ÚvodAktualityPěší turistika v Ústeckém kraji: výšlapy v krajině hor, sopek i v Labských pískovců
Letní sporty

Pěší turistika v Ústeckém kraji: výšlapy v krajině hor, sopek i v Labských pískovců

Ústecký kraj má co nabídnout jak dálkovým pěším turistům, tak i výletníkům, kteří se vydají na horskou túru, pěší procházku krásnou přírodou nebo do labyrintů skalních měst. V našich tipech vás pozveme na výlet do nejkrásnějších míst Českého středohoří, Krušných hor, Labských pískovců i Českého Švýcarska. Čeká na vás Hřebenovka, Stezka zemí hradů, Tiské stěny či Porta Bohemica.

Křížem krážem Krušnými horami

Krušné horyMálokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Krušné hory (dříve nazývané Rudohoří). Vonící lesy lákají k procházkám a celá oblast je protkána spoustou turistických tras a naučných stezek. Málokde také najdete tak husté lesy, rašeliniště a léčivé prameny. Oblast Krušných hor v Ústeckém kraji můžete prozkoumat na turistických cestách v okolí Hory Svaté Kateřiny: vede tudy naučná stezka Flájská hornatina, Zážitková naučná stezka Lesná – Deutschneudorf anebo Gabrielka. Kousek od města najdete také rozhlednu Hláska. Naučná stezka Flájská hornatina sleduje Krušnohorskou magistrálu mezi Horou Svaté Kateřiny a Českým Jiřetínem, kam vás přivede hustými hraničními hvozdy nad Flájskou přehradou. Z Českého Jiřetína doporučujeme kruhový výlet po naučné stezce Flájský plavební kanál k přehradě Fláje (lze zde navštívit Informační centrum Fláje) a pak pokračovat k Puklé skále přes Horní Ves zpět do Jiřetína.

MědníkDo Krušných hor se dostanete také pomocí vlaku: vyjet můžete z Chomutova do Měděnce, kde najdete vrch Mědník s ikonickou kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie (budete jí znát ze seriálu Major Zeman) a mnoha hornickými památkami. Sejít pak můžete ke skalnímu útvaru Sfinga a po stezce Cesta z města pak lesem okolo Širokého potoka přijdete do Klášterce nad Ohří, kde vyvěrají léčivé prameny Evženie a Klášterecký. Zpět domů se odtud dostanete opět vlakem. Na "železném oři" se dá cestovat také po trase MostMoldava. Vystoupit můžete na zastávce Mikulov-Nové Město, vyjít si na Bouřňák (869 m) a poté sejít na vlak do města Hrob; anebo se pustit na delší trasu k Cínoveckému rašeliništi a následně na Cínovec. Tato trasa však vede z velké části po asfaltové cestě. K pěší turistice láká také okolí Krupky. Zde se lanovkou dostanete na Komáří hůrku (808 m) s Komáří vížkou. Pěkný je okruh Po stopách horníků anebo cesta na býv. Přední Cínovec a Cínovecké oko. Trochu dobrodružná může být neznačená trasa okolo dnes neexistující obce Mohelnice: vyjdete na Fojtovickou pláň a Habartice (po značce) a poté již neznačenou pěšinou na Mohelnické balvany, Kočičí fousky, Hraniční orientační sloup a po hraniční asfaltové silničce zpět do Mohelnického údolí a Fojtovic.
 

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka Českým ŠvýcarskemHřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Stožeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. asi 100 km. Trasa je vedena tak, aby protínala co nejvíce turistických cílů regionu a seznámila vás se zdejšími regionálními výrobci a místními, poctivými podniky. Na Hřebenovce se nachází i spoustu odpočívadel, kde můžete načerpat síly pro další kilometry. My se zaměříme na tu část Hřebenovky, která protíná NP České Švýcarsko. Natrefíte na ní ve Hřensku, odkud vede na Janovský vrch. Dále se pak stáčí na Mezní můstek u Divoké soutěsky a na Mezní louku, odkud pokračuje ke skále Žralok a na Malou Pravčickou bránu. Cesta vás přivede i pod skalní hrádek Šaunštejn a k Dehtářské peci na České silnici. Pak Hřebenovka vstoupí do Jetřichovických stěn – uvidíte skalní věž Golem, Věž Pavly a Šviháka lázeňského. Vystoupáte na Rudolfův kámen, rozhlédnete se z Vilemíniny stěny a za výstup stojí i Mariina skála s altánkem a výhledem do daleka. Hřebenovka pak jde do Jetřichovic a Pavlíniným údolím do Rynartic. Okolo Suchého vrchu přijde k Louce na Tokáni a pak pokračuje dále Úzkými schody a mezi skalami k obrázku sv. Eustacha. U obce Kyjov dojde po Kyjovské skalní stezce a přes Kinského vyhlídku. Dále vás zavede do Kamenné Horky a Krásné Lípy. Dále pak směřuje do Lužických hor.
 

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Hřebenovka Českým ŠvýcarskemKdo z turistů by neznal sopečné kužele Českého středohoří! Určitě jste zde zdolali známé vrchy, jako je Milešovka, Lovoš, Říp, Boreč, Bořeň, Raná, Vlhošť nebo Varhošť... znáte ale Zlatou stezku Zemí hradů? Jedná se o pěší turistickou trasu o celkové délce 89 km, která vede z Ronova u Blíževedel do Budyně nad Ohří a propojuje většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří. Ve směru z východu na západ vede Zlatá stezka Zemí hradů ze zříceniny hrádku Ronova do obce Blíževedly s hrádkem Hřídelík a přes Úštěk a Sedlo k hradu Litýš a do Třebušína s hradem Kalich. Poté vás čeká výstup na Trojhoru a u Hlinné na Hradiště. Zřícenina hradu Kamýk se nachází ve stejnojmenné vsi pod vrchem Plešivec. Do dnešní doby se z hradu dochovala část věžovité budovy na vrcholku skály, stopy po obvodové hradbě a jižní stěna se třemi okny. Ve Velkých Žernosekách překračuje stezka Labe pomocí přívozu a z Malých Žernosek stoupá k Oparenskému údolí ze zříceninou Oparno.

HazmburkI když trasa protíná Milešov, na nejvyšší horu Českého středohoří nevede. Naopak zahýbá na opačnou stranu k pěkné zřícenině hradu Ostrý s krásným výhledem. Přes Kocourov se dostane k Lipenské hoře a ke hradu Oltářík, odkud je rovněž fantastický výhled. Z Děkovky pod Oltáříkem to není daleko k Vlastislavi a zřícenině hradu Skalka. Následně čeká turisty výstup pod hrad Košťálov, který je však v havarijním stavu (a vstup na něj je zakázán) a sestup do Třebenic. Odtud pak zamíříte k nepřehlédnutelnému Házmburku, který je vidět snad ze všech koutů Českého středohoří. Nedobytný hrad na vrcholu čedičového masivu vám poskytne úžasné výhledy do okolí. Zlatá stezka pak vede do Libochovic s raně barokním zámkem a pak končí u hradu Budyně nad Ohří.


Vyhlídky na Portu Bohemicu

porta bohamicaMilovníci dalekých výhledů by si neměli nechat ujít 10 km dlouhý okruh "Za vyhlídkami na Portu Bohemicu". Malebné kaňonovité údolí řeky Labe, která se vine od Velkých a Malých Žernosek k Ústí nad Labem dostalo přezdívku Česká brána – Porta Bohemica. Labe zde vstupuje do Českého středohoří a začíná vytvářet malebné zákruty. Pohled na řeku, která se vlní mezi vrcholky Českého středohoří na obou stranách, je velkolepý.

Trasa začíná na nádraží Dolní Zálezly po zelené značce, směr Dubice. Po asi 700 m odbočíte na Stupkově louce vpravo na modrou naučnou stezku a vystoupáme až k vodopádu Moravanského potoka. Trasa jde dále po modré, na rozcestí vlevo, až se napojí zpět na zelenou. Ta vás po chvíli přivede k vyhlídce Mlynářův kámen a do Dubiček ke kostelíku sv. Barbory, kde se můžete pokochat dalšími výhledy. Odtud pak trasa pokračuje dále po žluté na Doerellovu vyhlídku. Odtud se můžete vydat zpět buď stejnou cestou (pod Mlynářovým kamenem lze sejít do Dolních Zálezel po zelené), anebo se pustit do dobrodružnější cesty na vlak do Prackovic, která ovšem není značená. Od odbočky na Doerellovu vyhlídku pokračujte po žluté k neznačené odbočce na Vilemíninu vyhlídku. Od ní pak klesá strání směrem k Labi pěšina, která překračuje potok a dovede vás k nádraží v Prackovicích. Celkem je to asi 3,5 km v neznačeném terénu.
 

Procházka v Labských pískovcích

Kaňon LabeChráněná krajinná oblast Labské pískovce je tvořena řadou hlubokých soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Jedinečným přírodním úkazem je hluboce zaříznutý kaňon řeky Labe mezi Děčínem a Hřenskem. Hluboké lesy jsou domovem kromě jiného také vysoké a černé zvěře, byl zde dokonce vysazen i kamzík. CHKO Labské pískovce zahrnuje například výjimečné skalní město Tiské stěny, Děčínský Sněžník, vodopády na Dolnožlebském potoce, Labskou stráň s vyhlídkou Belveder, vyhlídkovou věž Růženka v Růžové, naučnou stezku Srbská Kamenice, Pavlínino údolí, Trpasličí skálu, menhiry Chřibské Kamenice a u Děčína například naučnou stezku a Národní přírodní památku Kaňon Labe, Děčínskou výšinu se zdejšími vyhlídkami (Císařský výhled, Labská stráž... atp). CHKO Labské pískovce pokračuje i v okolí Mikulášovic a Krásné Lípy, kam spadají rozhledny Vlčí hora a Tanečnice. Mezi jednotlivými částmi CHKO se nachází NP České Švýcarsko.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vrch Mědník v Krušných horách Příroda

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Flájský plavební kanál Památky

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.

Krušnohorská železnice Most – Moldava Zážitky

Krušnohorská železnice Most – Moldava

Železniční trať, po které se můžete dostat do lyžařské oblasti Krušných hor, je kulturní památkou ČR. Trať vede zajímavým terénem, překonává několik hlubokých údolí po pěkných mostech a vede i dvěma tunely. V některých místech u trati lze koupit turistickou známku č. 815 „Krušnohorská železnice“.

Mlynářův kámen – skalní vyhlídka nad meandrem Labe Příroda

Mlynářův kámen – skalní vyhlídka nad meandrem Labe

Ze skalní vyhlídky Mlynářův kámen na svahu Dubického kopce se na vrcholu čedičové skály nachází pěkná vyhlídka do údolí Labe a na východní část Českého středohoří.

Hrad Kalich nad obcí Třebušín Památky

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří Lázně a wellness

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří

Minerální pramen Evženie (Evženka) byl nalezen roku 1883 a o několik let později byl vyhlášen léčivým pramenem. Pramen je jemně perlivý a příjemně studený.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje Zážitky

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Zřícenina hradu Hřídelík Památky

Zřícenina hradu Hřídelík

Na pískovcovém skalním bloku nad obcí Blíževedly objevíte pozůstatky hradu z konce 13. století.

Horské městečko Cínovec v Krušných horách Příroda

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu Příroda

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu

Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody Příroda

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák Příroda

Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák

Ve východní části Krušných hor se nachází 869 metrů vysoký vrchol Bouřňák. Je zde horský hotel, v zimě sjezdovky a na západní straně hory přírodní památka Buky na Bouřňáku. Za dobré viditelnosti jsou z Bouřňáku pěkné výhledy do údolí.

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří Příroda

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Zlatá stezka Zemí hradů v celkové délce 89 km vede z Budyně nad Ohří do Úštěku a propojuje tak většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

Doerellova vyhlídka – neodolatelné výhledy na České středohoří Příroda

Doerellova vyhlídka – neodolatelné výhledy na České středohoří

Vyhlídkové místo se nachází na vrchu Výslunní (364 m.n.m.) a z tohoto důvodu se jí také někdy říká, Výslunní vyhlídka.

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku Příroda

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Najděte sedm trpaslíků důmyslně vysekaných ve skále! Možná to zní lehce, ale úkol to není až tak snadný. Nechybí samozřejmě ani Sněhurka.

Hrad Ronov u České Lípy Památky

Hrad Ronov u České Lípy

Hrad se nachází 11 km jihozápadně od České Lípy nedaleko obce Blíževedly, na vysokém homolovitém kopci u Stvolínek. V písemných pramenech je hrad poprvé připomínán k roku 1429. Dnes patrné části vystavěl po husitských válkách Vilém z Illburka. Od hradu je nádherný výhled.

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách Příroda

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Komáří hůrka je nejvyšším bodem Nakléřovské vrchoviny. Kromě horní stanice lanové dráhy a Horského hotelu Komáří vížka se zde nachází mnoho pozůstatků dobývání cínu – je zde jáma Ditrich, býv. Důl Glatz, Velká pinka a nedaleko se nachází kaple sv. Wolfganga.

Malá Pravčická brána Příroda

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic Památky

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zbytky středověkého hrádku Kamýk stojí na strmé skále v nadmořské výšce 382 metrů nad stejnojmennou vsí. Hrad nechal postavit král Jan Lucemburský k ochraně cesty do Litoměřic. Zároveň plnil hrad i funkci signalizační.

Naučná stezka Cesta z města v Klášterci nad Ohří Příroda

Naučná stezka Cesta z města v Klášterci nad Ohří

Projděte si novou sedmikilometrovou naučnou stezku, která vede po modré turistické trase z Útočiště na Měděnec na Chomutovsku. Naše naučná stezka je vybavena QR kódy mobilní aplikace Les poznání.

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku Příroda

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí, často označované též jako Pavlino, je asi 3,5 km dlouhé kaňonovité údolí, které vytvořila říčka Chřibská Kamenice v křídových pískovcích mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi.

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu Příroda

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku Památky

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku

Kaple stojí na vrcholu hory Mědník (910 m) a je tak vidět ze širokého okolí.

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří Památky

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří

Zdaleka viditelné zbytky hradu Košťálov najdete nedaleko Lovosic na vysoké čedičové skále nad Třebenicemi. Fascinující výhled, který se odsud naskýtá, patří v Českém středohoří k nejúchvatnějším. Jižní svahy hory jsou vzhledem k výskytu vzácných rostlinných společenstev chráněnou přírodní památkou.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně Příroda

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně

Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. m. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe. Součástí lesoparku je Císařský výhled, vyhlídková terasa s nádherným rozhledem.

Kyjovská skalní stezka Příroda

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Rozhledna Vlčí hora Příroda

Rozhledna Vlčí hora

Vydejte se na sever Čech za nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku, rozhlednou Vlčí hora, která leží nad stejnojmennou obcí v nadmořské výšce 581 m n. m.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR Příroda

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří Památky

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří

Pozůstatky hrádku vybudovaného zbohatlým husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic najdete nad obcí Děkovka. Silueta jeho zříceniny, která se tyčí na vrcholu 566 m vysoké čedičové kupy a spolu s nedalekým a téměř nerozlučně podobným hradem Košťálovem dotváří dramatický dojem Českého středohoří.

Krušnohorská magistrála Zimní sporty

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Skalní útvar Sfingy u Měděnce Příroda

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Zajímavé a vzácné skalní útvary Sfingy najdete jihovýchodně od obce Měděnec. Sfingy jsou chráněny jako přírodní památka od roku 1983, zaujímají rozlohu 0,6 ha a nachází se v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Hrad Budyně nad Ohří Památky

Hrad Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku Příroda

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá Příroda

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Cínovecké oko – jezírko v Krušných horách Příroda

Cínovecké oko – jezírko v Krušných horách

Přírodní úkaz nedaleko turistického rozcestí Přední Cínovec je součástí tvz. Krušnohorských očí. Ty představují malé tůňky uprostřed luk ve vrcholových částech Krušných hor, k jejichž vzniku došlo propadem půdy.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří Příroda

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří

Vulkanickou činností vzniklé čedičové a znělcové shluky kopců, osamocené masivy homolí a kup vytvářejí pestré členění špičatých vrcholů a hluboká romantická údolí.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe Příroda

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v CHKO Labské pískovce je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Rozhledna Děčínský Sněžník Příroda

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.

Naučná stezka Gabrielka Příroda

Naučná stezka Gabrielka

Naučná stezka seznamuje s přírodními poměry a zajímavostmi Krušných hor v česko-německém pohraničí v okolí města Hora Svaté Kateřiny.

Naučná stezka Flájská hornatina Příroda

Naučná stezka Flájská hornatina

Naučná stezka v délce 23 kilometrů seznamuje s přírodou Krušných hor v česko-německém pohraničí.

Moravanský vodopád Příroda

Moravanský vodopád

Z obce Moravany teče potok Moravanka prudce do údolí Labe. Nedaleko za vesnicí je soustava několika metrových vodopádů zakončená přibližně 5 metrů vysokou kaskádou.

Kostel sv. Barbory Dubičky Památky

Kostel sv. Barbory Dubičky

Původně luteránský kostel sv. Barbory byl postaven roku 1579 Jindřichem Kaučem z Kauče na místě, kde dříve stála kaple rytíře z Kamýka.

Naučná stezka Po stopách horníků Příroda

Naučná stezka Po stopách horníků

Naučná stezka vás provede po hlavních krupských těžebních revírech v lesním terénu nad Krupkou. Projít si můžete dva okruhy – kratší v délce 4,5 km vhodný pro rodiny s dětmi nebo delší okruh v délce 10 km. Výchozím bodem je nové informační centrum v Husitské ulici.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn Příroda

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny Příroda

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny

Fojtovická pláň je rozlehlá náhorní planina s horskými a rašelinnými loukami, charakteristickou flórou a faunou. Její nadmořská výška se pohybuje mezi 700 až 800 m. n. m.

Další aktuality

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od prvního dubnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde od 5. 4. do 30. 4. 2025 během víkendů, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
4. duben 2025 16:00
Památky, Ústecký kraj

Návštěvnická sezóna na zámku Duchcov začíná o víkendu

V sobotu 5. dubna 2025 se od 10 hodin znovu otevřou brány duchcovského zámku a bude zde zahájena letošní návštěvnická sezóna. Zámecké okruhy budou otevřeny až do 16 hodin, vstupné stojí od 180 do 80 korun. Okruh Casanova na zámku však z důvodu rekonstrukce zůstává zatím uzavřen.
4. duben 2025 11:00
Památky, Ústecký kraj

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 9. 4. do 13. 4. 2025 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
2. duben 2025 13:30
Životní styl, Ústecký kraj

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 5. dubna 2025 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která je unikátním dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2025.
1. duben 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Velké Březno otevírá v sobotu okenice

Po několikaměsíční pauze, kdy si zámek Velké Březno zaslouženě užíval odpočinku se jeho brány v sobotu 5. dubna znovu otevřou veřejnosti. Otevírání okenic je tradiční akce, kterou každoročně zámek zahajuje turistickou sezónu. Při slavnostní prohlídce zámkem objevíte to, co bylo skryté a zazimované, projdete i místy, kam běžně noha návštěvníkova nevstoupí.
1. duben 2025 10:00
Památky, Ústecký kraj

České Švýcarsko zve do Divoké soutěsky Kamenice: plavby 2025 začínají!

Zima pozvolna odchází i z Národního parku České Švýcarsko a ti, kdož se chystají na jarní výlet do krajiny divokých skal a křišťálových říček mohou využít plavby na lodičkách po Kamenici v Divoké soutěsce. První plavby začínají už tento pátek 4. dubna 2025 a jezdit se bude pravidelně každý den až do 31. října 2025. Edmundova soutěska je zatím uzavřena, ale měla by se během letošní sezony otevřít.
31. březen 2025 13:42
Letní sporty, Ústecký kraj

Zámek na Duchcově letos ovládne Cassanova

Připomeňte si 300. výročí od narození Giacoma Casanovy – spisovatele, filosofa, tajuplného mága, alchymisty, dobrodruha. Známe jej však především jako milovníka žen. Dokonce dnes za Casanovu označujeme právě svůdníky. Giacomo Casanova se narodil roku 1725 v Benátkách, vystudoval práva a jeho matka chtěla, aby se dal na duchovní kariéru. Lze o něm říci, že byl především renesančním člověkem, který oplýval znalostmi napříč obory. Značnou část života cestoval po Evropě, až nakonec zakotvil v severozápadních Čechách na zámku v Duchcově, kde u hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna 13 let sloužil jako knihovník. K letošnímu výročí připravuje zámek rekonstrukci pokojů, které na zámku obýval. Zámek i město Duchcov chystá bohatý kulturní program v průběhu celého roku 2025. Vstupte i vy do světa nespoutané fantazie bez hranic!
29. březen 2025 11:40
Zážitky, Ústecký kraj

Udělejte si výlet po zubrnické železnici historickým motoráčkem

Zubrnická dráha na Ústecku zve nejen do muzea, ale také na svezení Zubrnickým historickým motoráčkem po trati Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice. Od konce března do konce října jsou opět každou sobotu, neděli a státní svátek v provozu historické motorové vlaky na trase Ústí n. L. Střekov – Velké Březno – Zubrnice.
29. březen 2025 9:20
Zážitky, Ústecký kraj