ÚvodAktualityKde straší v komínech? Přehlídka nejznámějších strašidel a historek plných sazí
Památky

Kde straší v komínech? Přehlídka nejznámějších strašidel a historek plných sazí

Komíny jsou pro výskyt strašidel nezbytné: duchové jimi cestují sem a tam, kvílí v nich bájná větrná Meluzína a vyskytují se v nich i jiné věci. V přehlídce nejznámějších strašidel, která mají něco společného s komíny, nesmí chybět Krbník, hnědá bílá paní anebo třeba zpívající komíny! Komínovými historkami si na Kudy z nudy můžete připomenout 11. říjen: slavíme totiž Den kominíků.

Čtyři komíny, tři krby a dvě domácí strašidla na Humprechtu

humprechtZnám já jeden krásný zámek nedaleko Jičína, zpívá se ve známé písničce. Je prý o Humprechtu, který patří k našim nejkurióznějším zámkům. Vypráví se o něm leccos: například že tu žije strašidlo Krbník. Kdo se dokáže dobře dívat, spočítá na střeše zámku čtyři komíny, ale v jeho interiérech najde jen tři krby. Buď je tedy jeden komín Humprechtu nefunkční (a nebydlí v něm nikdo jiný než Krbník) anebo se někde na zámku skrývá tajná místnost s krbem. Podle průvodců samozřejmě existuje, žije v ní hnědá zámecká paní a občas sem přiletí na návštěvu a posezení nad pravou tureckou kávou Ruprecht z Kulíkova.

Jinak hnědé paní prý patří hlavní zásluhy za záchranu zámku v roce 1913, když se nad Humprechtem jednoho horkého letního dne objevil kouř. Lidé z okolí se vylekali a k zámku se sjeli hasiči z širokého okolí, ale ohnisko požáru nikdo nenašel. Kouř totiž způsobili mravenci: jejich rojení vypadalo, jako by Humprech hořel. Přijeďte se na jeden z nejhezčích zámků Českého ráje podívat! V současné době ještě stále prochází náročnou rekonstrukcí, ale některé interiéry a některá zákoutí jsou již otevřena. Prohlídka nově zrekonstruovaných místností prochází nyní sice pouze přízemím, ale těšit se můžete na černou kuchyni, hodovní síň, knihovny a další místnosti, délka prohlídky je asi 25 minut. Vystoupat se dá také na zámecký ochoz ve 2. patře zámku, který objedete ve výšce 13 metrů! Z ochozu uvidíte všechny dominanty Českého ráje a v když bude dobrá viditelnost spatříte také Krkonoše, Ještěd, Luž, Ralsko, Bezděz a Mladou Boleslav.
 

Černínský komín v Chudenicích

Pro Černíny měly komíny zvláštní kouzlo a nebylo radno si z nich utahovat. Své o tom ví v Chudenicích a vy se to dozvíte při prohlídce Starého Czerninského zámku. Jeho předchůdkyní bývala gotická tvrz s černou kuchyní, v níž se zrodilo rodové jméno Černínů. Kdysi prý kraj plenilo bavorské vojsko a zachránili se jen ti, kteří utekli do okolních lesů. Masakr přežilo jen malé miminko, dědic pána tvrze, kterého chůva na poslední chvíli ukryla v komíně černé kuchyně. „Aj, chuděnec! A jak jest černý! Kéž Bůh by nám tebe ráčil zachovat a ty bys opět naším pánem byl!“ pravil údajně některý z věrných služebníků poté, co vytáhl umouněné mimino z komína. A stejně jako z nemluvněte vyrostl mladý muž, postupem času se z černého stal Černín a z chuděnce Chudenice.
 

Zpívající komíny v Kuníně

zámek KunínNa barokním zámkuKuníně, který leží několik kilometrů od Nového Jičína, kdysi hraběnka Marie Walburga z Waldburg-Zeilu zřídila vzdělávací institut pro děti svých poddaných. Studoval tu také František Palacký, rodák z nedalekých Hodslavic. Když se před časem na zámek vrátil dlouhé roky ztracený hraběnčin portrét, svou paní zpátky na zámku přivítali komínoví duchové: nejpodivuhodnější komínové systémy v celé střední Evropě se prý rozezvučely jako varhany. Jistě, je to jen zajímavý příběh, ale pravda je, že kunínské komíny patří k unikátům barokní architektury a že když se do nich opře vítr, vydávají prý tóny jako varhanní píšťaly.
 

O markýze, Aiolových harfách a Čapkově strašidlu

  • hrad BítovBarokní kavalír Humprecht Jan Czernin z Chudenic prý nechal zámek Humprecht postavit jako dárek k svátku pro krásnou italskou markýzu Dianu Hippoliti da Gazoldo. Proto se prý stavělo rychle a do roka byl Humprecht pod střechou. Není to tak docela pravda, italský architekt Carlo Lurago sice odvedl většinu práce skutečně v krátkém čase, a to v letech 1666–1668, ale markýza svůj dárek patrně nikdy neviděla. V době stavby se totiž s Černínem rozešla a zbytek života strávila v Itálii.
  • Podobné zvuky jako v Kuníně se linou i hradem Bítov na Znojemsku. Tady nemají podivné zvuky na svědomí komíny, ale větrné korouhve, takzvané Aiolovy harfy. Na střeše paláce jich napočítáte celkem osm.
  • Nejvíce komínů na jednom místě neuvidíte u nás, ale na zámku Chambord na francouzské Loiře. Pyšní se 365 komíny, kdy každý je jiný: zdobí je vyřezávané štíty, věnce, sloupy, zvířata a víly. Zámek nebyl nikdy úplně dokončen, najdete v něm 440 pokojů a 84 schodišť.
  • čapkova stržO strašidlech v komíně věděl své i spisovatel Karel Čapek. V jednom ze sloupků pro Lidové noviny napsal: „…Říkám vám, že někdo nebo něco o půlnoci chodí na půdě; nemám ponětí, co tam hledá, ale za chvíli toho nechá a těžce funě se prodírá komínem a zkouší mřížky u všech kamen. Když jimi chvilku drnčel, hraje si v koupelně s vodovodem a vypouští z něho duchovou vodu; duchová voda, jak známo, nezurčí ani nepleská, nýbrž jaksi suše chrčí a syčí. Načež dotyčné strašidlo se pokouší otevříti knihovnu, jež varovně zapraská; zavadí o to či ono, ťuká prsty do oken a haraší žaluziemi; zdá se, že se nesmírně nudí…“
Zámek Přílepy na Kroměřížsku Památky

Zámek Přílepy na Kroměřížsku

V Přílepech na Kroměřížsku se nachází neorenesanční zámek – jednopatrová jednokřídlá budova, která stojí v zámeckém parku, zhruba uprostřed obce. Zámku vévodí na západní straně věž spojená se zámeckou budovou. V současné době prochází rekonstrukcí.

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem Památky

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy Památky

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou Památky

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského Památky

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Neuvěřitelné technické rarity hradů a zámků: zatopené podzemí, střešní harfy i hudebníci pod podlahou

Neuvěřitelné technické rarity hradů a zámků: zatopené podzemí, střešní harfy i hudebníci pod podlahou

Existují hrady, zámky a kláštery, které vám během speciální prohlídky představí nejrůznější technické rarity a zajímavosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat třeba do zatopeného klášterního podzemí, na hřebeny palácových střech, na půdu s unikátním komínovým systémem, pod podlahu hudebního pavilonu nebo do zámeckých kuchyní.

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rádi navštěvujeme hasičská muzea, žasneme nad krásou starých hasičských stříkaček a dojímají nás příběhy o zachráněných památkách, zároveň ale jen těžko zapomeneme, jak v roce 2022 hořelo České Švýcarsko, v roce 2014 Pustevny a v roce 2017 dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Každoročně si připomínáme 4. května Mezinárodní den hasičů a svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům. Právě na ničivé požáry, jejich likvidaci a následky se tentokrát podíváme s Kudy z nudy podrobněji.

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Za řadou objevů stály nespokojené manželky; připomeňme například paní Radovou z Dačic, která se při krájení cukrové homole sekla do prstu a její muž pro ni vyrobil první kostkový cukr na světě. Za vynález tužek vděčíme zase paní Hardmuthové, kterou zkrátka nebavilo drhnout manžety manželových košil.

Další aktuality

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.
22. listopad 2024 16:00
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky