ÚvodAktualityLidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Poslechněte si audio verzi článku
Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Květen – čas z květin pleten, květen – měsíc lásky anebo květen – lásky čas: to jsou nejznámější charakteristiky pátého měsíce roku. Přestože bláznivé aprílové počasí většinou končí v dubnu, i pro máj bývají typické krátké, ale pro jarní přírodu zničující krátké návraty mrazů a zimy. Květnová pořekadla, moudra a veršovánky se ale točí zejména kolem lásky a květin.


 

Filipojakubské mrazení a čarování

První květnový den dřív býval zasvěcený dvěma svatým, Filipovi a Jakubovi: proto se magické noci z 30. dubna na 1. května říká Filipojakubská. První květen zdaleka není jen Svátek práce, ale také čas líbání pod rozkvetlými třešněmi. Škoda, že se hezké májové tradici věnuje jediná pranostika:
  • Dívka, která zůstala na večer prvomájový nepolíbená, do roka uschla.

Jinak se filipojakubské předpovědi týkají hlavně dešťů, větru a budoucí úrody. O prvním květnu se také říkávalo, že Svatý Filip s Jakubem nesou v mošně ještě několik ranních mrazíků. Nejinak tomu bylo čtvrtého května na svátek svatého Floriána. Také o něm se říkalo, že Svatý Florián si ještě může nasadit sněhový klobouk – a skutečně naši předkové vypozorovali, že většinou už v dubnu začínají takzvaná Vojtěšsko-Floriánská chladna. Právě od svatého Vojtěcha do svatého Floriána se dodnes dá očekávat náhlé ochlazení a četné mrazíky. Komentuje to hezká průpovídka Kukačka musí kuknout, i kdyby měla puknout, anebo výstižná a stručná pranostika Vojtíšek – kožíšek.


 

Pankrác, Servác a Bonifác aneb Ledoví muži

Poslední připomínkou zimy bývají Ledoví muži. Situaci, kdy do jarní rozkvetlé střední Evropy zčistajasna pronikne velmi studený vzduch od severu, vysvětlují meteorologové jednoduše: nejčastější příčinou bývá tlaková výše nad Skandinávií a tlaková níže nad východní Evropou, kdy k nám od severu začne proudit studený vzduch. Pokud se během noci vyjasní, může po ránu mrznout, a to klidně i v polovině května.

Předpověď o zmrzlých mužích se naplní v průměru jednou za tři roky. Pranostiky například říkají:
  • Ledoví bratři přinesou rána, jak se patří.
  • Pankrác, Servác, Bonifác, ledoví muži spalují mrazem ovoce i růži.
  • Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.
  • Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všeci sedláci.

Společnicí tří ledových mužů je Žofie, která bývá spíš uplakaná než ledová. O vydatných a studených deštích kolem 15. května se traduje, že:
  • Čas ledových mužů a svaté Žofie bez deště nemine.
  • Déšť svaté Žofie švestky ubije.
  • Po kuchařce zmrzlých se vysazuje paprika.
  • Svatá Žofie nemívá květy v oblibě.
  • Svatá Žofie pole často zalije.

Pokud jste do ledových mužů ještě nedali květiny a sazenice zeleniny ven, udělali jste dobře. Nebezpečí mrazů pomine právě až po polovině května.


 

Svatý Urban, letnice a Svatý Duch do vody buch

Svátek svatého Jana Nepomuckého přichází 16. května, což je tak brzy po ledových mužích, že se na něj žádné povětrnostní neplechy svést nedají. Pětadvacátého května ale přichází svatý Urban, patron vinařů, révy, zahradníků a obecně veškeré dobré úrody. Proto nás nepřekvapí hojnost pranostik, která se zaobírá právě zemědělstvím a počasím na konci máje:
  • Jak na Urbana bývá, takové pak setí rolník mívá.
  • Jasné slunce na den svatého Urbana hojnost dobrého vína znamená.
  • Když na Urbana prší, bude mnoho myší.
  • Po svatém Urbanu mráz neškodí džbánu.

Pranostiky nemohly pominout ani letnice a svatodušní svátky, jejichž čas přichází padesátý den po Velikonocích a deset dnů po svátku Nanebevstoupení Páně. Provází je nejenom jízda králů, tradice zapsaná na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, ale také několik pranostik. Ty, které slibují Déšť o letnicích, slunce na Boží tělo nebo že Svatý Duch přinese plný pytel much jsou jasné, ale co asi znamenala záhadná pranostika Na svatý Duch do vody buch?
Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Svátky, které se neslaví a zároveň tři nejproklínanější svatí, to jsou Pankrác, Servác a Bonifác. Svorně je nenávidí zahrádkáři i zemědělci a o moc lépe na tom není ani Žofie, která za třemi zmrzlými muži kráčí v těsném závěsu. Letos to ale po dle norské předpovědi vypadá, že si letos všichni "zmrzlí" vezmou dovolenou – týden, který obvykle bývá ve znamení ledových mužů a dešťové Žofie by měl být přívětivě teplý.

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Líbat se samozřejmě můžete všude kde vás napadne, ale tradice prvomájových polibků přesto každý rok velí vyhledat kvetoucí třešňové stromy. Kde najdete ty nejkrásnější třešně pro pěkné jarní políbení a kam se vypravit na romantické výlety se svou láskou za dalšími májovými tradicemi? Na Kudy z nudy máme pár skvělých prvomájových tipů!

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Stejná situace se sice opakuje každých sedm let, přesto je to pokaždé velmi zásadní otázka: kolik bude příští rok volných dní? Kolik prodloužených víkendů nás čeká a kdy budou Velikonoce? Rok 2024 v tomhle ohledu vychází velmi dobře – svátky prodlouží hned čtyři letošní víkendy! Naplánujte si volno a pak si ho užijte do poslední minuty.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Tři Kříže v Slavkovském lese Památky

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.

Poznejte krásy Orlické přehrady

Poznejte krásy Orlické přehrady

Nikdy jsem nebyl na starší holky. Pak mi ale jedna učarovala natolik, že jsem se zamiloval. Je jí čerstvě 50 let a její minulost je tak trochu pohnutá i záhadná. Jmenuje se Orlická přehrada. Když jsem poprvé mohl laskat její oblé tvary v podobě klikatých zátok, pochopil jsem přísloví, že co je české, to je hezké…

Chráněná krajinná oblast Blaník Příroda

Chráněná krajinná oblast Blaník

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Důvodem jejího vzniku byla ochrana harmonické, vyvážené krajiny Středních Čech, jejíž ústřední dominantou je památná hora Blaník.

Seznamte se: 15. května mají svátek Žofie a Sofie

Seznamte se: 15. května mají svátek Žofie a Sofie

U žen a dívek jménem Žofie či Sofie můžeme očekávat moudrost: právě takový význam totiž má řecké slovo sofia. Žofie a Sofie mají svátek 15. května těsně po ledových mužích, a tak je provází spousta pranostik. A protože květen není jen čas lásky, ale také prací na polích a zahrádkách, pranostiky kolem svátku všech Žofií se většinou točí kolem nich.

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický Příroda

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Další aktuality

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Stromů se staletou historií je v české kotlině spousta. Pojďte se tedy vydat s portálem Kudy z nudy na výlet do stínu staletých větví, které pamatují to, co mnohý smrtelník už dávno zapomněl. Přinášíme vám několik tipů na zajímavé naučné stezky skrz prastaré lesy i na samotné vzrostlé stromy, které na svém místě rostou už dlouhou řadu let.
13. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

Pokud se na vás snášejí podzimní chandry a smutky, udělejte si výlet do lůna panenské přírody, do lesních říší, kde potkáte starobylé stromy pamatující věky dávno minulé. Zastavte se tu na chvilku, nasajte vůni spadaného listí a načerpejte energii z kmenů starých lesních velikánů.
13. říjen 2024 12:15
Příroda

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech či velmi kvalitích foťácích v mobilech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?
13. říjen 2024 12:00
Příroda

Podzim není nudný a šedivý, právě naopak! Užijte si podzimní procházky v zámeckém parku

Nechce se vám sedět doma a toužíte se alespoň chvilku nadechnout na čerstvém vzduchu? Zámecké parky jsou ideálním místem na procházku, kam se vyplatí vydat v jakémkoliv ročním období. Užijte si při procházce po zámeckých stezkách šelest listí, pestré barvy, zvuky přírody, zvěře i ptáků a proměny ročních období. Využijte naše tipy na podzimní výlety a procházky v nejkrásnějších zámeckých parcích, které mají stále otevřeno a lákají na pěknou procházku v barvách podzimu i s vůní čerstvě spadaného listí.
13. říjen 2024 9:00
Příroda

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?
12. říjen 2024 5:37
Příroda

Kam na podzimní procházku? Do obor a obůrek za jeleny i muflony

Podzim v barevném říjnovém kabátu, je ideální na klidné procházky přírodou. V našich tipech tentokrát objevíte místa, kde vás přivítají starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky a jelení či mufloní zvěř. V některých oborách je navíc možnost krmení zvířat suchým pečivem nebo kaštany, žaludy a jablky. Jinde zas najdete speciální vyhlídky pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.
11. říjen 2024 16:00
Příroda

Konec vodácké sezóny: poslední splouvání řek, na kterých se rozloučíte se sezónou

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce. Kdo má rád poklidnější plavbu, může se s řekami rozloučit starým vodáckým rituálem – poslední plavbou se symbolickým otočením klíče a zamknutí řeky do příštího jara. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
11. říjen 2024 8:00
Příroda

Na procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky

Víte, jak se v minulosti vyrábělo máslo a kde se bere med? Zajímá vás jak se po řece Vydře plavilo dřevo a jak se stavěl Blatenský vodní příkop? Nikdy jste o těchto věcech nepřemýšleli, ale rádi chodíte do přírody? Inspirujte se následujícími patnácti tipy a projděte si některé z českých naučných stezek!
7. říjen 2024 8:30
Příroda