomoci k oživení oblastí? Přijeďte a pomozte podnikatelům překonat nelehké období!
16. říjen 2024 7:05
Životní styl