ÚvodAktualityCírkevní řády: augustiniáni, řád Gregora Johanna Mendela
Památky

Církevní řády: augustiniáni, řád Gregora Johanna Mendela

Poslechněte si audio verzi článku
Borovany, Tábor, Šternberk, Jevíčko nebo Brno: to jsou místa, kde objevíte kláštery řádu augustiniánů. Pojďte s Kudy z nudy pátrat po jejich tajemství, po zajímavostech a také osobnostech. Víte třeba, že v augustiniánském klášteře na Starém Brně se zrodila genetika? Jeho opatem totiž byl Gregor Johann Mendel (1822–1884), jehož experimenty položily základy moderní vědy o dědičnosti.
I díky tak zajímavým osobnostem jsou dnes augustiniánské kláštery živým odkazem historie, propojujícím staleté duchovní tradice s moderní kulturou. Jak ale augustiniánský řád vznikl a kdy se dostal do českých zemí? Kde bývaly augustiniánské kláštery, do kterých můžete nahlédnout a jaká tajemství ukrývají? Kromě prohlídek vám na Kudy z nudy nabídneme i ochutnávky augustiniánských vín, prohlídku originálního Mendelova skleníku anebo jedno tajemné podzemní jezírko.
 

Augustiniánské kláštery od středověku po současnost

Augustiniáni patří mezi kontemplativní neboli rozjímavé řády, které žijí z darů věřících. Podobně jako benediktini, cisterciáci, premonstráti, trapisté a karmelitáni se i augustiniáni věnují hlavně modlitbě a rozjímání. Členové řádu se řídí řeholí sv. Augustina, která však na rozdíl od jiných dává členům řádu větší volnost.

Kořeny augustiniánského řádu, oficiálně nazývaného Řád svatého Augustina či latinsky Ordo Sancti Augustini, sahají do 13. století, kdy se papež Inocenc IV. rozhodl sjednotit několik komunit eremitů (poustevníků) žijících podle souboru pravidel, sepsaných sv. Augustinem z Hippo (354–430). Tím vznikl augustiniánský řád, který kladl důraz na společný život, modlitbu, studium a službu společnosti. Řád se rychle rozšířil po celé Evropě, a díky své otevřenosti vůči vzdělání a vědeckému bádání získal velký vliv, především ve městech, kde se augustiniáni věnovali kazatelství, vzdělávání a péči o chudé.

Do českých zemí se augustiniáni díky podpoře šlechty a panovníků dostali ve 14. století. První zmínky o jejich působení sahají do časů vlády dynastie Lucemburků. První augustiniánský klášter vznikl v Roudnici nad Labem, kde jej nechali v letech 1333–1352 postavit biskup Jan IV. z Dražic a Arnošt z Pardubic. V Roudnici zřejmě také vznikl první český překlad celé Bible, a to kolem 1360. Postupně pak vznikaly další augustiniánské kláštery, například v Praze na Karlově.

Augustiniáni působí v českých zemích stále, i když v menším počtu. Jejich komunita v Brně se věnuje duchovní službě a organizuje rovněž prohlídky, koncerty a duchovní obnovy pro veřejnost. Augustiniáni působí také ve farnosti Brno-Tuřany, augustiniánský klášter najdete i v Praze.
 

Tajemství starobrněnského kláštera

Augustiniánský klášter na Starém Brně je známý svou nádhernou gotickou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, kterou založila královna Eliška Rejčka. Za povšimnutí stojí také vzácný obraz italsko-byzantského původu nazývaný Černá madona, umístěný na hlavním oltáři.

V roce 1783 císař Josef II. nařídil, aby augustiniáni opustili klášter u sv. Tomáše v centru Brna. Ten se vzápětí proměnil v sídlo moravských politických úřadů, a augustiniáni jako náhradu získali zrušený klášter cisterciaček na Starém Brně. Význam kláštera na Moravě i v rámci řádu potvrdilo zvláštní papežské právo používat pro svého představeného hodnost opata; toto označení jinak augustiniáni nepoužívají, a opat Augustiniánského opatství na Starém Brně tak je jediným augustiniánským opatem na světě.
 

Mendel, skleník, včelín a pivovar

Ve starobrněnském klášteře působil Gregor Johann Mendel (1822–1884). Do Brna přišel v jednadvaceti letech a na základě pokusů s křížením hrachu a dalších rostlin jako první formuloval zákonitosti přenosu znaků rodičů na potomky, které se staly základem moderní genetiky. Od roku 1867 stál v čele starobrněnského kláštera jako opat. Kromě povinností, s nimiž souvisela funkce opata, se Mendel v klášterní zahradě věnoval vědecké činnosti, výzkumu a křížení hrachu, na kterém si pomocí matematických principů ověřil pravidla přenosu dědičných jednotek. Mendelovo působení v klášteře připomíná pamětní deska, klášterní skleník, včelín v klášterní zahradě, pomník a socha Hrachovina na Mendelově náměstí.

Kromě prohlídek, při nichž vás průvodci provedou klášterními prostory a historií řádu, tu objevíte Mendelův salon a Mendelovo muzeum. Přijít můžete i na některou z mnoha akcí, které se v klášteře konají, od festivalu Mendel až po varhanní a sborové koncerty v bazilice. I ta stojí za bližší prozkoumání: její zakladatelka, královna Eliška Rejčka, tu byla podle své poslední vůle pochována po boku milovaného Jindřicha z Lipé. Její hrob je dodnes v dlažbě označený nenápadnou iniciálou korunovaného E. Zkuste ho najít, nedá to velkou dřinu!

Zajímat by vás mohlo i to, že v původní budově starobrněnského klášterního pivovaru se dodnes vaří pivo: sídlí v něm totiž pivovar Starobrno. Pivovar propojuje historické prvky s moderním designem, nabízí posezení v pivnici, prohlídky, ochutnávky a kulturní akce.
 

Co můžete vidět a zažít v augustiniánských klášterech

Augustiniánské kláštery nejsou jen místem modliteb a duchovního života, ale také kulturními a turistickými centry, která nabízejí prohlídky, koncerty, degustace vín i duchovní programy. Chcete poznat jejich historii a atmosféru? Tady jsou ty nejzajímavější, které můžete navštívit:
 
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter. Pojďte se za cisterciáky podívat s Kudy z nudy!

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice Lázně a wellness

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček. Wellness centrum slouží i pro neubytované hosty.

Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Součástí věže je i třetí největší historický zvon v republice – zvon Augustin.

Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Premonstráty přivedl do českých zemí olomoucký biskup Jindřich Zdík a první premonstrátský klášter v Čechách vznikl roku 1143 na Strahově; ten je dodnes hlavním centrem řádu. Brzy následovaly další kláštery, některé z nich existují dodnes a za běžné situace lákají na prohlídky, bohoslužby a další aktivity. Vydejte se s Kudy z nudy do premonstrátských klášterů a za členy řádu premonstrátů.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Věda a historie není nuda: Starou Prahu znáte, znáte i Staré Brno?

Věda a historie není nuda: Starou Prahu znáte, znáte i Staré Brno?

Co mají společného vodojemy na Žlutém kopci, Starobrněnský klášter, pivovar Starobrno nebo hala Rondo? Leží v části města Brna, nazývané Staré Brno. Právě tady kolem říčního brodu na Svratce, u frekventované obchodní stezky a pod dohledem „brnného“ hradu knížete Břetislava, se začal kolem roku 1000 odvíjet příběh dnešní jihomoravské metropole.

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem Památky

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

V Borovanech na Českobudějovicku objevíte zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty Památky

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty

Na pontonu na pražskéh Smíchovské náplavce stojí památeční Zvon #9801 připomínající osud zvonů, které za druhé světové války odvezli nacisté z Protektorátu Čechy a Morava do Německa.

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí Památky

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí

Mendlovo náměstí v Brně ozdobí bronzový monument Jaromíra Garguláka nazvaný Hrachovina. Návrh uspěl ve veřejné soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendelav v roce 2022.

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře Památky

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Barokní kostel Narození Panny Marie a původně augustiniánský kostel vybudovaný v 17. století byl postaven pro oporu protireformace.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem Gurmánská turistika

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů Kultura

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká Kultura

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka (1. září 1288, Poznaň, Polsko – 18. října 1335, Brno) usedla na český královský trůn hned dvakrát. Poprvé ji coby dvanáctiletou dívku provdali za krále Václava II., po jeho smrti si ji jako čerstvou vdovu vzal Rudolf Habsburský. Ještě jí nebylo ani dvacet let a ovdověla podruhé.

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

První pražský arcibiskup, politik a diplomat Arnošt z Pardubic (25. března 1297, Hostinka – 30. června 1364, Roudnice nad Labem) je osobnost evropského formátu. Jako jeden z nejbližších přátel a mimořádně schopných spolupracovníků císaře a krále Karla IV. ho doprovázel na zahraničních i domácích cestách, podílel se na vytváření důležitých listin a právních dokumentů a Karel s ním konzultoval většinu zásadních rozhodnutí.

Augustiniánský klášter v Dolním Ročově Památky

Augustiniánský klášter v Dolním Ročově

Krásná stavba uprostřed křivoklátsko-džbánské pánve na které se podíleli mimo jiné architekti Santini a Dientzehofer.

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni Památky

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni

Bývalý augustiniánský klášter se nachází v obci Pivoň přibližně 5 km jihozápadním směrem od Poběžovic. Nejzajímavější částí kláštera je presbytář jednolodního kostela Zvěstování Panny Marie, jenž je datován do období vzniku kláštera tedy poloviny 13. století.

Pivovarská Starobrno Gurmánská turistika

Pivovarská Starobrno

Po dobu své existence, od roku 1997, si Pivovarská restaurace vybudovala pevné místo mezi brněnskými restauracemi především svojí vyhlášenou kuchyní a kvalitní obsluhou.

Poutní areál Římov Památky

Poutní areál Římov

V druhé polovině 17. století v Římově vzniklo na popud jezuity Jana Gurra poutní místo s loretánskou kaplí a křížovou cestou. Jde o národní kulturní památku.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Obdivuhodným stavitelským dílem je hvězdicová klenba kostela, založeného Karlem IV. v malebném koutě nad nuselským údolím přímo proti Vyšehradu.

Mendelovo muzeum Brno Kultura

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě. Vydejte se s Kudy z nudy do benediktinských klášterů a za členy řádu benediktinů.

Augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem Památky

Augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem

Klášterní komplex s kostelem Narození Panny Marie byl postaven ve 14. století. Zachovala se gotická křížová chodba kolem rajského dvora, kapitulní síň nebo bývala knihovna. Turistickým lákadlem je pak zatopené podzemí.

Mendelův skleník v Brně Památky

Mendelův skleník v Brně

Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně v sobě skrývají skleník, ve kterém opat Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil zelený a žlutý hrách, a na základě svého experimentu položil základy světové genetiky.

Mendelův salon – expozice G. J. Mendela v muzeu starobrněnského opatství Kultura

Mendelův salon – expozice G. J. Mendela v muzeu starobrněnského opatství

Expozice Mendelův salon přibližuje každodenní život Gregora Johanna Mendela v starobrněnském klášteře, který pro něj býval domovem. Uvidíte tu jeho původní nábytek, slavnostní roucho a insignie, ale také skleničky, psací potřeby, společenské hry, tabatěrku a další zajímavosti.

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství Kultura

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.

Augustiniánský klášter Lysá nad Labem Památky

Augustiniánský klášter Lysá nad Labem

Klášter bosých augustiniánů sv. Jana Nepomuckého založil r. 1700 František Antonín Špork. Nyní je sídlem Státního oblastního archivu Praha.

Augustiniánský klášter Šternberk Památky

Augustiniánský klášter Šternberk

V těsné blízkosti šternberského hradu leží bývalý augustiniánský klášter. Současná podoba někdejšího kláštera pochází z 18. století a je výsledkem tvůrčí aktivity jeho posledních proboštů. Handkeho občanské sdružení nabízí prohlídky tohoto kláštera.

Městské muzeum v bývalém konventu Augustiniánského kláštera v Jevíčku Kultura

Městské muzeum v bývalém konventu Augustiniánského kláštera v Jevíčku

V klášteře augustiniánů si prohlédnete expozice Městského muzea se sbírkami porcelánu, fajánse a cínového nádobí, část muzea se věnuje příběhu židovské čtvrti v Jevíčku.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky