ÚvodAktualityLidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Poslechněte si audio verzi článku
Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Květen – čas z květin pleten, květen – měsíc lásky anebo květen – lásky čas: to jsou nejznámější charakteristiky pátého měsíce roku. Přestože bláznivé aprílové počasí většinou končí v dubnu, i pro máj bývají typické krátké, ale pro jarní přírodu zničující krátké návraty mrazů a zimy. Květnová pořekadla, moudra a veršovánky se ale točí zejména kolem lásky a květin.


 

Filipojakubské mrazení a čarování

První květnový den dřív býval zasvěcený dvěma svatým, Filipovi a Jakubovi: proto se magické noci z 30. dubna na 1. května říká Filipojakubská. První květen zdaleka není jen Svátek práce, ale také čas líbání pod rozkvetlými třešněmi. Škoda, že se hezké májové tradici věnuje jediná pranostika:
  • Dívka, která zůstala na večer prvomájový nepolíbená, do roka uschla.

Jinak se filipojakubské předpovědi týkají hlavně dešťů, větru a budoucí úrody. O prvním květnu se také říkávalo, že Svatý Filip s Jakubem nesou v mošně ještě několik ranních mrazíků. Nejinak tomu bylo čtvrtého května na svátek svatého Floriána. Také o něm se říkalo, že Svatý Florián si ještě může nasadit sněhový klobouk – a skutečně naši předkové vypozorovali, že většinou už v dubnu začínají takzvaná Vojtěšsko-Floriánská chladna. Právě od svatého Vojtěcha do svatého Floriána se dodnes dá očekávat náhlé ochlazení a četné mrazíky. Komentuje to hezká průpovídka Kukačka musí kuknout, i kdyby měla puknout, anebo výstižná a stručná pranostika Vojtíšek – kožíšek.


 

Pankrác, Servác a Bonifác aneb Ledoví muži

Poslední připomínkou zimy bývají Ledoví muži. Situaci, kdy do jarní rozkvetlé střední Evropy zčistajasna pronikne velmi studený vzduch od severu, vysvětlují meteorologové jednoduše: nejčastější příčinou bývá tlaková výše nad Skandinávií a tlaková níže nad východní Evropou, kdy k nám od severu začne proudit studený vzduch. Pokud se během noci vyjasní, může po ránu mrznout, a to klidně i v polovině května.

Předpověď o zmrzlých mužích se naplní v průměru jednou za tři roky. Pranostiky například říkají:
  • Ledoví bratři přinesou rána, jak se patří.
  • Pankrác, Servác, Bonifác, ledoví muži spalují mrazem ovoce i růži.
  • Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.
  • Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všeci sedláci.

Společnicí tří ledových mužů je Žofie, která bývá spíš uplakaná než ledová. O vydatných a studených deštích kolem 15. května se traduje, že:
  • Čas ledových mužů a svaté Žofie bez deště nemine.
  • Déšť svaté Žofie švestky ubije.
  • Po kuchařce zmrzlých se vysazuje paprika.
  • Svatá Žofie nemívá květy v oblibě.
  • Svatá Žofie pole často zalije.

Pokud jste do ledových mužů ještě nedali květiny a sazenice zeleniny ven, udělali jste dobře. Nebezpečí mrazů pomine právě až po polovině května.


 

Svatý Urban, letnice a Svatý Duch do vody buch

Svátek svatého Jana Nepomuckého přichází 16. května, což je tak brzy po ledových mužích, že se na něj žádné povětrnostní neplechy svést nedají. Pětadvacátého května ale přichází svatý Urban, patron vinařů, révy, zahradníků a obecně veškeré dobré úrody. Proto nás nepřekvapí hojnost pranostik, která se zaobírá právě zemědělstvím a počasím na konci máje:
  • Jak na Urbana bývá, takové pak setí rolník mívá.
  • Jasné slunce na den svatého Urbana hojnost dobrého vína znamená.
  • Když na Urbana prší, bude mnoho myší.
  • Po svatém Urbanu mráz neškodí džbánu.

Pranostiky nemohly pominout ani letnice a svatodušní svátky, jejichž čas přichází padesátý den po Velikonocích a deset dnů po svátku Nanebevstoupení Páně. Provází je nejenom jízda králů, tradice zapsaná na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, ale také několik pranostik. Ty, které slibují Déšť o letnicích, slunce na Boží tělo nebo že Svatý Duch přinese plný pytel much jsou jasné, ale co asi znamenala záhadná pranostika Na svatý Duch do vody buch?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Svátky, které se neslaví a zároveň tři nejproklínanější svatí, to jsou Pankrác, Servác a Bonifác. Svorně je nenávidí zahrádkáři i zemědělci a o moc lépe na tom není ani Žofie, která za třemi zmrzlými muži kráčí v těsném závěsu. Letos to ale po dle norské předpovědi vypadá, že si letos všichni "zmrzlí" vezmou dovolenou – týden, který obvykle bývá ve znamení ledových mužů a dešťové Žofie by měl být přívětivě teplý.

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Líbat se samozřejmě můžete všude kde vás napadne, ale tradice prvomájových polibků přesto každý rok velí vyhledat kvetoucí třešňové stromy. Kde najdete ty nejkrásnější třešně pro pěkné jarní políbení a kam se vypravit na romantické výlety se svou láskou za dalšími májovými tradicemi? Na Kudy z nudy máme pár skvělých prvomájových tipů!

Rok 2025: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2025: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Kolik volných dnů nás čeká v roce 2025, kdy budou Velikonoce a kolik prodloužených víkendů si můžete naplánovat? My na Kudy z nudy máme radost, když jich je hodně, protože pak vám můžeme nabídnout spousty skvělých tipů kam vyrazit a užít si volno. Rok 2025 vypadá báječně: ze třinácti státních svátků jich hned deset vychází na všední dny.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Tři Kříže v Slavkovském lese Památky

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.

Poznejte krásy Orlické přehrady

Poznejte krásy Orlické přehrady

Nikdy jsem nebyl na starší holky. Pak mi ale jedna učarovala natolik, že jsem se zamiloval. Je jí čerstvě 50 let a její minulost je tak trochu pohnutá i záhadná. Jmenuje se Orlická přehrada. Když jsem poprvé mohl laskat její oblé tvary v podobě klikatých zátok, pochopil jsem přísloví, že co je české, to je hezké…

CHKO Blaník Příroda

CHKO Blaník

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší CHKO v Česku – Chráněná krajinná oblast Blaník. Důvodem jejího vzniku byla ochrana harmonické, vyvážené krajiny Středních Čech, jejíž ústřední dominantou je památná hora Blaník.

Seznamte se: 15. května mají svátek Žofie a Sofie

Seznamte se: 15. května mají svátek Žofie a Sofie

U žen a dívek jménem Žofie či Sofie můžeme očekávat moudrost: právě takový význam totiž má řecké slovo sofia. Žofie a Sofie mají svátek 15. května těsně po ledových mužích, a tak je provází spousta pranostik. A protože květen není jen čas lásky, ale také prací na polích a zahrádkách, pranostiky kolem svátku všech Žofií se většinou točí kolem nich.

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu Příroda

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda