ÚvodAktualityČeské značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice
Gurmánská turistika

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

Poslechněte si audio verzi článku
České pivo a pivní tradice jsou vyhlášené v celém světě. Dokonce jako jedna z mála zemí máme i svůj národní pivovar, a to Budějovický Budvar. Seznamte se s ním na Kudy z nudy, prohlédněte si návštěvnické středisko a vydejte se také tam, kde se Budvar čepuje – třeba do Masných krámů v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole totiž s Budvarem žije doslova každý den, a to už od roku 1895. V roce 2025 tak Budvar oslavil 130 let od uvaření první várky.

Jak se vaří poctivý český ležák? – národní pivovar Budějovický Budvar

Domovem Budějovického Budvaru je město České Budějovice. Najdete tu Návštěvnické centrum, kde odhalíte tajemství výroby světoznámého ležáku. Prohlídku můžete zakončit v pivnici Budvarka anebo v legendární českobudějovické restauraci Masné krámy, ale tím zážitky s Budvarem nekončí! Můžete s ním putovat po Jihočeských pivních stezkách a dokonce i hokejový stadion, na kterém hraje domácí zápasy klub HC Motor České Budějovice, má jméno Budvar Aréna. Zkrátka Budějovice svůj Budweiser Budvar milují a Budvar jim ve světě dělá skvělé jméno. A nejenom jim!


 

Národní pivovar Budvar

Pivovar Budějovický Budvar je nositelem jedné z nejslavnějších českých značek. Coby jeden z mála velkých tuzemských pivovarů nemá zahraničního vlastníka a jako ryze národní pivovar pomáhá k rozvoji pivovarnictví v celé České republice. Dělí se o své znalosti z oblasti pivovarnictví a podporuje také menší pivovary a minipivovary, jimž zdarma poskytuje své suroviny, pomáhá jim růst a ve svých hospodách nabízí jejich pivo. Rozšiřuje tak obzory těm, kteří mají chuť experimentovat a chtějí vedle tradičního českobudějovického ležáku poznat i exotičtější pivní styly, jako je třeba kyseláč, hořký ležák Budvar 33, Ipa nebo Ale.

Vášeň k vaření piva sdílí národní pivovar s českými minipivovary, s nimiž v posledních letech vytvořil sedmnáct limitovaných edic. Šlo například o pivovary Nachmelená opice, Obora, Permon, Zlatá kráva, Dva kohouti, Cobolis a Lucky Bastard. Budvar zároveň spojil i pivo s uměním: známý grafik TMBK vytvořil pro ležák Budvar 33 limitovanou edici plechovek.
 

Jak se vaří pivo v Budvaru?

To na vlastní oči uvidíte v návštěvnickém centru Budějovického Budvaru. Budvar stále vaří pivo tradičním způsobem – například pro jeho výrobu nepoužívá granule, ale slisovaný, ručně sekaný prvotřídní chmel. A také křišťálově čistou vodu z 300 metrů hluboké artéské studně, která dává pivu nezaměnitelnou chuť, a moravský slad. Pivo se vaří pouze v Českých Budějovicích, a tak máte jistotu, že vždy dostanete budějovický originál. Pivo zraje v ležáckých tancích, ve kterých si každá várka pobude vždy tak dlouho, dokud se plně nerozvine její chuť. V Budvaru zkrátka nikam nespěchají – a to je přístup, který se v dnešní době cení. Velkou poklonu za to českobudějovickým složil třeba Pavel Palouš, sládek pivovaru Cobolis: „Když jsem začínal s pivem, často jsem poslouchal řeči o tom, jak kdo co dělá a nedělá poctivě. Když jsem pronikl hlouběji, pochopil jsem, že hodně dělá marketing a hlavně větší společnosti prostě přirozeně spěchají, protože ležení jsou náklady, prostor a technologie. Vše změnila první návštěva Budvaru, kde jsem zjistil, že co říkají, opravdu dělají. Vždy mě fascinovala výroba z hlávkového chmele, a tak jsem tady okouknul chmelový cíz, viděl ve sklepě krásně uleželá i rok stará piva v perfektní kondici. Ležení nic nenahradí a doufejme, že Budvar zůstane navždy takový náš poctivý český ležáček, to, čím se může české pivovarnictví v klidu chlubit.“
 

Historie pivovaru Budvar

Přestože jižní Čechy vnímáme jako kraj plný slunce a pohody, u zrodu obou největších českobudějovických pivovarů stály spory a hádky. Platilo to jak pro pivo Samson, jehož kořeny sahají do roku 1795, tak pro Budějovický Budvar. První várku piva uvařil v tehdejším Českém akciovém pivovaru sládek Antonín Holeček, a to v říjnu 1895. Za postavením nového pivovaru, který vznikl doslova na zelené louce, stáli především čeští právovárečníci vedení Augustem Zátkou, nespokojení se situací v proněmecky orientovaném Měšťanském pivovaře.

Baví vás statistiky? Pak byste měli vědět, že za 130 let existence Budějovického Budvaru jeho sládci uvařili přes 50 milionů hektolitrů piva. Budvar získal desítky ocenění doma i ve světě, například byl vyhlášen Pivovarem roku 2022. V posledních letech také vyváží nejvíc piva ve své historii, a to do téměř sedmdesáti zemí celého světa.
 

Půllitr od Ronyho Plesla inspirovaný Josefem Ladou

V posledních letech pivovar změnil design etiket všech svých piv, sjednotil marketing exportních trhů a provedl spousty dalších změn. K nim patřily i nové pivní sklenice, které Budvar představil v roce 2021.

Autorem designu je přední český designér Rony Plesl, který našel inspiraci pro nové sklo Budvaru v obrázku hospodské rvačky Josefa Lady. „Lada je tak světový právě díky svému ojedinělému lidovému stylu. A já myslím, že to stejné platí také pro Budvar. V té sklenici je všechno. Historie, moderní design a fantastická chuť piva,“ vysvětluje Plesl. V jeho moderně pojatém ikonickém půllitru s širokým vyústěním a zaobleným „bříškem“ se snoubí funkčnost, tradice i historický odkaz, jímž národní pivovar propaguje českou pivní kulturu.
 

Zajímavosti a aktuality z Budvaru

  • Pro výrobu svých piv vždy Budvar vybírá ty nejkvalitnější suroviny, a například Budweiser Budvar Original se vaří pouze z těch českých. Také proto pivo získalo známku chráněného zeměpisného označení, kterou Evropská unie poskytuje jako záruku kvality.
  • Kromě tuzemských minipivovarů zkouší Budvar vařit český ležák i se zahraničními pivovary. Spolupráce s anglickým pivovarem Thornbridge, s berlínským craftovým pivovarem Brło a dánským pivovarem Mikkeller pomáhá šířit povědomí o českém pivu. Svět tak zjišťuje, že český ležák je velmi bohatý na chuť a zároveň velmi pitelný.
  • Od začátku 20. století vedl Budvar více než sto let spory o ochrannou známku s americkou společností Anheuser-Busch. I díky tomu má českobudějovický pivovar zaregistrováno na 380 ochranných známek ve více než sto zemích světa.
  • Budějovický Budvar se nezadržitelně blíží k metě dvou milionů uvařených hektolitrů za rok. V roce 2024 uvařil 1,927 milionu hektolitrů, což je pro legendární pivovar historický rekord.
  • Budvar si mohou vychutnat milovníci piva ve více než sedmdesáti zemích světa, kam pivovar vyváží. Budvar se pije nejenom v Polsku, Německu a na Slovensku, ale také v Kambodži, na Novém Zélandu nebo v Mongolsku.
  • Tradiční česká značka jen v letech 2022 až 2024 odvedla do státního rozpočtu 1,35 miliardy korun. Ředitele pivovaru Petra Dvořáka těší, že vydělané peníze pomáhají v Česku. Ještě větší radost ale mají v Budvaru z toho, že se jim daří naplňovat dlouhodobou misi, a to šířit slávu českého piva daleko za hranicemi republiky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku Gurmánská turistika

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Pivovar Samson v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.

Jihočeské pivní stezky Gurmánská turistika

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace Gurmánská turistika

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Restaurace s proslulou kuchyní si zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar. V dávné minulosti sloužil objekt k prodeji masa a masných výrobků. Oblíbená českobudějovická restaurace je zde od roku 1953.

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. V lednu 2025 byla pivní kultura zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, což je nutná podmínka pro případný zápis na seznam UNESCO.

Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků českých pivovarů. Z dat Českého svazu pivovarů a sladoven vyplývá, že stabilně mírně roste především spotřeba ležáků, tedy spodně kvašených piv se stupňovitostí 11° až 12°. Z celkové produkce tvoří ležáky více než 50 procent. Dlouhodobě roste výroba nealkoholických piv a jejich ochucených variant, které jsou vyhledávané jako vítané osvěžení nejen v teplých měsících.

Kalendář 2025: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Kalendář 2025: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Skvělá chuť českého piva má ve světě výbornou pověst. Není tedy divu že jsou Češi pokládáni za experty na výrobu i jeho ochutnávání. V říši piva vznikají turistické pivní stezky, navštívit můžete hned několik pivních muzeí, expozic či festivalů, a co nabídnout mají velké i malé pivovary. Tak pojďte na jedno!

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.

Kam na výlet za dobrým pivem? Tipy na místa, kde můžete slavit Dny českého piva

Kam na výlet za dobrým pivem? Tipy na místa, kde můžete slavit Dny českého piva

Víte jak se vaří tradiční české pivo? Zjistit to můžete v některém z velkých pivovarů a jejich návštěvních centrech, nebo se můžete vydat přímo ke zdroji do menších pivovarů. Zlatavý mok tak poznáte z různých úhlů pohledu. Oslava nejoblíbenějšího nápoje Čechů s sebou přináší řadu doprovodných akcí, jejichž ústředním tématem je, jak jinak, pivo. Čekají na vás ochutnávky pivních speciálů, pivní slavnosti či festivaly. Dny českého piva pořádá Český svaz pivovarů a sladoven. Oslavy probíhají každoročně v osvědčeném termínu koncem září.

10 tipů na pivnice a pivovarské restaurace přímo v pivovarech aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na pivnice a pivovarské restaurace přímo v pivovarech aneb ve stínu i na výsluní

Pojďte s Kudy z nudy na pivo! Tentokrát vás nebudeme vláčet po všech čertech, naučných stezkách, báječných turistických trasách, zaručených zkratkách a zastavovat se u všech zajímavostí cestou, ale vezmeme to pěkně zpříma z pivovaru rovnou do pivnice. Čeká vás cesta dlouhá skutečně jen pár kroků!

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Přestože se k vaření piva používají osvědčené technologické receptury a pár základních surovin, které jsou všude stejné, přece je každé pivo trochu jiné, poznamenané geniem loci a lidmi, kteří ho připravují. Vydejte se s námi na toulky za tradicemi českého pivovarnictví, za pivem a po nejrůznějších pivovarech, od minipivovarů až po věhlasné známé podniky.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Tradice: Užijte si netradiční pivní lahůdky, procedury i historické expozice

Tradice: Užijte si netradiční pivní lahůdky, procedury i historické expozice

Patříte také k milovníkům zlatavého moku? České pivo má mnohasetletou historii a tradice jeho výroby se dědí z generace na generaci. Nejprve byla výroba piva výsadou šlechty či měšťanů a dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. S našimi tipy si pivo užijete v několika rovinách – můžete ho na sebe nechat působit zevnitř i zvenku v pivovarech, pivních lázních, ochutnat raritní výrobky z piva a pivních přísad nebo poznat dlouhou historii tohoto nápoje.

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

Americká zpravodajská stanice CNN má ráda žebříčky: například před dvěma lety zařadila vánoční trhy v Praze mezi deset nejatraktivnějších na celém světě. Kromě toho sestavuje například mozaiku nejkrásnějších zimních středisek Alp, nejhezčích hradních hotelů anebo nejkrásnějších vodopádů. Novinkou je jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel.

Budějovický Budvar se stal Pivovarem roku 2022

Budějovický Budvar se stal Pivovarem roku 2022

Sdružení přátel piva vyhlásilo Pivovarem roku 2022 Budějovický Budvar v Českých Budějovicích. Pořadatelé ocenili jeho rostoucí produkci, export i úspěšná nová piva. Titul získal Budvar podruhé, poprvé to bylo v roce 2013. Na druhém místě se umístil Rodinný pivovar Bernard a bronzovou příčku získal Pivovar Primátor.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

Další aktuality

Jižní Čechy lákají na turistické novinky a neobjevené skvosty

Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají zážitky mimo hlavní proud. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na svou chvíli. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
17. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz na Kyselov.
14. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte regionální značku Třeboňsko regionální produkt

Z návštěvy Třeboňska si můžete od roku 2025 odvézt první certifikované výrobky označené jako "Třeboňsko regionální produkt". Poznáte je podle loga, které našlo inspiraci v pěticípé rožmberské růži modré barvy. Vybírat lze ze široké škály regionální dobrot i řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné hračky, pivo, zelenina a ovoce, sirupy, džemy, chleby, přírodní kosmetika či vajíčka. Třeboňsko patří k rozlohou menším regionům, ale unikátní krajina, kterou již od 14. století proměňovaly technicky dokonalé stavby rybníků a kanálů a doplňují architektonické perly zámků, církevních staveb i zachovalá města a vesnické usedlosti, je dokladem, že život v souladu s přírodou nemusí být v rozporu s produkčním hospodařením, a kreativitu lze projevit v nejrůznějších oborech.
14. květen 2025 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 16. až 18. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2025. Promění běžně nedostupný venkovní areál píseckého bazénu v Ostrovní ulici v jedno velké rekreační hřiště. Zábava a zážitky však návštěvníky čekají už po cestě od Kamenného mostu a budou je provázet až k prostoru pod hradbami.
13. květen 2025 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v Hoslovicích

V neděli 18. května 2025 se v Hoslovicích od 10:00 do 16:00 hodin koná oblíbená akce Den otevřených dveří, a to v rámci Mezinárodního dne muzeí. Po celý den je návštěvníkům umožněn vstup do mlýna a do expozic mlynářství zdarma.
13. květen 2025 8:00
Památky, Jihočeský kraj

Jihočeský kraj oficiálně zahájí cyklistickou sezonu 2025

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole, podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké akce se chystají na zahájení sezony 2025. Pořadatelé myslí i chodce či milovníky dobrého jídla.
7. květen 2025 6:50
Letní sporty, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 10. května 2025 začíná na Šumavě 28. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
4. květen 2025 12:00
Kultura, Jihočeský kraj

Poznejte jižní Čechy z výšky: tipy na výlety na jihočeské rozhledny a vyhlídky

Patříte k lidem, kteří se na svět rádi podívají shora? Jestliže ano, budou se vám líbit naše dnešní tipy na jihočeské rozhledny a vyhlídky, které jsou přístupné celoročně a svět z nich lze obdivovat v jakékoli roční době. Stačí si jen vybrat a pak se vypravit do vrchu. Užijte si rozhledy po celém Jihočeském kraji!
2. květen 2025 17:27
Příroda, Jihočeský kraj